MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 48. Diogstlag 1857. 21 April. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en Binnen deze gemeenteen Vlis- iingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Dc abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. iHcmlionöigmgm m HET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN CEHEENTEBESTIM. De gemeenteraad van Vlissingen zal op woensdag den '22 april 1857, des voormiddags ten 11 ure, eeneopenbare vergade ring houden, waarin de navolgende punten zullen behandeld worden 1. deliberatie rapport commissie belastingstelsel op diverse verzoeken2. mededeeling rapport geneeskundige commissie over den aanbouw van liet gasthuis3. deliberatie rapport com missie op verzoek van W. de Kruiff; 4. benoeming van twee leden voor de plaatselijke schoolcommissie5. deliberatie ver zoek van den heer II. D. Fock, om afkoop jagtregtG. rapport commissie ontwerp tol het. bouwen van een stads armenschool; 7. kennisgeving aanbesteding onderhoud wandelwegen enz.; S- idem van ledoen schilderwerk aan gemeen te gebouwen9. voor stel lot verpachting van het, terrein en de scheepshelling aan de zuidwestzijde van de ijzeren draaibrug10. kennisgeving on bevoegdheid van den gemeenteraad tot het verleenen van vrij stelling van plaatselijke belasting voor dc bouwmaterialen, benoodigd voor den opbouw eener nieuwe roomsche kerk, en overlegging van een nader daartoe betrekkelijk adres; 11. ver zoek van J. F. de Kaart, om wijziging van art. 99 der verorde ning van algemeene plaatselijke policic; 12. idem van eenige landlieden om wijziging van sommige bepalingen van de veror dening op het marktwezen 13. verzoek van de stadsmelers om belooning voor liet. meten van kalk enz., aangevoerd voorde nieuwe spnisluis enz.; 14. a. verzoek van li. Emmink, om onderhandsche verhuring van een gedeelte woonhuisb. idem van D. Dronkers, van een gcdeelie grond aan cle Wijnbcrgsche kade; 15. opgave van kosten tot verdere omrastering van het 1 er rein aan den Zeehondenwerf1G. opgave kosten lot herstel ling van haventrappeu; 17. af- en overschrijving van posten dienst 1856/7; IS. onderhandsche aanbesteding dienst mest- specien19. te doene kennisgeviugen a. van de in functie treding van twee buitengewone commiescn bij de plaatselijke belastingen, b. berigt ontvangst afschrift der verordening op het brandwezen, c. idem wijziging verordening van algemeene plaatselijke policie, d. idem wijziging verordening op liet markt wezen, e. goedkeuring besluiten tot af-en overschrijving van posten op cle gemeente begrooting 1856 en 1857; 20. overleg ging ontwerp enz. tot daarstelling cener ijzeren draaibrug ter vervanging van de beursbrug; 21. idem van het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1856; 22. voorstel lot. goed keuring van rekeningen over 1856 van eenige instellingen van weldadigheid; 23. idem tot benoeming van een opperbrand- meester. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is als arrondissements-ijker naar Brielle verplaatst, de heerJ. J. Boeije, thans in die betrekt te Goes. Door den burgemeester van Haarlemmermeer is woensdag ter audiëntie aan Z. M. den koning aangeboden 1. eene kaart van zijne gemeente, op de schaal van 1 tot 25,000, aanwijzende, volgens de door hem gedane opneming, de gebouwen, welke zich daarin bevinden op den 1 april 18572. een staat der uit komsten van den landbouw over 1856, naar gelang van den toestand van elk gewas in bunders, mudden en geldswaarde voor elke afdeeling afzonderlijk. Öinnrnlmtöscljf tijïungcn. Men verneemt dat het ontwerp van wet nopens de policie op de spoorwegen, dat in de troonrede is aangekondigd, iugereed- beid is, zoodat men de aanbieding van dat ontwerp aan de twee- de kamer, eerstdaags kan te gemoet zien. I Overziet, van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opeen- I ten) over de drie eerste maanden van 1857 directe belastingen I f 4,924,795523, in- en uitgaande regten en scheepvaartregten f946 631,26, accijnsen f 4.545,252,18^. waarborg en belasting der gouden en zilveren werken f 58,418,51 indirecte belastin gen f2,740,425.771 posterijen f 421,794,974 staats-loterij If 137,488; totaal f 13.775.805,94, tegen f 13,322.971,62over I het zelfde tijdvak van 1856. De raming over de drie eerste j maanden van 1857 was f 13,601,726,22. J De Utrechlsche courant rnejdt, dat er eene verandering in I l et. personeel van de commissarissen des konings op handeni s I de commissaris des konings in Overijssel zou namelijk, wegeus zwakke gezondheid, zijn ontslag uit die betrekking nemen, en door den commissaris des konings in Drenthe worden opge volgd; terwijl de graaf van Iieyden Reinestein, lid van de tweede kamer der stat en-generaal, voor de betrekking van commissa ris des konings in Drenthe wordt genoemd. Het. Nieuws-en advertentieblad van Zeenwscli-Vlaanderen meldt het volgende: Dc oude tapijtweverij, welke in vroegere eeuwen de luister en de vermaardheid van Audenaerde was en alom bewondering verwekte door de schoone tapijten, aldaar voortgebragt, schijnt eerlang Vlaanderen op nieuw tot voor spoed en roem te zullen verstrekken. Trouwens, men verneemt dat eenige Belgen, te Parijs gevestigd, in welke hoofdstad de vermaarde Audcnaerdsche tapijtfabrijk der Gobelins, op het einde der 17de eeuw, door toedoen van LodewijkXIIIen Lode- wijk XIV, werd gelokt, het ondernomen hebben de tapijt fabri- kage van hooge schering in Westvlaauderen op nieuw in te riglen. Reeds zijn verscheidene getouwen te lngelmuuster, nabij Iseghem, in werkzaamheid, en men vleit zich dit ook biuuen Audenaerde te vestigen, waar de tapijtweverij reeds van den aanvang der 15de eeuw het voornaamste bestaanmiddel der inwoners was. Ook meldt men, dat de algemeene oosten- rijksche tentoonstelling, welke in 1858 te Weenen zalworden geopend, tapijten van lngelmuuster zal bezitten, en dat ter laatstgemelcle plaats de tapijtmakers werkzaam zijn, welke te Parijs de kamep van den keizerlijken prins hebben versierd." Middelburg SU april» Heden werd alhier met groote plegtigheid Ier aarde besteld hel lijk van den 2den luitenant, plaatselijken adjudant J. Post, alhier, liet korps officieren der schutterij, benevens het korps muziekanten had zich daarbij, evenzeer als het muziekkorps van liet 1ste regement. infanterie uit Vlissingen, aangesloten. Ove rigens was het geheelc garnizoen met de officieren in groot lenue daarbij tegenwoordig om den gcachten overledene de laatste eer te bewijzen. Op het kerkhof bij do onthulde kist., hield de ma jo en garnizoens kommandanl Weier eene pleglige toespraak, waarin hij de verdiensten van den overledene herdacht, die bij velen zijner kameraden in nagedachtenis zal blijven. overleed hij echter na drie dagen. Weinig kon er intusschen van de kostbare lading worden gered; hoe menigvuldig de proeven daartoe aangewend ook wareu, het schip geraakte te diep in het zand bedolven. Eindelijk werd er dezerzijds met het engclsche gouvernement een uitkoop gesloten om voor de helft der waarde de lading te bergen. Er vereenigde zich een hol- landsche commissie, die met eene aanzienlijke som aan het werk ginghet geld werd echter vruchteloos besteed, want het schip was te diep in het zand geweld. De Lutiue en zijn aan zienlijke schat kwamen van lieverlede in vergetelheid, tot dat men er ten laatste niet eens meer aan dachtmaar ziet daar ontdekken voor enkele weken twee visschers terwijl zij ter hoogte van de plek der stranding visschen, een zecton die van zijne gewone plaats was verwijderd. Zij zetten daarop koers en bereikten haar; de keiling was echter slechts met de grootste inspanning in te halen, en zij zagen eindelijk lot hunne niet geringe verwondering daaraan een wrak bevestigdhet was de voorsleven van een schip met looden kluizen. Het werd op droog gehaald, naar Terschelling gevoerd en aldaar ontdekte men er den naam Luline op, in koperen spijkers. De ton was toevallig in het schip gedreven en men heeft daardoor het sprekende bewijs dat het schip met zijn kostbaren schat weder op het zand zit en er nu wel kans bestaat om hetgeld te kunnen bergen. Mogelijk zal deze toevallige omstandigheid het en- gelsch gouvernement of de bovenbedoelde commissie, zoo die of voor zoo verre die nog beslaat, aanmoedigen om de zaak te onderzoeken en een anderen Argonauten logt te ondernemen, om den gulden schat, zoo hardnekkig en zoo lang door de zee bewaakt, aan haar te ontnemen." De heer A. D. Schinkel te 's Hage heeft uitgegeven een ver" volg op de handschriften, oude drukken en andere zelzame werken, welke een deel uit maken zijner kostbare verzamelingen. Men vindt daarin beschreven dertig handschriften, waaronder vele uitmunlend door de uitvoering of belangrijk voor de ge schiedenis; negen gedrukte werken met handschriftelijke aan- teekeuingen enz., waarbij een exemplaar van Wagenaars //Vaderlandschc historie," metaanteekeningen van Te Water; drie exemplaren van Oudaans //Roomsche mogendheid," met bijvoegsels en teekeningen van Oudaan, Ploos van Amstel en J. Stolker. Eindelijk niet minder dan 121 oude drukken en andere zeldzame werken. 11H. MM. de koning en koningin vertoeven nog in de hoofd stad des rijks en hebben aldaar in de laatste dagen der afgcloo- pene week onderscheidene liefdadige instellingen en audere openbare gebouwen bezocht. Het Handelsblad meldt, dat bij de openbare audiëntie van woensdag jl. Z. M.de koning aan den gemeenteraad van Amster- j dam hoogstdeszelfs bepaalden weuscli heeft Ie kennen gegeven, I dat door den minister van financiën zoodanige voorstellen aan I de wetgevende magt mogen worden gedaan, als waardoor de I financiële nood van de gemeente zou kunnen worden weggeno- I men en de burgerij geheel worden bevrijd van de equivalent belasting. Nopens het teruggevonden schip Lutinc deelt de Amsler- damsche courant nog het volgende mede //Wij zijn door eene vriendelijke hand in staat gesteld de volgende nadere bijzonderheden mede te doelen omtreuthet dezer dagen lernggevouden spoor van een in 1799 1usschcn Vlieland en Terschelling gestrand schip, met eene kostbare lading van goud en zilvej'. Het was de Luline, een engelsch oorlogsfregal, met eene enorme schat aan gouden en zilveren baren, naar men zich meent te herinneren voor Rusland be stemd. Het schip strandde en zonk, en de geheele equipage, op één man na, verdronk op een st uk hout dreef deze op het strand en deelde aan de eilanders den naam en de bestemming van het schip mede; ten gevolge der uitgestane koude en vermocijcnis j Men verneemt met genoegen dat dezer dagen door Z. M. i den koning aan dr. W. C. H. Stariug is opgedragen om den ge- slaakten arbeid der geologische commissie voor te zetten en in zoover ie voltooijen, dat het meest nuttig gebruik zij verzekerd van hetgeen door het gehouden onderzoek is verkregen. Het is te verwachten dat de reeds rijke bouwstoffen voor de geologische i beschrijving van ons vaderland, alsnu aanleidiug zullen geven tot eene voldoende beschrijving, ook rijk in menige toepassing. Ilenoeminsen en besluiten. Bij koninklijk besluit van 15 dezer, zijn benoemd tot surnu- meraireu der directe belastingen, in-en uitgaande regten en accijnsen, de heereu: M. D. van Opstall, te Apeldoorn; J. L- Huijgens, te AmsterdamA. J- M. Dibbits, te AssenM. J. A- Timmer van Geffen, te SittardJ. Loeff WGzn., te DongenJ

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1