MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N" 34. Donderdag 1857. 19 Maart. Amiltonïrigingm <3in»cnliinöscl)c tijïringm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z.itotdags. li innen deze gemeente en Vlis- •ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelj van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woehsdas avond 8 ure. VAA OET RIJKSBESTUUR. PROfLAClALE EA REIIEEATEBESICREA. Ret gemeentebestuur van Oost- en Westsouburg zal op zatur- dag den 21 maart 1857, des namiddags ten twee ure. in het openbaar tot afbraak verkoopen, twee MUIZEN!, staande op het dorp Oostsouburg, gemerkt no. 15 en 16, waarvan de voorwaarden in het huis der gemeeute ter inzage liggen. Burgemeester en wethouders van Oost- en Westsouburg, PASPOORT. De secretaris, A. YAN VLAANDEREN". Middelburg; 18 maart. In eene heden gehoudene vergadering van den gemeenteraad alhier zijn benoemd tot leden der gezondheidscommissie, tot welker oprig*ing in de vergadering van 28 februarij besloten was, uit de leden van den gemeenteraad de heereu A. Caland, dr. M. H. Dammeen J. J. van Uije, als geneeskundige de heerdr. J. C. van den Broecke, als natuurkundige de lieer L. Janse Bz. en als scheikundige de heer P. M. de Lignyzijnde door de plaat selijke geneeskundige commissie haren voorzitter, de heer dr. R. Ripping daartoe gecommit teerd. Jhr. mr. C. J. van Nispen tot Panncrden, bij koninklijk besluit van 22 februarij jl. benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements regtbank alhier, ter vervanging van jlir. mr. A. W. Snouc-k Hurgronje, en die als zoodanig op gisteren voor het provinciaal geregtshof in Zeeland den vereischteu ambtseed had afgelegd, is heden morgen geïnstalleerd in eene plegtigc openbare teregtzitting van die regtbank, welke ook door de meeste leden der balie werd bijgewoond. De substituut-officier van justitie, mr. P. Hofstede van Son, die het openbaar ministerie waarnam, verzocht na eene korte toespraak, waarbij hij den nieuw benoemde geluk wenschte en zich in zijne vriendschap aanbeval, dat voorlezing geschiedde van de acte van eedsaflegging. Daaraan door den griffier voldaan zijnde, rigtte de president, mr. A. P. van Deinse, het woord tot den benoemden officier. Hij betuigde daarbij zijn genoegen dat door 's konings keuze een man van erkende bekwaamheid was aangewezen om de plaats te beklecden, die was opengevallen door de bevordering van het algemeen geacht hoofd van het parket, en drukte den wensch uit dat de goede verstandhouding tusschen de regtbank en het openbaarministerie, even als de vriendschappelyke ge zindheid der leden mogt voortduren. De benoemde bekwam daarop het woord. Hij ving aan met te wijzen op de erkende waarheid dat liet voor een spreker eigenlijk eene hoofdvoorwaarde behoort te zijn, met zijn ge hoor bekend te wezen. In weerwil daarvan volgde hij gaarne de gewoonte, om bij de aanvaarding zijner betrekkingeenige toespraken te houden. Onder dankbetuiging voor de woorden van welwillendheid tot hem reeds gerigt, verklaarde hij zoo tot deheeren presidenten regters als den heer substituut-officier en de hecren griffier en substituut-griffier dat hij, ten volle bewust van het hooge belang eer.er welwillende zamenwerkiug, zich aan beval in hunne medewerking, en meer nog in hunne vriend schap, van zijne zijde de verzekering gevende, daartoe geene pogingen onbeproefd te zullen laten, en zich vlcijende daardoor het gemis vergoed te zien van zoo vele vrienden, als deregtbank te 's Hertogenbosch die hij onlangs verliet, leden en ambtena ren telde. In korte trekken schetste spreker daarop de gedrags lijn, welke hij als hoofd van het openbaar ministerie dacht te volgen. Hij gelooft met den beroemden franschen regtskundige de Bonneville dat de vermeerdering van wanbedrijven grooteja- deels haren oorsprong vindt in overdrevene en kwalijk geplaat ste gevoeligheidBij eene ij - erige behartiging en verdediging van het regt. der vreedzame burners zal hij dan ook alleen op de be reiking van dat doel het oog gevest igd houden, zich daarbij niet bekreunende wat hei oordeel van het publiek moge zijn, en zich bewust dat hij vaak de stem van het gevoel zal behooren te ver smoren. Ten slotte rigtte spreker nog eenige woorden tot zijnen mede tegenwoordigen ambtsvoorganger, en verklaarde zich te verheugen in diens toezegging dat hij alsnog op zijnen raad en bijstand mogt rekenen. Na z:ch ook tot de leden der balie gerigt te hebben, in wier vriendschap hij zich mede aanbeval, eindigde de spreker met de hoop uit te drukken dat, welk verschil van gevoelen ook bij de leden der regtbank m ogt kunnen heerschen, ongetwijfeld bij allen de liefde tot het regerende stamhuis van Oranje, een punt van overeenstemming is, en de overtuiging vast staat dat Ne derland alleen daarmede gelukkig kan zijn. De deken der orde van advokaten, mr. Ph. van den Broecke, beantwoordde den spreker nog kortelijk, onder aanbeveling in zijne welwillende gezindheid. Bij besluit van Z. M. van 12 dezer zuilen de miliciens der ligting van 1856 die voorleden jaar in reserve zijn gesteld, met inbegrip van die welke in dat jaar voor buitengewoon con tingent, ter vervanging van manschappen van de ligtingen van 1853,1854 en 1855 zijn ingedeeld, tot de werkelijke dienst wor den opgeroepen, ten eiude gekleed en in den wapenhandel ge oefend te worden. De miliciens, welke aan de infanterie, de drie regementen vesting artillerie, het korps pontonniers en het bataillon mineurs en sapeurs zijn toegewezen, zullen zes maan den, en die welke tot korpsen kavallerie, veld- en rijdende ar tillerie behooren iu het algemeen een jaar in dienst blijven. Dienovereenkomstig zijn de zoodanige miliciens door bur gemeester en wethouders dezer gemeente opgeroepen, om op woensdag den 1 april aanstaande, des morgens ten elf ure, in de Koopmansbeurs alhier te verschijnen, ten einde aan den pro vincialen kommandant tc worden overgegeven, om allen in wer kelijke dienst overtegaan. 9 huiden, 2kisten raeswerk; 13 pakken leder, 6 kisten appelen, 1 kist spiegels, 2 kisten manufacturen, 3 kisten kousen, 3 vaten talk, 1 kist kopergoed, 6 Jbweerkolven, 1 kist koperen kroon lijsten en 1 pak ledige zakken. Het stoomschip Giraffe, toebe- hoorende aan de General steam navigation company, is heden morgen van hier naar Londen vertrokken. Eerst na geheele lossing van het schip zal men de pogingen tot ligting hervatten. «-Verleden zondag avond is door de muziekanten der dienst doende schutterij eene serenade gebragt aan den heer L. Turk, wegens zijne benoeming van hoofdingenieur directeur van scheepsbouw. Het schoonerschip Bolphijn, toebehoorende aan den gezag voerder H. Bowbyes, te Vlissingen woonachtig, is verkocht aan een engelsch huis en sedert naar Engeland vertrokken. Beuevens een dertigtal vreemde schepen, gisteren van Ant werpen naar zee gezeild, vertrokken ook van gemelde plaats afkomende, langs de reede van Vlissingen, elf schepen onder nederlandsche vlag." Uit Ovczande meldt men ons als eene bijzonderheid, dat se dert januarij jl. tot heden, aldaar op eene bevolking van 800 zielen geen sterfgeval heeft plaats gehad en slechts ééne ge boorte is aangegeven. Men verneemt dat Z. M. de koning na paschen de hoofdstad met een bezoek zal vereeren. Eerst na dat bezoek, en dus legen het einde der maand april, zou Z. M. zich naar het Loo begeven. De commissien van rapporteurs voor dc tweede kamer der staten-generaal, over de ontwerpen van wet, wegens het lager onderwijs en de regterlijke organisatie, houden zich ijverig met liet opmaken van de voorloopige verslagen bezig. Men verwacht eerstdaags de mededeeling van dc nadere in lichtingen, die de minister van koloniën aan de tweede kamer der stateu-generaal heeft toegezegd, over het gewiglig onder werp van het reglement op dc drukwerken in Nederlandsch Indië. Deelden wij voor eenige weken mede dat door eenige onzer dilettanten pogingeu aangewend waren om den beroemden violist Henry "Wieniawski ook hier te doen hooren, echter toen zonder gunstig gevolg, wij zijn thans verzocht te berigten dat het meer dan waarschijnlijk is dat genoemde violist in de laatste dagen dezer maand of in liet begin van april, alhier een concert zal geven; immers wanneer de inteekeningslijst, die eerstdaags zal worden rondgezonden, eene voldoende som waarborgt. In- dien dit liet geval is, zal men niet alleen het genoegen kunnen hebben den grootsten der thans levende vioolvirtuosen te hoo ren, doch tevens den heer J.Wieuiawski, een uitstekend pianist, broeder van den violist, kortelings Holland bezoekende en met hel meeste succes reeds in Amsterdam op enkele concerten op getreden, Ie leeren kennen. Dit berigt zal ongetwijfeld aan alle muziekliefhebbers welkom zijn, en is het te hopen dat de aan te biedene inteekeningslijst een algemeene en ruime dcelueming zal te beurt vallen, daar natuurlijk het al of niet plaats hebben van het concert daarvan zal afhankelijk zijn. Dezen nacht omstreeks half een ure, heeft eene gehuwde vrouw, oud 37 jaren, vijf dagen na hare bevalling, zich in dc na bijheid harer woning buiten de Sint Geertruidsbarrière, in het water der vest geworpen, waaruit zij weldra levenloos werd op gehaald. Uit Vlissingen wordt ons het volgende gemeld ^Niettegenstaande de harde stormen van verleden weck ligt het gezonken stoomschip voor deze haven nog altijd onbe wegelijk op de zelfde plaats. Sedert den 10 dezer zijn er uit ge red: 10 vaten en 7 kisten zink, 2 kisten koopmansgoederen, De minister van justitie heeft bij besluit van 11 dezer bepaald, dat de mindere beambten van 's rijks en gemeentelijke policie, die zich in het bijzonder onderscheiden door ijver en pligtsbe- trachting, voortaan zullen kunnen beloond worden: 1. door eervolle vermelding in het Algemeen policieblad: of 2. in enkele gevallen door toekenning eener gralifikatie, al of niet gepaard met de bedoelde eervolle vermelding. Men leest in de Provinciale groningsche courant: Men schrijft ons uit 's Hage onder anderen het volgende Het schijnt thans duidelijker dan vroeger te blijken, dat achter de beweging, welke men over het wetsontwerp op het lager ouderwijs, door den afgetreden minister van Reenen ingediend, in der tijd gemaakt heeft, geheel andere bedoelingen verborgen waren. Doch ook die poging schijnt mislukt le zijn, aangezien het nu ingediende wetsontwerp met eenige wijziging, en wel vooral door weglating der laatste zinsnede van art. 21, rakende het verleenen van subsidie voor bijzondere scholen, naar ik hoor door de meerderheid der tweede kamer wel zal worden aange nomen. Die laatste zinsnede moet bij de groote meerderheid, om verschillende redenen, krachtigen tegenstand ontmoet heb ben. Ben ik wel onderrigt, en ik geloof dat dit inderdaad het geval is, dan moet bij het onderzoek in de afdeelingen zich dit vreemde verschijnsel hebben opgedaan, dat de weinige leden, die bij het onderzoek van het ontwerp van van Reenen zoo sterk op de iulasschiug van het woord //christelijk"hebben aange drongen, er nu even sterk op aandringen, dat het er weer worde uitgeligt, terwijl die leden der kamer, die het er toen niet in ver langden, nu verklaard hebben, dat,nu hetecnmaal, schoon tegen hun zin, er in opgenomen was geworden, zij over dat bezwaar zouden heenstappen.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1