MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 49. Donderdag 1857. 23 April. fiBnnenlanïrsrlir tijümgra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z.itiii'iags. Linnen deze gemeente en Vlis- iingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 32 a{iri!. Iu de veiling, gisteren, te Vlissingen gehouden, van door zee water beschadigde goederen uit het stoomschip Ravens bourne, vond alles grage koopcrs tot goede en hooge prijzen: onder an deren werden de 350 westindische huiden, die dooreen 28 ned. ponden zullen wegen, verkocht lot den ongekenden hoogen prijs van t* 136, f125 en f133 per 100 ned. ponden zonder kor ting, builen de 10 pet. veilingkoslen, komende alzoo te staan op f40 per stuk. In de algemeene vergadering van stemhebbende ingelanden van de polders Oud-Wolphanrtsdijk, lleeren-polder, Oost- Nieuwlandschen-, Wcsterlandschen- en West kerke polder, te Wolphaartsdijk van jl. maandag is aan den heerE. P Lenshoek op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger-grillier van gemelde polders en in zijn plaats benoemd dc heermr. C. P. Lenshoek aldaar. Wij zijn in staat te berigten dat zijn exc. de minister van binnenlandsche zaken, bij circulaire van den 11 dezer (no. 254 tide afdeeling), ingevolge de, op voorstei van de hoofdcommis sie voor deiu 1855 te Parijs géhouden tentoonstelling bekomen magtiging van Z. M. den koning, volgens kabinets besluit van den 2 dezer, no. 120, aan de verschillende subcommissiën en aan den agent voor gezegde tentoonstelling, den dank der regering heeft te kennen gegeven voor den door lien in die be trekking betoonden ijver en veelvuldige .werkzaamheden. De gemeenteraad van Stoppeldijk heeft in zijne vergadering van jl. vrijdag, den secretaris en ontvanger dier gemeente uit die beide betrekkingen ontslagen en in diens plaats benoemd den heer Ysebaerl aldaar. 1111. MM. de koning en koningin zijn eergisteren ten 1 ure met HD. gevolg van Amsterdam in de residentie teruggekeerd. Behalve eenige aanzienlijke giften, als aan de maatschappij Caecilia, aan dc directie van den HoiJandschen schouwburgen het bestuur der Koninklijke nederlandsclie zeil- en roeivereeni- ging. schonk Z. M. eene som van f 2000 aan de algemeene armen, en deed die som aan den burgemeester ter hand stellen. Naar men verneemt zijn de heeren J. J. van Voorst, predi kant. en mr. W.C. Mees, secretaris van de nederlandsche bank, benoemd tot ridders der orde van den nederlandschen Leeuw. Tot de aanstaande werkzaamheden van de t weede kamer der staten-generaal behoort nog, behalve het dezer dagen medege deelde, de interpellatie van den heer v. lloëvell aan den minister van koloniën, waartoe de vergadering op 2 maart jl. het gevraag de verlof heeft verleend. Die interpellatie zal betrekking hebben tot de cultuur-contracten in Indie. De minister heeft zich in maart jl. niet tegen die interpellatie verklaard, maar medege deeld dat, voor dat in de maand december de motie van orde omtrent de cultuur-contracten op Java waren voorgedragen, hij reeds met den gouverneur-generaal vau Nederlandsch-lndiq in briefwisseling omtrent dat onderwerp was getreden. Hij had den gouverneur-generaal verzocht zich bij eene nota bekend te maken met de uitkomsten van de tweederlei stelsels in de laatste 25 jaren bij de uitgifte der cultuurcontracten, op Java gevolgd, namelijk het zoogenaamde stelsel bij keus en dat bij uilbesteding, ten einde van die nota gebruik te makeu bij de nadere behandeling van dit onderwerp in de tweede kamer. De gouverneur-generaal heeft de loezendiug van de verlangde nota met de mail van februarij toegezegd, zoo dat zij nu wel zal ont vangen zijn. Het was dan ook op verzoek van den minister dat de interpellatie tot na de aankomst van de mail werd uitgesteld. De dag, waarop de interpellatie nu tot den minister zal worden gerigt, zal door de vergadering moeten bepaald worden. De commissie uit Zuidholland, ter bevordering der stoom pakketvaart op Oost-Indie, heeft gemeend, in voldoening aan het op haar verstrekte mandaat in de vergadering van reeders en belanghebbenden bij den handel en scheepvaart in Zuidhol- land, gehouden den 24 maart jl., ter kennis van hen, die deze vergadering bezochten, te moeten brengen, dat zij, na een ge zet onderzoek der voorwaarden, waarop de minister van kolo niën zich bereid heeft verklaard aanbiedingen te dezer zake te ontvangen, tot de overtuiging is gekomen, dat de voorwaarden onaannemelijk te achten zijn en geene inschrijving met eenig uitzigl op goed gevolg toelaten. De commissie heeft wijders ter kennis van belanghebbenden gebragfdat zij desniettemin voortdurend hare zorg aan deze gewigtige aangelegenheid blijft wijden, en zich bezig houdt met het beramen der mid delen en der grondslagen, die later zullen kunnen strekken om de stoompakketvaart op Java, onder medewerking der provincie Zuidholland, op eene gewenschte wijze tot stand te brengen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat er wederom 10 leerlingen voor dc telegrafie kunnen geplaatst worden. Men moet zich daartoe vóór 15 augustus aanslaande bij genoemd departement aanmelden met een op zegel geschre ven adres. Het vergelijkend examen zal op 1 september gehou den worden, Uit 's Hage schrijft men van 19 dezer aan net Algemeen handelsblad Ten vorigen jare heeft alhier in een onzer hooge salons, aan dc speeltafel eene schijnbaar onbeduidende woordenwisseling plaats gehad lusschen den jongen graaf van K., destijds geat tacheerd aan een der vreemde legation alhier en den jeugdigen baron K. uit de provincie Limburg, destijds tijdelijk iu de resi dentie aanwezig. Nog den zelfden avond, waarop het geschil plaats had, is de zaak in der minne bijgelegd, ook door de welwillende tusschen- komst van den gastheer en andere aanwezige personen, zoo zelfs, dat de baron K. den volgenden dag bij den jongen graaf van K. het, door dezen op eerewoord verlorene geld tegen kwitantie heeft doen afhalen. Kort na deze beëindiging werden er nu en dan geruchten verspreid, die maar al te zeer moesten bijdragen, om het geschil weden op te rakelen niet alleen, maar ook, om er andere onder werpen bij te voegen, vreemd aan het vroeger gebeurde. De graaf van IC. heeft daarop van den baron IC. explicatie gevraagd en bekomen, in dier voege, dal deze laatste in zijn brief van 5 november 1856, aan den graaf van IC. gerigt, erkent, »que la malveillance a dénaturéses paroles, qu'elle les a falsifiées con- trairement au sens dans lequel elles avaieul été prononcóes, ce dont il exprime ses vifs regrets." Hiermede kou deze geheete zaak als afgedaan worden be schouwd. Zij werd echter op nieuw opgehaald door tusschen- pevsonen en door het zenden van naamlooze brieven aan bet pruissisohe regement, waarbij dc graaf v. IC. sedert een tientai jaren als officier iu dienst is. Dit had ten gevolge, dat de kom- mandant van dat regement twee officieren met den graaf, dien het betrof, herwaarts zond. Zoo lang zij gezamenlijk hier waren gebeurde er niets, maar niet zoodra waren zij vertrokken, of er werd een geschrift verspreid, waarin, zoo wel de jonge graaf v. IC. als zijn oom, degezant, graaf v. IC., meenden beleedigd te zijn en onverdiend aangevallen te zijn geworden. Hierop heeft het regement andermaal twee officieren hierheen gezonden, met provocatie tot een duel. Zij begaven zich naar Limburg en de baron K. nam de uitdaging aan. Den 28 maart jl. was tot dat duel bestemd. Het zou plaats hebben in Hannover, toeu een der getuigen van den jongen graaf v. IC. een brief ontving, waarin het leedwezen werd uitgedrukt, dat de getuigen niet naar Hannover wensckten te gaan, maar Aken als deplaats van het tweegevecht voorstelden. Beide partijen begaven zich daar heen, doch op het laatste oogenblik is het duel afgesprongen. Tot zoover betrof alles eene geheel persoonlijke kwestie en is ran deze zaak als zoodanig geen gewag gemaakt, ook omdat niet zelden groote ruchtbaarheid in dergelijke zaken de kans tot bemiddeling weinig inde hand werkt. Thans schijnt echter de zaak eene nieuwe wending te nemen, en liet gebied der per soonlijkheid te verlaten. Naar men toch verneemt zou de pruis sisohe regering, die van de straks genoemde brochure kennis bekomen heeft, satisfactie gevraagd hebben voor hetgeen daarin nopens haren gezant voorkomt en in hare nota, daartoe betrek kelijk, bij ons gouvernement hebben aangedrongen op de ver volging van het vlugschrift, voor zoover betreft de daarin gebe zigde uitdrukkingen over dien gezant. Naar wij tevens vernemen zijn reeds verschillende personen voor den regtercommissaris alhier gehoord. Het te Rotterdam te huis behoorende barkschip Elise Su- sanne, gezagvoerder J. Kuijt, dat blijkens het berigt in ons nommer van 31 maart wegens muiterij aan boord, te Rio-Janeiro was binnengeloopen, heeft den 3 maart de reis naar Batavia voortgezet, na te Rio-Janeiro gevangen te hebben achtergela ten 20 militairen en zeelieden, waaronder de 2de stuurman Daveman, die met de eerste gelegenheid naar Nederland zullen worden getransporteerd. Uit het hospitaal waren 3 soldalen, die aldaar ziek lagen, gedeserteerd en zijn een militair en twee matrozen ziek achter gebleven. Het complot was door den nederlandschen consul-generaal zoo veel mogelijk geïnstrueerd; terwijl de noodige bescheiden door dezen aan de nederlandsche regering zijn opgezonden. Den 1G dezer had te Utrecht plaats de derde vergadering van de Protestantsche unie. Ofschoon deze vergadering niet zoo talrijk was als de voorgaande in de maand October II., mag zij de belangrijkste genoemd worden van alle die tot dusver tot dat doel gehouden zijn, daar in haar de vereeniging geconsti tueerd is. Het reglement voor hare vergaderingen is bepaald en bijkans alle artikelen daarvan zijn met algemeene stemmen aangeno men. De naam van Protestantsche unie is met eene groote meer derheid van stemmen vastgesteld, en die zich daartegen ver klaarden, betuigden dit niet te doen, omdat zij tegen deun aam op zich zeiven bezwaar hadden, maar omdat zy van oordeel waren, dat men door eenen anderen te kiezen, het doel der Unie, om zoo veel mogelijk alle rigtingen vertegenwoordigd te zien, welligt beter zou bereiken. Aan het lidmaatschap is geene andere voorwaarde verbonden dan het teekenen van zijnen naam op de presentie-lijst en het betalen van eene geringe bijdrage tot goedmaking der onkosten. Op die voorwaarde en met in acht neming van het doel der Unie, hunne beoordeeling van e kander in woord en geschrift, zelfs bij het behandelen van levensvragen op protestanlsch gebied, kan ieder, van welke rigting ook iude nederlandsche protestantsche kerkgenootschappen, lid worden van deze vereeniging voor zoo kort of lang hij verkiest, en deelnemen aan de beraadsla gingen over de belangen van het protestantisme en het chris tendom, zonder zich echter te begeven in eenige regtstreeksche polemiek tegen Rome of in bemoeijingen met staatkundige aan gelegenheden, welke beide door de vergadering verklaard zijn van haar doel te zijn uitgesloten. Luidens een met de jongste mail bij het departement van ko loniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagteekend 21 maart jl., bleef de gezondheidstoestand aldaar, met uitzondering van de nog heerschende mazelen, welke echter bij voortduring van. geeneu kwaadaardigen aard bleken te zijn, voldoende. Wijders heerschten in genoemde kolonie allerwege rust en orde. Benoemingen en besluiten. Bij besluit van 17 dezer heeft Z. M. goedgevonden op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen aan den heer J. Risseeuw

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1