MiDDELBURGSCHE COURANT. N" 32. Zaturdas 1857. 14 Maart. <3inncnlrtut>scl)f tijdingen. Dcse courant, verschijnt des dimrsda^s, donderdags er. z,.tin.Jag;;. Linnen deze gemeente en Vlis- «ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte oi doodbekead- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 13 maart. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage eene opgaaf wegens den handel en de scheepvaart in Groot- Brittanje, over de maand en het. jaar, geëindigd 31 dec. 1856. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat, aangezien de masten van hef in hel Goeree- sche zeegat gezonken nederlandsche barkschip Gouverneur- generaal Rochussen thans zijn weggeslagen, hij dit wrak, naar de zijde des vaarwaters, is geplaatst geworden eene wrakton, in de diepte van 36 palmen, met gewoon laag 'water, op de vol gende peilingen en merken:de toren van Goereede Z. Z. O.: het West hoofd VV. t. Z.de westelijkste molen, bij Ouddorp, eene handspaakslengie beoosten het mast baken. De peilingen zijn volgens het iniswijzend kompas. Men schrijft uit Neuzen. 8 dezer De Ijalk Dordlenaar, schipper de Vries, komende van Dord recht, geladen met tarwe, bestemd naar Gent, twee aan den mond dezer haven geankerde vaartuigen willende vermijden, stool te op steeuen. werd daardoor zwaar lek en metden vloed tot. midden in de rivier gedreven. Op de noodseinen, die men deed, kwamen twee schuiten met negen man, benevens eene tjalk, het vaartuig te hulp. Men begon aan de pompen te werken einde lijk slaagde men erin het. lek voorloopig te stoppen en het schip in de haven te brengen, waar het de noodigste reparatie onder ging,zoo dat, het heden avond hel kanaal zou opvaren.Belgedrag van den belgischeu vice-consul le Vlissingen verdient, ten deze loffelijke vermelding. Hij was een der eersten aan boord en heeft het schip niet verlaten dan toen alle gevaar verdwenen was. Inden namiddag van jl. maandag omstreeks 1 ure, werd onder eenen hevijen storm en geweldige sneeuwbuijeii te Reuesse op het strand geslagen de engelsche schooner Ruby of Hartle pool gezagv. George Cleghoru, geladen met steenkolen, meten- dcSO tonnen en bestemd naar llellevoetsluis, tot hel bekomen van orders. De bemanning, vier man sterk, bevond zich bij hel ontdekken van hei onheil in de masten, waarvan er 2, zijnde Henry Cleghoru, vader van den gezagvoerder en William Rix, ten gevolge van de sterke slingeringen van het schip hunnen dood in de golven hebben gevonden, m het gezigt van vele aan- schouwers, zonder dal doordezen cenige redding mogelijk was Omstreeks half zes ure in de namiddag v..n dien zelfden dag mogthetaan de onvermoeide krachtinspanning van Jakobus de Jïruijne Mz.en Dingenus van der Haven en andere ingezetenen dier gemeente gelukken, den gezagvoerder en matroos te redden. Allen lof moet. aan de twee genoemde personen worden toetre- bragt, voor hunne menschlievende pogingen, om, met opoffe ring en gevaar van eisen leven, zich niettegenstaande de hooge golven, zoo diep in het water te begeven, dat zij de beide schip breukelingen, onder het afspringen der boegspriet, van eenen gewissen dood moeten redden. Het laat zich aanzien dat van schip en lading niet veel zal te regt komen. De storm welke van den 9 tot den 10 dezer gewoed heeft, heeft, in den avond van den 9, iu de gemeente Knocke (Belgic), de schooner, genaamd Mina Muhler, op het strand geworpen. Dit schip behoort te Hamburg te huis, en was eerst den 7 dezer van Amsterdam vertrokken mei eene lading rijst en suiker, naar wij vernemen, bestemd naar Valparaiso. Niet een der aan boord zijnde schepelingen is gered kunnen worden, daar helden inge zetenen van Kuocke, door hunnen ijverigen burgemeester aan gemoedigd, niet is mogen gelukken, de aldaar aanwezige red dingsboot door de hevige branding in zee te krijgen, en toen die lieer eindelijk cr in slaagde eene lyn aan boord le schieten, waren reeds allen een prooi der golven geworden. Men meent 7 a 8 personen aan boord gezien te hebben. Reeds den volgen den morgen werden 2 volwassene personen, van omstreeks 23 a 24 jaren, gebonden aan eenen trap. op het strand gevonden. De lading wordt te Knocke geborgenreeds zijn er 950 balen rijst en 600 vaten suiker uil het wrak gehaald, hetwelk alles zwaar door het zeewater is beschadigd. Jl. woensdag heeft aan het ministerie van marine de aanbe steding plaatsgehad van het maken van den funderingsput voor een op het maritime etablissement Willemsoord te bouwen droog dok en verdere daarmede in verband staande werken, welk werk. onder nadere goedkeuring, is aangenomen door den heer J.B. Visser, te bliedrecht, voor de som van f 182,800. Er waren 17 iuschrijvingsbiljetten iugekomen. De minister van oorlog heeft, aangekondigd dat de rekwesten om dit jaar als kadet op de Koninklijke akademie voor de land en zeemagt geplaatst te worden, voor 1 mei moeten zijn inge zonden bij het departement van oorlog. Het vergelijkend exa men zal in junij te Breda gehouden worden. Dit jaar zullen geplaatst kunnen worden, voor de dienst hier te landt30 voor de infanterie, 12 cavallerie, 25 artillerie, 3 voor de genie; voor de dienst iu de koloniën: 30 voorde infanterie, in Oost Indie, 2 infanterie West Indie; 2 cavallerie iu Oost. Indie, 28 voorde artillerie in Oost Indie, 2 artillerie iu Westludic, 6 voor de genie in Oost Indie. De commissaris des konings in de provincie Groningen heeft ontvangen van het ministerie van buitenlaudschezaken, namens dep president der Vereemgde staten van Noord-Amerika, een tijdmeter en gouden ketting, welke ten geschenke wordt aan geboden aan Karei Kipp, gezagvoerder van de brik De zwijger van Winschoten, wegens het redden van manschappen van de verongelukte ainerikaansche brik Oleron, op 9 october 1856. Men leest in het Algemeen handelsblad Onlangs heeft, de heer Pidal, minister van buifeniandsche zaken te Madrid, aan de diplomatieke agenten van Spanje bij de onderscheidene kabinetten eene memorie gezonden, dere denen opgevende, welke Spanje eene oorlogsvloot naar de kust. van Mexico doen zenden. Er was, blijkens deoffi cielemadrid- scheGaceta, reeds in de maand junij 1856 lot die expedit ie be sloten maar toen werd noch in deze Gaceta, noch hij de hehan- deliugvau het vraagstuk indecorles-vergadering, eenige andere grief vermeld, dan alleen de verzaking van zekere geldelijke verbindtenissen, door het mexieaansche cemeenebest. jegens spaausche onderdanen aangegaan. Indien er thans, met afwij king van de toenmalige verklaringen der regering, ook andere bezwaren worden Ier sprake gebragt, zoo bewijst dit althans, dal de spaansche staatslieden bevroeden, line een land, dat zelf de heiligste geldelijke verhindtenissen verzaakt, andere dan fi nanciële bezwaren moet hebben, om de aanranding van eenigen anderen onaf haukelijk'en'staat le vergoelijken. Zoo wij vernemen, beslaat bij eenige der comités van houders van spaausche 3 pet. uitgestelde schuld van 1831 het voorne men om bij deze gelegenheid ook hunnerzijds eene circulaire aan alle kabinetten te rieten, waarin op onwederleghare gron den wordt bewezen, dat. de schuldvorderingen op Spanje, welke door deze comités worden verdedigd en op wier voldoening herhaaldelijk door de gezanten van Nederland, van Belgie, van Frankrijk, enz. te Madrid is aangedrongen, veel stelliger en ver- bindender zijn dan die van Spanjaarden jegens Mexico. De comités onderwerpen aan liet oordeel der kabinetten, of deze kunnen gedoogen, dat door Spanje wegens dubieusc of althans betwiste reclamalien, krijgsbedrijven worden begonnen, waar van de gevolgen niet.zijn te voorzien, en dat aan de andere zijde onbetwistbare verbindtenissen jegens ingezetenen van Frank rijk, Belgie, Nederland, Duitschland en de Yereenigde staten door Spanje met voeten worden getreden. Gebrek aan midde. len kan, met betrekking tot, eene schuld vaneen zeer matig bedrag, niet worden voorgewend door een rijk, dat bij magteis eene geduchte oorlogsvloot, met. alle benoodigdheden uit te rus ten. Ten slotte wordt iu de circulaire het vaste vertrouwen uit gedrukt, dat de groote mogendheden middelen zullen weleu te vinden, om ook door Spanje te doen eerbiedigen, het door alle stalen gehuldigde beginsel, dal. niet het ruwe geweld maar regt en zedelijkheid de handelingen der kabinetten moeten besturen. Wij zullen denkelijk op dit belangrijk stuk terug komen, dat in gematigde, doch tevens krachtige bewoordingen, de schande lijke verguizing van heilige verbindtenissen kenschetst en, naar ons gevoelen, wel berekend is om, vooral bij de kabinetten van St. Cloud en van Washington, indruk te maken. Men leest in de Delftsche courant: Naar men verneemt bestaat, er plan tot droogmaking der plas sen gelegen nabij deze stad, in de Pijnackersche en Biesland- sclie polders. Men vleit zich alihansdat.de concessie daartoe zal worden verleend, en dat de ingelanden dier polders hun waar belang zullen inzien, daar toch, zoo deze onderneming tot stand komt. eene oppervlakte van ruim 300 bunders water in vruchtbaar land zal zijn herschapen. Zoo wij vernemen, moet. het. woensdag, hij de correctionele kamer der arrondissenients-regibank te Amsterdam, nog al on stuimig zijn toegegaan. Bij de behandeling der zaak van den heer Salvador, moet deze geen gehoor gegeven hebben aan de een- en andermaal herhaalde aanmaningen van den voorzitter, om zich stil en rustig te houden, zoo dat eindelijk de regthank bij vonnis gelast heeft, dat de zaak buiten des beklaagden te genwoordigheid zou worden behandeld. Op zijne weigering, de kamer te verlaten, is hij toen de deur uitgezet en daar hij niet |oopeu wilde, den trap afgedragen. Op de plaats van het paleis van justitie moet. hij op den grond zittende de vergaderde menigte hebben aangesproken. Daar het hierdoor veroorzaakte gerucht voor de zitting hebbende kamers der regt bank hinder lijk was, heeft, men hem verwijderd tot voor de poort van het paleis. Ook daar echter ging hij voort niet loespraken te houden, zoo dat men hem eindelijk tot twee malen toe, naar het policie- bureau aan de leydsche poort heeft, vervoerd, dat is gedragen, omdat hij ook toen weigerde te loopen. De behandeling der zaak is iutusschen voortgezet.. De advo caat des beklaagden mr. Jansma van der Ploeg, droeg de juri- dieke verdediging voor. De andere helft der verdediging, de feitelijke, die door den beklaagden zei ven zou worden voorge dragen, ontbrak ten gevolge vau zijne afwezigheid. Met den 15 dezer worden te Kampen en te Sneek kantoren van den rijkstelegraaf, met beperkten diensttijd, geopend. Over St. Petersburg ontvangt men tijdingen uit China, die ongunstig voor de taitaarsche dynastie luiden. Volgens deze berigten, welke uit eene onpartijdige bron afkomstig schijnen, breidde de opstand zich in het zuiden des rijks al verder en ver der uit, terwijl ln:t. noorden nog aan het hof van Peking gehoor zaamde. Iu deze hoofdstad was alles in een geheel veranderden toestand, die van diep verval getuigde cn een allengs naderen den ondergang scheen te voorspellen. Uit. een groot gedeelte des rijks werd geene schatting of belasting meer ontvangen; het gouvernement was zonder geld en kon zijne dienaren en beambten niet langer betalen; het. gaf ijzer geld uit, daar het geen zilver en zelfs geen koper meer bezat. Peking had het voorkomen van eene in slaat van beleg gestelde stad. De Tar taren werden door de Chinezen als dwingelanden en onder drukkers verfoeid, en zagen in eiken persoon van chinescho afkomst eenen oproerling. Kortom, het hof van den keizer van China verkeerde, volgens de aangehaalde berigten, in volslagen radeloosheid. Ueiioeiningen en besluiten. Bij besluit van den 15 februarij heeft Z. M. goedgevonden, alsnog te benoemen tot ridder der 4de klasse van de. Militaire

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1