MIDDELBURGSCHE COURANT. N* 52. Donderdag 1857. 30 April. Binnen deze gemeente en Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZatUria}. ting-en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is '3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dooilbekond makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Aankonitigingm mHET RIJKSBESTUUR J'illl MALE ES GEliEEÏTEBESTCBEN Bekendmaking1. üc burgemeester cn wethouders van Vlissingen doen te we ten: dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 13 februarij jl., is vastgesteld de navolgende verordening. PLAATSELIJKE VERORDENING houdende voorzieningen tot voorkoming der gevaren van hondsdolheid in dc gemeente Vlissingen. De gemeenteraad van Vlissingen overwegende dat de menig vuldige voorbeelden van hondsdolheid het, in liet belang dei- ingezetenen, noodzakelijk maken maatregelen te nemen tegen het ontstaan en de verspreiding dezer ziekte, Gezieu de artikelen 135 en 190 der gemeentewet, heeft vast gesteld het uavolgcndc REGLEMENT tot voorkoming der gevaren van hondsdolheid. Art. 1. Zoodra zich in het eiland Walcheren een geval van hondsdolheid openbaart, zullen alle honden in de gemeente en op derzei ver grondgebied, binnen vier en twintig uren na ken nisgeving van liet gemeentebestuur, door hunne eigenaren of bezitters, moeten worden voorzien van eenen ijzeren of koperen muilkorf, volgens model, op het bureau van policie ten allen tijde te bezigtigen, ten einde hun het bijten te beletten. Deze muilkorf zal door de honden moeten worden gedragen tot dat dit hevelbij gelijke kennisgeving van wegc het gemeen tebestuur, zal zijn opgeheven. De tijd van duur zal echter nimmer korter mogen worden gesteld dan drie maanden, tc rekenen van den dag dat zich liet laatste geval van dolheid heeft voorgedaan. Art. 2. Het is aan het dagelijksch bestuur vrij gelaten het dragen van muilkorven tc bevelen, telkenreize wanneer strenge koude of voortdurende hitte zulks mogt noodzakelijk maken, voor zood.uiigen tijd als liet bestuur dit zal goedvinden. Art. 3. Alle honden, waarvan bij dc policie klagten mogten worden gedaan van aanscliieting of poging tot bijten, zullen, ter beoordeeling en op bevel van den commissaris van policie, voort durend en ten allen tijde van gelijken muilkorf moeten worden voorzien. Art. 4 Gecne trekhonden zullen in dc gemeente worden toe- gelaten dan die van eenen behoorlijken muilkorf of muilband i zijn voorzien De ambtenaren der belastingen zijn, behalve de beambten van policie, vcrpligt de trekhonden, welke van gcenen muilkorf of band voorzien zijn, tegen tc houden, af te wijzen en de stad tc doen verlaten. Art. 5. Alle losloopende honden moeten ten allen tijde voor zien zijn van eenen behoorlijk sluitenden koperen halsband, met clen naam van hunnen eigenaar of bezitter, daarin duidelijk en voluit uitgesneden, terwijl dc voornamen met de eerste letters zullen moeten worden aangeduid. Art. 6. Het is verboden dat honden des nachts, te rekenen van tien ure des avonds tot zes ure des morgens, op den publie ke» weg, zonder geleider, in de gemeente rondloopen. Art. 7. Alle bonden van ingezetenen welke, zonder van een muilkorf of hakband te zijn voorzien, in strijd met dc artikelen 1 tot en met 5, of die des nachts zonder geleider, in strijd met artikel 6, in de gemeente rondloopen, zullen door dc beambten der policie worden opgevangen en in verzekerde bewaring gc- brngt, en indien die opvanging onmogelijk is, in geval van art. 1, des noods, worden afgemaakt. Van de verpligting tot het dragen van een muilkorf of hals band zijn uitgesloten honden van doortrekkende vreemdelingen, mits niet los loopende. Art. 8. Dc overtreders van dc bepalingen, in de art. 1 tot en met 4 omschreven, zullen worden gestraft niet eene geldboete van drie tot vijf gulden. In geval in strijd gehandeld wordt met het bepanlde bij art. 4, niettegenstaande de afwijzing heeft plaats gehad, worden de trekhonden afgespannen en overeenkomstig art. 7, door de amb tenaren der policie in verzekerde bewaring gebragt. Art. 9. De overtreders van do bepalingen, in dcartt. 5 en 6 omschreven, worden gestraft met eene geldboete van één tot drie gulden. Art. 10. Bp overtreding za] het aan de eigenaren of bezitters Tiij staan, binnen den termijn van tweemaal vier en twintig uren, hunne honden, wanneer die niet reeds, overeenkomstig art. 7, mogten zijn afgemaakt, van de policie terug te vorderen. Art. II. Alle honden die opgevangen en niet binnen twee maal vier en twintig uren teruggevorderd zijn, overeenkomstig het vorige artikel, worden door of van wege de policie afge maakt of in dc Schelde verdronken. Art. 12. Door of van wege de policie worden terstond afge maakt of verdronken, waar en wanneer zij zich op straat ook bevinden, alle honden, die dol zijn of vermoed worden dol te wezen, gelijk ook alle honden die gebeten zijn door eenen dollen of van dolheid verdachten hond, alsmede die bij het bestaan van hondsdolheid in het eiland, na de in art. 1 bedoelde bekendma king, zonder muilkorf rondloopen. Art. 13. Alle beesten, gebeten van eenen dollen of van dol heid verdachten bond, worden, op straat gevonden, in eene dooi den burgemeester aan te wijzen plaats, afzonderlijk opgesloten, tot dat alle gevaar, volgens de verklaring van eenen veearts, geacht moet worden tc zijn geweken. Bij ontdekking van watervrees bij gemelde beesten, zorgt de policie dat zij terstond afgemaakt of in de Schelde verdronken worden. Art. 14. Elke eigenaar of bezitter, wiens hond of an Ier beest gebeten is door eenen dollen of van dolheid verdachten hond, is verpligt daarvan terstond bij de policie aangifte te doei), bij verzuim waarvan hij zal worden gestraft met eene geldboete van tien tot vijf en twintig gulden en gevangenisstraf van een tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Art. 15. Eigenaars of bezitters van beesten, inde gevallen vcrkcerendc, bij de artt. 12 en 13 hievvoren bepaald, zijn ver pligt die beesten op de eerste aanmaning der policie af le geven, bij weigering waarvan zij zullen worden gestraft met eene geld boete van vijf en twintig gtildcn en gevangenisstraf van een tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk, onverminderd de verplig ting tot afgifte van liet beest, waartoe de policie zoodanige maatregelen, zal kunnen nemep als de publieke veiligheid zal vereischen. Art. 16. Na de afgifte, in liet vorig artikel bedoeld, kannen die beesten gedurende vijftig dagen onder toezigt der policie blijven en mogen zij niet worden terug gegeven, ten zij na dien termijn of vroeger, op vertoon cener verklaring van eeneu vee arts dat alle gevaar geweken is. Zoodra zich de verschijnselen van dolheid vertoonen worden de beesten terstond afgemaakt of verdronken. De kosten van onderhoud komen voor rekening der eigenaars of bezitters. Art. 17. Dc lijken van dolie of van dolheid verdachte dieren mogen niet aangeraakt en zullen omniddelijk diep begraven moeten worden. Art. 18. De klecdcren en andere goederen door eenen dollen hond of een aan de watervrees gestorven persoon aangeraakt, zullen dadelijk moeten worden vernietigd. Art. 19. De honden welke op opene erven worden vastge legd, zullen dit aan srevige kettingen moeten worden gedaa GtnnrnlauL)5cl)c tijöingm. middelburg: 29 april. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 15 april, is de arrondissements-ijker ï1. O. Koolman, te Zie- rikzee, verplaatst naar Hoorn, Ier vervanging van den eervol ontslagen arrondissements-ijker T. Brouwer. Men schrijft ons uit Bath van 26 dezer: Gisteren avond ongeveer lien ure ontstond er brand in het fort. ten woonhuize van den winkelier J. Moerdijk. De brand schijnt iu een bergplaats van goederen ontstaan te zijn, zonder dat men de oorzaak nog weet. Door spoedig aangebragte hulp zoo van burgers als militairen, was men omstreeks één uur ge lukkigden brandmeester, lluis en inboedel waren naar men zegt verzekerd. ij vernemen dal ook de beeren C. Pilaar en dr. C. A. van Renterghem hun ontslag als leden van de kamer van koophan del en fabrieken le Goes hebben ingediend. (Goessche et.) De Nieuwe Rotlerdamsche courant bevat het volgende schrijven uit Batli: De door de Oosterschelde maatschappij uit te voeren kanaal- werken in Zuidbeveland worden met kracht voortgezet. Een getal van 1400 arbeiders zijn op verschillende punten in de lijn van het kanaal werkzaam, terwijl men dagelijks een aantal sche pen met verschillende materialen voor den sluizenbouw benoo- digd, zoo wel te Hansweert als te Wemeldinge, ziet aankomen. Een en ander bewijst dat deze lang geweuschte zaak eene ge zegende vollooijiiig te gcmoel gaat en daar gelaten de aanzien lijke bedrijvigheid en het geldvertier, aan Zuidbeveland in het bijzonder daardoor aanvankelijk te beurt vallende, vleijeu wij ons met de blijde hoop dat deze veel omvattende werkzaamhe den mogen beschouwd worden als de voorloopers van de even tuele verbinding vau een belangrijk deel der zeen wsche eilanden met den vasten wal en de tot stand koming van de daardoor voor dit gewest geopende vooruitzigten. Overigens is men met een hoogst aanzienlijk getal arbeiders werkzaam aan de bedijking, voor rekeuing van genoemde maat schappij, van eenen tweeden polder, en wel in de nabijheid van de gemeente Krabbendijke, ter grootte van ongeveer 800 bun ders, terwijl, zoo als wij uit eene goede bron vernemen, deze bedijking nog in tijds voltooid zal zijn, om even als dit verledei welke steeds in goede orde zullen moeten worden onderhouden, jaar het geval was met den eersten polder bij Bath, oók nog dit op straffe eener boete van drie tot vijf gulden, en zal de commis-1 jaar jn cultuur gebragt te kunuen worden, saris van policie zich van tijd tot tijd door inspectiën moeten T-, ui... verzekeren, dat aan deze bepaling behoorlijk wordt voldaan. De verbhjdendc bedrijvigheid en levendigheid ook dat, ge- Art. 20 Het is, op strafte va,, verbeurte eener boete van drie deelle Z«idbB™l«nd. door deze beduidende ia,idaanwln- tot vijfgulden, verboden bondon te tergen, te plagen, of bg liet j "Mo w"eg gebragt, is overal merkbaar, terwijl het zelfs den voldoen hunner geslachtsdrift (coïtus) te storen. meest oppervlakkigeu beschouwer duidelijk is, welke enorme Art. 21. De ingezetenen worden ernstig gewaarschuwd hunne vastliggende of van muilkorven voorziene honden, ten allen tijde van behoorlijk voedsel en zuiver drinkwater te voorzien, alsmede om de bepalingen, in de artikelen 17 en 18 omschreven, stipt na te komen. Art. 22. Van elke overtreding dezer verordening wordt dooi den commissaris van policie proces-verbaal opgemaakt. Art. 23. Deze verordening treedt in werking op den achtsten dag, volgende op dien van derzclver afkondiging. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 13 februarij 1854. Dc burgemeester, (get.) J. W. CALLENEELS. Dc secretaris, (get.) MABILOT. Zijnde deze verordening aan gedeputeerde staten van Zee land, volgens hun bcrigt van deu 24 februarij jl., in afschrift medegedeeld. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8 maart 1854. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. TV- OALLENFELS. De secretaris, MABILOT. voordeden zoo wel voor het rijk in het algemeen, als voor dit gewest in het bijzonder, moeten voortvloeijen uit. deze en opvol- gelijk te doene bedijkingen van vruchtbare gronden, door de bedoelde maatschappij dus aan de zee ontwoekerd. Sedert de gemelde eerste bedijking ter lengte van p. m.5000 ellen is voltooid, ,is de passage voor voetgangers tusschen de oevers van Zuidbevelaud en Noordbrabant., met laag water aanmerkelijk vergemakkelijkt en toegenomen. Ook zag men dezer dagen die overtogt, in volkomen veiligheid volvoeren met een kar, bespannen met een paard, 't welk te meer in het oog loopend is, omdat met hoog water de scheepvaart langs de Oos terschelde even als vroeger plaats vindt. De miuister van financien heeft, bekend gemaakt dat de uiter ste termijueu van verzending voor de brieven met de landpost naar Ncderlandsch Indie voor het vervolg aldus zijn bepaald, met wijziging in zoo verre van vroegere aankondigingen; a. over Southampton, uit Amsterdam,'s Gravcnlmge enz., op den 1 en 17 van elke maand met de laatst vertrekkende post naar den Moerdijk;

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1