J ^@ïiiteitUtnbsct]e ttjöingen. Éjanbrlsbf rigten. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 3 meiB. Dentz, jm. 2S j. met M. E. Wetjen, jd. 26 j. J. van Lindonk, jm. 26 j. met. P. C. Vlijberge, jd. 24 j. W. A. Malgo, jm. 25 j. met A.C.Carol, jd. 24 jaren. Vlissingen, van 25 april tot 2 mei. Gehuwd: H. C. Mos, jm. 23 j. met A. Hutchison, jd. 19 j. Bevallen: M. Adriaansen geb. Tompot, d. M.L. vanHemel- rijck geb. Regout, d. M. Cadee ged. Nustelijn, z. Overleden S. van der Have, z. 4 maanden. Goes, van 25 april tot 2 mei. Gehuwd: J. Liplijn, jm. 27 j. met M. C. Cardon.jd. 25 j. L. Reijnhout, jm. 26 j. met J. Beuns, jd. 27 j. H. Kittels, jm. 21 j. metM. Reijnhout, jd. 22 j. Bevallen C. Melieste geb. Verhage, d. J. Dekker geb. Ne- derhand, d. W. E. de Bruijne geb. Nederhand, z. Overleden J. E. Brusket, z. 1 j. D. Hermans, z. lm. J. C. Knogt, ongeh. vrouw 43 j. P. Goossen, weduwn. 67 j. J. J. lleijnierse, jm. 32 jaren. Zierikzec, van 25 april tot 2 mei. Gehuwd: M. Tromper, jm. 35 j. met P. Metselaar, jd. 33 j. Bevallen M. van der Ploeg geb. Broodman, z. J. H. de Vries geb. Voorloop, z. E. OpdenBrouw geb. Andriessen, d. P. Douw geb. van der Weel, d. L. Huson geb. Brandenburg, z. A. A. Harinck geb. PhafF, d. N. Rinkier geb. Doeleman, d. Overleden A. C. Boogaards, wed. van D. Brand, 83 j. J. de Graaij, z. 23 maanden. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. April mei 1857. Wind. »- a- Laagste ter ■perat. CJ a so fcc |d 3s-|? .2 '3 envcrschil Aanmerkingen g ra ïa is "c3 2 g raet de s A pq co* hoogste. 26 NÜost. 3 759.3 5.0 0.72 4.93 0.0 1.0 f9.5 betrokken. 27 No.t.O. 2 761.9 8.4 0.65 5-54 0.0,3.0 "6.0 betrokken. 28 Noord. 3 763.1 8.3 0.70 5.87 0.0,2.5 »7.0 bewolkt. 29 Nw.t.N 2 763.3 8.3 0.75 6-35 0.3 2.5 -,7.5 bewolkt. 30 N. t. O. 2 764.0 9.5 0.78 7-15 0.0 3.0 ■,S.O dikke. 1 No.t.N. •2j 764.7 8.8 0.S6 7-57 0.1 G.o »4.0 likke. 2 N. t.W. 2 765.9 11.7 0.72 7-53 0.0 j 6.0 «6.0 bewolkt. Staten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 2 mei. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen over de con clusie van het rapport der commissie tot ouderzoek van het reglement op de drukwerken in Nederlandsch Indie voortgezet. Na dat de heeren Thorbecke, Baud, Wintgeus, Hoynck van Papendrecht, Bloet tot Oldhuis, van Nispen van Sevenaer, Groen van Prinsterer en de minister van koloniën het woord hadden gevoerd, zijn die overwegingen gesloten verklaard. De door den heer Hoynck vau Papendrecht op die conclusie voorgestelde wijziging, luidende: "De kamer is van oordeel dat het reglement op de drukwer ken in Indie is in strijd met den geest en de bedoeling van art. 110 van het Indisch regeringsreglement en mitsdien herzie ning behoeft: en dat, althans voor zoo veel de uitvoering van de 2de alinea van dat artikel betreft, er behoefte bestaat aan regeling door de wel," Is alstoen liet eerst in stemming gebragt en daarbij met 33 tegen 29 stemmen verworpen. Vóór hebben gestemd de heeren: van Eek, van der Linden, Jespers, van Wintershoven, Reiuders, de Limpens, de Poor ter, van Hoëvell, Heemskerk, Sloet tot Oldhuis, Hoynck van Papendrecht, Meeussen, van Zuijlen van Nyevelt, Zylker, van der Veen, van Bosse, Dommer van Poldersveldt., Poortmau, "VYesterhoff, Anemaet, Thorbecke, Gevers Deijnoot, Meijlink, van Akerlaken, ter Bruggen Hugenhollz, Blaupot ten Cate, van Nispen van Sevenaer, Bols en Dullert. De wijziging van den heer Groen van Prinsterer, strekkende om te verklaren dat een afschrift van het verslag der commissie aan den minister van koloniën zal worden verzonden, werd met 47 tegen 15 stemmen verworpen. Vóór hebben gestemd de heeren: Nolthenius, van Lynden, Elout van Soeterwoude, van Eoreest, Hoffman, Groen van Prinsterer, de Kempenaer, van Eranck, van Rappard, Kien, Stolte, Hoekwater, Baud, Schimmelpenninck van der Oije en van Reede van Oudtshoorn. De conclusie van het rapport der commissie, luidende: '/dat een afschrift daarvan zal worden gezonden aan den minister van koloniën, met uitdrukking van de overtuiging der kamer, dab'het rëglemènk op de drukwerken in Indie eene herziening behoort te ondergaan," werd met 56 tegen 6 stemmen aange- fcdmèn. r Tegen hebben' gestemd de heeren: van Reede van Oudts hoorn, van Lynden, Elout van Soeterwoude, van Eoreest, Hoff- map en Groen vaji Prinsterer. De heer ya^'H'oevell heeft, na den afloop der beraadslaging verklaard 'zijne interpellatie over de uitgifte van cultuur-con- t.racten, welk onderwerp alstoen aan de orde was, op daarvoor door hem aangevoerde gronden, tot den minister van koloniën thans niet te zullen rigten, maar op die aangelegenheid nader tefug te zullen komen. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp, strekkende tot daarstell'ing van bepalingcü voor het veilig verkeer op spoor wegen. Engeland. Londen 1 mei. De hertogin van Gloucester is gisteren morgen gn vijf ure zacht en kalm ontslapen. Zij was de vierde dochter j van George III en bij gevolg de tante der koninginden 25 april 1776 geboren, bereikte zij alzoo den leeftijd van ruim 81 jaren sedert den 30 november 1834 was zij weduwe van prins Willem Erederik, hertog van Gloucester. De hertogin was de laatst overgeblevene der vele kindereu van George III. Wegens dit afsterven waren gisteren vele winkels van leveranciers van het koninklijke huis gesloten, terwijl de voorstellingen in de schouwburgen geen voortgang hadden. In gevolge het verlan gen der overledene zal hare begravenis zonder staatsie geschie den in de koninklijke kapel van Windsor, waar haar stoffelijk overschot nevens dat van den hertog van Gloucester zal worden bijgezet. Het dagblad Morning herald is eergisteren alhier te koop aangeboden voor de som van 13,600, doch er deed zich geen kooper op. The daily news meldt dat lord Palmerston beloofd heeft eene bill tot staatkundige emancipatie der israelieteu bij het parlement in te dienen. Met de Ariel zijn lieden tijdingen uit Nieuw-York te Southampton aaugebragt, inhoudende dat de poging van den kolonel Lockridge om van den zeakaut naar het binnenland van Nicaragua door te dringen, ten einde Walker te ontzetten, mislukt is. De genoemde bevelhebber heeft met 300 man, aan boord van twee stoombooten, over de rivier van St. Juan den 28sten maart Castillo bereikt, maar heeft daar eene vijandelijke raagt van 500 man in eene sterke positie aangetroffen, zoodat hij te rade werd om, zonder een gevecht te wagen, terug te keeren. Op zijne terugtogt heeft hij al de fortificatiën beneden Castillo vernield, en is de stoomketel van een zijner booten ge sprongen, waardoor 50 zijner officieren en manschappen zijn gedood en gewond. Terwijl alle hoop om in zijne onderneming te slagen vervlogen was, heeft hij zijne twee bataillons ont bonden, maar nog een deel zijner manschappen bij zich gehou den, en daarmede bevond hij zich laatstelijk te Puenta Arenas. Het zeggen was, dat hij nu eene poging zou aanwenden om over Panama Walker te bereiken. Omtrent den toestand van dezen laatstgenoemden heeft men met deze gelegenheid niets vernomen. Voor het overige schijnen deze berigten uit Nieuw-York geen belangrijk staatkundig nieuws le bevatten. In vroegere tijdingen uitde Vereenigde staten wordt, bij wijze van gerucht, gesproken van het voornemen van den president Buchanan, om troepen naar Utah te zenden, ten einde de Mormons, die zich bij voortduring weerspannig betoouen tegen het gouver nement der Unie, tot onderwerping te brengen. In geval dit ontwerp ten uitvoer gebragt wordt, verwacht men van den kant der dweepzieke Mormons een harduekkigeu tegenstand en mitsdien een bloedigen strijd. Op grond van berigten uit Petersburg melden brieven uit Parijs, dat ook de bemanning van een russisch vaartuig, en wel van het fregat Aurora, in China door de bevolking aangevallen en mishandeldis. Het genoemde vaartuig, hetwelk den llden maart van een kruistogt langs de noordelijke kust ter reede van Hongkong is aangekomen, had eenige dagen vroeger sloe pen afgezonden om water te halen, maar de daarmede belaste manschappen waren naauwelijks geland, of zij werden door de Chinezen aangevallen, en verscheidene hunner ernstig gewond, zoodat zij veel moeite hadden om te ontsnappen. De bevelheb ber van het fregat had daarop een detachement mariniers en zeelieden aan land doen gaan, en door hetzelve was de vijandig gezinde bevolking streng getuchtigd. Tevens wordt gemeld, dat bij het russische gouvernement berigt is ontvangen, dat de gouverneur van Siberië troepen naar de chinesche grenzen heeft afgezonden, om daar de rust te bewaren en op onverwachte ge beurtenissen voorbereid te wezen. Duitscltland. Weenen, 2 mei. Graaf Buol heeft verscheidene conferentien gehouden met de turksche en britsche gezanten, betreffende de Donau vorstendommen. De porte, dus wordt hier te stede ver zekerd, stemt toe in eene vereenigiog van het bestuur, maar al leen wat betreft de inkomende regten.de belastingen, dejustitie en het leger. Berlijn 1 mei. De tweede kamer heeft in hare zitting van gis teren met 179 tegen 92 stemmen, de belasting van aandeeleu op maatschappijen in haar geheel aangenomen. In de zelfde zitting heeft de kamer goedgekeurd de bijzondere overeenkomst betreffende den Sondtol, tusscheu Pruissen en Denemarken. Nog is met bijna algemeene stemmen het wetsontwerp, waar bij verboden wordt vreemde banknoten in Pruissen tot het doen van betalingen te bezigen, aangenomen, met de door de eerste kamer daarin gebragte wijziging, volgens welke de wet eerst den 1 januarij 1858 in werking zal komen. Zwitserland onderhandelde sedert verscheidene jaren met de regering der Vereenigde staten over een verdrag, doch de onderteekening daarvan werd vertraagd doordien de zwitser- sche regering de amerikaansche israelieteu wilde uilsluiten van de voordeden, aan de overige onderdanen derUnie gewaarborgd: het congres en de president der Vereenigde staten wilden hier aan geen gevolg geven en Zwitserland heeft thans eindelijk ten deze toegegeven. Frankrijk. Parijs 1 mei. De grootvorst Konstantijn van Rusland werd gistereu bij zijne aankomst alhier door de bevolking met veel geestdrift ontvangen. Aan het paleis der Tuilerien vond hij zoo wel van de zijde des keizers als van de keizerin een zeer hart elijk onthaal: hij gebruikte het diner aan het paleis, waaraan ook deel namen de heeren von Kisseleff, Tolstoï en Aldebinski. Voor zijn vertrek uit Toulon heeft de grootvorst aan verschil lende beambten rijke geschenken vereerd en voor de armen, verschillende inrigtingen enz. ruime giften geschonken. De markies de Belmont, kamerheer des keizers, en de luite nant-kolonel Eavé, ordonnans officier, waren den prins tot Marseille te gemoet gereisd en blijven gedurende diens verblijf alhier aan zijn persoon geattacheerd. "Wegens het afsterven van de hertogin van Gloucester zal het hof voor den tijd van vier dagen den rouw aannemen. De buitengewone gelastigde van Zwitserland, de heer Kern, is gisteren uit Bern alhier teruggekomen met magti- ging van zijn gouvernement om het door do conferentie voor geslagen verdrag betrekkelijk Neuclmtel te onderteekenen. Volgens een nader berigt uit Bern is het besluit, om die magtiging te verleenen, door de zwitsersche bewindslieden eenstemmig genomen, en hebben zij tevens besloten het verdrag dadelijk openbaar te maken en daarmede ook eenige bescheiden, welke aanwijzen wat aanvankelijk door Pruissen en door Zwitserland verlangd is; het doel hiervan is de publieke opinie in te lichten, opdat de natie beruste in de bcwilligiugeu welke het eedge nootschap moet doen. Evenwel verwacht men niet, dat het verdrag door de bondsvergadering eenstemmig goedgekeurd zal wordenvooral in het kanton Genève, maar ook elders, gaan vele stemmen op tegen zekere bepalingen van liet verdrag, welke aan Pruissen of aan de groot e mogendheden grond zou den kunnen geven om zich in het vervolg van tijd toezigt op, of bemoeijmg met binnenlandsche aangelegenheden van het eed genootschap aan te matigen. Van den anderen kant schijnt het zeker, dat het pruissische gouvernement voor de naleving der verdragsbepalingen nog meer waarborg verlangt dan de goede trouw der mannen, die uu of later in Zwitserland bewind voeren. Bij het wetgevende ligchaara is van regeringswege een wet voorgedragen, strekkende to t goedkeuring van den aan koop van het landgoed Longwood, het verblijf van Napoleon I op St. Helena. De oost-indische compagnie, die onder liet oppergezag der britsche kroon het bewind over St. Helena voert, heeft het genoemde landgoed voor eenen prijs van 185,000 francs aan het gouvernement afgestaan. Het voornemen van keizer Napoleon is, Longwood met de keizerlijke residentien gelijk te stellen, en een gouverneur te benoemen om er verblijf en toezigt te houden. Bij besluit van den koning van Sardinië is de gemeente raad van Genua ontbonden, daar deze zich kantte tegen de hef fing der belastingen als bij de wet is voorgeschreven. De inten dant der provincie Cassale is als koninklijk commissaris met het beheer der stad beiast. totdat, een nieuw gemeentebestuur zal zijn zamen gesteld. De piemontesche kamer der gedeputeer den heeft den 27 april dn beraadslagingen aangevangen over de wet tot verplaatsing van het maritiem arsenaal van Genua naar Spezzia: zulks heeft den heer de Cavour aanleiding gegeven te verklaren, dat de staatkunde vau hetsardinische kabinet in zake het italiaansche vraagstuk liberaal, maar geenszins revolutionair was; hij betuigde op nieuw zijn eerbied voor de bestaande ver dragen, doch legde het stellige voornemen aan den dag de be langen van Italië te verdedigen en het lot van Italië langs allo wettige wegen le verbeteren. Berigten uit Konstantinopel van den 24 april melden, dat de Circassiers zich toerusten tot g-rootc invallen op het russische gebied en dat in Rusland verscheiden muzelmannen gevangen worden gehouden, die aanvoerders waren der Kozak ken van Chirran. Rotterdam 30 april. Dc verkoopen gedurende deze maand hebben bestaan in KofGj. 950 balen Java, hooggeel a bruin41 46 ct. 3400 ii dito blank a geelachtig37$ 39 2400 ii dito groen a fijn groen37$ 41 7300 dito goed ord. bleek en groenacht. 36$ 37 3500 a dito ordinair en graauw34 3G 2700 Braziel27$ 32$ 20250 balen. Rijst. 150 vaten Carolina 10$ 17 5600 balen Tafel11 "72 32000 a Java63» 9 1600 a Arracan7£ 7£ Peper. 950 balen28$ 39$ cti.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2