MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 1857. 5 Mei. öinncnlanöscljf tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZatUidags. Linnen deze gemeente en Vha- siagen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie vun maandag avond 8 ure. Midrtelbuvg 4L mei. Naar aanleiding van een berigt oorspronkelijk voorkomende in den Nieuwe Noordbrabauder, en door verscheidene andere dagbladen overgenomen, vermeldende dat de concessie voor den Zeeuwsch- limburgschen spoorweg zoude zijn ingetrokken, kunnen wij onzen lezers de verzekering geven dat dit berigt ge heel bezijden de waarheid is. Naauwkeurig ingewonnen infor mation hebben ons integendeel doen zien, dat de vooruitzigten tot ecne spoedige verwezenlijking van dat belangrijke ontwerp nimmer gunstiger zijn geweest, dan op dit oogenblik. Jl. zaturdag had aan het lokaal van het provinciaal bestuur alhier de aanbesteding plaats, met inbegrip van het leveren van alle benoodigde materialen van 1. Het maken der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken, aan de zeedijken der calamiteuse polders van Zeeland, in het jaar 1857, met het onderhoud van al de werken tot den lsten mei 1858, en zulks in 30 perceelen van aanbesteding; aangenomen door verschillende aannemers voor f442,875 2. het beplanten der domanialc duinen, langs de westkust van het eiland Schouwen, met helm, stroo en riet benevens het onderhoud tot den lsten mei 1S58 en zulks in 3 perceelen van aanbesteding, voor f2500. Naar de ilaarlemsche courant mededeelt hebben cenige ach tenswaardige mannen uit. Amsterdam en Rotterdam, vereenigd ter kennis van den miuister van koloniën gebragt dat zij, voor het geval dat geeue aanbiedingen op de voorwaarden, omschre ven in de Staatscourant van den 24 maart 11., binnen den daar bij bepaalden termijn mogten zijn gedaan, bereid zijn om met zijne exc. te onderhandeleu over het tot stand brengen van eenc maaudeüjksche stoompakketvaart tusschen Nederland en Java. In de Slaats-courant van 1 dezer is bereids medegedeeld, dat. gecne inschrijvings-biljetten lot gemeld doel zijn iugekomen. Van wege de nederlandsche bank zijn den 30 april, naar aan leiding van het koninklijk besluit vau den 9 junij 1852 (Staats blad no. 124), de volgende opgaven openbaargemaakt; omloo- pende bankbiljetten 184,809,440, saldo's van rekeningencourant f 11,792,965,29£ en munt- en muntmaleriaal f70,934,312,84Jr. van den sultan van Djocjokarta, en 2. de meest karakteristieke typen uit den nederlandschen Archipel. De eerste is ter gele genheid van drie feesten met de mahomedaansclie godsdienst in verband staande, waarop .-'e sultau van Djocjokarta zich aan zijne onderdanen vertoont en waarop hij eene groote receptie houdt, door lijfwachten en ondergeschikte hoofden omringd, zich in staatsie naar de moskee, het residentiehuis, enz. begeeft en in vollen stoet naar zijn paleis terug keert. Onder de typen die voorgesteld worden, treft men eene groote schakering aan: Javanen vau verschillende klassen, Chinezen, Timorezen, Rottinezen, Arabieren, bewoners van Sumatra enz. Te oordeelen naar de zorg die aan de keuze en de costumen be steed is, zal deze optogt zeer indrukwekkend zijn, vooral voor hen, die de dieper liggende gedachte, welke bij den aanleg van dit feest heeft voorgezeten, hebben nagegaan en welen te schat ten, dat isbelangstelling in Neerlandsch Indie, sedert eeuwen van zoo groot gewigt voor liet vaderland. De optogt zal de stad in onderscheidene riglingen door trekken. Wij ontlcenen liet volgende aan liet Dagblad van 's Gra- venhage Wij hebben voor ons bet keurig gelitbografieerd plan van het Willemspark. Komt den heer Steuerwald eer toe voor deze uitmuntende steengravure, liet plan zelf van onzen verdienste lijken stadgenoot, den heer W. C. van der Wayen Pietcrsen, getuigt op nieuw van 's mans veelzijdige bekwaamheden. De lieer Pietcrsen heeft het moeijelijk problema opgelost, om hel economische met het smaakvolle te vercenigen wordt dit plan voltooid, dan wordt het Willemspark een nieuwe parel in de kroon van 's Gravenliage, zelfs door bevoegde vreemdelingen de schoonste residentie van Europa genoemd. Bij de uitbreiding, welke zij aan die zijde voortdurend onder gaat, is bet te verwachten dat zich weldra lielhebbers voor die gronden zullen opdoen, welke bij een eventuele» spoorweg naar Scheveningen en een kanaal tot in zee zeer vermoedelijk een maal in liet centrum der residentie zullen liggen. Van lieverlede begint de stad Delft een feestelijk aanzien te verkrijgen. Reeds sedert verscheidene dagen is men bezig met het maken van toebereidselen, zoo aan het stadhuis als langs de grachten en in de stralen, welke de optogt zal passeren, voor de verlichting die ontworpen is. Alen kent thans de plaat, en beschrijving van den gecostu- mcerden optogt, te houden door de leden van het Delftsche studentenkorps op den 5 dezer. Beiden zijn zeer gelukkig uit gevallen en naar de beste bronnen bewerkt. De optogt is in twee hoofddoelen gesplitst, als; 1. de eigenlijkeGarabeg-oplogt De algemeene jaarlijksche vergadering der Nederlandsche maatschappij Jtot afschaffing van den slavenhandel zal op woensdag a. s. te 's Gravenhage worden gehouden. Dezer dagen zijn berigten uit Suriname ontvangen, nopens de wijze, op welke de gelden zijn gebezigd die, tot het vrijkoo- pen van slaven, derwaarts zijn opgezonden. Daaruit blijkt, dat in hel jaar 1856 daartoe is besteed een bedrag vau f7300, en dat daarmede aan 39 slaven de vrijheid is verzekerd. Naar luid van het tijdschrift der bedoelde maatschappij heeft de korkeraad der hervormde gemeente te Amsterdam besloten om 'zich tot de algemeene synode te wenden, met het verzoek dat deze, als vertegenwoordigende al de hervormde gemeenten des rijks, een adres tot de hooge regering zoude rigten, met de uitdrukking van haren wensch dat het gouvernement, niet al leen met het oog op de stem der menschelijkheid, maar ook op de lessen van het evangelie betreffende de christelijke broeder liefde, hoe eerder hoe beter noodige stappen moge doen die, in den weg eer.er wijze bedachtzaamheid kunnen leiden tot het doen verdwijnen van een kwaad, waarvoor men niet genoeg kan bidden, dat voor altijd uit onze overzeesche bezittingen worde geweerd. Donderdag 11. behaagde het H. M. de koningin moeder de slui ting van I1D. naaischool voor behoeftige meisjes te Schevenin gen bij te wonen. Met bijzondere oplettendheid onderzocht H. M. de vorderingen der leerlingen en met moederlijke belang stelling sprak H. M. de kleinen toe, wees haar op het voordcel dat zij mogten ondervinden in een nuttig handwerk te worden onderwezen, en gaf den kinderen het blijde voornitzigt van, onderden goddelijken zegen, bij het volgende winlersaizoen de werkzaamheden te mogen hervatten. Herhaalde malen gaf II. M. HD. tevredenheid te kennen aan mevrouw Maas, als direc trice dezer instelling, en verliet daarna blijkbaar zeer voldaan het schoollocaal. Gedurende vele jaren bestonden te Amsterdam tweeeffec- tensocieleilen,de eenegenaamd //Tot nul des obligatiehandels," de andere Nieuwe handelssocieteit", welke beide ieder hunne afzonderlijke beursuoteringen hadden. Door de bemoeijing van het Algemeen beurs-coniité alhier, hebben nu die beide socië teiten zich ontbonden, en is eene nieuwe sociëteit, genaamd de n Effeclensocieteit" opgetreden, waarvan reeds heden de offi ciële beursnotering is uitgegaan. Op de jl. vrijdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Rollerdamsche diergaarde zijn 201 kandidaten als gewoon lid en 5 als buitenlid aangenomen. Een vijftigtal kandidaten, die te laat opgegeven zijn, zullen over veertien dagen geballot- leerd worden. Donderdag avond werd in de groote zaal der Harmonie, te Rotterdam, de soiree gegeven, die de officieren der schutterij, den kapelmeester van het muziekkorps hebben aangeboden, ter gelegenheid van zijn vijftigjarigen diensttijd. Het is ons aange naam te kunnen vermelden, dat onder de vele blijken van hulde, die den heer llutschenruyter ten deel vielen, ook deze behoor de, dat jhr. mr. R. Gevers Deynoot, luitenant-kolonel en kommandantder schutterij, hem namens Z. M. den koning.de ridderorder van de Eikenkroon op de borst hechtte. Benoeming-eii en besluiten. Benoemd bij de dienstdoende schutterij te Middelburgtot lsten luitenant mr. D. A. Berdenis van Berlekom, thans 2de luitenanttot 2den luitenant mr. J. van de Graft, thans schutter. Benoemd bij den plaatselijken staf, tot 2den luit. en plaatselijk adjudaut der 2de kl. te Middelburg, deserg. J. Ouboter, van de Koninklijke akademie voor de zee-en landmagt te Breda; bij het wapen der kav., bij den staf van het wapen, tot ritmees ter van de 3de kl. de 1ste luit. J.J. J. Dubois, van het lste regement dragonders. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uit gaande regten en accijusen en van de belasting op de gouden en zilveren werken te Breda, de heer W. van Bergen, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zwijndrecht. Gepensionneerd de gener.-rnaj. L. H. W. baron van Aylva Reugera, kommaud. van de lste brigade inf., tevens belast met hetopperbcvelhebberschap der vesting Maastricht en der tree- pen in het Limburgsche.zoo mede met de functien van provincia len kommandant, aldaar, ad f 2,400. Eervol ontslag verleend aan den 2den luit. E. E. L. de Petit, van het balaillon jagers no. 27, dienst doende in West- Indie, onder toekenning van pensioen. Eervol ontslag verleend aan den heer W. Kinen, op het daar toe door hem gedaan verzoek, als consul der Nederlanden te Mos eau. Overgeplaatst de lste luit. jhr R. A. van Nispen, van het 6de regem.inf., in zijnen rang bij het vegeni.grenad. en jagers. Verplaatst van Grave naar Bergen op Zoom de controleur der 2de kl. vau 's rijks belastingen, de heer P. H. Maertens, en benoemd tot controleur der 3de kl. van de directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Oss, de heer J. J. F. H. Geelen, t hans surnumerair van 's rijks belastingen te Maastricht. Vergunning verleend aan den lieer F. M. Bellini, vice-consul van den kerkelijke» staat te Rotterdam, tot het aaunemeu en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder van St. Silves ter van den Gouden Spoor, hem door zijne heiligheid paus Pius IX geschonken. llerli- en sclioolnieuws. Jl. woensdag zijn te 's Gravenhage de voorjaars zittingen der algemeene synodale commissie van de nederlandsche hervorm de kerk geopend. In deze eerste zitting kwamen in onderschei dene stukken der regering, betrekkelijk de toelagen aan ge- meeuten, aan hulppredikers; quotisatie der gemeenten, enz. De dubbele kerkeraad der walsche gemeente te Rotterdam heeft jl. vrijdag, ter zake van het beroep van eenen predikant bij die gemeente, ter vervanging van den eraeritus verklaarden heer D. T. Huet, uit het vroeger medegedeelde zestal het vol gende alfabetisch gestelde drietal gemaakt: de heeren C. G. Chavannes, kandidaat te AmsterdamJ. F. C. Kronenberg, pre dikant te Arnhem, en A. Pierson, piedikaut te Leuven. marine en leg-er. Jl. vrijdag is ter reede van Hellevoetsluis gekomen Zr. Ms. instructiebrik de Zeehond, gekommaudeerd door den kapt.-luit. ter zee M. C. van Vreeland, welke aan 's rijks werf zal worden gereed gemaakt om eene instructiereis met de adelborsten te doen. Zr. Ms. fregat de Ruyter is den 5 april van Malta naar Toulon gestevend, om aldaar te dokken. De reis was naar men verneemt nog 14 dagen verlengd. Zr. Ms. stoomschip Cycloop moet, naar men verneemt, zeilklaar worden gemaakt om de Wassenaar van het Nieuwe- diep naar Vlissingen te vergezellen.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1