öuitenlan&sfhe tijöinQcn. Jl. vrijdagen zaturdag had aan de landhuishoudkundige school te Groningen, het examen plaats van een 9tal leerlingen, waar van S voldoende blijken van bekwaamheid hebben gegeven. Het examen werd ditmaal onder andereu bijgewoond door den heer referendaris voor de zaken van nijverheid bij het ministerie van binnenlandsche zaken en een ambtenaar bij dat van kolo niën, alsmede door deputatien uit aan den landbouw gewijde instellingen in die provincie. Zoo gemeld wordt, heeft de heer Malecot, ingenieur voor de bruggen, wegen en spoorwegen te Brussel, aan den belgischen minister voor de openbare werken, namens de compagnie de Bruyne, Bredius en anderen, aangeboden ontwerpen voor den aanleg van den spoorweg van Luik, over Bilsen, naar 's Herto genbosch, met zijtakken naar Dordrecht en naar Eindhoven. De door dien ingenieur ingediende ontwerpen betreffen den weg van Bilsen tot Achel en alzoo tot de nederlandsche greu- zen. De heer de Reuesse heeft in de kamer der bclgische gede puteerden aangedrongen op een spoedig verslag, ten einde deze aangelegenheid nog in de tegenwoordige zitting te kunnen afdoen. Men schrijft aan de Amsterdamsche courant uit 's Hage van den 15 maart: //Ingevolge berigten, waarop ik geloof te kunnen staat maken, zijn de heeren E. W. Conrad en Schneitlier, van hunne gedane uitstappen (in der tijd is berigt gegeven dat eerstgenoemde naar Jeruzalem, de tweede naar Konstantinopel was vertrok ken), te Kaïro teruggekeerd. Zij zullen, na de terugkomst, al daar van den onderkoning van Egypte te hebben afgewacht, de terugreis naar het vaderland aannemen, en kunnen dus nog in deze maand alhier verwacht worden." Scheveningsche visschers rapporteren dat zij zaturdag den 9 dezer, des middags ten 12 ure, op 17 vademen diepte, tus- schen Zand voort en Noord wijk, naar gissing vijf uren van den wal, hebben ontmoet, naar zij meenen, een engelsch koopvaar dijschip (waarschijnlijk een kolen brik) dat de noodvlag had geheschen en veel geleden had. Vijf schepelingen zagen zij op het dek, deze hieven een noodgeschrei aan. Het stormweder belette de visschers, die ook in gevaarvollen toestand verkeer den, hulp te kunnen aanbieden. Na verloop van hoogstens een vierde uurs zonk het schip eensklaps weg. In zijne jongste vergadering heeft het nenootschap Oecono- mia Enchusana onder anderen bepaald, dat aan onze stuurlieden der haringbuizen de zilveren medaille zal toegewezen worden, bijaldien zij in hunne meteorologische waarnemingen gedu rende 3 jaren, en wel van 1857 tot. en met 1859, blijkens ge toonde resullaten, als de waardigsten die taak hebben volbragt- Siunsten en wetenschappen. De heeren jhr. C. A. Rethaan Macaré en F. H. de Veye de Buritie, te Ul recht, zijn onlangs benoemd tot leden van de Sociélé de la numismatique beige. lierk- en schoolnieuws. Aan het einde der morgen godsdienstoefening op zondag jl., maakte ds. L. Schouten, te Koudekerke, aan zijne gemeente he kend, eene eenparige beroeping te hebben ontvangeu naar de gemeente van Scheveningen. Marine en leger. Volgens bijzonder schrijven was Zr. Ms. transportschip Mer- wede, den 30 december II., in goeden staat in de Tafelbaai, kaap de Goede Hoop, ten anker gekomen, na eene reis van 85 dagen uit Ilellevoetsluis, waarop veel tegenwind en stilte was onder vonden de gezondheid van de officieren en manschap was alle- zins voldoende. Itantong-ereg-t te Middelburg. Bij vonnissen van den 17 dezer zijn 1. J., wegens het uilen van scheldwoorden tegen iemand, zonder daartoe uitgetergd te zijn, veroordeeld in eene geld boete xanJ_2£Qten de kosten. 2. D.,sfregeps het arglistig wegnemen en zich toeeigenen van dot hout,-urt'een bosch onder Oostkapelle, veroordeeld in eene geld'boete-vanJ 2 en de kosten. 3! 3?.,. wegert het met een met twee paarden bespannen ge laden -wa'gèn, mét vier wielen, rijden orer het over een bouw land loppe^d voetpad, tusscheu Grijpskerke en Ooslkapelle, veroordeeld in eene geldboete van f3, bij onvermogen tot één dag gevangenis en de kosten. £^^\\vegens het wateren op de openbare straat dezer ge meen teïjitu't.en een daartoe bestemde waterbak, veroordeeld in eene geldhöpte van fl, bij onvermogen tot één dag gevangenis ebitfó&'Óón. H5L N. éh T., wegens het afsteken van voetzoekers op de open- are s.tt'aat alhier, zonder schriftelijke toestemming van burge ra gés ter en wethouders, veroordeeld in eene geldboete van f 3, bij onvermogen ieder tot één dag gevangenis en solidair in de kosten. Kng-eland. Londen 16 maart. Lord Elgin zal als buitengewoon commis saris eerstdaags naar China vertrekken. Hij heeft zich vroeger als gouverneur van Jamaica en van Canada, hepaaldelijk ook door het aangaan van een handelsverdrag met de Vereenigde staten, den roem van een schrander staatsman en bekwaam on derhandelaar verworven en het, schijnt in Engeland algemeene goedkeuring te vinden, dat hij met die moeijelijke zending be last is. Hij zal, gelijk door den minister van oorlog in de zitting van het hoogerhuis van den 12deu. dezer medegedeeld is, trach ten in China door onderhandelingen zijn doel te bereiken, en eerst wanneer hy daarin niet slaagt, dwangmaatregelen tegen Canton nemen, bepaaldelijk door aan die stad den toevoer van levensmiddelen af te snijden. De britsche expeditie naar China zal staan onder het bevel van den luitenant-generaal Ashburnham, die zich in Indie op het slagveld onderscheiden heeft. Van het met Perzie gesloten verdrag gewagende zeide lord Clarendon in de zitting van het hoogerhuis van den 13den dezer: //Wij hebben alles verworven wat voor Engeland van belang was, namelijk dat de perzisclie troepen Heratontruimen, en dat Perzie zich verbindt om de onafhankelijkheid van Herat en van de overige afghaansche staten te ontzien; hierdoor hebben wij zoo veel doenlijk het doel bereikt om twisten tusscheu Per zie en Afghanistan voor te komen, en om een onzijdig grond gebied tusschen Terzie en Indie te houden. Van den anderen kant meen ik te mogen zeggen dat het verdrag niets bevat het geen met Perzie's eer of belangen strijdig is; en indien deszclfs bepalingen, gelijk ik voor zeker houd, nageleefd worden in den geest waarin zij gemaakt, zijn, dan mogen wij eene groote ver betering onzer betrekkingen met Perzie te gemocl zien." Dat Engeland bij het vredesverdrag niet Perzie afstand ge daan heeft van het vroeger door zijne gezanten en consuls in Perzie zoo ruimschoots uitgeoefende regt om perzisclie onder danen, hoewel niet werkelijk in hunne dienst zijnde, onder de britsche bescherming te stellen, is reeds gemeld. Doch het blijkt nader, dat. het dat regt slechts voorwaardelijk heeft laten varen, namelijk onder beding dat al de overige mogendheden daarvan in Perzie insgelijks zouden afzien. Hiertoe schijnen Frankrijk en Rusland, volgens eene verklaring van lord Clarendon in het hoogerhuis, niet ongezind te zijn hetgeen naar de verwachting van dien minister grootelijks zou strekken om nieuwe moeije- lijkheden tussehen Perzie en liet buitenland voor te komen. Op grond van officiële opgaven' berekent The times, hoe veel deinniugder belastingen in betVereenigdekoningrijk kost. De uitkomst is, dat de inning der invoerregten, ten bedrage van 23millioen pond sterling, eene uitgave van 1,576 195 p. st. ver- eischt (de kosten der gewapende kustwacht daaronder begre pen), en dat de onkosten, verbonden aan de heffing der binnen landsche middelen(dat, zijn de accijusen, zegelregten, personele belastingen, de incometax enz,), die zamen vijf en dertig millioen opbrengen, 1,705.718 p. st. bedragen liet gezamenlijke staatsinkomen, ten bedrage van acht en vijftig millioen wordt alzoo ten koste van 3,281,913 geind. Hierbij zijn ds brievenposterij, de opbrengst van het staatsdomein en de diverse ontvangsten builen rekening gelaten. 19 c n e hi sir li e n Kopenhagen 15 maart. Het algemeen verdrag tot afschaf fing der Sondloilen is hier gisteren avond door de gevolmagtig- den van al de mogendheden, op eene of twee uitzonderingen na, geteekend. Het zal van 1 april aanstaande af van kracht zijn, De bepalingen van dit verdrag zijn, i» de hoofdzaak, zoo als vroeger dienaangaande vermeld is. Iedere staat zal in zoo ver het het hem aangaat, bij eene afzonderlijke overeenkomst, de bijzonderheden van den afkoop, de wijze van afdoening, de be paling der interessen enz., met Denemarken regelen. Terwijl Belgie even als de overige mogendheden, het algemeen verdrag heeft geteekend, heeft het nog eene afzonderlijke overeenkomst met Denemarken aangegaan, waarbij eeue vereffening tusscheu de Scheldetollen en de Sondtollen wordt vastgesteld. Ditiisclilaiid* Weenen 13 maart. De aartshertog Albrecht heeft reeds een bijzonder gehoor gehad bij den keizer, welke gisteren uit Italië is teruggekomen, en heeft Z. M. daarbij voorgedragen de veror deningen, betreffende de geldelijke aangelegenheden en het burgerlijk bestuur van Hongarije, welke door de vice-presiden ten der vijf hongaarsche stadhouderschappen als zeer wensche- lijk worden geacht. Naar men verneemt, heeft de keizer reeds zijue toestemming aan deze verordeningen verleen De spanning tusschen Oostenrijk en Sardinië wordt steeds grootcr. Waarschijnlijk zal graaf Buol niet antwoorden op de laatste nota van graaf Cavour, en men vreest dat. deze der mo.ostralïe het sein zal wezen tol het vertrek van graaf Paar, oostenrijksch zaakgelastigde te Turijn. Naar men zegt zou de breuk niet officieel geschieden, doch feitelijk bestaan, want het is waarschijnlijk dut de sardinische regering onder het een of ander voorwendsel haren vertegenwoordiger te Weenen zal tei ugroepen Berlijn 15 maart. Bij de behandeling der begrooting van het departement van binnenlandsche zaken in het huis der afge vaardigden op jl. donderdag, heeft liet hoofdstuk "geheime uit gaven" tot. levendige discussien aanleiding gegeven, wat betreft de toelage uit. de danrtoe bestemde gelden verstrekt aan zekere schrijvers voor de half-officiele dagbladpers. De minister stelde voor de som van 80,000 t h.een amendement, dat ten doel had het cijfer op 50,000 th. te bepalen, werd verworpen en het regeringsvoorstel aangenomen. Keizer Alexander van Rusland zal in het. voorjaar eene reis naar de westelijke provinciën zijns rijks maken en wordt dan ook te Warschau verwacht. De grootvorst. Michiel heeft genoemde hoofdstad den 10 dezer verlaten en de terugreis naar Petersburg voortgezet. Vorst Wittgenstein, vleugel-adjudant des keizers, is uit Petersburg met depeehes naar Parijs ver trokken. Volgens eene depeche uit Petersburg zou de keizer ook stel lig besloten hebben eene reis naar Parijs en Italië te onderue. men, en zal gedurende zijne afwezigheid het regentschap door een rijksraad worden gevoerd. Frankfort 13 inaart. H. IC. II. prinses Marianne der Neder landen, die thans een slot, in de nabijheid van het nassausche stadje Erbach bewoont, heeft te Rome een zeer rijke verzame ling oude zuilen, statuen, borstbeelden, schilderijen en munten doen aaukoopen, tot bewaring van welke een prachtig gebouw wordt ingerigt. Deze kunstschatten bevinden zich reeds naar het slot op weg. Firanlirij li. Parijs 15 inaart. Het gouvernement heeft besloten aan het wetgevend ligchaam eene wet voor te dragen, strekkende om het zegelregt, waaraan de actiën en obligatien van maatschap pijen sedert 1850 onderworpen zijn, tot het drievoud te verhoo- gen. Dit is, blijkens eene mecledeeling in den Monileur, de uit komst der langdurige beraadslaging van den staatsraad over het door den keizer in de troonrede aangekondigde plan om zekere bestaande inkomsten der schatkist te vervangen door eene nieuwe belasting op roerende waardijen. Men meent dat de nieuwe bijdrage, welke alzoo van de beurs- lieden en van de speculatie ten behoeve der schatkist geheven zal worden, een en twintig millioen francs zal opbrengen, en dat. het nieuwe belastingmiddel geheel naar den smaak der volksmenigteza! zijn. De seuaat heeft eenstemmig verklaard niets strijdigs met de constitutie of 's landsgroote belangen gevonden te hebben iu het ontwerp van wet, waarbij aan den maarschalk Pélissier, hertog van Malakuff, een jaargeld uit de schatkist toegelegd, wordt van 100,000 francs, overerveude op zijne reglstreeksche afstammelingen, en wel van man op man naar orcle van eerstge boorte. Door de akademie van wetenschappen was eene commis sie benoemd om het plan van den heer de Lesseps tot doorgra ving der landengte van Suez te onderzoeken. Zij heeft hetzelve in haar rapport volkomen goedgekeurd en verre verkie lijk boven bet plan der Euphiaat-spoonvegmaatschappij verklaard. Gelijk men verwachtte, heeft, ook gisteren de conferentie ter zake van Ncuchatel gcene zitlinggehouden. Naar men echter zegt, heeft de pruissische gezant, de heer von llatzfeld, thans nadere depeehes van zijn gouvernement ontvangen, welke in- tusschen niet gunstig zijn. De pruissische regering zou volhou den met zich als niet verbonden Ie beschouwen, en zoo doende in zekere mate toegeven aan een algemeen in Pruissen, vooral bij helleger, verspreid gevoelen, om niet van de souverciniteit van Neucluitel af te zien. Ofschoon dus voor het. oogenblik de zaak nog niet zoo spoedig tot een einde zal komen, houdt men het er evenwel voor, dat ecue schikking niet twijfelachtig is. Men meeut. alle reden te hebben zich te vleijen, dat, de tegen woordige houding van Pruissen niet als onherroepelijk moet worden beschouwd. Het schijnt dat dr. Kern niet tot de derde zitting der conferentie zal worden toegelaten. In die zitting zal de graaf von llatzfeld aan de gcvolmagtigden mededceling doen van het antwoord van zijn kabinet, en eerst daarna zal men be sluiten of de vertegenwoordiger van Zwitserland zal worden uit genood igd aan de zittingen deel te nemen. Wanneer aan dezen, bij die uitnoodigiug, tevens mededceling zal worden gedaan van den loop der beraadslagingen, betwijfelen intusschen velen, of dr. Kern wel dan zoo dadelijk bereid za! kunnen wezen, de zit tingen der conferentie by te wonen, daar ook bij toch over de gedane voorstellen zijne gedachten zal moeten laten gaan en ook vooraf raadplegen rnet de twee commissarissen van het vor stendom Neuclffitel, de heeren Piaget en Humbert, daartoe met zoodanige zending herwaarts gekomen. Steeds spreekt men van eene overeenkomst tusschen lord

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2