lAuitfnlanösrljc tijdingen. Willemsorde, den op zijn verzoek eervol ontslagen lsten luite nant der artillerie van liet leger in Nederlandscli Indie H. F. Morbotter, thans nog aldaar aanwezig, en zulks ter zake van zijne verrigtingen. bij ge'egenheid van het dempen van den op stand in Batipo. in fehruartj en maart 1841. Bij koninklijk besluit, van den 18 dier maand is aan den majoor der artillerie van het leger in Nederlandscli Indie P. F. C. Vreede vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door II. M. de koningin van Spanje geschonken. Bij koninklijk besluit van den 21sten is, op het daar toe door hem gedaan verzoek, aan den met verlof hier Ie lande aanwezigen kapitein der infanterie van het. leger in Nederlandscli Indie J. Stuurman, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mili taire dienst, onder toekenning van pensioen. lierk- en sclioolnieiiwu. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente alhier zijn, na voorafgaand vergelijkend examen, aangesteld als catechiseermeesters alhier, de heereu Cornelis Verwijs'Jz. cn Jacobus Jeyskoot. Marine en leger. Van Hellevoefsluis wordt, geschreven Met. den IG dezer is geplaatst, aan boord van Zr. Ms. wachtschip Ajax de luitenant ter zee 2de kl. M. I. Bijleveld. ter vervanging van den luitenant ter zee 2de kl. hl. K. Koning, overgeplaatst op Zr. Als. schooner Bali. Verder verneemt, men dat. de plaatsing van den officier van gezondheid 3de kl. P. J. Losgert. aan boord van laastgemeld vaartuig zou zijn ingetrokken en in zijne plaats ge steld de offic. van gewondheid 3de kl. C. P. YVierts van Coehoom. Men verneemt, dat. Z. M. hij een besluit door IID. almede opzijn geboortedag genomen.de kompaguieu tirailleurs, welke bij ieder bataillon infanterie bestaan, in gunst heeft bedacht, door aan iaderen tirailleur, eene gratifikatie van fo ter hunner aanmoediging toe te staan, welk bedrag hen op hunne zakboek jes als te goed is aangeschreven zoo noodig bemerken wij. dat deze kompagniën veelal mt uitgezochte vrijwilligers zijn zamen- gesteld, met geweren der laatste uit vindingen, ter bevordering van het juist, treffen, op eenegroote afstand (800 a 1000 passen) zijn gewapend, en uitsluitend als scherpschutters, met zorg worden geoefend. Iiantongeregt te Middelburg. Bij vonnissen van den 10 dezer zijn 1. S., wegens het. in het, Sloe, ter hoogte van het zoogenaamde Bolletje, boven de middelburgsche haven, met een hoogaarts visschen of vangen van mosselen, die jonger dan 3 jaren waren en door hem zelf als zaadvisch zijn erkend geworden, zonder eene magt.iging of vergunning daarvoor van het bestuur der visscherijen op de Schelde en zeeuwsche stroomen verkregen te hebben, veroordeeld in eene geldboete van f 10 en de kosten. 2. B., wegens het laten losloopen'van twee hem toehehoo- rende koebeest en. langs den publieken straat weg in de gemeente Grijpskerke, zonder toestemming van het plaatselijk bestuur, veroordeeld in eene geldboete van f10, bij onvermogen tot twee dagen gevangenis en de kosten. 3. Al., wegens het uitslaan van vloermatten op de openbare straat dezer geme nte, op een ander uur dan tusschen Gen 9 ure's morgeus, veroordeeld in eene geldboete van f3, bij wan betaling tot. twee dagen gevangenis en de kosten. 4. 11., wegens het langer dan 11 ure's avonds openhouden zijner tapperij, zonder daartoe de vereisclite schriftelijke ver gunning verkregen te hebben, veroordeeld in eene geldboete van f3. bij wanbetaling tot twee dagen gevangenis en de kosten. 5. A., wegens het wateren op de openbare straat dezer ge- meenle, buiten een daartoe bestemde waterbak, veroordeeld in eene geldboete van f I, bij wanbetaling tol één dag gevangenis en de kosten. §taten-generaal. Van regeringswege is aan de tweede kamer eene wetsvoor- dragt ter overweging aangeboden, strekkende tot. afstand aan dTreètig der vrije polders van St,. Alaarteusdijk van grond'. .uit-1jet. kroondomein, De redenen, welke lot dit wets- ö'plyverp Hei>^e| acleid, zijn ontwikkeld in de toelichtende me- morië welke dus lifuit.Tot. het verhreedeu en vechoogen van den te begrintT^n h'eg in cfe gemeente St. Maartensdijk, van de ^wêpi-z.en .yan t^clierpenisse tot aan dievanStavenis.se, heeft de dijk's-dir'eclie der vrije polders van St. Maartensdijk behoefte aan ongeveer 47 roeden land. waarvan reeds 41 roeden in der minne - Joor particuliere eigenaren zijn afgestaan. De overige G roeden 'heboóren tot het kroondomein en wenscht de genoemde dijks- direct ie dfialzoo. op gelijken voel, te verkrijgen, tegen de konp- K3 ■'p'jjs. van m of f 1000 den bunder. Aan het kroondomein zal 4j;erdoor^jBt. het minste nadeel worden toegebragt, daar de V&v-' iufgcsHtfxt'fieid te gering is om van cenigen invloed tezijn, ter- X^^-^Pwljeslemniiug van den grond voorzeker met het algemeen i'-'lang verband houdt- ilet is daarom dat de regering geineend heeft aan de staten-generaal een ontwerp van wetten voor melden einde ter overweging te moeten aanbieden." Het verslag van de algemeeue commissie voor de likwidatie der zaken van de voormalige weeskamers, over de dienst, van 1856, den 31 december vastgesteld, is aan de tweede kamer me degedeeld. Daaruit blijkt o. a. dat, ten name dezer commissie is ingeschreven een kapitaal van f 4,975.400 2£ pet. ned. schuld, f 144,500 3 pet. en f 1,069,200 4 pet., schuld, liet. saldo op 1 jan. heeft bedragen f 62,17i,90|.de inkomsten hebben niet, inbe grip daarvan beloopen f275,871.6H, deuitgaven f 241,864,22$ en het saldo op 31 december 1856 f 34.006,69. Aan de best uurders der voormalige weeskamers van Bever wijk, Rotterdam, Wormer, Punnerend, Utrecht, Alkmaar en Beemster, is decharge verleend; over de rekeningen van die van Rijp, Schiedam. Gouda, Dordrecht, Veere en 's Graveuhage wordt nog briefwisseling onderhouden. liet project betreffende de voormalige weeskamer van Haar lem is sedert, lang in gereedheid. De likwidatie der boedels wacht op tien uitslag eencr regis vordering betreffende de aflos sing a pari eeuer stedelijke schuld. Van de zijde der stad Haar lem is in dezen de tusscheukoms!, hetzij van de wetgevende, liet, zij van de administratieve magt ingeroepen. Uit. het, verslag blijkt, dat deze meening door de commissie is best reden, en dat de ministers van justitie, van biuneulaudsche zaken en van financien, na den lands advokaat te hebben gehoord, zich met haar gevoelen hebben vcreenigd. Engeland. Londen 10 maart. De gemeenteraad, een ligchaam hetwelk vooral uil vertegenwoordigers van den nijveren burgerstand bestaat, heeft, besloten hij een adres zijn vertrouwen en hoog achting aan lord Palmers ton te betuigen. Zijne tegeupart ijders schijnen minder bijval bij het publiek te vinden; althans wordt door The limes hengt.. dat lord John Russellende heerCobdeu. geene hoop op herkiezing hebbende in de groote districten, die zij thans in het lagerhuis vertegenwoordigen, besloten hebben zich tot. de kiezers van andere en betrekkelijk onbeduidende plaatsen te wendeu. Het lagerhuis vordert snel met de behandeling der bills, die tot. stand gehragt moeten zijn alvorens het parlement kan out bonden worden. In de zitting van jl. maandag is de bill lot. bel ting eener verlaagde income-tax alsmede hel budget voor marine eene groote schrede gevorderd, in weerwil eener poging van den heer Gladstone om den gang der zaken te vertragen. De heei Disraeli hield zich aan zijne belofte om de maatregelen, die de regering tol. het ontbinden vaii het parlement, in staat, moeten stellen, niet tegen te houdenmaar hij voer weder uit tegen d< buitenlandsclie staatkunde van lord Palmerston, die hij in het algemeen als woelziek, onruststokend en twislzoekend brand merkte. In de zelfde zitting is van regeringswege medegedeeld, dat er nog in den loop dezer week een verdrag met Denemarken lot afkoop van den Sondtol zou onderteekeud worden, eu da' daarbij de regten, welke Denemarken van den doorvoer lus scheu Noord- en Oostzee heft, met vier vijfden zouden wordei verminderd. The morning chronicle zegt dat in goed onderriglc kringei het. gei iicht loopt, dat de keizer van China den onderkoning vai Canton, Yell. heeft teruggeroepen. Een ander commissaris me instructien van een verzoenend karakter, moet hem vervangen De keizer moet zelfs zijn ongenoegen erover hebben te kenne, gegeven, dat, een der voornaamste ambtenaren des rijks, bekent met den uitslag van deu iaatsten oorloc met Engeland, voora onderdo tegenwoordige omstandigheden, waarin hel rijk ver keert, zijne dynastie aan verdere gevaren heeft blootgesteld. ■Vuitscliïand* Weenen 8 maart. Ten aanzien van de financiële aangelegen heden wordt van eene half-ol'Bcièle zijde berigt. dat, ten gevt I- ge van de in 1853 geuornene maatregelen, de schuld van dm staat thans aan de bank is voldaan, en dat.de kapitalen, welk- nog boven het bedrag van die schuld bij de bank worden out vangen, aan de schatkist, van den staat zullen worden veraul woord. Het bedrag der in de schatkist voorhanden zijnde mid delen za! nog door andere betalingen worden vermeerderd,ove welke voorde openbare dienst zal kunnen worden beschikt weshalve er geene behoefte bestaat aan het ondernemen eene nieuwe geldleeuing, en het. tijdpunt, op'f welk de bank de vei wisseling barer biljetten in gereed geld zal kunnen hervatten als vrij nabij wordt aangemerkt. De Wiener Zeitung bevat een nieuwen herderlijken bric van den aartsbisschop van Weenen. De hooge prelaat be schouwt het oogenblik van den aangevangen vastentijd als een geschikt tijdstip om de geloovigen over de nieuwe wetgeving betreffende huwelijksaangelegenheden te onderhouden. In de zen brief wordt onder anderen het volgende gezegd//Door Christus is het. huwelijk Tot een sacrament van het. Nieuwe Ver hond verheven^ en hieruit ontstaat de uitsluitende taak en ver- piigt-ing der kerk, om te waken voor het behoud van dat sacra ment en de kerkelijke bevoegdheid om regt te spreken over liuwelijksaAngelegenheden. Het staatsgezag heeft slechts te waken over de burgerlijke regten van het. huwelijk. De staat is in het algemeen verpligt, zoodra hij eene godsdienstige maat schappij erkent, ook de huwelijken naar de wetten dier gods dienst te behandelen. Dit.geldt evenzeer van de mohammedanen- als van de israëlieten en protestanten, maar hoe veel te ineer bij de katholieken, alwaar de staat, zelf als katholiek geldt. Van daar behoort, ook thans in Oostenrijk aan de kerk de bevoegd heid van regt te spreken." Men spreekt veel van een plan tot oprigtiug eener profes- tantsche hoogeschool te Hermaunstadt, in Zevenbergen. Zoo als men weet, is reeds voor 2 jaren een plan hiertoe geopperd waarvan de noodzakelijkheid des te dringender werd, omdat anderzijds hel plan om de eene of andere hoogeschool tot eene zuiver katholieke te maken, al meer en meer bijval vindt. Te Hermaunstadt. bestaat, thans eene regis akademie, die zeer be zocht. is, maar onder de bevolking van Zevenbergen bestaat groot verlangen mar eene inlandsche inrigting voor liooger ouderwijs; vele Zevenbergers studeren aan de hoogeschool te Weenen. In het jongst ontvangen nommer van het officiële dag blad van Milaan leest men een artikel over de vruchten van 's keizers bezoek voor Oostenrijkse!) Italië. De bevolking wordt daarin aangespoord tot erkentelijkheid voor de weldaden des keizers, inzonderheid voor de benoeming van zijnen broeder tot zijnen stedehouder van Italië. De iiieuwegouverueur-geueraal, zoo zegt het oificicle dagblad, heeft nagenoeg de zelfde magt en bevoegdheid, als die waarmede de derde zoon van Maria Thc- resia de stoffelijke en zedelijke ontwikkeling van ooslenrijksch Italic zoo zeer bevorderd heeft.. Verder spreekt, het genoemde blad met lof van het sardini- scheleger, en met vertrouwen van de geneigdheid der sardini- sche regering tot vervulling barer verpligtingen jegens andere staten. Bierdoor wordt, men bevestigd inde hoop, dat de wisse ling van scherpe nota's en dagbladari ike.en l usschen Oostenrijk en Pieinont, welke dezer dagen voor eene volslagen breuk tus schen do twee gouvernementen deed vreezen, althans vooreerst geene bedenkelijke gevolgen zal hebben. Berlijn 9 maart. De kabinetten van Weenen en Berlijn zul len zich nu met elkander dienen te verslaan Omtrent de te ne men maatregelen ten gevolge van de laatste door de deensehe regering medegedeelde nota's, betreffende de regten der duit- -che hertogdommen. Aleu denkt dat de oostenrijksehe eu pruissische regeringen zich niet, verder melde deensehe over leze aangelegenheid zullen inlaten, maar de zaak voor de bonds vergadering zullen brengen en hare tusscheukomst inroepen, den vermoedt, dat. de deensehe minister van hu it cu latische za- <en gevolg zal hebben gegeven aan zijn voornemen om de bc- uiddeling van vreemde mogendheden in deze zaak te verlangen, naar men houdt zich ook verzekerd, dat de bondsvergadering Ike vreemde tai-sclieukoinsi ui de regeling der slaat.sregtelijke ■etiekkiugen der duiische staten, als welke uitsluitend tot ha re hemoeijiiig behooreu, zal afwijzen, of de/.el alleen zal aan- lemen, in zoo ver zij inogt kunnen strekken oiu de goede ver standhouding met Denemarken te helpen bewaron. Frankrijk. Parijs 10 maart. Wanneer de verschillende voorstellen bo - rekkelijk de belasting op de roerende bezittingen door de af- ieeliugen van den staatsraad zullen zijn onderzocht, zal onder iet voorzitterschap des keizers eene nieuwe algemeeue verga- ering worden gehouden oin de zaak op nieuw te overwegen .lcu vermoedt echter dat. hel voorloopig onderzoek van langen iuur zal wezen. LI. zondag predikte pater Ventura weder in de kapel van iet paleis der Tuillerien en sprak vooral over hel openbaaronder- ijs, waarbij hij weder met. veel vrijmoedigheid hel ivoord voer- le.ofschoon zijne taal niet zoo stout was als de vorige maal. Mij ohijiit echter geen gevaar te loopen door zijne vermetelheid in iigeuade ie vervallen,daar de keizer zich zou hebben verklaard oor de onschendbaarheid der regten van den kanselredenaar. Het wetgevend ligchaam heeft gisteren ui zijne afdeelingen i t. ontwerp voor liet militaire wetboek onderzocht en de com missie benoemd, welke daarover rapport zal uitbrengen; deze ommissieis voorde helft zaïneugesteld uit leden der regtcrlijke iiagt eu voor de andere helft uit miliiaire leden. Met officiële blad van het na pelsche gouvernement geeft .o een zijner jongste nommers eene schets van den tegenwoordi .-en staat eener onderneming die voor de welvaart van dat land van belang is, namelijk de droogmaking van het meer Eucino

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2