MIDMLBURGSCHE r so. Zaturdag 4837. COURANT. 23 April. tinnen deze gemeente en Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z<itutdaj tuigen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekcnd makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. EtJilie van vrijdag avond 8 ure. Tlanlicmöigingm t AS HET RIJKS8KSTÜCR.PR0 VI\'CIALE EX SKMKESTEBESTGU SN AANBESTEDING. Op zaturdag deu 2 mei 1857. des voormiddags ten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde stalen, en in bijzijn van den hoofdingenieur vau den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van liet provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed, met in begrip van het leveren van alle benoodigde materialen; 1. liet maken der gewone aarde-, kraan-, rijs- en steeng-Iooijing-werken, aan de zeedijken der calaniïtcuse polders vasi Zeeland, in liet jaar 1§»7, met liet on derhoud vau al de werken tot den 1 mei 185S, en zulks in 3ü perceeleit vau aanbestedingeu 2. R9et beplanten der doinauiale duinen, langs de westkust van liet eiland Schouwen, niet helm, stroo en riet, benevens liet onderhoud tot den 1 mei 1858 en zulks iu 3 perceeflen van aan besteding'. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken der bovengemelde aanbesteding liggen ter le zing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat. van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, teu kantore van de ontvangers griffier der betrokkene polders, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken iu gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, met uitzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, eu voorts nadere informatie» te bekomen zijn bij de ingenieurs vanden waterstaat te Middelburg, te Goes, leThbleu, te Zierik- zee, te Breskcus en te Neuzen, bij elk voor zoo veel zijn arron dissement aangaat, en bij den hoofdingenieur voor het geheel. KBS. De gegadigden worden verzocht volledige bil letten in te leveren, aanduidende hunne namen en voornamen (voluit), hunne woonplaats, liet nummer van het perceel eu de som (vol uit). Gedrukte billelten zijn te hekomen bij deu drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. De minister vau binnenlandsche zaken, A. G. A YAN RAPPARD. weldra zullen worden onderworpen aan het oordeel van den raad van state. Naar men veneemt, is dezer dagen door den heer F. H, van Vlissingen en eenige andere partikulieren en handelshuizen te Amsterdam, een uitvoerig adres aan Z. M. aangeboden, houden de voorstellen omtrent eene europesche kolonisatie op ueder- landscbe oost-indiesche bezittingen buiten Java en Madura. iBinnrnlnnbsrlir tijftingm. itBiddelbuvg SI april. Wij vernemen dat het voornemen bestaat om, gedurende de maanden junij, julfi, augustus en september aanstaande, weke lijks eene stoomboot voor passagiers en goederen in dienst te brengen tusschen Vlissingen en Antwerpen, waardoor in de behoefte welke aan zoodanige communicatie bestaat, zal voor* zien worden. Uit Vlissingen schrijft men ons: Woensdag arriveerde alhier van ïïellevoelsluis eene sleep boot van 1 GO paardenkracht., genaamd Zuid-Holland, gezag voerder J. de Hoover, en toebehoorende aan den heer Fop Smit aan den Kinderdijkbestemd om dienst te doen op de Oosler- schelde en tusschen Antwerpen en deze plaats, iu concurrentie niet dc overige bereids hier aanwezige sleepbooten. In de vorige week zijn uit de gemeenten Axel, Zaamslag en Hoek ongeveer een 30tal landverhuizers naar Antwerpen, en van daar, melde belgische stoomboot Leopold 1, naar New- York vertrokken. Men verneemt dat de regering zich in den laatste» tijd heeft bezig gehouden met liet in gereedheid brengen van ontwerpen van wet nopens 's rijks comptabiliteit, cu dat zij, reeds zijn of De arrondissements-regtbank te Haarlem heeft jl. dingsdag uitspraak gedaan in de zaak der algemeens commissie van liqui datie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers tegen de gemeente Haarlem. De eiscli, welke strekte tot atlos- siog a pari van een der nog niet afgeloste obligatie», die in het jaar 1800 ten laste vau de rekenkamer en ten behoeve van de weeskamer zijn opgemaakt, met betaling van de daarop nog verschuldigde rente, is aan de commissie ontzegd, met ver oordeeling in de kosten, hoofdzakelijk opgrond, dat de bewuste schuld der gemeente behoort tot hare gevestigde, niet integraal opeischbare schulden. Men verneemt, dat ook de heer Josuc Wilz, uitgever en druk ker van de Nederlandsche katholieke stemmen, benoemd is door den paus tot ridder der orde van den li. Gregorius den Groote. Eleiiueiuiugeu eu besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 16 dezer zijn de scheepsklerken J. J. Diepenheim en J. Sas, op hun verzoek eervol uit 's rijks zeedienst ontslagen. Z. AI. heeft bij onderscheiden dezer dagen genomen be sluiten goedgevonden: 1. te benoemen bij het 2de resement dragonders lot Isien luitenant deu 2den luitenant E. Ij. H. van Lanscliot Hubrecht, van het 1ste regemeut dcagouders bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot paar denarts der Istc klasse, bij liet 1ste regemeut dragonders den paardenarts der 2de klasse L. P. Wupperman, van liet. korps; bij het 3de regemeut dragonders den paardenarts der 2de kiasse J. J. van Laar, thans werkzaam bij de Koninklijke academie voor de zee-en landmagt; bij het regemeut rijdende artillerie cleu paardenarts der 2de klasse J. P. C. Smit, van hei korpsen 2. over te plaatsen den 2den luitenant H. J. Voorstad, van het 6de regemeut infanterie, in zijnen rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van liet. leger in Oost-Indie. Bij een besluit van 20 dezer, heeft Z. M. aan den lieer F. de Brouwer van Liogeiidorp, te Mechelen (Belgie) concessie ver leend tot den aanleg en de exploitatie van eenen spoorweg van Zevenaar, over of langs Borculo en Enschedé, tot de banuover- sclie grenzen, in de rigting van Ilheine, op den voet der voor waarden bij dat besluit gevoegd eu door deu heer de Brouwer van Hogendorp aanvaard. Bij koninklijk besluit van 18 dezer is, op hun verzoek eer vol ontslag verleend aan den lieer W. H. Delrucl, uit zijne be trekking van commies der posterijen van de Istc kl.,.behoudens aanspraak van pensioen, en aan den heer D. J. A. Benny, als surnumerair bij hel vak der posterijen; voorts is aan den lieer J. Fichet, commies der posterijen van de 1st e klasse, toegekend de personele titel van hoofdcommies der posterijen, builen be zwaar van het rijk; en zijn benoemd tot commies der posterijen van de Istc kl., de lieer J. Fichet jr., t hans commies van de 2de kl.; tot commies der posterijen van de 2de kl., de heer jhr.G. W J. van Spengler, thans commies van de 3de kl.; totcommiesen der posterijen van de 3de kl., de lieeren P. F. de Frederici en G. F. Penning, thans surnumeraireu bij het vak der posterijentot suruumerairen bij het vak der posterijen, de heeren C. j. Teng- bergen, F. K. Pastor, E. C, G. von Schwartz en P. Valter. Bij besluit van 16 dezer, heeft Z. M. de koning bepaald, dat de groote of zout haring-visscherij voor het loopende jaar 1857 mag worden aangevangen op den tweeden junij aanstaan de, eu dat alzoo de netten voor het eerst mogen wordeu uitge worpen, om in volle zee haring te visschen, in den avond van den tweeden junij. lierlt- eu schoolnienws. Naar men verneemt, bestaat er spraak om het gewestelijk bestuur der afdeeling Zeeland van het Nederlandsch onder wijzersgenootschap uit Goes naar Aliddelburg over te brengen, terwijl zich ook, naar het schijnt,, bij de onderwijzers in het vijfde schooldistrict thans eene ernstige gezindheid begint te openbaren tot aansluiting aan dit genootschap, waarmede dan eindelijk eene algemecne toetreding in ons gewest za! worden daargcsteld. De broederschap der doopsgezinde gemeente te Rotter dam heeft, het volgende zestal opgemaakt voor de vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Hoekstra, als hoogleeraar naar Amsterdam: ds. K. 11. Pekelharing, te Mid delburg, ds. J. P. Muller, te Mens inga weer, ds. A. C. Leen- dertz, te Cleve, ds. A. H. van Gelder, te Dragten, ds. G. teu Cate, te Wormerveer, ds. P. W. Feenstra, te Dautumerwoude. Marine en legfer. Zr. Ms. brik de Sperwer, kommand, kapit.-luit. ter zee J. C. Baak, van Hellevoetsluis naar West-Indie, was 11. zondag iu goeden staat zeilende op de hoogte van Folkestone. A'Ien schrijft uit 's Hage aan de Amsterdamsche courant dd. 20 april: lk verneem, dat het voor rekening vau het japanschegou- vernemeut hier te laude gebouwde stoomschip Japan, kom- maudant luiteuant ter zee lste kl. ridder W. J. C. lluijsseu van Kaltendijke, waarvan meermalen sprake is geweest, deu 9 dezer te Lissabon is aangekomen, na eene zeer onstuimige reis van 14 dagen. Het schip had volmaakt voldaan. Alles was wel aan boord. Na 7 a 8 dagen vertoeven zou de reis vervolgd worden. De civiele eu militaire autoriteiten der residentie hebben bereids hunne goedkeuring gehecht en de meest welmeenende medewerking toegezegd aan het door eeue bijzondere commissie voorgelegde programma, dat gevolgd zal worden bijdever- eenigiflg van officieren en oud-officieren der zee- en landmagt, die in 1832 behoord hebben tot de bezetting der citadel vau Antwerpen, onderhoorige forten en flolilje, tijdens het beleg van het. fransche leger. Die reünie zal te 's ilage plaats hebben, den 16, 17 en 18 junij. Eerstdaags zien wij de bekendmaking vau het programma te gemoet. Afloop verkoopingen eu aanbestediiigen. Den 21 dezer heeft te Veere plaats gehad de openbare aan besteding van 1. liet eenjarig onderhoud der metsel-en timmerwerken al daar, aangenomen door A. Hinders te Breskens, voor de som van f 1,790; 2. het onderhoud der aardewerken aldaar, aangenomen door J. Brouwer te Veere, voor de som van f470; 3. het doen eener algemeene verwing aan 's rijks gebouwen aldaar, aangenomen door A. Riuders te Breskens, voor de som vanf 1,730. Staten ■generaal. Tweede kamer. Zittiug van 21 april. Onder de ingekomen stukken behooren de volgende wetsont werpen: een tot wijziging van het VlIIste hoofdstuk der staats- begrooting voor 1856; een tot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen van het departement van oorlog dienst.1857; een tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1S55 twaalf tot naturalisatie van U. P.Okken en elf andereneen tot intrekking van artikel 4 der wet van 31 december 1856 (staatsblad no. 166), houdende voorloopige vast stelling vau het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1857; twee betrekkelijk Jiet verbod vau den invoer van vuurwapenen, buskruid enz., op de westkust van Sumatra; een tot wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1856, die allen naar de afdeelingen zijn verzondenvoorts het verslag der munt- werkzaanvheden over 1856; de rekening van ontvangstenen uitgaven uit. het fonds voor behoeftigen in de koloniën der Maatschappij van weldadigheid over 1855; de inlichtingen op het adres van H. tie Jong, betrekkelijk handelingen bij de ver kiezing van een raadslid te Naaldwijkde opgave van den ver koop der domeinen over 1856; de inlichtingen op het rapport der commissie uit de kamer op het regeringsversiag over de geldmiddelen over 185354; het verslag omtrent de uitvoe ring der wet tot regeling van het muntwezen in Nederlandsch Indie over S56, die alle naar even zoo vele commissien tot onderzoek zijn verzondende geloofsbrieven vau het nieuw benoemde lid in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, den heer Poort man, welke zijn gesteld iu handen van de heeren Heemskerk, van der Linden en Taets van Amerongen, die, staaude de ver gadering, daaromtrent, verslag uitgebragt en geconcludeerd hebben lot toelating van dien heer, zoodra de gevorderde eeden door hem zouden zijn afgelegd. De voorzitter, by koninklijk besluit, daartoe gemagtigd, heeft als toen de vereischte eeden afgenomen van den nieuw verkozene, die daarop dadelijk zitting genomen heeft. De kamer heeft bepaald dat op aanstaanden maandag, des morgens teu 11 ure, zullen aanvangen de beraadslagingen over de conclusie vau het nader rapport der commissie tot onderzoek der door den miuister vau koloniën ingezonden inlichtingenten aanzien van het reglement voor de drukwerken inNederl.Indie,

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1