b. over Triest, van 1 april tot 1 October uit Amsterdam en Rotterdam, op den 6 en 23 van elke maand met den laatsten spoortrein op Emmerik, en uit andere plaatsen zoo veel vroeger als noodig is om dien trein te bereiken, doch van 1 october tot 1 april telkens een dag vroeger, dat is op den 5 en 22 der maand; c. over Marseille uit Amsterdam, 's Gravenhage enz., den 9 en 25 van elke maand, met de laatst vertrekkende post in de rigting van den Moerdijk en uit andere plaatsen in evenredig heid. De minister van oorlog heeft ter kennis gebragt van ouders en voogden, die verlangen mogten, dat hunne zonen of pupillen te dezen jare als kadet op de Kouiuklijke academie voor de zee- en landmagt worden geplaatst, dat zij, ten einde bedoelde hunne betrekkingen worden toegelaten, tot het vergelijkend examen, hetwelk in de maand jtinij aanstaande te Breda tusschen de aspiranten naar gezegde plaatsing zal worden gehouden, een adres aan het departement, van oorlog zullen behooren in te zenden, en wel voor den lsten mei aanstaande, zullende na dat tijdstip geene verzoeken tot admissie tot voorschreven examen meer worden aangenomen. Men zie verder nopens den inhoud van dat verzoekschrift en verdere vereischten de Staats-courant van 27 dezer. De navolgende plaatsen van kadet zijn ter vervul ling opengesteld, alsvoor de dienst hier te lande: 30 voor de infanterie, 12 kavalerie, 25 artillerie en 3 genie; voor de dienst in de koloniën, 30 voor de infanterie in Oost-Indie en 2 voor de West-Indie, 2 voorde kavalerie in Oost-Indie 28 voor de artil lerie in Oost-Indie en 2 voor West-Iudie, en 6 voor de genie in Oost-Indie. De kadetten voor de dienst in de koloniën be stemd, zullen in dit jaar geheel voor rekening van de kolouiale geldmiddelen worden geadmitteerd. Civile ingenieurs, die hun diploma als zoodanig aan de Ko ninklijke academie te Delft hebben verkregen, en zich aan de dienst van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare wer ken in Nederlandsch Iudie wenschen te verbinden, kannen zich bij gezegeld rekwest tot het departement van koloniën wenden, onder overlegging van het voormelde diploma, van een bewijs van goed zedelijk gedrag en van een certificaat van voldoening aan de nationale militie. De benoeming geschiedt iu den rang van aspirant-ingenieur op de bekende voorwaarden. H. M. de koningin heeft zaturdag een bezoek gebragt bij HD. zoon Z. K. H. den prins van Oranje, te Leiden. H. K. 3. de groothertogin van Saxen-WeimarrEisenach (prinses Sophia der Nederlanden), zuster des konings.iszaturdag avond met den laatsten spoortrein in dc residentie aangekomen en aan het paleis van M. de koningin-moeder afgestapt. Dien zelfden dag heeft, er bij Z. D H. den hertog Bernard van Saxen-Weimar een groot diner plaats gehad, dat door H. M. de koningin en 33. KK. HH. prins en prinses Hendrik werd bij gewoond. Bijzondere brieven van Java, met de laatste landpost aange- bragt., melden dat de kina-kuituur op dat eiland bij uitstek goed slaagt, derwijzedat men thans doorgaans duizend planten maandelijks aanwint, en de plantsoenen uitmuntend groeijeu. Men heeft deze uitkomst te danken aan de inspanning van dr. Junghuhn en de belangstellende zorgen van den gou verneur-generaal Pahud. Zoo deze kuituur getuigt van een geest van werkelijken vooruitgang, en nieuwe voordeelen aan Nederland kan opleveren, mag men aannemen dat ook elders in de beschaafde wereld de weldadige gevolgen daarvan zullen worden ondervonden. De vruchten in liet Westland staan zoo gunstig, dat men gegronde hoop voedt, dat de nieuwe aardappelen in het laatst van mei, zoo er geene nachtvorsten komen, of zoo men ze daar voor zal weten te beveiligen, in belangrijke hoeveelheid ter marlHkunnen gebragt worden. In gewone jaren geschiedt dit z eldtfn- voprmidd e a j unij. .''•'.V, Sedert vecsplici^ene jaren heeft men in eenige provinciën van Frankrijk1 lleproefcl het koren te zetten, in plaats van het uit de liand öf-niet de zaaimachines te zaaijen. Een ongeloofe- Irjke oogst moV daarvan het gevolg zijn. Men heeft alsdan voor één builder slechts 33 kop zetkoren noodig, terwijl men twee mud behoeft, wanneer men op de gewone wijze zaait. Door het zetten van het koren worden derhalve in Frankrijk jaarlijks 6 -a 9 millioen mudden koren bespaard. Bovendien zou de op brengst 600a 800 voor 1 zijn, terwijl bij het zaaijen uit dc hand slechts 12 a 15, bij de zaaimachine 25 a 30 verkregen wordt. IibtBritscheen buitenlandsche bijbelgenootschap zijn ^%éduretfyf? het laatste jaar, eindigende 31 maart 11., verspreid 1^5(^58 bijbels en nieuwe testamenten, waarvan in ons exemplaren. De ontvangst beliep f 1,664,998 en hot bedrag der uitgaven {dom tot f 1,667,822. Benoeming-en en besluiten. Benoemd bij besluiten van 24 dezer tot burgemeester van Maasbrée, J. F. Gommans Benoemd: bij den plaatselijken staf, tot kapt. en plaatse!, adj. der lste kl., de 1ste luits. G. W. Brets, A. van Wechel en W. C. E. Waits, plaatsel. adj. der 2de kl., respectievelijk te Amster dam, Nijmegen en Maastricht; tot, plaatsel. adj der 2de kl. te Wierikkerschans, den lsten luit. der iuf. W. Pordori, thans op non-activiteittot, 2den luit. en plaatsel. adj, der 2de kl. te Hel- levoetsluis, den serg.-maj. J. van der Lugt,, van het, 1ste reg. inf.. en te Geertruiden berg, den gepens.serg.-titul.jhr. E. 11. Kraijen- hoff; bij het wapen der inf., bij den staf van het. wapen, tot kapt- van de 3de kl., den lsten luit. L. Witkop, van dien staf, werkz. bij het dep. van oorlog; bij het 1stereg., tot. kapt. van de 3de kl., den lsten luit. A. F. Eijmael, van het kol. werfdep.bij het 2de reg., tot kap. van de 3de kl., den lsten luit. E. W. C. Storm de Grave, van het reg. gren. en jag.tot lsten luit..,den 2den luit. C. L. Maarschalk, van het. korps; bij het 3dereg.,tot.kapt. van de 3de kl., deu lsten luit. adj. F. 11. de liaes, van het. korps; tot lsten luit., de 2de luits. 3. P. J. llennus en V. L. Schwarz, insgelijks van het korpsbij het 4de reg., tot kapt. van de 3de kl., den lsten luit. adj, J. N. Schmidt, van het korps; tot. lste luits., de 2de luits C. J. Frölich Hubert, eu A. W. vau Dionaut, mede van het korps; bij het 5de reg., tot. kapt. van de 3de kl., den lsten luit. J. C. J.Kempees, van den staf van het wapen, werkz. bij de Kon. acad. voor de zee-en landm., en den lsten luit., adj. J. F. Beekman, van het korps; hij het 7de reg., tot kapt. van de 3de kl., den lsten luit. adj. J. F. J. Dubois, van het 6de reg van het wapen; bij het 8ste reg.. tot lste luits., de 2de luits. J. H.van Haeften en A.Grevers, beiden van het korps; en bij het algem. dep. van discipl., tot lsten luit.., den 2den luit. M. B. Ei'dtsieck, van het korps. Op pensioen gesteld de navolgende officieren der infanterie M. H. Boulonois, kapt. plaatsel. adj. der lste kl. te Wierikker schans. f900, P. van Roon id. te Utrecht, f 900, M. H. ter Linde, id. t,e 's Gravenhage, f 900, P. M. Gevelaer, kapt., hij het 7de regt.., f 1080, J- H. Sleineker, id. hij het 4de reg., f 1080. J. W. Sindikus, id. bij het 2de reg., f1080, J. C. Schröter. id. lste reg., f1080, A. C. W. von Griesheim, id. 5de reg., f1050, J. L. Souman, id. 3de reg., f900, Ü.Pfister, id. 5de reg.. f900; Eervol ontslag verleend aan J. Vereeke, als 2de luit. bij het bat. no. 3 rustende schutterij in Zeeland Herk- en sclioolnieuws. Den 26 dezer werd te Kerkwerve den aldaar tot predikant beroepen kandidaat van der Mey, in zijn ambt bevestigd, en ingezegend door den consulent dier gemeente, den weleerw. zeer gel. heer J. B. Barenbrugh, predikant te Zierikzee, naar aanleiding van Hand. 8:5 b. //Hij predikte hun Christus." Deop- legging der handen geschiedde behalve door den consulent, door den rustenden leeraar dier gemeente de Graaff, door de heeren Drooglever Fortuyn, Blaauw, Kam.Schüller, Knol en de Meijer, predikanten te Zierikzee, Zounemaire, Dreischor, Noordgouwe, Serooskerke en Warder. Des namiddags aanvaardde de bevcs- tigdezijndienstwerk, predikende over 2 Thimoth. 2Sa: uHoudt in gedachtenis, dat Jezus Christus uit de dooclen is opgewekt." IVIarine en leger. Blijkens een telegrafisch berigt van den nederlandschen con sul generaal te Triest, zijn Zr. Ms. stoomschip Merapi en trans portschip DeMerwede deu 10 maart jl. ter reede van Batavia aangekomen. Dezer dagen zal het 4de bataillon jagers, onder bevel van majoor de Bock, te Leiden in bezetting, naar's Hage vertrekken, en aldaar vervangen worden door het. lste bataillon grenadiers, onder bevel van den majoor Sweemer. Te gelijker tijd zal ook de 3de compagnie van het regement rijdende artillerie, onder bevel van den kapitein d' Hamecourt, van 's Hage naar Leiden terugkceren. Uantongeregt te middelburg. Bij vonnissen van den 27 dezer zijn 1. H., S.enJ., wegens het wateren op de openbare straat der stad, buiten een daartoe beslemdc waterbakkeu, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 1, bij wanbetaling tot 1 dag ge vangenis en de kosten. 2. M., wegens het. door hem gevoerd wordende paard ge spannen voor eene slede, zonder opzigt of geleide te hebben laten staan op de openbare slraat te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van f3, en de koslen. 3. W., wegens het doen van eene natuurlijke behoefte op de publieke straat dezer stad, veroordeeld in eene geldboete van f 1, bij wanbetaling tot 1 dag gevangenis, en de kosten. 4. B. en C., wegens het werpen van vuilnis op de publieke straat dezer stad, veroordeeld ieder in eene geldboete van f3, bij wanbetaling ieder tot 1 dag gevangenis, en dc kosten. Staten-gcn er aal* Tweede kamer. Zitting van 27 april. In deze zitting zijn ingekomen een wetsontwerp betrekkelijk den afkoop van den Sondtol, vergezeld van een aantal bijlagen, en eene overeenkomst met de stad Hamburg gesloten betrek kelijk de toelating vau consulaire agenten in de overzeesche bezittingen. De vergadering heeft bepaald 1. dat na afloop der behandeling van de interpellatie, door den heer van Hoëvell te rigten aan den minister van koloniën over de uitgifte van cultiiur-cont.ract.en, behandeld zal worden het voorstel van den heer van der Veeu tot het indienen van een adres door de kamer aan Z. M. den koning aangaande dc kwestie van hetZwolsche Diep; 2. dat. nader zal bepaald worden wanneer de beraadslagingen gevoerd zullen worden over de wetsontwerpen: a. tot vaststel ling van de raming van ontvangstenen uitgaven wegens ver strekingen door het ministerie van oorlog voor het. dienstjaar 1857; A t ot wijziging van den accijns op de bieren en de azijnen, en c. tot uitbreiding vau den vrijdom van den accijns op de brandstoffen, waaromtrent heden de eindverslagen zijn uitge- bragt. De kamer heeft heden aangevangen de beraadslagingen over de conclusie van het nader verslag der commissie tot onderzoek van het reglement op de drukwerken in Nederlandsch Indie, aldus luidende: //een afschrift van het rapport te zenden aan den minister van koloniën mei uitdrukking van de overtuiging der kamer, dat het reglement op de drukwerken in Iudie eene herziening behoort te ondergaan." Nadat, de heer Zijlker eenige beschouwingen over dit onder werp had voorgedragen, heeft de minister van koloniën in eene zeer uitgebreide rede de zaak behandeld en de onderscheidene in het nader verslag der commissie gemaakte aanmerkingen be antwoord. Daarna hebben het woord gevoerd de heeren Nol- thenius, ter Bruggen llugenhollz eu Meelissen, lid der com missie. Daarop is beslist de beraadslaging op morgen ten 11 ure voort te zetten. De commissie van onderzoek voor het verslag over het on derwijs over 18541855 en 1855 1856 heeft daaromtrent haar rapport uitgebragt, zullende over de daarbij voorgestelde conclusie nader beslist worden. Bij eene koninklijke boodschap is aan de tweede kanier een verslag medegedeeld der muriLwerkzaamheden in 1856. Aan 's rijks munt werd gedurende de drie eerste en de vier laatste maanden deels voor den staat, deels voor den handel gewerkt; aan 's rijks hulpmunt, uitsluitend voor den muntslag der nieuwe indische koperen pasmunt, gedurende de vier eerste en de vier laatste maanden. In het geheel werden er 91.051,647 stukken geslagen, tot, eene nominale waarde van f 8,423,023,50. Aan 's rijks munt zijn geslagen de volgende specien I. Aan standpenningen 920,065 stukken van 2| gulden en 4,958,2S3 guldens. II. Aan pasmunt: in zilveren pasmunt voor Neder land 1,001,008 tiencenlsstukkenin zilveren pasmunt voor Ned. Indie 3.002,291 stukken van 1/io gulden; in koperen pasmunt voor Ned. Indie 2,480,000 stukken van 2£ cent, 67,900,000 stukken van 1 centen 10,800,000 stukken van J cent. Van de voormelde specien zijn geslagen en afgeleverd voor rekening van den handel 909,345 rijksdaald. en 4,054,661 guldens; voor rekening van den staat., op last van het departe ment van financien 1,000,000 tiencenlsstukkenen op last, van het ministerie van kolomen 900,000 guldens, 3,000,000 J/to guldens, 2,480,000 2.1 cents, 67,900,000 cents en 10,800,000 1 cents. In 1856 zijn vervaardigd: blaauwe'1,500.000, enroodepost zegels 1,500,000, tezamen 3,000,000 stuks, voor een nominaal bedrag van f 225,000. öuitenUinösche tijöingm. Engeland. Londen 28 april. De ministeriele bladen berigten dat het lagerhuis den 30 dezer bijeen zal komen om eenen voorzitter te kiezen, en vervolgens de geloofsbrieven zijner leden te onder zoeken, en dat de wetgevende zitting den 7 mei door eene com missie in naam der koningin zal geopend worden. Daar de op positiepartij in het lagerhuis niet voornemens schijnt om het voorzitterschap aan den candidaat van het minis!erie te betwis ten, zal de beraadslaging over liet antwoord adres op de troon rede, hetwelk in de zitting van het lagerhuis van den 7 mei voorgesteld zal worden, waarschijnlijk de eerste gelegenheid voor dc partijen zijn om hare sterkte onderling te nieten. Naar den toon der dagbladen oordeelende, verwacht men dat het kabinet in deze parlementszilting, waarvan ten gevolge der ontbinding reeds een groot gedeelte nutteloos verstreken is,

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2