Buitmliinösclje tijöingm. machine, tegen het hoofd van den wal zat. Door de stoomboot Stad Goes was reeds vruchteloos beproefd de boot. in vlot. water te brengen, hetgeen aan de stoomboot Stad Middelburg gelukte die. de boot op sleeptouw nemende, deze in korten tijd op het drooge bragt. Deze boot heeft ook de passagiers overge nomen, en gedeeltelijk te Dordrecht en te Rotterdam aan wal gezet. De schade was echter zoo gering, dat het voornemen be stond om de no. 1 nog heden weder in de vaart te brengen, zoo dat de dienst geene vertraging zal ondervinden. Van Antwerpen wordt, van jl. zondag geschreven, dat het ne- derlandsch tjalkschip De vriendschap, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, aldaar aangekomen en in het. Brou werskanaal gehaald was de bekomene schade scheen niet zeer groot te zijn. De verdronken schipper laat eene weduwe en drie jonge kinderen na. Men schrijft uit's Hage aan de Amsterdamsche courant v Het stoomschip Japan, waarover ik u eenigen lijd geleden geschreven heb, dat voor rekening van het japansehe gouver nement hier te lande in aanbouw was, is thans, naar ik verneem, gereed om de reis naar zijne bestemming te aanvaarden. Een ieder die dit schoone vaartuig bezigtigd heeft, bewondert het zoowel wat den vorm, de inwendige verdeelingals het sierlijk tuig betreft; hetgeen aan de bouwmeesters, de Nederlandsche stoombootmaatschappij voor de werktuigen, de heercn Smit aan den Kinderdijk voor romp, de heer Rietschoten voor het tuig, tot alle eer verstrekt. Nog deze week zal het schip waar schijnlijk de reis aanvaarden. De état.-major bestaat uit. den luitenant ter zee 1ste klasse ridder W. J. C. Huyssen vari Kat- tendijke de luitenant ter zee 1ste kl. B. D. van Trojen, eerste oflic.; de luitenant ter zee 2de kl.jhr. H. O YVichers; de officier- machinist H. Hardes; de officier van gezondheid 2de kl.jhr. J. L. A.Pompe van Meerdervcort, en de officier van administratie 2de kl. A. A. Gijsberti Hodenpijl; de opperstuurman Schmid en de machinisten van Aken en Lasschuit. Voorts bevindt zich aan boord een tiental zeer bekwame werklieden uit de stoom fabrieken hier te lancle, die bestemd zijn om de Japanezen te onderrigten in de behandeling der menigvuldige machineriën, welke dit jaar door de regering naar Japan zullen worden ge zonden. Men mag met grond van de uitzending van dit. schip, waarvan de officieren met. kennis en alle vereischte middelen zijn toegerust., om beschaving onder de Japanezen te verspreiden, de beste resultaten verwachten. En tevens wel verre van, zoo als nog onlangs schaamteloos een dagblad durfde zeggen dat neg steeds het geval is, het beeld van Christus te moeten ver trappen, zullen deze onze landgenooten het hunne bijdragen om de banden van vriendschap, die fusschen Nederland en Japan sinds lang hebben bestaan, nog naauwer toe te halen. n Het vertrek van prins Hendrik, dat, zoo als ik u onlangs schreef op 21 dezer bepaald was, is plotseling tot na Paschen uitgesteld. De postpaarden waren reeds besteld. Ik kom welligt nader hierop terug. De minister van binnenlandsche zaken, in aanmerking nemen de dat, ten gevolge van het aan onderscheidene opzigters van den waterstaat verleend eervol ontslag, het korps dier opzigters moet worden aangevuld, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt: 1. Voor de dienst van den waterstaat worden, na vergelijkend onderzoek, vier of meer opzigters van de 4de klasse benoemd, op eene jaariijksche bezoldiging van f700 en in de aan te wijzen distrikten in dienst, gesteld 2. voor het vergelij kend onderzoek moet men zich vóór of uiterlijk op 1 mei 1857 bij het ministerie van binnenlandsche zaken hebben aange meld, meteen op zegel geschreven adres, bevattende naauw- kcurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats. Men leest in het Algemeen handelsblad Jl. maandag is te Amsterdam door de firma L. M. Btschoffs- heim uitgegeveubet prospectus tot oprigtiug der Nederlandsch- hanoversche spóorweg-maatschappij, welke bestemd is, om ons 'land in dadèlykp'gemeenschap te brengen met. Noord- Duitschland. Het kifpi(aal is groot f 4.800,000, maar kan later tot f 6.000,000, worden' vergroot. De aaudeelen zijn van f 1000 en kunnen ook in h^lve van f500 wordeu gesplitst. Reeds is er voor 13 tón ihgesóhreven. Deze inschrijvingen zijn geschied door de Nederlandsche han delmaatschappij voor f 100,000, door de gemeente en de inge- zetenen-^an. Enschedé f 300,000, door de gemeente Osua'oruck door de leden van den raad van administratie te zamen fgwraM). Heluip të-Hvenschen, dat deze onderneming, welke voor de w'efvttart vaöjhët. vaderland zoo aanzienlijke voordeelen belooft, zcitbuitgfljandsehe hulp moge worden tot stand gebragt. v *Htfen verneemt dat de instructie in de zaak der Maleyers, die te Rotterdam zijn gedetineerd, thans reeds zoo ver is gevor derd, dat de stukken bereids ter examinatie aan den heer procureur-generaal bij het provinciaal hof van Zuidholland zijn opgezonden. De openbare behandeling der zaak voor het hof kan alzoo binnen een paar maanden tegemoet worden gezien. De Staatscourant van gisteren behelst de voorwaarden waarop de minister van koloniën alle nederlandsche gegadigden oproept om mede te dingen tot het aangaan eener overeenkomst met.de regering, tot daarstelling van eene maandelijksche gere gelde paket.vaart tusschen Nederland en Java. De aanbiedingen moeten uiterlijk den 30 april aanst. bij het departement van koloniën ontvangen zijn en moeten bevatten het cijfer per last voor de retourladingde vaart moet geschie den door zeilkiipperschepen metauxiliair stoomvermogen en binnen zestig dagen worden afgelegd, terwijl elke maand een schip van hier en elke maand een uil Batavia moet vertrekken. Aan den aannemer wordt het vervoer van troepen en retourla ding verzekerdnadere informatien zijn bij het departement van koloniën tot den 29 april te verkrijgenvan de gedane aanbie dingen wordt een procesverbaal in de Staatscourant geplaatst; de laagste inschrijver moet, binnen eenige dagen na de gunning eene te bepalen som deponeren tot waarborg, terwijl de rege ring zich voorbehoudt te verklaren of de laagste inschrijver al dan niet wordt aangenomen. Dezer dagen is, na bekomene approbatie van plan engrond- teekening voor het idioten gesticht, te 'sGravenhage, van wege Z. M. den koning, de belangrijke verbouwing van het daartoe gekochte huis aanbesteed voor de som van f 6,848. Hierdoor zal het gesticht in twee vleugels worden gescheiden, en deze weder in tweeklassen. De woning van den benoemden direc teur, dr. J. Donkersloot, badkamer enz. zullen in het. gesticht zelf vallenterwijl het nevengebouw met afzonderlijken ingang, zal worden ingerigt. tot de school, die blijft onder het bestuur van den hoofdonderwijzer B. C. Körnfeld, beide voor dagscho- liereu en voor de verpleegden in het. gesticht. Behalve dat de koopsom reeds is afbetaald, moet reeds nu de som tot den ver bouw benoodigd, gedeeltelijk voorhanden zijn. Is deze aanbouw afgeloopen en ook het ameublement aangekocht., dan hoopt men voor den winter de inrigtmg, eenig in ons vaderland en in Frankrijk en Belgie nog geheel onbekend, te openen, om die verder, zonder latere bijdragen, van de verpleeggelden te onder houden. Bij de toenemende belangstelling in deze weldadige onderneming, is het te wachten en te hopen dat het der hoofd directie aan de middelen niet moge ontbreken, om die nog dit jaar tot stand t ebrengen. Zoo alsmen weet, heeft de conferentie tot. regeling van den Soudtol-afkoop hare werkzaamheden volbragl, zijnde het trac- taat tot opheffing van den tol den l4den maart te Kopenhagen geteekend. Daarbij wordt bepaald, dat. de heffing der regten van verschillenden aard, aan welke de schepen der verschillende na tien, welke de Soud en de Belt doorvoeren, onderworpen waren, te beginnen met april aanstaande geheel zijn opgeheven. Daar enboven verbindt Denemarken zich, om de regten van doorvoer te verminderen of gelieel op te heffen, welke van sommige han delsartikelen worden geheven, die langs het kanaal van den Eider wordeu getransporteerd, of langs de andere waterwegen, welke de Oost- eu Noordzeeën met elkander verbinden. Yan de andere zijde verbinden zich de overige zeemogendheden, om aan Denemarken bij wijze van schadeloosstelling voor de gehevene tolregten, in een of meer termijnen uitte betalen een kapitaal, welker reuten gelijk staan met de gemiddelde opbrengst der regten gedurende de vijf laatste jaren, berekend a 4 pet. Thans verneemt men langs officiclen weg uit Kopenhagen, dat ook het nederlandsch gouvernement tot het tractaat is toe getreden om den Soudtol af te koopen; dat het aandeel, dat Ne derland in het uitte keeren kapitaal zal moeten betalen, bedraagt 1,400,000 rijksdaalders, en dat de deensche regering reeds af- zouderlijke overeenkomsten heeft gesloten, waarbij de regten van doorvoer, welke van sommige handelsartikelen worden ge heven, die langs het kanaal van den Eider worden getranspor teerd, of langs de andere waterwegen, welke de Oost- en Noord zee met elkander verbinden, meteen vijfde worden verminderd. Men ziet thans spoedig bij de tweede kamer der staten-geue- raa',de aanbieding te gemoet van het wetsontwerp, dat tot uit voering strekken zal van de overeenkomsten,waartoe Nederland zijne goedkeuring heeft verleend. Naar men met zekerheid verneemt, zal de grootvorst Kon- stantijn van Rusland in het begin der maand mei aanstaande een bezoek bij het nederlandsche hof afleggen. Marine en leger. Zr. Ms. schooner Atalante, onder bevel van den luitenant ter zee 2de kl. C. T. Hackstroh, is jl. zondag van Ylissingen in het Nieuwediep binnen gekomen. Slantongeregt te Middelburg. Bij vonnissen van den 24 dezer zijn; 1. G. en H., wegens hel houden van hazardspel op de straat of openbaren weg, veroordeeld ieder in eene geldboete van f3 en solidair in de kosten. 2. J. en L., wegens bet rijden met. paarden voor een rijtuig iu deze gemeente, die onvoorzien waren van bellen, en Ier wijl de straat met sneeuw bedekt was. veroordeeld ieder in eene geldboete van f3, bij wanbetaling ieder tot één dag gevangenis en de kosten. 3. A., W„ N., P., C. en M., wegens het wateren op de open bare straat dezer gemeenle, buiten de daartoe bestemde bakken, veroordeeld ieder in eene geldboete vanfl, bij wanbetaling ieder tot één dag gevangenis en de kosten. Afloop van verknopingen. Middelburg 24 maart. Een huis en erf, wijk L no. 92. Verkocht voor f230. Vrouwepolder 24 maart. lste perceel, eene hofstede enz., met. 4 bunders 1 roede 30 el len bouw- en weiland en tuin, verkocht voor f3475. 2de per ceel voor f1645. 3de perceel voor f1850. 4de perceel voor f1200. 5de perceel voor f1550. 6de perceel voor f 823,51 7de perceel f 1220. 8ste perceel f2160. 9de perceel voor f1700. Kngeland. Londen 21 maart. De groote feestmaaltijd aan de raadslie den der kroon werd heden door den lord niaire gegeven. Al de ministers en de vreemde gezanten waren aldaar tegenwoordig. Lord ralmerston, die met veel geestdrift werd aangehoord, hield eene redevoering, in welke hij zeide te gelooven dat hij de natie aan zijne zijde had, dat zijne staatkunde bestond in de zucht om den buitenlandschen vrede te bewaren, zonder de eer van Engeland te benadeelen, en tot liet. binnenslands bevorde ren van vooruitgaaude verbeteringen. Lord Clarendon verde digde in zijne rede aan dezen maaltijd, het gedrag der regering ten opzigte van China. De staatkunde van het hoofd des kabi- nels was, zeide hij, noch woelziek noch aanvallend, maar ver vuld met vredelievende gezindheden, zoo als de verkregeue uit komsten daarvan ten bewijze strekken. De noord-amerikaansclie senaat heeft de zamenslelling van het kabinet van den nieuwen president, den heer Buchanan goedgekeurd, te weten de heeren Lewis Cass, secretaris van staat; Howel Cobb, voor financienJohn Buchanan, voor oor log; Isaac ïouchey, voor marine, en Jacob Thompson, voor binnenlandsche zaken. Den lieer Black is liet ambt van procu reur generaal of minister van justitie, den heer A. Yeuable Brown, dat van postmeester generaal opgedragen. Yan den hoofdinhoud cler boodschap van den president Bu chanan aan het congres kan nog hel volgende worden medege deeld. Na gezegd te hebben hoe noodzakelijk de handhaving der staatsregeling van de Unie is, noemt, hij den financielen toe stand des lands voorbeeldeloos in de geschiedenis, naardien deze tot hiertoe geen volk had kunnen aanwijzen dat met het overschot der inkomsten zijner schat kist verlegen was. Deze staat der zaken geeft bijna noodwendig tot eene verkeerde wet geving, de bron van allerlei belagehelijke plannen van uitgaveiij aanleiding, waaruit eene menigte spelers en speculanten ont slaan. Tegen dit, uit het op zich zelf goede gesproten, kwaad moet het hulpmiddel in de staatsregeling gevonden worden, door de toepassing van het beginsei om van de nat ie geene meer dere inkomsten dan het benoodigde bedrag lot dekking der uit gaven van een wijs en kracht ig bewind te vorderen. De land verhuizers, dus wordt verder gezegd, hebben zoo wel in tijd van vrede als van oorlog, zeer veel tot bevordering van den bloei en de welvaart des lands toegebragt, en dus komt bun, volgens de staatsregeling, het regt toe om op gelijken voet. met de overige burgers te worden behandeld, u ïn onze betrekkingen met an dere volken, (zegt de boodschap vervolgens) moeten wij den vrede, den handel eu de vriendschap aankweekeu, als de beste middelen om onze eigene stoffelijke belangen te bevorderen. Onze diplomat ie moet rondborst ig en opregt zijn en niet trach ten meer te verkrijgen of minder te ontvangen dan ons toekomt. Wij moeten een heiligen eerbied voor de onafhankelijkheid der volken koesteren, en ons nooit in de binnenlandsche zaken van een daarvan mengen, tenzij door de wet. der zelfverdediging daartoe genoodzaakt. Onze roem ligt. hierin dat, terwijl andere volken hun grondgebied door het zwaard hebben uitgebreid, wij nooit eenig grondgebied anders dan door een wettig verdrag verkregen hebben, of, zoo als met Texas liet geval is geweest, door het vrijwillig besluit der bevolking om haar lot met het onze te verbinden. Zelfs onze aanwinsten in Mexico maken hierop geene uitzondering. Onze vroegere geschiedenis strekt tot waarborg dat wij ook in de toekomst geen grondgebied zul len aanwinnen, tenzij door de wetten, de billijkheiden de eer bekrachtigd." De perzische buitengewone gezant, Fcruck-Khan, is gis teren avond alhier aangekomen.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2