Az., uit zijne betrekking van dijkgraaf van de watering Groede en Baanst, en te benoemen tot dijkgraaf der calamiteuse wate ring van Walsoorden, den heer A. G. V. Hombach. I&unsten en wetenschappen. Men schrijft, uit Groningen 17 dezer: //Als een bewijs voor den ijver en lust, waarmede de wetenschappen aan onze hooge- scholen beoefend worden, en tevens om aan de belangstellende vragen van velen te voldoen, moge de mededeeling dienen, dat er op de in 1856 aan de hoogeschool alhier uitgeschreven prijs vragen voor studenten zijn ingekomen vijftien verhandelingen, en daaronder zeer uitgebreide stukken, namelijk 1 antwoord op de scheikundige vraag, 4 op de godgeleerde, 1 op dc letterkun dige vraag over Brederode en 1 op die over Horatius; terwijl op de regtsgeleerde vragen niet minder dan acht antwoorden zijn ingekomen, namelijk 1 op de vraag uit het romeinsche regt en 4 op die over Tacitus. Wij hopen van den uitslag van dezen wedstrijd later eenig berigt te zullen kunnen plaatsen." lierk- en sclioolnïewvvs. Jl. zondag werd ds. W. Kleuver, te 's Heer Abtskerke, in zijn ambt bevestigd door den consulent ds. A. J. Warnsinek, vroeger predikant aldaar, thans te Kloetinge, die tot tekst had gekozen Lucas 10: 16. Des namiddags aanvaardde hij zijn ambt, sprekende uit Hand. S5., het laatste gedeelte. Marine en leg-er. De stoomkorvet Japan, kommandant de luitenant ter zee lsle klasse ridder W. J. C. Huyssen van Kattendijke, van Hel- levoetsluis naar Batavia en Japan, is den 9 dezer te Lissabou binnengeloopen. Men verneemt dat het plan schijnt te bestaan om inde maand september eerstk. te 's Bosch, Tilburg en tusschen- en omliggende gemeenten eenige troepen infanterie, kavalerie en artillerie te doen vereenigen, ten einde gedurende die maand in het gerelrancheerde kamp te Vught te manoeuvreren. Afloop van verkoopingen. Grijpskerke 17 april 1857. 1ste perceel, een hofsteedje met 67 roeden 40 ellen lands, gelegen onder dc gemeente Grijpskerke, verkocht voor f 1935. 2de perceel, 70 roeden 20 ellen bouwland, gelegen als voren, verkocht voor f 656. 3de perceel, 66 roeden 90 ellen bouwland, gelegen als voren, verkocht voor f 805. 4de perceel, 81 roeden 60 ellen bouwland, gelegen als voren, verkocht voor f 1010. 5de perceel, 86 roeden 40 ellen bouwland, gelegen als voren, verkocht voor f 1050,25. 6de perceel, 72 roeden, 30 ellen wei land, gelegen als voren, verkocht voor f850,75. 7de perceel, 88 roeden 60 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f1145. Sste perceel, 65 roeden 10 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f827. 9de perceel, 1 bunder 3 roeden weiland, gelegen als voren, verkocht voor f 1175,25. 10de per ceel, 1 bunder 9 roeden 10 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f 1490,26. 11de perceel, 1 bunder 15 roeden 60 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f 1475,25. 12de perceel, 88 roeden 10 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f 1000,75. Suitmlanüsd)e tijöinijcn. ECag-elaiad. Londen 18 april. The morning post, een orgaan van het mi nisterie, spreekt met argwaan en afkeuring van de staatkunde der nieuwe bewindslieden van de Vereenigde staten. //Volgens berigten uit Madrid (zegt dat blad) schijnt het geschil tusschen Spanje cn Mexico meer en meer bitter te worden, hoe gaarne Spanje ooktoteene minnelijke vereffening zou willen geraken, cn wat moeite daartoe ook door de gezanten van Frankrijk en Engeland aangewend worde. Indien het tot eenen oorlog tus schen Spanje en Mexico kwam, zou het te vreezen zijn dat de Vereenigde-ataten lust kregen om naar den kant, van Cuba eene afleiding*!ë'wèrè tintellen. Zulk eene afleiding zou voorzeker veel aanlokkends helden voor de vrijbuiters en voor de zuide lijke' staten van de Nöoi'd-amerikaansche unie, die de uitbreiding der slavernij-wenschen,' maar zij zou in Europa, hetwelk ook tus'sc^cnde stalen geregtigheid wil zien heerschen, als een roof- togt, al?'êeoG misdaad beschouwd worden. //De aiiu winst van Cuba, hetzij gewapender hand of door aankoop, is sedert meer dan dertig jaren een van de voornaamste oogmerken der Noord-amerikaansche diplomatie. De tegen woordige president, de heer Buchanan, is door vroegere verkla ringen en beloften gehouden om die staatkunde te volgen. Zou hij door heVtosef v&n de aan zijn ambt verbonden verantwoor delijkheid verpligting weerhouden worden, enthans, nude vrucht rijp h, de hand daar naar niet uitsteken P Dat is de vraag; iïiapc ipen mag ook vragen, of de europesche natiën, die met ^SpfHijein bondgenootschap zijn, lijdelijk zouden toezien, indien zulk eene zeerooverij door geheel een volk gepleegd wierd. Met leedwezen zien wij de amerikaansche diplomatie dien weg inslaan. Niet minder leed doet het ons, dat de Vereenigde staten in de chinesche aangelegenheid afzonderlijk handelen en zich niet bij Frankrijk en Engeland willen aansluiten. Deze twee mogendheden hebben zich verbonden om in China geza menlijk te werk te gaan, maar de Vereenigde staten achten het verkieslijk, zich op eenen afstand te houden. Al wat wij mogen zeggen, is dat zulk eene staatkunde eene groote en verlichte natie niet voegt, zij zal noch in Engeland noch ergens elders bijval vinden, wordt zij in Amerika misschien goedgekeurd, dan twijfelen wij nog of de handelstand er met die goedkeuring in stemmen zal." Het drievoudig verbond, hetwelk door de westersche mogend heden aan de Vereenigde staten voorgeslagen maar door deze afgewezen is, had volgens de opgave van The morning post, onder anderen ook ten doei te bewerken dat in Chinagemengde regtbanken, deels uit Chiuezen en deels uit buitenlanders be staande, opgerigt wierden om in geschillen tusschen inlanders en vreemdelingen regt te spreken. Namens het ministerie is de volgende circulaire aan de parlementsleden die tot de liberale partij behooren toegezonden Whitehall, 15 april 1857. Mijn waarde heer. Naar dien het eerste wat na de zamenkomst van het parlement ver- rigt moet worden de verkiezing van een speaker (voorzit,Ier) zijn zal, neem ik de vrijheid u te verwittigen dat de heer J. Eve lyn Denison als kandidaat zal worden voorgesteld, en hoe ik hoop dat de liberale partij voltallig op zal komen, om zijne ver kiezing te verzekeren. Vergun mij bij u op de noodzakelijkheid aan te dringen om den 30 dezer maand, den dag op welken de verkiezing geschieden zal, tegenwoordig te zijn. Gij zult mij zeer verpliglen door mij te berigten of ik op uwe tegenwoordig heid en op uwe medewerking kan rekenen. Ik heb de eer enz. (get.) W. C. Hayter. Tot het leggen van den onderzeeschen telegraaf naar Amerika, heeft de cngelsche regering, in navolging van de han delwijze der Vereenigde staten, een der voortreffelijkste oor logsschepen gekozen. Het is de Agamemnon, waarop sir Ed mund (thans lord Edmund) Lyons zich onder het vuur der batterijen van Sebastopol gewaagd heeft, een linieschip van 90 stukken, dat echter van zijn geschut ontdaan zal worden, ten einde de noodige ruimte tot het innemen van den kabel te bekomen, en dat verder als fregat opgetuigd zal worden. Op 30 mijlen afstands van de wederzijdsche oevers zal de betrekkelijk zwakke kabel in een ander uitloopen, die veel sterker is en in staat zal zijn de trekking van het zwaarste anker te weder- staan. The times gaf zaturdag eene levendige schildering van het thans op stapel staande monslerschip The great Eastern, dat in eene maand naar Iudië of Australië zeilen zal en 4000 passagiers kanmedenemen, waarvan 800 eerste klasse, of anders zoo noodig 10,000 man troepen. De bespiegelingen over eene dusdanig opeengepakte en drijvende maatschappij vormen het vermakeüjkste gedeelte van het artikel. De bijzonderheden betreffende het schip, dat uit ijzer vervaardigd wordt, zijn iti- tusschen belangwekkend. De grootte is 22,500 tonnen last, de lengte 700 voeteu en de hoogte 60. Er zijn 30,000 ijzeren platen noodig, waarvan ieder een derde ton weegt en door 100 krammen aangehecht wordt. Het schip zal stoom-, schroef- en zeilvermogen bezitten, 10 stoomketels en 100 ovens bevatten. De schroefstuwer zal 24 voeten in middellijn hebben, en de raderwielen 56 voeten; of," zoo als The times aanmerkt, //aan merkelijk grooter dan de circus bij Aslley." De lengte der suite salons is 400 voeten en de omwandeling van het dek zal 6 a 7 minuten vereischen. Er zullen 11,000 tonnen steenkolen aan boord zijn en de verlichting zal door gas geschieden, dat aan boord vervaardigd wordt, terwijl het electrieke licht van den grooten masttop des nachts een bestendig maanschijnsel zal afwerpen. Het zeildoek houdt 6500 ellen, en de spoed van The great Eastern wordt gerekend op 18 engelsche mijlen iu het uur. Er zijn zeven masten en vijf stoomschoorsteenen. Men schrijft uit Smyrna, van 9 dezer, dat het eskader van den admiraal Lyons, komende uit de Zwarte zee, aldaar met veel onderscheiding is ontvangen, zoowel van de zijde der turksche autoriteiten als van die van het fransche eskader, onder de bevelen van den vice-admiraal Bouet Willaumez. ISeaein arken. Aan den heer Andrae is door den koniugvan Denemarken de taak opgedragen, om een nieuw ministerie zamen te stellen. Zoo deze mogt weigeren, dan zal de heer Hall daarmede worden belast. De heer von Scheel trekt zich uit het staatkundige leven terug; hij heeft zijn ontslag genomen als lid van den rijksraad. Als de oorzaak vau de oneenigheid, welke tot zijn ontslag als eersten minister aanleiding gaf, wordt opgegeven, dat hij eigen dunkelijk eenige voorwaarden in den Soudtol-overeenkorast heeft geplaatst en wel voornamelijk de zoo lastige bepaling, dat de schippers cautie moesten stellen zoo lang de overeenkomst nog niet geratificeerd is. Het oorspronkelijke voorstel van De nemarken meet geweest zijn, dat het voldoende was als de naam van het schip werd opgegeven, welke maatregel tot geenerlei bezwaar kon leiden, terwijl het ministerie nu als het ware be stormd wordt met klaglen. Men vermoedt dan ook, dat de maatregel in dien zin zal gewijzigd worden en de schipperij seen verder oponthoud zal ondervinden door een overdreven voor- zigtigheidsmaatregel. Spasije. Brieven uit Madrid van den 14 dezer maken gewag van eene in die stad ontdektezamenzwering, welke tot veelvuldige arres- tatien aanleiding heeft gegeven ongeveer vijfhonderd perso nen zouden in verzekerde bewaringziju genomen en daaron der vele geestelijken. Naar gezegd wordt maakte de onmidde- lijke herstelling van de inquisitie en van het hof van het heilig officie deel uit van het programma der zaamgezworenen, welke in het paleis verstandhouding hadden aangeknooptten gevolge waarvan zij zich hiervan binnen twee uren meester dachten te maken; altijd volgens de loopende geruchten, hadden zij door het uitdeelen van geld verscheiden korpsen der bezetting voor zich gewonnen. De regterhjke instructie zal de waarheid in deze nader aan den dag brengen, doch zooveel is zeker dat deze oproerige beweging, welke door de werkzaamheid der regering nog in tijds is voorkomen, door de carlislen was ge smeed, juist nu zij algemeene amnestie hadden verworven. Het hof, belast met de behandeling van het regtsgeding, den heer Escosura aangedaan wegens door hem in het fransche dagblad La presse openbaar gemaakte artikelen, heeft dien minister bij verstek veroordeeld tot zeven jaren gevangenisstraf en 6000 realen boete wegens beleediging der koningin en haren gemaal aangedaan. Uuitscltlaml. Weenen 19 april. De Oesterreichische Zeitungberigt.dat het oostenrijksche gouvernement niet alleen afgezien heeft van het voornemen om de bezetting der lombardische vestingen Mantua, Peschiera en Verona te versterken, maar ook besloten heeft een zeer groot aantal manschappen van de in Italië staande legerkorpsen met verlof weg te zenden. Het. reeds vroeger aangekondigde vertrek van onzen ge zant te Petersburg, graaf Esterhazy, uit genoemde hoofdplaats, is plotseling het onderwerp eener levendige polemiek tusschen verschillende dagbladen geworden. Onze regering heeft het noodig geacht, dit vertrek toe te lichten doorindeOest.Zeitung te melden, dat de reis van graaf Esterhazy naar zijne goederen in Hongarije zeer natuurlijk is, daar de graaf, als hongaarsch magnaat, aldaar den keizer en de keizerin bij hun aanstaand bezoek in dat gedeelte der kroonlanden wil ontvangen. Deze verklaring neemt niet weg, dat aan die reis een geheel andere bedoeling wordt toegeschreven, welke dan ook vrij wat meer geloof vindt. Men gaat namelijk zoo ver van te beweren dat graaf Esterhazy niet meer naar Petersburg zal terugkeeren wegens de koelheid, waarmede hij in officiële kringen wordt ont vangen, en merkt op, dat zoodanig verlof dikwerf niet andera is dan eene afbreking der diplomatieke betrekkingen in zachter termen vervat. De tijd zal spoedig leeren wat hiervan zij, maar voor als nog gelooft men niet, dat de petersburger gezant alhier mede verlof zal aanvragen, hoewel het ontegenzeggelijk en zeer natuurlijk is, dat, ten gevolge van de zonderlinge taktiek van graaf Buol, eene verwijdering tusschen beide gouvernementen plaats heeft- Berlijn 20 april. Aan den landdag is van wege de'regering eene voordragt ingediend, luidende: van den eersten oclober af mogen geene buitenlandsche bankbiljetten aan toonder, geene rentedragende schuldbekentenissen van vreemde corporatien, genootschappen, of particulieren, op eene boete van 50 thaler, tot betaling worden gebruikt. De verwisseling van waardepa pier tegen pruissisch is aan het verbod niet onderworpen. Bij koninklijke verordening kunnen uitzonderings bepalingen wor den vastgesteld, nadat met buitenlandsche regeringen deswege maatregelen zijn getroffen. Betreffende de houding van ons kabinet in de zaak van Neuchatel, verzekert men van eene goed onderrigte zijde, dat de instructien, welke aan den baron von Hübn'er, te Parijs ge zonden zijn, het bewijs opleveren dat Oostenrijk het met Pruis- sen volkomen eens is omtrent de opvatting dezer zaak. Men beschouwt de parijsche conferentie niet als bevoegd, om uit spraak te doen omtrent het bezit van Neuchatel, daar dit vor stendom volgens het londensche prolokol van 1852, geen twij felachtig goed kan zijn. De parijsche conferentie heeft dus volgens ons kabinet niet. de beteekenis van een scheidsregfelijk ambt tusschen twee partijen, maar slechts die van een bemidde lend streven, waarbij tevens bepaald voor Pruisscn partij geko zen wordt, en hare taak bestaat alleen daarin, om Pruissendoor eene minnelijke schikking te wederhouden, om met geweld zijne regten te doen gelden. De graaf Buol heeft den baron Köller opgedragen, om den baron von Manteuffel betreffende de denk wijze van Oostenrijk aangaande de zaak van Neuchatel inlich- tingen te geven.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2