TTrankfort 4 april. De Augsburger Zeitung deelt een schrij ven mede uit Montenegro, waarin gezegd wordt, dat aldaar veel opgewondenheid heerscht wegens het plan, dat men prins Dauielo toeschrijft, om de leenheerschappij der porte tc erken nen, ter vergoeding waarvan deze hare toestemming zou geven tot eene communicatie van Montenegro met de Adriatische zee, waarmede ook Frankrijk ingenomeu moet zijn. Zelfs moet een oom van prins Danielo zich naar Weenen begeven, om den bijstand der oostenrijksche regering tegen dit plan in te roepen. JBf ranUriJ k. Parijs 5 april In het wetgevend ligchaam is gisteren een wetsontwerp ingediend, waarbij de naamlooze maatschappijen, de commerciële, industriële en financiële vereenigingen, welke wettelijk in Belgie gevestigd zijn, geautoriseerd worden hare regten in Frankrijk uit te oefenen. lleeds sinds lang is gesproken van het plan, om het straf- etablissement van Cayenne naar Nieuw-Calédonie over te brengen. Ofschoon dit bcrigt in der tijd werd tegengesproken, vindt men daarvan t hans op nieuw in een half-officiecl dagblad melding gemaakt. Men voegt er bij, dat tot gezegd voornemen bij den staatsraad, zonder goedkeuring van den admiraal Ha- melin, besloten is. De zaak echter thans in beginsel aangeno men zijnde, heeft de minister eene commissie benoemd, om het plan tot uitvoering te onderzoeken. Er is tot het verlaten van Cayenne om twee redenen besloten: 1. uit menschlievendheid, ten gevolge der ongezondheid van het klimaat, en 2. als maat regel van bezuiniging. In de laatste zitting der fransche akademie van weten schappen heeft de heer Pouillet het buitengewoon voorval be handeld van het fransche schip Félicité, hetwelk in volle zee op het alleronverwachtst door een verschrikkelijk noodweer is overvallen en deerlijk geteisterd is geworden. Dit schip, tot op dat oogenblik het schoonste weder gehad hebbende, bevond zich plotseling te midden eener diepe duisternis. Een stortvloed van hagclstecuen, van de grootte eener noot, viel op het vaartuig neder. De stuurlieden en de kapitein, die mede aan het roer gesprongen was, werden verblind door het verschrikkelijkste bliksemvuur. Zes matrozen werden door den bliksem getroffen, het ijzerwerk er doorgescheurd, het koperwerk op vele plaatsen gesmolten en de masten afgebroken, als of zij door middel eener zaag waren afgesneden. Dit voorval is zeker een der vreemdste, die men ooitin de jaarboeken der meteorologie heeft opgeteekend. Le pays pleit in zijn nomraer van den 4 dezer voor de eenheid der deensche monarchie als een vereischtc voor Europa's evenwigt, tegen den invloed van Duitschlaud in Denemarken, en tegen den wensch tot aaneensluiting van den scaudiuavi- sclien volkstam, en het vereeuigt zich met Denemarkens wensch om het geschil met Duitschlaud, als eene curopesche aangele genheid zijnde, aan de beslissing van een europeesch congres te onderwerpen. Thcrèse Milanollo (ook bij ons te lande in de kunstwe reld met roem bekend) begeeft zich in het huwelijk met den lieer Parmenticr, kapitein bij de genie en adjudant van gene raal Niel. De Sinai heeft le Marseille beriglen uit Konstantinopel van 26 maart aaugebragt. De benoeming van Rizabey, den voormaligen raad van legatie te Parijs, tot turksch gezant te Petersburg, bevestigt zich. liet Journal de Constantinople noemt de uitziglen op den oogst voortreffelijk. Het gebrek aan levensmiddelen blijft noglans voortduren en het stijgen der prijzen daarvan is in Azië, met name in Syric, ondragelijk ge worden. Te Salonica heeft een hevige brand een vijf honderdtal huizen vernield. Uit Teheran wordt den 4 februarij gemeld dal den oostenrijkschen gezant, kolonel Schrnidlacker, eene schit terende ontvangst was te beurt gevallen. Hij had den shall een eigenhandigeu brief, benevens de met brillanten omzette afbeelding van zijnen souverein, overhandigd. Het perzisch leger was te Chinaz veilig gevestigd. De generaal Btihler ver sterkte de bergpassen van Arabistan. Het zuiden des lands was rustig. Met de Cambria is de indische brievenmaal aldaar overgebragt. De berigten gaan uit Alexandrie tot 28, uit Suez tot 26, van Ceylon tot 6 maart en uit Australië tot 15 februarij. In Egypte zag men eerlang de tijding van het sluiten der vijf voor den europeschen handel geopende chinesche havens te gemoet. Ook veronruslte men zich over het lot der stoomboot Oneida, die in december, met eene waarde van twee milliocn ponden sterling en 80 passagiers, naar Nieuw Zuidwallis ver trokken is. Te Melbourne is groole onsteltenis ontstaan op het vernemen dat eenige iuboorlingen den heer Berard en andere fransche planters vermoord hadden. De gouverneur der volk planting had troepen afgezonden, om de schuldigen te straffen. Belgie. Brussel 5 april. De senaat heeft de geheele wet betreffende de jurys van onderzoek aangenomen met. 25 tegen 18 stemmen. Tot spijt der liberalen is het 6de artikel, bij de tweede stemming, weder bij het ontwerp gevoegd, zoodat er, volgens hen, nu niets anders overblijft dan om de werking dezer weinig voldoende verordeningen en de staat van zaken, welke daaruit zal worden geboren, af te wachten. In een geheim commité heeft de senaat de wet betreffende denSoudtol met algemeene stemmen aangenomen. fiuxcinburg. Le memorial deelt de door de regering vastgestelde staats begroting voor driemaanden mede; zij wijkt niet af van het vorige driemaaudelijksehe budget. Volgens gerucht zal de ka mer in mei aanstaande bijeen komen. De verkiezingen zullen bij eenen census van 30 fr. regtstreeksch zijn in gemeenten van meer dan 3000 zielen voor het overige platteland zal een in directe verkiezing worden ingevoerd, en naar men zegt zullen de kiezers der grondvergadering 10 fr. belasting moeten betalen. 3ectiji)imjcn. Jl, diugsdag is van Engeland voor Hansweert bestemd Ier reede van Vlissingen gearriveerd Sine nomine, gezagvoerder W. Loeff, met eene lading steenkolen. Uitlatingen. §cliaiii»burg: lipjiisclie aandeelen. Elfde uitloting van 30 serien den 1 april 1857. Serie G 77 239 479 546 708 754 877 1017 1144 9 184 443 495 566 746 819 959 1027 1156 42 216 464 535 583 751 854 963 1116 1198 fl&ostesirijBi. Ourte staatsschuld. Op 1 april is le Weenen uitgeloot serie 9, inhoudende de 5 pet. bank obligatien no. 7021 a 8008. •4 fiBct. oostenrijlksclie aaudeelen a Hl. 25>G vau 185-1. 5de Uitloting den 1 april van de nummers begrepen in de op den 2 januarij II. uitgekomen 13 serien, vau serie 2715 no. 18, met 11. 200,000. n 2362 47, 20,000. De overige nummers van de uitgelote serien met fl. 300 los- baar 30 junij 1857. tjcmhdslimgtcn. l*rijzen vau effecten. Amsterdam 8 april. Nederland. Werkelijke schuld dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Obl.Maatschappij van weldadigheid 4 Rusland. Ob lig. 1789/18165 dito 1828/18295 dito Hope co4 dito Stieglitz4 dit.o dito 5 dito dito 5 Certific6 Obligli Binnenlandsch3 Coupons bewijzen Credict instelling (gefourneerd) ObligSi Oostenrijk. Oblig5 Amsterdamsche5 Nationale5 1847/1S522.1 Bank actiën3 bij Rothschild2£ 21 pet. 3 4 41 Spanje. Grenada. Belgie. Portugal. 63 J 761 1392 1041 842 84| 941 961 24| 381 106 212 752 861 771 45 i Obligatien nieuwe Venezuela. 41 Mexico. m .3 u 221 Illinois. n 7 Beurs van Londen, 6 april ten 12 ure. Consols 93 J. Benrs van Weenen, 6 april (slotprijzen.) Metaliek. 5 pet. 831. Benrs van Parijs, 6 april, (slotprijzen.) 4-1 pct.compt. 3 pet. 70, l'rijzeu van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 6 april. Metalliek f28,30; Napelsche fDiverse engelsche in jg f 11,70; Engelsche Russen f 11,80; Fransche f 55,371; Bel gische f 55,621; Pruissische f 34,75: Spaansche piasters fSpaansche coupons per fr. I Hamb. Russen f 35,871; Russische in zilveren roebels f 36,432 Poolsche in fl. f27,50; Nationale metalliek f29,50Dollars f Jngqon&m stufiiim. Rotterdam 7 april. De op lieden door de Zeeuwsche maatschappij voor meekrap bereiding gehoudeue veiling van 250 vaten meekrap is afge- Joopen als volgt Kav. 1 tot 18 opgehouden tot f321 h. f321 h 19 u 28 verkocht -32$ 29 c 32 opgehouden n - 33 33 f„ - 33-2 Na de veiling is tot den opgehouden prijs nog verkocht kav. 1 tot 8. (Reeds aan de geabonncerden op ons bulletin medegedeeld.) Ci mamnarliten. Amsterdam 8 april. Tarwe en gerst flaauw. Raapolie op zes weken 52. Lijnolie op zes weken 411. Koolzaad (dadelijk) 76 p. vL Het Koninklijk uederlandsch meteorologisch instituut ves tigt bij vernieuwing de aandacht der reeders en gezagvoerders, en van allen die belang hebben bij het volbrengen van veilige en snelle reizen naar Java, op de voordeelen, welke voortvloei- jen uit de loepassing der uitkomsten, die uit de waarnemingen der nederlandsche zeelieden door dit instituut zijn afgeleid, en niet minder op de voorcleelen, die zoo wel op de genoemde als op andere reizen door het gebruik van Maury's wind- en stroom- kaarten en zeilaanwijzingen, verkregen worden. Meer dan 200 nederlandsche gezagvoerders onzer koopvaar dijvloot zijn reeds vroeger en later toegetreden, tot het bij ver schillende natiën aangenomen stelsel om weerkundige waarne mingen op den Oceaan te volbrengen. Zoo heeft dan ook dit instituut uit den rijken inhoud hun ner journalen nieuwe kennis ten nutte der zeevaart kunnen afleiden. Thans is wederom eene verzameling dezer uitkomsten verschenen, welke benevens eene vertaling van Maury's nieuwe zeilaanwijzing naar Australië en terug, vele bijzonderheden be vat, betreffende de ontmoetingen van ijs in den zuidelyken Oceaan vooral mag de verdere inhoud van gewigt worden Ge acht voor de vaart op Oost-Indie, daar deze eene beschrijving bevat der stroomen in den Zuid indischen oceaan, met daar toe betrekkelijke temperatuur tabel en kaarten, zoo dat de zee man op de meest practische wijze zijne temperatuurwaarne- mingen aan die tabel kan toetsen, en nagaan, hoe hij hel best zijn koers zal regelen, om voor de verschillende maanden des jaars de grenzen der koude en warme stroomen te vermijden, in welker nabijheid zoo veel stoornis in de atmospheer wordt aangetroffen. De inhoud dezer nieuwe verzameling staat alzoo in naanw verband met de zeilaanwijzing naar Java, welke door dit insti tuut reeds vroeger is bekend gemaakt, en mag als een nader betoog worden geacht, der voordeelen welke het opvolgen der nieuwe route aanbiedt. Ook zijn de voordeelen der nieuwe route nog nader gestaafd door de onderlinge vergelijking der reizen, die volgens de oude en de nieuwe route gelijktijdig werden volbragt. Daaruit is toch gebleken dat de reis van Lezard tot-Java Hoofd volgens de oude route gemiddeld 101 dagen duurde doch bij het gedeeltelijk afwijken daarvan, in den zin door dit instituut aangeraden, minder dan 90 dagen, welke winst van 11 dagen op de uitreizen naar Java, immers van het hoogste belang mag worden geacht, daar het. tevens gebleken is hoe zeer door het opvolgen der nieuwe zeilaanwijzing de gevaren der reis worden verminderd, niet alleen wat het weder betreft, maar zelfs dat niet één der naar Java bestemde schepen op de nieuwe route ijs heeft aangetroffen. Brengt het belang des handels het dus mede dat onze zeelie den door het bezit van Maury's kaarten en zeilaanwijzingen, en niet minder door de uitkomsten welke het instituut uit dè waar- nemingeu der nederlandsche gezagvoerders verzamelt, allen in staat worden gesteld om hunne reizen zoo veel veiliger eu spoe diger te volbrengen dan mag het voorzeker niet overbodig worden geacht om le herinneren dat al die kaarten en boekwer ken om niet verkrijgbaar zijn, en dat reeds sedert het jaar 1853 in onze voornaamste handelsteden zich commissien hebben ge vormd, die bij de bevordering van de stoffelijke en wetenschap pelijke belangen der zeevaart, de taak op zich namen om namens dit instituut aan alle gezagvoerders niet. alleen die kaarten en boeken uit te reiken, maar tevens hun alle inlichtingen te geven tot het volbrengen der waarnemingen op den oceaan en tot het houden van het daartoe ingerigte, en hun almede verstrekt wor dende journaal. Het is ons voorzeker hoogst, aangenaam te kunnen verzeke ren, dat al het genoemde bijna uitsluitend uit de nieuwste waarnemingen der nederlandsche gezagvoerders is afgeleid. Hun wien wij die uilkomsten danken, zij het een prikkel om voort te gaan; anderen die nu tot nu toe geen deel namen aan de onderzoekingen op den oceaan, zal het hieruit blijken hoe wenschelijk het zij, dat ook zij zich aansluiten aan dat groot getal hunner, dat zoo volijverig voortgaat met het vergaren vau kennis. Zoo mogen dan allen zich beijveren om terwijl zij zich aan de eene zijde de voordeelen dier kennis ten nutte maken, tevens mede te werken, om die te vermeerderen. De hoofddirecteur van het instituut voornoemd, BUYS BALLOT. IHihMm nan emmer. KTOOnnt>»TIHK\§Ti;\. TnsMchen Middelburg en Botterdam. Uren van vertrek in april. Van Middelburg Van Rotterdam Donderdag 9 O O Vrijdag 10 's morg. 9.45 Vrijdag 10 's midd. 12 ure. Zaturdag 11 9,45 Zaturdag 11 U 12,30 Zondag 12 9,45 Zondag 12 12,30 Maandag 13 10,45 Maandag 13 's morg. 5,30 Dingsdag 14 10,45 Dingsdag 14 5,30 Woensdag 15 's midd. 12 ure. Donderdag! 6 5,30 Vrijdag 17 12 Vrijdag 17 5,30 Zaturdag 18 12 Zaturdag 18 6,30 Zondag 19 namiddag 1 Zondag 19 7 Maandag 20 I Maandag 20 8 Dingsdag 21 's morg. 7 Dingsdag 21 9 Woensdag 22 8,30

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3