Öuitmhniöscljc tijdingen. 3rcttjömgcn. Cjanörlsbcrigtcn. in te willigen en den verkoop van boter ook op de dagclijkschc markt toe te staan, daar de commissie dit verbod eene wezen lijke en onnoodige belemmering van den handel acht. De raad vercenigt zich eenparig hiermede en besluit, in verband daar mede, tot de vcreischte wijzigingen in de verordening op het marktwezen. Op het onder b vermelde verzoek, draagt de commissie voor het gemeld art. 69 te wijzigen als volgt: Het is verboden water uit huizen of kelders over de straat te werpen of te pompen na des morgens 11 ure, terwijl zulks alleen mag geschieden met inachtneming van de voorzorgen tot beveiliging van paden en straten, door de policie voor te schrijven. De heer Uyttenhooven acht deze omschrijving te rekbaar en betoogt het noodzakelijke dat bepalingen, tegen welker over treding straf is bedreigd, duidelijk zijn. Daarom stelt hij een amendement voor, om art. 69 te lezen als volgtHet is verboden water uit huizen of kelders te werpen, te laten loopen of pom pen, ten ware met behulp van goten of slangen, waardoor schade aan de klinkerpaden wordt voorgekomen. De heer Schultz ondersteunt dit amendement, dat door den voorsteller nader toegelicht zijnde, met algeineene stemmen aangenomen wordt, waardoor het voorstel der commissie vervalt. De voorzitter berigt dat de verordening op het brandwezen thans tot geene bedenkingen bij de regering meer aanleiding gegeven heeft, waarop deze in haar geheel ook door den raad dofinitief wordt vastgesteld. Dc voorzitter deelt mede dat gedeputeerde staten zwarigheid gemaakt hebben om aan bet parochiaal roomsch katholiek arm bestuur magtiging te verieenen tot den aankoop van een huis, in te rigten tot verpleging der weezen, en den verkoop van het tegenwoordige pand, en wel voornamelijk omdat het laatstge noemde perceel bekend staat ten name van de roomsch katho lieke weezen, zoo dat alleen de beheerders van die weezen (liet bestuur over het arm gast-en weeshuis, dat hen uitsluitend in burgerlijke handelingen kan vertegenwoordigen) kunnen ver- koopen. Dit bezwaar is ter kennisse van genoemde besturen gebrngt, cn thans is een vernieuwd verzoek ingekomen, gewijzigd in den geest der bedenkingen, door gedeputeerde statenjgemaakt, het welk besloten wordt andermaal aan gedeputeerde stalen in te zeilden tot het erlangen der vcreischte magtiging, "Wordt gelezen een adres van het kerkbestuur der roomsch katholieke gemeente alhier, houdende verzoek om vrijstelling van de plaatselijke belasting op de bouwmaterialen, welke zullen worden gebezigd tut den aanbouw van eene nieuwe kerk. Daar bij wordt herinnerd dat aan zoodanig verbeterd gebouw drin gende behoefte bestaat en men cr zich dan ook belangrijke opofferingen voor moet getroosten. Burgemeester en wethouders stellen voor, daarop gunstig te beschikken. Zij verklaren, zoo als de voorzitter en de heer Uyttenhooven nader toelichten, in den gccstder verordening op de bedoelde belasting, aanleiding te vinden tot inwilliging van liet verzoek. Immers met de opgciiotnene bepaling, dat vrijstel ling verleend wordt aan materialen, gebezigd voor rijks en provinciale werken, is kennelijk beoogd de begunstiging van zoodanige werken, tot nut of sieraad, in het algemeen belang. Na langdurige discussie, waaraan het meerendeel der ledeti deel neemt, verklaren de lieoren J. A. Schmidt en Mestdagh, die aanvankelijk de bevoegdheid van den raad tot bet verieenen van zoodanige vrijstelling hadden betwijfeld, zich daarmede, behoudens bekrachtiging van gedeputeerde staten, wel te kunnen vereenigen, zich voorbehoudende een nader voorstel in te dienen tot aanvulling van de bepalingen der vrijstelling van meerge noemde belasting. In stemming gebragt, verklaart alleen dc heer Borghstijn zich tegen dc inwilliging van het verzoek, zullende daarop alzoo thans door de zorg van burgemeester en wethouders de goed keuring van gedeputeerde staten worden aangevraagd. Een verzoek van den heer II. D. Fock, lot afkoop van het jngtregt op het door hem aangekocht Slot ter Hooge, onder de gemeente Koudekerke, wordt gesteld in handen van burge meester cn wethouders om berigt cn advies. Op een verzoek van mejufvr. dewed. Hamilton of Silvcrton- Lill, vrijstelling vragende van dc huishuur, bepaald op f 20, waarvoor haar onlangs vergund is het bewonen van een aan de gemeente toebehoorencl perceel, wordt met eenparige stemmen afwijzend beschikt. Door tusschenkomst van liet bestuur over liet arm gast-cn weeshuis, is bij vernieuwing gevraagd dat dc gemeente ook voor het thans loopetide dienstjaar dc verplegingskosten van eiken roomsch katholieken wees blijve toekennen ad f70 per jaar. De heer Schultz herinnert dat die verhooging van f60 op f70 in der tijd is geschied uit hoofde der bijzondere duurte van levensmiddelen enz. Die artikelen zijn thans reeds veel goed- koopcr en hij vreest dan ook dat liet bedrag van f 70 onwille keurig als zeker zal worden aangemerkt, cn hij onverhoopte herhaling van bijzondere duurte, weder eene verhooging zou worden aangevraagd. Na eenige discussie wordt, op dc aanmerking van den heer Mestdagh, dat wel is waar ue prijzen iets, doelt nog niet geheel zijn verminderd, en het gehcelc bedrag toch altijd nog verre beneden de werkelijke verplegingskosten blijft, het verzoek met algemeetie stemmen ingewilligd. Op de mededeeling des voorzitters, dat de plaatselijke belas ting op het gemaal, buiten dc poorten, doch op het grondgebied dezer gemeente wordt ontdoken, en aldaar een strenger toezigt vcrcisclit wordt, waaraan bij het tegenwoordige personeel niet kan gedacht worden, besluit dc raad overeenkomstig zijn voor stel, om twee agenten van justitie tegen eene toelage van f 25, na bekomene vergunning van hunne principalen, aan testellen tot buitengewone comniicscn bij de plaatselijke indirecte belas tingen. De voorzitter deelt mede dat de steiger aan dc Beursbrug eene herstelling heeft noodig gclind, doordien een vaartuig van het loodswezen cr op had gestootcn. Men isalstocn in billijkheid .Dïèïcengekomen de kosten dier herstelling voov gezamenlyke rekening te nemen, zoo dat thans de helft lastens de gemeente bedraagt f68. Tot betaling van die som bij af- en overschrij ving op de gemeente begrooting voor het loopende dienstjaar, wordt mede eenparig besloten. Wordt gelezen eene voordragt, door de plaatselijke school commissie ingezonden, van dubbeltallen, ter voorziening in de vacaturen, bij dat collegie bestaande door het vertrek van den heer Baart de Ia Faille en het ontslag van den heer J. L. A. Becker; respectievelijk bestaande uit de heeren C. F. E. van Ingen, majoor cn Schafer, kapitein hij de genie, benevens de lieereti A. E. Tliieretis, kapitein-luitenant, inspecteur over liet loodswezen en L. C. P. W. Visser, aspirant ingenieur bij de marine. Do benoeming wordt overeenkomstig het reglement van orde, aangehouden tot de volgende zitting. Voor kennisgeving worden aangenomen: twee ingekomene missiven van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring der raadsbesluiten tot af- en overschrijving van posten op de ge meente begrooting en tot beschikking uit den post voor onvoor ziene uitgaven, benevens tot den afstand van gemeentegrond in erfpacht; en eindelijk ook de mededeeling dat de heer J. van Hoeven zich de herbenoeming tot lid van bet bestuur over het arm gast- en weeshuis heeft laten welgevallen. Wordt besloten tot de at- cn overschrijving van de volgende posten op de gemeente begrooting voor 1856, als: f28,18 uit onvoorziene uitgaven op zegelkostcn van gemeente registers, en f 135,64£ van schrijfbehoeften op drukkosten. Hierna wordt bij monde van den heer Uyttenhooven rapport uitgebragt door de commissie, in wier handen is gesteld het ver zoek van den gemeentebouwmeestcr deKruijff, om vermeer dering zijner bezoldiging, ten gevolge der door hem gclcdene winstderving bij opheffing van enkele betrekkingen, waarmede hij bij zijne aanstelling tevens werd belast tegen afzonderlijke belooniiig. De beslissing hierop wordt aangehouden cn de openbare zit ting daarop gesloten. Engeland. Londen 16 maart. Uit eene officiële verklaring, door de dagbladen medegedeeld, blijkt dat liet gouvernement eene voor- loopige overeenkomst gesloten heeft met de engelsche maat schappij, die eene elektrische telegraafiiuie wil aanleggen van Seleucia, aan de Middelaudschezee, tot Karnali, iu de nabijheid van het punt alwaar de Euphraat, met den Tigris vereenigd, in de Perzische golf uitloopt. De aanstaande verkiezingen veroorzaken hier groote drukte. De voornaamste financiers der hoofdstad brengen en ontvangen talrijke bezoeken, wonen openbare bijeenkomsten bij en hebben zoo vele bemoeijingeii ten behoeveder candidaten wier zegepraal zij verzekeren willen, dat hun te naauwernood de tijd voor hunne gewone bezigheden over blijft. Het zou nog zeer moeijelijk vallen den waarschijn lijken uitslag der verkie zingen voor het nieuwe huis der gemeenten te voorspellen, of- schoou het zeker is dat de u zaamgezworeuen," zoo als de dagbladen van lord Palmerston de parlementsleden noemen, die voor de motie van den heer Cobden gestemd hebben, groo- tere kansen behouden dan aanvankelijk vermoed was. De geestdrift voor lord Palmerston, door liet besluit tot out binding van het parlement, onder de menigte, die steeds geneigd is krachtige besluiten toe te juichen, in den beginne ontstaan, begint reeds merkelyk te bekoelen. Ook zal het dien eersten minister sterk benadeelen, dat de liberale partij ten deele al thans, zich met de oppositie tegen hem heeft vereenigd. Wanneer de hier te lande uitgerust wordende expeditie in de chinesche wateren is aangekomen, zal daar eene scheeps- magt van 31 oorlogschepen vau verschilleude grootte met 572 stukken kanon vereenigd zijn. Italië. Jl. maandag heeft de kamer der afgevaardigden van Sardinië met 106 tegen 14 stemmen aan de regering magtiging verleend om te beschikken over een buitengewoon krediet van vijfmil- lioeu francs ten behoeve der vestingwerken van Alessandria. Dc 14 leden die tegenstemden, beschouwden de zaak als eene vijandige demonstratie tegen Ooslenrijk. Ituitscliiami. Weenen 15 maart. De Wiener Zeitung meldt dat de keizer bij besluit van 28 februarij bepaald heeft, dat de aartshertog Ferdinand Max. gouverneur-generaal van het Lombardisch- eneiiaansche kouingrijk, het opper-kommando over de marine zal behouden. Men verwacht dat de regt.streekschc diplomatieke ge meenschap van Oost enrijk met Sardinië zal worden afgebroken, en wel op verlangen van Frankrijk, op eeue zoo min mogelijk geruchtmakende wijze. JFraniirijk. Parijs 19 maart. In den Moniteur wordt thans bevestigd, dat de ontruiming van Orickenland door de fransche en engelsche troepen haar beslag heeft erlangd, waardoor weder een der be zwaren, welke een onmiddelijk gevolg zijn geweest van den krijg in dc Levant, uit den weg is geruimd. Den 27sten februarij zijn de gezamenlijke manschappen scheep gegaan. Den 28stenziju zij vertrokken, en de fransche troepen zijn dezer dagen te Tou lon aangekomen. I In de nota, welke graaf Walewski aan den franschen I gezant te Berlijn heeft afgezonden, zou worden gezegd, dat, wanneer Pruissen nog langer mogt dralen met het nemen van een besluit in de zaak van Neuchatel, de overige mogendheden huiten hetzelve de onderhandelingen zouden voortzetten op den in de eerste zitt ing der conferentie aangenomen grond slag. Wat hiervan ook zij, niemand bekommert zich meer over den uilslag der zaak, daar ieder overtuigd is dat die ten goede zal schikken. De heeren Piaget en Humbert, leden van den grooten zwitserschen raad, bevinden zich thans beide in deze hoofdstad om doctor Kern ter zijde te staan. De Mouileur de la flotte behelst een schrijven uit de golf van Mexico, waarin eene andere voorstelling gegeven wordt van de reeds meermalen vermelde operatie lot stijvingder inexicaan- sche schatkist. Naar luid daarvan heeft de president Comonfort bij eene overeenkomst van 25 januarij jl.aan eene noord-ame- rikaansche maatschappij voor eene som van vijf en twintig mil- lioen dollars eene strook lands op de landengte vanTehuantepec verkocht met het regl om aldaar een kanaal lot verbinding der twee oceanen te graven. Heden is van de reede van Veere uitgezeild het barkschip Middelburggezagvoerder D. D. Ouwehand, bestemd uaar Batavia. Volgens berigt van den gezagvoerder JA. van Boven, dato 14 februarij II. van de reede Colombo (eiland Csjlonj lag het barkschip Minerva nog in lading. De equipage was gezond. OverAijft tier week. Rotterdam 20 maart. In koffij gaat niets van eenig belang om, door de nabijheid der groote veilingen. Rijst vast, doch buiten de opgegeveuezijn geene afdoeningen bekend. Specerijen williger, voor noot no. 1, is 155 cent betaald. Thee stil. Meelirapprijzen, Aviguon 14 maart. Meekrap zonder verandering eu de omgang blijft kalm. Eenige partijen gemalen zijn verkocht tot de noteriugen, benevens een partij van 200 balen racme palud van een speculant tot fr. 55. Men noteert S F F F rosé fr. 61 a 62, S F F F palud fr. 65 a 66. im raanmarkten. Oostburg 18 maart. De markt was heden ruim voorzien van de meeste graan soorten en de kooplust redelijk, vele koopers waren echier lager gestemd vooral voor tarwe, rogge en erwten, en boden voor enkele puike monsters tarwe f 11voorts f 10,75 en f 10,50, geringe naauwlijks f9,50 waardig. Rogge werd meest boven f7 gehouden, terwijl men f 6.80 a f 7 bood. Wintergerst met veel koopers a f7,40, f7.30. f7,20 en f7,10 naar kwaliteit; zo mer dito f7 belaald. Haver f 3,50 a f 4 naar kwaliteit. Groene erwten a f 6,50 te verkoopen doch niet afgegeven. Paardcboo- nen f 6,30 a f 6 met veel vraag. Wikken en zaden niet getoond Middelburg 19 maart. Even als voorgaande week was er heden weinig graan uit onze naburige eilanden ter markt, ook uit Walcheren was er minder ter veil, en daar er eenige vraag voor tarwe bestond, zoo heeft men vorige weekprijs moeten betalen. Puike zeeuwsche tarwe fll, gewone f 10,75 a f 10,50, mindere f:0 de mud. Puike blanke waichersche tarwe begin beurs f 11.50, later f 11.35 a f 11.25. en bij bet afgaan der beurs heeft men nog aan fll gekocht, mindere f 10.90, f10,75 a f 10,50 per mud naar kwaliteit. Rogge ging heter van de hand. f 7,25 is daarvoor per mud betaald. Gerst weinig ter veil. Puike wintergerst f 6,75, dito zomergerst algemeen begeerd, en puike soort bragt. gretig f 6 50 op. Waichersche witteboonen bijna zonder handel, f 12,50 a fl 3. Dito paardeboonen met. veel vraag, meestal hield men op f 6.30 en f 6.25 vast. weinig zijn er aan f 6 de mud ge kocht. Waichersche bruineboonen bijn niet. ter veil eu aan f 10 waren grace koopers. Dito erwten met minder handel, aan f7,50 a f 7,75 de mud. Groote erwten zonder handel. Zeeuw sche paardeboonen f 6 rekocht, dito groene erwten op de kook waren niet, onder de f 5.75 te koop. Koolzaad niet ter markt. Raapolie f 54,50, patentolie f 56,50, lijnolie f 47,50 per vat. beiniildelde maplitprijzen. Middelburg 19 maart. per lied. mud. Tarwe oude/a Dito nieuwe -10.50 a - 11,50 Rogge wint. - 7,25 h- 7,25 Gerst wint. - 6,75 h- 6.75 Dito zom.- 6,50 a - 6,50 Haver - a - Boekweit a - Witteboon. -12,50 a-13, per ned. mud Brtiineboon. 9.75a/10, Paardeboonen - 5,80 a - 6,30 Gr. erwten 6.50 ïi- 8, Graauwe erwt - - Kool cn raapz.- a Aardappel. - 1,60 a- 1,80 per ned. pond. Versche boter]/},— 1.08 Middelprijzen van bakbare tarwe 11,25 eu rogge 7,

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3