boden, is reeds langs verschillende wegen ter kennis van het publiek gebragt; de inrigting hier bedoeld, zou vooral strekken 1. om de bestaande handelwijzen te onderzoeken en die in haar goed en kwaad te leeren kennen; 2.'daartoe ook te beproeven wat elders bestaat; 3. na te gaan wat voor bijzondere streken en voor bijzondere omstandigheden aanprijzing verdient. Land bouwers kunnen dit niet, en er is dus eene inrigting noodig, die bun niet alleen lessen geven, maar ook door voorbeelden toonen kan, hoe zij moeten handelen. Wetenschap en prakt ijk moeten elkander daarbij de hand reiken." In deze circulaire wordt thans medegedeeld, dat de gemeenteraad van Deventer, hoewel zoodanigen proeftuin als eene wenschelijke zaak be schouwende, evenwel gemeend heeft zich voorshands er toe te moeten bepalen, eene som uit de gemeentekas beschikbaar te stellen, om aan adressant en gelegenheid te geven de zaak nader te onderzoeken. Voor alles meenen de ontwerpers van het plan, dr. L. Mulder, dr. M. J. Cop, mr. J. P. G. Moorrees, te moeten beproeven, welke geldelijke ondersteuning zij bij andereu kun nen vinden. Overeenkomstig hun bekend plannoodigen zij dus maatschappijen, vereenigingen en partikulieren uit zich bereid te verklaren: 1. de maatschappijen en vereenigingen, tot het ge ven van eenejaarlijksche bijdrage; 2. partikulieren, zich te laten inschrijven als lid tegen betaling van f 2,50 's jaars, of wel als donateur of donat rice eene som van f 10 's jaars of f 50 in eens te schenken, terwijl ook hun, die voor de kosten van inrigting iets willen scheuken, zonder zich tot jaarlijksche bijdragen te verbinden, daartoe de gelegenheid wordt aangeboden. Een en ander wordt in de circulaire meer in bijzonderheden uiteenge zet wij achten dit voldoende om er de aandacht op te vestigen, onder aanbeveling van eene zaak, die allezins verdient onder steund te worden. Naar men verneemt is de concessie, door den heer Dull voor- loopig verkregen tot den aanleg van den noordelijken spoorweg naar de hannoversche grenzen, met den 1 april komen te ver vallen, uit hoofde die heer de voorwaarden voor de definitieve concessie gemeend heeft niet te kunnen aannemen. Men verneemt dat de voorloopige concessie, verleend aan den heer de Bron were van Hoogeudorp, tot den aanlegvaneen spoorweg van Zevenaar naar Rheinen, voor 14 dagen verlengd is. Naar het oordeel van velen, doet zich ook hier te lande de behoefte aan een beter credietstelsel voor den landbouw sterk gevoelen. De wenschen, geuit bij gelegenheid van vele congres sen en bijeenkomsten, aan de overweging der belangen van den landbouw toegewijd, leveren daarvan het bewijs. liet is deze overtuiging, welke het denkbeeld heeft doen ontslaan, om, in den vorm eener naamlooze vennootschap, eene hypotheekbank op te rigten, waardoor de landbouwer, tegen matige rente en op billijke voorwaarden van aflossing, het kapitaal zal kunnen verkrijgen, dat hij tot voortzetting of uitbreiding van zijn be drijf behoeft. Die instelling zal tevens den kapitalist de gele genheid aanbieden, om een deel van zijn vermogen in hypotheek tc beleggen, door deelneming in de maatschappij, of door het nemen van bank obligatien. Men verneemt thans dat, eenige weken geleden, de statuten van eene dergelijke naamlooze ven- i nootschap aan den koning ter goedkeuring zijn ingezonden door de hecren mrs. P. P. van Bosse, L. Metman, W. F. G. L. Yranpois en 11. Verniers van der Loeff, en dat die statuten zijn onderworpen in overleg met de heeren jhr. W. L. E. C. ridder van Rappard, mr. W.C. Mees, jhr. G. R. G. van Swinderen. mr. C. van der Lek de Clercq, mr. J. Ackersdijk, mr. R. J.C. Metelerkamp, jhr. mr. J. A. Sandberg, mr. M. P. H. Strens, mr. J. L. H. van de Mortel en H. H. de Haan. Het maatschappelijk kapitaal, dat bepaald is op f 5,000,000, zal zijn verdeeld in 5000 aandeelen, ieder groot f 1000, doch de bank zal reeds in wer king treden, wanneer 2000 aandeelen zijn geplaatst. Het Handelsblad meldt dat, even als tc 's Gravenhage, ook tp A mstrM-rlnm het voornemen bestaat eene hypotheekbank op 'c rrgten'," •onder den naam van Ncderlandsche hypotheekbank. Men verzekert,'dat de statuten reeds bij eenige der voornaamste handélsh'üiz^njaidaar circuleren. Bjj.-an-.eitra welen hoogen raad der Nederlanden (burgerlijke 'khmej-) .vfwfcjlVvrijdag is, met vernietiging van het arrest van Gelderland van 10 december 1856, de heer H. ter Yaarwerk, r. k. priester, ontslagen van alle regtsvervolging ter - z^jee de aanklagt van in zijne hoedanigheid van bedienaar der fanbare godsdienstoefening gedragen te hebben het gewaad voor de kerkelijke plegtighedcn bestemd, en wel buiten gebou- onbesloten plaatsen. Yap wege liet ministerie van builenlandsche zaken wordt in ?H;S*ants-courant van den 2 dezer ten vervolge op de kennis geving, geplaatst in genoemd blad van woensdag 25 maart jl vecens liet op den 14 bevorens gesloten verdrag tot afkoop - n d? tollen voor de schepen, die den Sont en de Belten door varen, medegedeeld de vertaling van een, onder dagteekening van 29 maart jl., door de directie van den Sondtol aan de con suls te Elseneur residerende gerigt schrijven, omtrent de forma liteiten, welke met denl dezer door de schippers zullen moeten vervuld worden, tot dat opgemeld verdrag zijne volkomcne be krachtiging en uitvoering zal hebben verkregen. Z. M. de koning heeft jl. woensdag in een buitengewoon ge hoor ontvangen den kapitein-luitenant der russische marine baron de Krüdener. Zoo men weet was de baron deKrüdener, gedurende den tijd van het beleg van Sebastopol, adjudant van de verschillende kom mand anten der marine van de russische vloten in de Zwarte zee. ESesao&iniiiigfeii en besluiten. Bij koninklijk besluit, van den 3 dezer, is aan jhr. D. G. van Teylingen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der registratie en domeinen in de provincie Zee land, behoudens zijne aanspraak op pensioen en met dankbetui ging voor de langdurige en ijverige diensten aan den staat be wezen. Voorts zijn bij het zelfde besluit benoemdtot directeur dei- registratie en domeinen in de provincie Zeeland, de lieer H. van der Yen, thans inspecteur der registratie en domeinen van de Isle klasse; eu tot inspecteur van de registratie en domeinen van de 3de klasse, de heer E. L. C. graaf van Rechteren Lim- purg, thans ontvanger der registratie en domeinen ie Sittard. Bij koninklijk besluit van den I dezer, zijn benoemd bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam tot commies de heer G. Stoesak, thans adjunct-commiesen tot adjunct-commies de heer J. Geesink. Bij Zr. Ms. besluit van 2S maart 11., is aan jhr. E. H. W. von Scherff, hoogstdeszelfs buitengewoon gezant en gevolmag- tigd minister bij den duitschen bond, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der Dariebrog-orde, hem door Z. M. den Koning van Denemar ken geschonken. Bij koninklijk besluit van den 1 dezer is aan C. Bos, gewe zen drukker ter algemeeue landsdrukkerij, verleend een pen sioen ten laste van den staat, ten bedrage van f 304. Rei-k- cn sckoolaieuws. Ter vervulling der vacature, voortdurende door het bedanken van ds. J. G. van Rijn, heeft de kerkcraad der nederduitschc hervormde gemeente te Ylissingen geformeerd het volgende twaalftal: dd.D. Gildemeester te Elburg, J. W. Felix te Heeg, C. A. Kam te Oost- en Westsouburg, J. van der Werf te Reste ren, G. J. Zijnen te Zwijndrecht, B. Gewin te Heemstede, P. A. van Tooreuenbergeu te Barneveld, D. Bresser te Strijen, L. C. de Vijver te Veenendaal, J. G. Wanrooy te Stad aan 't Haring vliet, W. van den Bijtel te Gaast en Ferwoude en L. II. F. Creulzberg te Oosterland. Dezer dagen is door het bestuur der Algemeene vereeni- ging tegen het pauperisme enz., te Groningen gevestigd, aan de tweede kamer een adres ingediend, houdende verzoek om in de aanhangige wet op het lager onderwijs op te nemen bepalingen, waarbij het onderwijs voor alle kinderen beneden zes jaren tot een uitdrukkelijk bepaalden leeftijd toe verpligtend verklaard en de overtreding daarvan door doelmatige straffen op de ouders verhaald wordt; waarbij verder het bestaan van voorbereidende scholen gebiedend wordt voorgeschreven en alle bepalingen in plaatselijke verordeningen of proviuciale reglementen, die liet schoolgaan belemmeren, verboden worden. Mai'ine en 1 eg-er. [Z! Vrijdag arriveerde van het Nieuwediep ter reede van Ylissingen, Zr. Ms. schooner Alalante, kommandant de luite nant ter zee der 2de klasse C. T. Hackstroh. Heden is die bodem in het droog dok gehaald om nagezien te worden. Oost- en "^Vest-iiidiscke ïiolosiieii. Bij het departement van koloniën zijn onder anderen de navolgende berigten uit Nederlandsch ludie ontvangen In het begin der maand februarij zijn te Batavia tijdingen ontvangen van Celebes eu de Molukkos, uit welke gewesten men sedert het laatst van October 1856 niets had vernomen, ten gevolge van de onmogelijkheid waarin het particuliere stoomschip Ambon zicli heeft bevonden om de haven van Ma cassar met de gouvernements-pasagievs en brieven, te verlaten en de reis naar Soerabaija voort te zetten, en zulks ter oorzakc van gebreken, welke zich aan den stoomketel hebben geopen baard, eu welke de afreis hebben belet, hoezeer men herhaalde pogingen daartoe had aangewend. De ontvangene lijdingen zijn van voldoenden aard, zoowel wat den staat van rust en orde, als wat den gezondheidstoe stand in de gouvernementen van Celebes en de Molukkos betreft. In de residentie Rembang beslaan de tabaks-aanplantingen, waarvoor contracten zijn gesloten mei het gouvernement, eene uitgestrekheid van 1250 bouws. In die zelfde residentie zijn,naast die gouvernements-aan- plantingeu, 1057 bouws beplant bij vrijwillige overeenkomsten tusschen europesche ondernemers en de inlandschc bevolking, buiten bemoeijenis des bestuurs. Deze omstandigheid heeft, bij de plaats gehad hebbende overwegingen omtrent de al of niet verlenging der tabakscontracten in genoemde residentie, geleid tot de slotsom, dat, met het oog op de waarschijnlijk heid dat de vrijwillige tabakscultuur in Rembang meet en meer zal toenemen, eene verlenging van overeenkomsten, waarbij de aanplant van den tabak door gedwongen arbeid geschiedt, onraadzaam is, weshalve het Indisch bestuur dan ook heeft besloten, tot zoodanige verlenging niet over tegaan. De tabaks cultuur kan, als volkscultuur, langs de boorden der Solorivier, eene rijke bron worden van volkswelvaart, en voordeel opleve ren voor europesche industrie, wanneer deze zich met matige uilkomsten tevreden stelt en geeue overdreven winsten beoogt. Een landbouwer, die vrijwillig tabak plant, doet zulks slechts op gronden die daartoe geschiktheid hebben, die niet verre van zijne woonplaats of dessa en in de nabijheid der rivier of van waterbronnen gelegen zijn, waaruit gedurende het drooge jaar getijde, als wanneer juist de plant in haren groei is, het. water tot dagelijksche besproeijing kan worden geput. Een aantal dagelijks terugkeerende kleine zorgen, welke voor hem tijdroo- vend zijn, en welke toch voor den behoorlijken groei der plant noodzakelijk zij», kan hij opdragen aan zijne vrouw en kinderen, en daardoor wordt het hem mogelijk eenen twee of drie maal meer uitgestrekten aanplant tot stand tc brengen en te onder houden, dan hij doen kan, wanneer hij, op eenen niet onbedui- denden afstand van zijne dessa, in gedwongen arbeid rnoet planten. Het kan dus, zoo als gezegd, worden aangenomen, dat de teelt van tabak, in genoemde residentie, als vrijwillige volks cultuur, in uitgebreidheid zal toenemen, waardoor dan ookeene verlenging van de bestaande gouvernements-contracten van zelf onnoodig wordt. Volgens ontvangen opgave bedraagt het plantloon voor vrijwillig aangeplant en tabak, door elkander gerekend, per houwvoor Iste soort f200, voor 2desoort f 150, voor 3de soort f 100. In bel district Goenoeng-Kendeng (residentie Soerabaija) bevinden zich minerale bronnen en wellen, waarvan tot dus verre geen ander nut werd getrokken, dau voor het gebruik in het militair hospitaal. Een onderzoek naar de iodium- en zout gehalte van het zich daarin bevindende water heeft gunstige resultaten opgeleverd. Dien ten gevolge zal door liet indische bestuur, overeenkomstig het daaitoe door den heer K. Buwalda, te Soerabaija, vroeger officier van gezondheid bij 'skonings marine, gedaan verzoek, aan dezen concessie worden verleend tot exploitatie dier bronnen. Deze nieuwe tak van nijverheid, welke geheel door eigen middelen en met vrije arbeiders zal worden gedreven, belooft ook aan de bevolking van genoemd district niet onaanzienlijke voordeden te zullen opleveren. Den 18 december 1856 hebben te Batavia twee kweeke- lingen, afkomstig van Sumatra, en zes javaansche, na hunne opleiding bij de geneeskundige school van hel militaire hospi taal le Weltevreden, als doctor-djawa examen afgelegd. Den 22 daaraanvolgende zijn in de verloskunde geëxamineerd acht vrouwen, die bij liet verloskundig geslicht van het zelfde hospitaal zijn opgeleid tot vroedvrouwen. Den 24 jauuarij zijn 31 europesche militaire veroordeelden met een detachement van europesche manschappen, onder be vel van den lsten luitenant plaatselijk adjudant van Weltevre den, overgebragt aan boord van Zr. Ms. fregat, Prins Frederilc der Nederlanden, kapitein Ier zee J. Spanjaard, ten einde met dien bodem naar Nederland, alwaar zij, volgens de jongste des wege gemaakte bepalingen, hun straftijd moeten uitstaan, te worden overgevoerd. Den 31 januarijis met Zr. Ms. stoomschip Amsterdam uit de Lampongs te Batavia aangekomen de kolonel, kommandant der lampongsche expeditie en gouvernements commissaris al daar, J. A. Waleson. Naar men verneemt heerschl er in die streken thans eene volmaakte rust. Men leest in de Oost-Post: Wij hebben het genoegen aan^onze ezers eene daad van zelfopoffering mede tedeelen, waarvan achttien menschen het behoud van hun leven le danken hebben. In den namiddag van 8 januarü 11., waren er, op dereede van Soerabaya, in eene praauw twintig inlanders, die zich vermoedelijk naar Madera wilden begeven. Door eene plotselinge bui in den zwaren stroom sloeg de praauw om en geraakten die twintig menschen allen in het water, waar zij vermoedelijk een jammerlijken dood zouden ge vonden hebben, zonder de moedige tusschenkomst van den stuurman van het nederlandsch barkschip Louisa, prinses dei Nederlanden, gezagvoerder Florijn, cn twee matrozen der equi page, de eerste genaamd A. K. Werlhmeir, de twee anderen van Duivenboden cn G. Boomeyer. Werthmeir, met die twee matrozen en nog geholpen door twee koelies, streek de sloep en smaakte de voldoening, na langdurig volgehouden pogingen, achttien dier ongelukkigen in zijne kleine sloep weder aan wal

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2