gestemd zijn, vereenigden zich ten volle met deze Jaaiste be schouwing. Het 4de lid van art. 21 werd door hen een lap ge noemd, die op liet kleed niet paste. Zoo de daarin vervatte be paling als iets meer dan eene misleiding kon worden beschouwd, zou zij even verderfelijk werken voor liet behoud van eendragt in den lande als het 1ste lid van het artikel, in liet oog dezer leden, strijdig was met de opregf.heid, Slechts drie leden toonden zich minder ongunstig voor het voorschrift gestemd. Als in Groot-Briltanje, waar de heer- schende kerk nog altijd groolen invloed op de volksschool uit oefent, subsidie kan worden verleend aan instellingen van onder wijs, geheel los van die kerk of zelfs van elk kerkelijk beginsel, zag een dezer leden niet in, waarom bier te lande niet in zekeren zin liet omgekeerde kon plaats hebben. Door de beide overigen werd, zoo liet beginsel in de wet moest worden opgenomen, eene uitbreiding daarvan in bedenking gegeven, in dien zin dat het subsidiëren der bijzondere scholen ter zake van gemoeds bezwaren, niet enkel van wege het rijk maar ook van wege de provincie en de gemeente zou kunnen plaats hebben. öuitcnlimirscljc tijiringm. Entfeland. Londen 15 april. The observer meldt dat het parlement waarschijnlijk den 7den mei zal vergaderen en dat het zeker is dat de heer Denison tot voorzitter van het huis der gemeenten zal worden voorgedragen. Gisteren namiddag^werden de ministers onverwachts bij lord Palmerstou ontboden. Volgens de berekening van The globe hebben de verkie zingen tot, heden opgeleverd in Engeland en Wallis 2SS libera len eii 209 conservatieven, in Schotland 39 en 14 en in Ierland 53 en 52, totaal 3SÜ liberalen en 275 conservatieven. De dagbladen bevatten breedvoerige redeneringen over het verslag van den heerLettreby, geneeskundig inspecteur der city. Daarin wordt met regt geklaagd over hot ontoereikend getal geneesheeren voor cle behandeling der behoeft igen. Zoo zegt hij, dat in de eerste drie maanden van dit jaar 3G39 zieken door slechts elf geneesheeren zijn behandeld, zoo dat men zich niet kon verwonderen, dat van opgenoemd getal zieken S52ziju bezweken. Daarenboven zijn de geringe woningen te talrijk be woond en te slecht geventileerd, llij wijst verblijfplaatsen der behoeftige» aan, waar mannen, vrouwen en kinderen door elkan der op den grond slapen, waar eene vrouw op den kalen vloer beviel, terwijl een doode naast haar lag, en vele andere akelig- 1 heden meer. De regering heeft aan den kommandanl van het eskader in de pcrzische golf bevel gezonden, om de vlag van den admi raal Seymour naar China over te brengen. Hierdoor wordt de cngelsclic zeemagt in de chiucschc wateren op GS oorlogsche pen ge b ragt. liet ministerie en de indischc compagnie hebben het ontwerp van een eicctrischen telegraaf van Konstantinopel naar ludie door de Roode zee verworpen en beslist, dat de draad de lijn van den spoorweg van den Euphraat zal volgen. Met. de canadasche stoomboot North American zijn tij dingen ontvangen uit New-York, loopende tot 28 maart. Volgens The New-York times had de engelsche gezant te Was hington de vordering ten laste der Vereenigde staten van vier millioen dollars wegens de schade, die britsche onderdanen in der tijd geleden hadden door het bombardementvan Greytown, udgesteld,omdat eene soortgelijke vordering door den frauschen gezant ingesteld, door het bestuur van den president Pierce vau de hand was gewezen. Denemarkeii. Men is nog altijd onbekend met de nadere bijzonderheden van de ministeriele crisis te Kopenhageu. Volgens een berigt in de Dagbladet, zou tot cle collective demissie van de ministers be sloten zijn na een ministerraad, die zeer lang geduurd heeft en waarin het lievig toegegaan is. De lieer Andraë, president van den ministerraad, moet. namelijk bij die gelegenheid den heer von Sclieele sterk bestreden hebben en daarin door zijne ambt- genooten ondersteund zijn. Ten opzigte van de hertogdommen meent, de üst-deutsche Post te weten, dat de groote duitsclie mogendheden een nieuw uitstel aan Denemarken verleend, doch daarbij hel deenschc kabinel uitgenoodigd hebben om te verklaren, of het voornemens is de holst,einsclie en lauenburg- sche stenden in eene buitengewone vergadering bijeen te roepen, ten einde daarin Ie beslissen in hoeverre de regten dezer landen geschonden zijn. Weenen 10 april. Gisteren heeft de gebruikelijke plegligheid der voetwassching, waaraan de keizerin voor liet eerst cleel nam, plaats gehad. De keizer verrigtte de plegtiglieid aan de 12 oude mannen en de keizerin aan de 12 oude vrouwen, waarvan de oudste 89 jaren, de jougste 84 jaren telde. Men verzekert dat het besluit lot benoeming van den aartshertog Lode wijk lot gouverneur-generaal van Galicie, reeds door den keizer onderteekend is. Over de onderhandelingen tusschen de crediet inrigting en de bank verneemt men, dat, de eerstgenoemde voornemens is, het plan der landsbauken weder op te vatten en niet alleen de bijbanken daarin wil begrijpen, maar ook de zaak der hypo theken onder haar beheer wil nemen, daar toch buitendien de hypothecaire afdeeiing niet langer met de bank vereenigd kan blijven, Dezer dagen kwam te Pesth een troep frausche werklie den uit den omtrek van Nancy aan, met het doel om naar Wal- lachije le gaan, ten einde aldaar eenewoudstreek, die door eene fransche maatschappij is aangekocht, te ontginnen en te be bouwen. Erankfurt 11 april. Aan de reis van den pruissischcn gezant bij de bondsvergadering, den lieer v. Bismarck Schönhauseu, naar Parijs en Londen, wordt in staatkundige kringen een ge- wigtig staatkundig doel toegeschreven. Hij zou namelijk de bezwaren trachten uit den weg te ruimen, welke nog bij de wes- tersclie mogendheden bestaan legen bet voornemen van Pruissen en Oostenrijk, om hij volharding van den koning van Denemar ken, de kwestie van H'olstein-Lauenburg aan de bondsvergade ring te onderwerpen. Erankrijk, Engeland en Rusland hebben erkend, dat de handelwijze der duitsclie regering ten aanzien derduitsche hertogdommen strijdig is met liet, regt en met de verdragen; ook hebben zij de bevoegdheid erkend van den duitscheu bond om cle regten der bondsstaten Holsteiu en Lau- enburg te beschermen. Alleen over de uitvoering dezer bc- voegbeid lieerschen nog eenige bedenkingen bij de niet, cluitsche groote mogendhedenzij zijn echter zoo gewigtig niet, dat zij eenige hinderpalen zullen opleveren. Men verneemt dan ook van gewoonlijk goed ondorrigtezijde, dat, bijaldien hetdeensche kabinet niet nog voor den afloop der volgende week te Weenen en Berlijn voldoende en bepaalde verklaringen inzendt^Oosten rijk en Pruissen onverwijld een gemeenschappelijk voorstel aan de bondsvergadering zullen doen. ten einde eene tussclienkomst van den bond in deze zaak uit. te lokken. Zwitserland, Volgens mededeclingeri uit Parijs en Bern ontvangen, schij nen bij de onderhandelingen over de zaak van Neuchatel, de titel- en de schadevergoedings kweslien voortdurend de meeste zwarigheid op te leveren. Overigens is, gelijk men thans te Bern met stellige zekerheid weet, het. berigt van allen grond ontbloot dat door een of meerdere aguaten van het. pruissisclie konings huis tegen een afstand van het regt der pruissisciie kroon op de souvereiniteit in Neuchatel zoude geprotesteerd zijn. Zulk een slap is noch van cle eene noch van de andere zijde gedaan en staat ook niet te verwachten. Bij de beraadslaging over de schadevergoeding moet clr. Kern met veel zaakkennis opgetre den zijn en den graaf von Hatzfeldt door liet aanvoeren van gronden en feiten, in geene geringe verlegenheid gebragl heb ben, die wel een man van aangenamen omgang, maar een zeer middelmatig diplomaat is; gelukkig echter heeft hij er zich nog dragelijk uit gered, daar hem goede raadgevers ter zijde staan. Overigens houdt men het te Bern er voor, dat de zaak van Neu' cliatol, in het gunstigste geval, niet voor het einde van april geschikt kan zijn. liet republikeinsche blad van Neuchatel verlangt dat de bondsraad gehoord worde, alvorens een definitief besluit door de parijssche conferentie genomen worde. Een ander blad ver langt de bijeenkomst van volksvergaderingen, ten einde aan Pruissen en geheel Europa te bewijzen met hoeveel geestdrift de bevolking geneigd is, haar goed regt te handhaven. frankrijk. Parijs 11 april. Men wil welen dat de nieuwe instruction, welke de pruissiscbe gezant heeft ontvangen, in zeer verzoe nenden geest vervat zijnhet is waarschijnlijk clat de conferentie voor de zaken van Neuchatel in de eerste dagen der volgende week hare zittingen zal hervatten en dat weinige slechts noodig zullen zijn om de zaak te vereffenen. Berigten zoo wel uit Turyn als uit Rome melden de gewigtige tijding, dat er stappen zouden gedaan zijn, volgens sommigen regtstreeks door den koning vau Sardiuic, Victor Emmanuel, volgens anderen door den Heiligen stoel, om onder handelingen te openen tot het sluiten van een concordaat. Een brief uit Rome gaat zelfs reeds zoo ver van de grondslagen, waarop deze toenadering zoude rusten, mede te deelen. Wat. het concordaat bclrefi,zal het wel niet voor Sardinië op dezelfde leest als dat van Oostenrijk geschoeid zijn, en men weet niet. of de paus zal toestemmen in eene tweede uil gave van het fransche concordaat. Men zegt dat. de regering te Rome aandringt op het ont slag van mgr. de Dreux Brézé, bisschop van Moulins. De heer Ledru Rollin verklaart in de bladen, dat hij be wijzen in hanclen heeft, dat cle voorgegevene zamenzwering in Erankrijk niets anders dan een diplomatieke manceuvre van het kabinet der Tuilerien is. Ook geeft hij te verstaan, dat pogingen ziju aangewend om hem bij de engelsche regering, als een za- menzweerder zwart te maken. In sommige kringen verhaalt men zelf dat Ledru Rollin onlangs in de gelegenheid was eea agent provocaleur, die zich als vlugleling bij hem aanmeldde, van de trappen te werpen. irfltjLimijm. Maandag is, voor Vlissingen bestemd, aldaar binnen ge komen Adrianet Francisca, gezagvoerder J. van Eijlc, en gis- feren Clemens, gezagvoerder J. Stasse, Almagezagvoerder H. Bowbijes; en voor Middelburg bestemd, gisteren aldaar gear riveerd; Chcuice, gezagvoerder Martin, alle vier van Engeland met steenkolen. i]anMsbmgten. kraaiiniarliteii. Amsterdam 14 april. Tarwe en gerst flaauw. Raapolie op zes weken /52|- Lijnolie op zes weken/ 412 Koolzaad (dadelijk) 89p. vl.. (Reeds aan de geabonneerd en op ons bulletin medegedeeld Prijzen vau etlëcten. NB. Het beursberigt van heden was heden avond ten 7 ure nog niet ontvangen. Amsterdam 14 april. Nederland. Werkelijke schuld2* pet G3J dito dito 3 dito clito 4 u Aand. Handelmaatschappij 4* n Obl. Maalschappij van weldadigheid 4 Spanje. Rusland, Oblig. J 798/1 SI 6 dito 1828/18295 dito Hope co4 dito Stieglitz4 dito dito 5 dito dito 5 Certific6 ObiigI j Biuneulandsch8 Counons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Grenada. Oblig3* Oostenrijk. Oblig5 Amsterdamscbe5 Nationale5 1847/1852 2.V Bank actiën3 bij Rothschild2* Obligatien3 •j nieuwe Venezuela. 4i Mexico u 3 Illinois. u 7 Beurs van Londen, 11 aprillen 12 ure. Consols 93*. Beurs van Weenen, 11 april (slotprijzeu.) Metaliek* 5 pet. 83j. Beurs van Darijs, 11 april, (slotprijzeu.) 41 pet. compt. 3 pet. 69,65. Belgie. Portugal. 14G 103} 8 fff 94* 96:f 64 24J 3S* 109 221, 76* 86* 77 53 45* 36| 99 L I»rijzen vau couiions eu losbare obïigatien. Arasterdam 9 april. Metalliek f28.15; Napelsche fDiverse engelsche in £fll,70; Engelschê Russen f 11,75Eransche f 55,37*; Bel gische f 55.62*Pruissisclie f 34,75; Spaansche piasters fSpaansche coupons per fr. Hamb. Russen f35.75; Russische in zilveren roebels f 30,25 Poolsche in fl.f27,37*; Nationale metalliek fDollars f iiliöödm mui emmer. KT 0 JÏ8SC» O V Spa flCfVS TK1V. Tnssclien Middelburg en llotterdain. Uren van vertrek in april. Van Middelburg Vrijdag 17 's morg. 5,30 6,30 Van Rotterdam Vrijdag 17 's midd. 12 ure. Zaturdag IS 12 Zondag 19 namiddag 1 Zaturdag 18 Zondag 19 n 7 ure. Maandag 20 8 Maandag 20 1 Dingsdag 21 9 Dingsdag 21 'smorg. 7 Donderdag 23 n 11 Woensdag 22 8.30 Vrijdag 24 v 11.30 Vrijdag 24 h 8.30 Zaturdag 25 's midd. 12 Zaturdag 2.5 8.30 bondag 26 n 12.30 Zondag 26 n 9.45 Maandag 27 's morg. 5.30 Maaudag 27 10 45 Dingsdag 28 5.30 Dingsdag 28 10,45 Donderdag30 5,30 Woensdag 29 's niidcl. 12 Vau Vlissiujgen op Itotterdaau. Vastgestelde uren van vertrek. Van Vlissingen des Maandags, Woensdags en Vrijdags, 's morgens 8 ure, na aankomst der stoomboot van Breskens. Van Rotterdam des Dingsdags, Donderdags eu Zaterdags, 's morg. 8* ure, 11a aankomst van deu lsten trein uit'sHage.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3