MIDDELRURGSCHE COURANT. N" 33. Zaturdag '1857. 21 Maart. ÜlinnrnlanDöcljr tijöingcn. Eiimen deze gemeente en Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZctUida- lingen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post f 3,40. De inzending van advcrtentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave.;. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekcnd- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg: 30 maart. Bij de verkiezing voor een lid van de t weede kamer der staten generaal te Alkmaar, hebben bekomen de lieeren mr. R. J. Schimmelpenninck GU6, mr. K. A. Poortman 370, mr. L. Met man 236 eu mr. F. A. baron van Hall 86 geldige stemmen. Er zal dus tusschen de twee eerstgenoeniden eene herstem ming moeten plaats hebben. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt ter inzage: 1. handelsberigt van Hamburg over 1856; 2. opgave nopens de scheepvaart op de rivier de Wezer gedu rende 1856; 3. opgave nopens handel en scheepvaart van Groot-Briltauje en Ierland over de maand januarij 1857. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 maart, no. 55, is de straffe des doods, waartoeApollonia Nolelaer, weduwe Josephus de Bock, gedetineerd le Middelburg, bij arrest van het provinciaal ge- regtshof in Zeeland van den 14 december 1S56 ter zake van vergiftiging is veroordeeld, verwisseld iu die van tuchthuisstraf voorden tijd van twintig achtereenvolgende jarenblijvende het arrest overigens in zijn geheel. Uoor de Nederlandsche handelmaatschappij zijn heden weder eenige schepen bevracht, waaronder voor Middelburg, het barkschip Stad Middelburg, gezagvoerder D. D. Ouwehand. Wij zijn verzocht het volgende berigt op te nemen: //Mogt in de laatst gehouden vergadering van de broeder schap der vrijmetselaarsloge alhier opjl. woensdag avond de afgetreden voorzit Ier, de heer Z. Snijder, de voldoeningsmaken om, door eene deputatie afgehaald en ter vergadering binnen geleid, zijne herbenoeming als zoodanig te vernemen streelend en verrassend was voor hem de onderscheiding, die hem daar ter plaatse was voorbereid. Zich van niets hoegenaamd bewust en hoogstens vertrouwende, bij de overtuiging van zijne gewig- tige betrekking naar behooren te hebben vervuld, andermaal tot de eervolle taak van voorzitter der loge te worden geroepen, vereerde hem de broederschap, op het voor hem alleronver wachtst, meteenen prachtigen, expresselijk vervaardigden, met de verhevene mayounieke zinnebeelden en verschillende toepas selijke inscriptien prijkende, zilveren inktkoker. *Dit kostbaar geschenk werd den nieuw benoemden op eene buitengewoon plegtigeen voor hem indrukwekkende wijze over handigd, tot een blijvend aandenken, doch tevens als de tolk der erkentelijkheid van de gezamenlijke broeders, leden der niiddelburgsche loge. voor de talrijke en hoogst belangrijke diensten, die de heer Sni'der gedurende het vierde eener eeuw onafgebroken, in afwisselenden werkkring geplaatst, op eene allezins loffelijke wijze, tot bijzonder genoegen van al hare leden heeft bewezen. "Moge dit blijk van algemeene hoogachting en erkentelijk heid den heer Snijder de edele zelfvoldoening en overtuiging schenken, dat de diensten van hem, die in zijne vele en belang rijke maatschappelijke betrekkingen zoo nuttig en, bij het klim men zijner jaren, zoo volhardend werkzaam is, ook door zijne broeders vrijmetselaren naar waarde worden geschat, waarvoor de wel verdiende hulde hem door allen zoo gaarne wordt toe- gebragt." Door eenige postboden iu deze provincie is een adres aan zijne exc. den minister van financien ontworpen, dat zij onder hunne ambtgenooten laten circuleren; waarin zij de aandacht des ministers bescheidcnlijk inroepen om in hunne toekomst en die hunner gezinnen, wanneer zij, zoo als veelal hel geval is op betrekkelijk niet zeer hoogen ouderdom, ongeschikt worden voor hunne beroepsbezigheden, 1e voorzien. Zij gelooven dat een zeer geschikt middel le vinden ware in de oprigting van een pensioenfonds, zoo als iu het naburige België bestaat, en tot eene vaste bijdrage waaraan, io verhouding tot de bezoldigin g, zij zich gaarne bereid verklarep. Uit Veere meldt men dat. aldaar met 1 mei aanstaande drie tirailleiir-coinpagnien van het Vsi eregement in garnizoen zullen komèn, om gedurende de zomermaanden op het Breezand, on der de gemeente Vrouwepoldcr. schietoefeningen te houden, waartoe dit terrein als eene zeer geschikte plaats schijnt geko zen te zijn. LI. maandag heeft te Zierikzee de verloting van vrouwelijke handwerken, ten voordeele der armen, plaats gehad, hebbende zij zuiver opgebragtde som van f317,75. Wij vernemen dat de zangvereeniging der afdeeling Zierik zee van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst zich voorstelt, in het begin der maand mei aanstaande, eene voor de leden dier maatschappij gratis toegankelijke uitvoering met be geleiding van orchest le geven, bestaande uit de navolgende stukken: De 103de psalm, van Fesca, en Die letzten Dinge, oratoiium van Spoiir. Men vleit, zich dat dit voornemen door de onverdeelde be langstelling en ondersteuning van het. publiek zal kunnen wor den verwezenlijkt. Reeds worden beide zoo hoogst gunstig bekende zang- en orcheststukken ijverig bestudeerd. Het staatsblad no. 11 bevat een koninklijk besluit van 11 maart 1857, houdende vernietiging van art. 68 eener verorde ning van den gemeenteraad van Tholen, tot voorkomingen blussching van brand inde gemeente Tholen, den 21 october 1S5G vastgesteld. De vernietiging is gegrond op de overweging, dat bij dat artikel wordt bep&a'ld, dat wanneer bij liet. ontstaan van brand in eene naburigegemeente, door burgemeester en wethouders aan den commissaris voorde brandweer vergunning zal zijn gegeven, om zich met. céne of meer spuiten derwaarts te begeven en een genoegzaam personeel zich bereid verklaart om die spuiten te bedienen, op dat personeel de zelfde verpligtingen rusten als in geval van brand binnen de gemeente, en aan de nalatigen de straffen zullen worden opgelegd, die art. 84 op ver schillende overtredingen der verordening bepaalt; dat alzoo door den gemeenteraad straffen worden vastgesteld op de over tredingen der verordening, die buiten het grondgebied van de gemeente begaan mogt en worden, hetgeen in strijdismet.de wet. K De commissie van rapporteurs betrekkelijk het. wets ontwerp op het. laeer onderwijs, heeft jl. dingsdag hare laatste zitting gehouden. Uil het onderzoek dier wet in de afdeelingen der tweede kamer, moet gebleken zijn dat het van regeringswege voorgestelde middel tot bevrediging der petitionarissen, eene schier alcemecne afkeuring heeft ontmoet. X Naar men zegt moeten er in den boezem der te 's Dage, onder voorzitterschap van den lieer d'Engelbronncr. gevesligde afscliaffings-inrigting oneenigliedenzijn ontstaan, die reeds tot veel geschrijf hebben aanleiding gegeven en waaromtrent eerst daags eene brochure het licht ziet. De secretaris van het bestuur beeft.zijn ontslag uit die betrekking genomen, opgrond, zoo men zegt., van duisterheden die hij in de administratie en boek houding van die inrigting zoude onldekt hebben. Volgens berigt van de britsche postadministratie wordt de tweede niaandelijksche dienst van de indische landpost in de rigting van Singapore en China, welke in het laatst van 1854 was opgeheven, nog in den loop dezer maand maart hersteld, om weder geheel op den vorigen voel. te worden uitgevoerd. Deze op nieuw geopende gelegenheid zal ook lot. het verzenden van brieven uaar Nederlandsch Indie worden genuttigd. Er zuilen derhalve voortaan wederom twee gelegenheden lot verzending in de maand zijn, waarvoor de uit erst e termijnen, op het vertrek uit Amsterdam, 's Gravenhage enz. berekend, aldus bepaald zijn: over Southampton deu 2den en den 18den der maand; over Triest den öden en den 21steu der maandover Marseille deu 9den en den 25steu der maand. De nieuwe verzending uit dit rijk over-Southampton en over Triëst zal eerst in de volgende maand april beginnen, doch over Marseille zal er reeds op den 25sten maartaanStaande eenè brie venmaal uerlrekkeu, die iu elk geval ter beslernder tijd te Singa pore zal aaukomeu, zouder daler evenwel zekerheid kan worden gegeven omtrent liet tijdstip der overkomst van die brievenmaal te Batavia, alzoo de gelegenheid niet beslaan heeft om daarom trent vooraf maatregelen te nemen. De heer A. A. Meysenhcym Knipschaar, thans chef van het telegraafkantoor te Batavia, heeft zijn lust tot uilvindingen en proefnemingen iu de tropische gewesten niet verloren, want naar van daar gemeld wordt, heeft hij weder een middel aan de hand gedaan om de telegraaflijnen te vervangen door eene ge heel andere en veel minder kostbare lcidmg voor deu electri- schen stroom. Hij heeft namelijk de proef genomen met gutta percha buizen, niet water gevuld, en zag dat de stroom daarin, op vrij grooten afstand, zeer goed overkwam. Indien dit nu op zeer verre afstanden ook uitvoerbaar is, dan zou men bijv. in den groud zulke buizeu of anders dikke porseleinen pijpen kun nen leggen, waardoor vooreerst zeker eene groote besparing van kosten zou ontstaan, daar de palen, isolatoren, bliksemaflei ders en de geleidingsdraad zeker veel meer kosten dan zulke met water gevulde pijpen; voorts kan de lucht-electriciteit of bliksem (die vooral in Indie veel schade doet aan de lijn) geene storing aan eeue zoodanige leiding te weeg brengen;daaren boven zou het werk veel spoediger kuuueu worden daargesteld, terwijl men eindelijk ook nog gevrijwaard is voor beschadiging door kwaadwilligheid of wilde dieren, iets waaraan men in Indie ook is blootgesteld, daar de weg niet is afgesloten.-De heer Knipschaar heeft, deze proefneming meer uitvoerig beschreven in eene verhandeling over de telegrafie, voorkomende in den Java bode van den 3 december 1856, no. 97. IBeuoemiucfeii eu besluiten. Bij koninklijk besluit vau den 7 dezer is aan Berend Niemer, gewezen gereglsdienaar te Zwolle, ten laste van den slaat een pensioen verleend ten bedrage van f145 'sjaars. Marine en leger. Volgens partikulier berigt uit Port-Mahon van 8 dezer, wachtte Zr. Ms. fregat Doggersbank aldaar op de komst van Zr. Ms. fregat de Ruyler, hetwelk dagelijks van Malia aldaar werd verwacht. Eerstgenoemd fregat zou een deel zijner equipage eu leefiogt aan boord van de De Ruyler overgeven en alsdan onnuddelijk naar Nederland t.erugkeeren, om, zoo als bereids is berigt, buiten dienst te worden gesteld. Bedoelde bodem kan alzoo in de eerste helft der maand april in het Nieuwediep bin nenvallen. Het oorlogsfregat De lluyter zal eerst omstreeks julij repatriëren. Jl. maandag zijn te Hellcvoetsluisindienslgesteld Zr. Ms. brik De sperwer, kommandaut kapitein-luitenant ter zee J. C. Baak, en de schooner met schroefsloomvermogen Bali, kom mandaut luitenant ter zee 1ste klasse jhr. J. H. van Capellen. Jl. dingsdag is Zr. Ms. schooner Atalaute, ouder bevel van den luitenant ter zee 2de klasseC.F. Hackslroh, van Hellevoet- sluis naar Vlissingen vertrokken. Afloop vuil verlioopiugen. Middelburg 19 maart. 1. Een huis cu erf. genaamd het Bordeaux oxhoofd, Lange singelst.raat., wijk Duo. 192. Grondlasten f 28,88. Verkocht voor f' 1500. 2. Een pakhuis en erf, genaamd de Noordsier, Pijpstraat, wijk N no. 222. Verkocht voor f 1300. Grondlasten f7,60. Een veertigste aandeel in het barkschip Walcheren, boek houders de heeren den Bouwmeester, Borsius eu van der Leyé, Verkocht voorf 1360. Et-u vijftigsle aandeel in het barkschip Maria, boekhouder de heer A. ïl. G. Fokker. Verkocht voor f 900. (Reeds aan de geabonueerden op ons bulletin medegedeeld.) Stateu-generaal. Ten gevolge van de opzegging door de belgische regering van het met Nederland gesloten traktaat van 20 september 1851

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1