öuifcmltmZrsclje tif&mgftt. staten-generaal eene wet voor te dragen, tot tegemoetkoming in de financiële bezwaren, waarin zich sommige gemeenten bevinden. Heeds is gemeld dat de concessie door deii heer Dull voor- loopig verkregen tot den aanleg van een spoorweg door de noordelijke provinciën des rijks, met den 1 dezer is komen te vervallen. Thans berigt de Groninger courant, dat het gouvernement alsuu zelf een spoorwegplan zal openbaar maken, en de uit voering daarvan aan de particuliere industrie zal overlaten met ondersteuning van rijkswege. De heer J. Galman, te Amsterdam, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en den gemeenteraad dier gemeente een adres aangeboden, waarbij hij concessie vraagt tot het leg gen van een vaste brug over het IJ en het aanleggen van eene voorstad met breede kaden, behoorlijke grachten, straten, be weegbare bruggen en waterkeeriugen. De kosten dezer onder neming, waarvoor het kapitaal volgens den heer Galman aanwezig is, zouden bedragen f12,600,000; als f7,600,000 voor de uitbreiding der gemeente, en f 5,000,000 voor de te bouwen vaste brug, met de daarnevens aan te leggen pakhuizen enz. Het geheele werk zal door den aanvrager uiterlijk in zes jaren worden voltooid. Men schrijft uit 's Hage 5 dezer aau de Amsterd. courant Gisteren is de heer F. W. Conrad in gezondheid uit Egypte, alhier terug gekeerd. De zaken betrekkelijk het groot handels vraagstuk van den dag, de doorgraving van de landengte van Suez, staan, zoo als ik verneem, zeer gunstig. De ontgravingen, om de oorzaak der verzakking aan de Waalzijde te Nijmegen te kennen, vordereneene lengte van circa 22 ellen langs den Waalmuur is ter diepte van 4 a 5 ellen opgedolvenmen heeft voor eenige dagen kleine wellen ontdekt, die, naar men verzekert, vau de Maaszijde zouden afkomen en medeoorzaak der verzakking zijn. De ingenieur Eijnje was zaturdag aldaar en moet deze meening toegedaan zijnover 14 dagen zal die lieer, vergezeld van nog eenige deskundigen, bene vens de commissaris des konings in die provincie, de werkzaam heden komen opnemenmen hoopt alsdan de oorzaak geheel te kunnen beoordeelen en maatregelen daartegen te beramen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is de arrondissements-ijker J. de Boeuff jr., te Hulst, overge plaatst naar de districten Naarden en Amstel. Dedoor hel bestuur der koninklijke nederlandsche zeil- en roei- vcreeniging uitgeloofde prijs voor het best gehouden journaal, is op grond van het deswege door het Meteorologisch instituut uitgebragt rapport, toegewezen aan den gezagvoerder S. Stapert, gevoerd hebbende het schip Admiraal de lluijter. Den 30 der afgeloopene maand heeft de uitreiking van dien prijs, bestaande in een sextant, plaats gehad op eene algemeene vergadering in het gebouw Zeemanshoop. Benoemingen en besluiten. Bij besluit van den 6 dezer heeft de koning goedgevonden den heer dr. G. Simons, laatstelijk minister van binnenlandsche zaken, te benoemen tot lid van den raad van state. Z. M. heeft den heer Alexander Schaepkens, kunstschil der te Maastricht, tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd, en aan den beroemden historieschilder N. de Keyser, te Antwerpen, het kommandcurskruis dezer orde geschonken. berk- en schoolnienws. Door den kerkeraad der ned. herv. gemeente van Maartens dijk bij Utrecht is tot predikant beroepen de heer L. H. Slotemaker, theol. doet., en kandidaat te Middelburg. 9Iarine en leger. Naar men verneemt is de zeildag van Zr. Ms. brik de Sperwer, kapitein-luitenant ter zee J. C. Baak, van Hellevoet- sluis naar Suriname, vastgesteld op den 15 dezer. Het mouvement van 's rijks oorlogsschepen in Oost-In- dlvioQpèïrfQ den 10 februarij 1857, was als volgtZr. Ms. frpgöt' Êajembang, kommandant de kapit. ter zee C. J. Berg ing göetatfoipeerd in de wateren van Macassar. Zr. Ms. kor vet' Borehs,' luit. ter zee der 1ste lel. A. Hoek, dienstdoend ifachtsefcipi ter reede van Batavia. Zr. Ms. brikkende Haai, z*Qe (ier 1ste kl. J. van Maurik, in station in dc wateren Pylades, luit. ter zee 1ste kl. G.D. A. Ampt, vau Palem5a\g Ier bekruissing der oostkust van Sumatra; Rem. *er zee kl-C.J. G. Storm van's Gravesandc, in station'in de wateren der MolukkosSylph, luit. ter zee lsie K. van de Kruysse Pilaar, van Macassar naar Koetie, om db Saparoea ter oostkust van Borneo te vervangen Saparoea, "luit. ter zee 1ste kl. A. Schotborgh, in statiton geweest Ier oost kust van Borneo, na een kruistogt te Samarinde terug en zal voorloopig iu de wateren van Celebes station houden; Banda, J-j.it. ter zee 1ste kl. H. A. Modderman, in station ter westkust van Sumatra; Lansier, in reparatie te Soerabaïja; Padang, luit. ter zee 1ste kl. P. van Bleiswijk Ris, na een kruistogt in station ter westkust van SumatraEgmond, luit. ter zee 1ste kl. M. H. Jansen, na een kruistogt ter reede van Batavia terug. Zr. Ms. schroefkorvet Medusa, kapit. luit. ter zee G. Fabius, in reparatie op Onrust. Zr. Ms. schroefschooner Montrado, luit. ter zee lste kl. J. Andreae, in station iu de wateren van Macassar. Zr. Ms. stoomschepenBatavia, kapit. ter zee A. van Wachen- dorfl' van Rijn, dienstdoend wachtschip te SoerabayaAmster dam, kapit. luit. A. A. de Vries, van de Lampongs ter reede van Batavia terug; Etna, kapit.-luit. A. D. S. Clarkson, in sta tion in de wateren der MolukkosPhoenix, luit. ter zee lste kl. F. R. Toe water, van Amboina naarMenado, ter vervanging van de Samarang; Suriname, in reparatie te SoerabaïjaSama- rang, luit. ter zee lste kl. J. A. van Ommen, van Menado in station in de wateren van Celebes; Celebes, luit. ter zee lste kl. J. E. de Man, in reparatie teSoerabaija; Admiraal van Kins- bergen, luit. ter zee lste kl. G. Lambert, in station ter West kust van Borneo; Onrust, luit. ter zee Isle kl. A. A. A. Gaij- mans, wordt te Soerabaija weder voorde dienst gereed gemaakt. Zr. Ms. roeikanonueerboot uo. 14, luit. ter zee 2de kl. G. W. C. Westenberg. Iiantongeregt te Middelburg-. Bij vonnissen van den 7 dezer zijn 1. M., J. en A., wegens het spelen met kaarten aan en op den openbaren weg te Arnemuiden, veroordeeld ieder in eene geld boete van f 1, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis, en solidair in de kosten. 2. R. en D., wegens het maken van nachtelijk burengerucht ter verstoring van de rust der ingezetenen, door 's nachts om streeks kwartier voor 12 ure, in de Noordstraat alhier, zoodanig geschreeuwd en gezongen te hebben dat daardoor de zich in huis bevindende personen in hunne rust moesten gestoord wor den, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 5,50, en solidair in de kosten. 3. C. en M., wegens het uitslaan van een vloermat en kleed op de openbare straat dezer gemeente, op een ander uur dan tusschen 6 en 9 ure 's morgens, veroordeeld ieder in eene geld boete van f 3, bij wanbetaling ieder lot een dag gevangenis en de kosten. 4. W. en B., wegens het werpen met sneeuw op de openbare straat dezer gemeente, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 1, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis en solidair in de kosten. 5. T., wegens liet werpen van vuilnis op de straat dezer ge meente, veroordeeld in eene geldboete van f 3, bij wanbetaling tot een dag gevangenis en de kosten. 6. H., wegens het niet weerhouden van zijn hond, toen deze een voorbijganger aanviel op de publieke straat dezer gemeente, veroordeeld in eene geldboete van f3, en de kosten. 7. K., wegens het wateren op de openbare straat dezer ge meente, buiten de daartoe bestemde waterbakken, veroordeeld in eene geldboete van f 1, bij wanbetaling tot een dag gevange nis en de kosten. Afloop van verkoopingen* Vlissingen 8 april. De tiend vrije hofstede Bossenburg, met 21 bunders 43 roe den 80 ellen bouw- en weiland, gelegen aan den boschweg, gemeente Vlissingen. Verkocht voor f 21,500. IJzendijke 7 april. Een woonhuis, bakkeet, schuurtje en verdere toehehooren, staande in den Oranjepolder, gemeente IJzendijke. Verkocht voor f 980. Engeland. Londen 5 april. Volgens The times zal lord Palmerston in liet nieuwe lagerhuis eene zoo groote meerderheid hebben, dat hij daardoor liglelijk tot zorgeloosheid en traagheid zou kunnen vervallen. Het blad acht noodig den eersten minister ernstig te waarschuwen tegen het gevaarlijke eener al te groote meer derheid. Verder doet dat blad opmerken dat er in het nieuwe lagerhuis meer dan honderd leden zullen zijn, die r.iet in het vorige geze- ien hebben; eene te meer opmerkelijke omstandigheid, omdat een reeds uitgemaakt vraagstuk van de buitenlandsche staat kunde aanleiding tot de ontbinding heeft gegeven; des niette min heeft de natie noodig geacht in het personeel barer vertegen woordiging eene zoo groote verandering te maken als vroeger zelden geschied was. De dagbladen berigten dat de inscheping van troepen voor China op morgen te Portsmouth aanvangen zou. Bij herhaling is van verschillende zijden geklaagd over de omstandigheid, dat de bronnen voor de geschiedenis van Enge land vóór Hendrik VIII of verspreid of ontoegankelijk zijn. De regering had op dc herhaalde klagten geantwoord, met de be lofte dat zij alles in het werk zou stellen, om de kostbare in den Tower en andere archieven verspreidde documenten door des kundigen te laten onderzoeken, rangschikken en in het licht geven. Dit plan schijnt thans in uitvoering te zullen komen. Een onlangs verschenen geschrift deelt belangrijke bijzonder heden mede omtrent de over deze zaak gevoerde briefwisseling, gedane voorstellen enz. Van deze voorstellen is thans dat van den heer Stevenson, door deu staats-kanselier aangenomen. Er zal een werk tot stand komen, hetwelk, even als de fransche Monuments inédits pour servir a l'histoire de Erance, eene rijke bron voor bescheiden betreffende de oudere geschiedenis van Engeland zal zijn. De onderscheidene bouwstoffen zullen door eene opzettelijke commissie van deskundigen onderzocht en bewerkt worden. Zoo hoopt men in 10 jaren, met eene jaarlijk- sche uitgave van 3000 het grootste gedeelte der belangrijke stukken in bet licht te kunnen geven. Italië* Bij pauselijk decreet zijn de geestelijke corporatien der ka- tholijke wereld gemagtigd om in haar naam met de fondsen barer vereenigingeu in te schrijven voor de romeinsche spoor wegen. Men heeft in der tijd gemeld, dat, in weerwil van de gun sten, welke de keizer van Oostenrijk aan zijne italiaansche on derdanen heeft verleend, het denkbeeld van een onafhankelijk Italië door hen nog geenszins is opgegeven, en dat daarvan, onder anderen, in Venetie, op den jaardag van de omwenteling van 1848, van cie zijde der menigte zoowel, als ook van de per sonen in de hoogere klasse, op eene onmiskenbare wijze is ge bleken. De voorstanders van de bestaande orde van zaken troosten zich met het denkbeeld dat, hoeveel goeds ook de be toonde goedertierenheid moge hebben bewerkt, men zich toch kwalijk met eene plotselinge omkeering heeft mogen vleijen, en te dien aanzien veel aan de werking van den tijd moet overlate i. Duitschland. Berlijn 3 april. Naar men verneemt, is het sluiten van de echtverbindteuis van prins Frederik Wilhelm met de britsche prinses Victoria uitgesteld tot in het begin van januarij, als wanneer het paleis, voor de koninklijke echtgenooten bestemd, in gereedheid zijn zal. In de dagbladen zijn zeer verschillende opgaven medege deeld aangaande depruissische voorwaarden, welke doorgraaf von Hatzfeld in de derde zitting der conferentie over de neu- chatelsche aangelegenheden zouden kenbaar gemaakt zijn. Thans zegt de redactie van de half officiële Zeit, dat dienaan gaande de volgende lezing haar als de meest geloofwaardige is aangewezen Pruissen doet in het algemeen belang van Europa" afstand van Neuchatel op de volgende voorwaarden 1. de koningen van Pruissen behouden ten eeuwigen dage den titel van vorst van Neuchatel en Valengin2. Zwitserland draagt alle kosten welke door de gebeurtenissen in september veroorzaakt zijn, met name die voor het bezetten van het kan ton Neuchatel3. het kanton Neuchatel draagt tot deze kosten alleen naar de reden van zijne bevolking bij; aan geene corpo ratie, geene familie en geen afzonderlijk persoon in het kanton kan te dier zake eene buitengewone bijdrage opgelegd worden 4. geen Neuchatellenaar kan wegens deelneming aan de in sep tember voorgevallen gebeurtenissen crimineel vervolgd of om schadevergoeding voor den burgerlijken regter gedaagd worden; 5. Zwitserland betaalt aan dc:i koning van Pruissen een scha devergoeding yan 2 miUjoen franken. Ook tot deze som draagt het kanton Neuchatel slechts naar evenredigheid bij, en geene klasse van ingezetenen wordt te dier zake boven de andere be last; 6. de kerkegoederen, welke de staat zich in 1848 toege- eigend heeft, worden teruggegeven. De hervormde kerk moet voortaan bij het beheer van dit vermogen op gepaste wijze ver tegenwoordigd worden7. de staat mag nooit eigenaar van het vermogen van liefdadige gestichten, burgerhospitalen en andere dergelijke instellingen worden; met name behoudt de burger schap van Neuchatel ten allen tijde de beschikking over het legaat van den baron de Pury, overeenkomstig den wil des erf laters 8. er wordt eene algemeene amnestie verleend, in welke met name de dienstpligtigcn begrepen zijn, die het land verlaten hebben ten einde niet genoodzaakt te zijn om tegen hunnen vorst de wapenen te dragen. De zelfde amnestie strekt zich ook uit tot alle vóór den 3 september 1856 gepleegde politieke ca drukpersdelicten; 9. eene herziening van de neuchatelsche staatsregeling mag niet vroeger dan na verloop van zes maan den of een jaar plaats hebben; en geene andere dan inboorlin gen van het kanton mogen daaraan deel nemen. De gravin Wilhelm van Wurtemberg, Theodolinde Louise Napoleone vau Leuchtenberg, overleed den 1 dezer te Stutgardt, in 43 jarigen leeftijd. De aartshertog Ferdinand MaximiÜaan van Oostenrijk heeft een eigenhandigen brief van keizer Napoleon ontvangen, om hem met zijne benoeming lot gouverneur generaal van Lombardije geluk te wenschen.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2