of paarden worden bewogen, gelijk mededegrutterijen, brande- j de haven van Nagasaki geforceerd en is na de ketting, met, welke rijen, brouwerijen, azijn- en stijfselmakerijen, en de daarbij j de haven gesloten was, aan st.uk gestoomd te hebben, met, nog behoorende gebouwen, zijn aan het onderzoek der beambten een oorlogsfregat aldaar ten anker gekomen. Hoewel Nagasaki onderworpen, met inachtneming der voorschriften van art. 276 j van die zijde vooral zeer versterkt is, hebben toch de japansche der wet van den 29 junij 1851 (staatsblad no. 85). overheden gelukkig niet. gewaagd die vaartuigen met. geweld te De gebruikers zullen verpligt zijn aan den ontvanger opgave verdrijven. Hel. is te vreezeu dat de europesche mogendheden t;e doen van de soort, de ligging en het gebruik der panden hier boven bedoeld. (wordt vervolgd). Öinnrnlanösrhf tijdingen. Middelburg- 9 maart. Dc toestand van het. noordsche driemastschip Fire Sonner, nabij Zoutelande aan den grond vastgeraakt, is sedert ons vorig berigt niet verbeterd. De bodem is ook ten gevolge van bet ongunstige weder lek geworden, en bereids vrij diep in het zand gezakt. Zaturdag heeft men getracht door middel van een kaapstan der het schip te ligten. maar die pogingen zijn door het. hreken van de kettingen verijdeld. Met het lossen van de dakpannen, waaruit de ladiug ten deele bestaat, is men voortgegaan. Heden schrijft men ons uit Vlissingen: De harde wind dezer laatste dagen heeft vele belemme ringen en oponthoud veroorzaakt, in het lossen der goederen uit het stoomschip Ravensbourn. Eergisteren geraakte een dei- duikers in het, ruim in het ongereede, terwijl tevens de luchtpijp van den anderen brak, toen ook deze zich onder water bevond, waardoor zij bijna het leven verloren. Intusschen heeft men sedert 4 dezer gered 77 huiden, 6 kis ten zink, 7 vaaijes zinkwit, 4 vaten talk, 1 baal manufacturen, 2 kisten koopmansgoederen, 3 kisten met spiegels en 1 kist appelen. De woensdag te Wilhelininadorp verkochte twintig stuks vet. rundvee hebben zeer hoog in prijs gegolden: onder anderen is door den slager Sloover te Goes, eene vette koe aangekocht voor f322,50, die eerstdaags zal aan den haak komen. De gemeentebesturen zijn aangeschreven, om aan den com missaris des konings hunner provincie op te geven, of de gemeen te eene vlag heeft of vroeger bezeten heeft, en zoo die bekend mogt zijn daarvan eene afteekening iu te zenden. Deze aan schrijving is het gevolg van eene nota, door den nederlandschen gezant te Parijs aan de regering overgelegd, van den kapitein- luitenant ter zee der fransche marine, Le Gros, welke rloor zijn gouvernement is belast met hetopstellen van eene verzameling van afbeeldsels en beteckenis van alle vlaggen van alle natiën; bij welke nota de medewerking wordt verzocht, om dien offi cier voor zoo veel de nedcrlandsehe vlaggen betreft, daartoe in staat te stellen. Z. M. heeft, bij besluit van 12 februarij jl., op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken, vastgesteld het alge meen policie reglement, voor hel Groot, noordhollandsche kanaal. Dit reglement is in de Staats-courant van vrijdag opgenomen. Luidens een met. de jongste mail bij het departement van ko loniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagleekend 5 februarij jl., hadden zich Ie Nickerie de mazelen op nieuw voorgedaan. De gezondheidstoestand aldaar bleef overigens voldoende, en rust en orde heersehten allerwege. In de laatst gehoudene algemeene vergadering van de Hol- landschc maatschappij van landbouw is besloten om Z. M.den koning een adres aan te bieden, 'oij hetwelk eene wettelijke ver ordening, strekkende om bet. tiendregl afkoopbaar te stellen, alsallezins wenschelijk tot ontwikkeling en verbetering van den landbouw wordt voorgedragen, en Z. M. wordt verzocht om een ontwerp indienzia le doen voordragen, of te gelegener tijd met II. D. goedkeuring te bekracht igen. Dc geruchten, waarvan dezer dagen in sommige dagbladen f,gemaakt is, dat ook deliceren Schimmelpenninck van Oye en van Rappard voornemens zouden zijn hun ontslag nerrjerï als leden van de tweede kamer der staten-generaal, v ztjh/naai] men verzekert, geheel en al ongegrond. r'\<).n j f4 :;<£i donderdag is te Nieuwediep aangekomen de russische - j''ptffcoat bij nacht Glazeuapp, vergezeld van don luitenant ter zee clcr 1ste klasse J. E. Buis, en heeft vrijdag Zr. Ms. oorlogsvaar- ^2J3^c;v.^>ik;en in oogenschouw genomen. Naar wij vernemen zou hij •gïjj'i j^^eu paar dagen aldaar verblijven om de verdere maritieme iuijfoPnigen te bezigtigen. en brief van 9 januarij II., dien het dagblad Noordbra- 3X Iij-Sfer van een geacht persoon te Batavia zegt ontvangen le tgjwfob<jn, leest men, na eenige reeds bekende mededeelingen van 'liet onlangs in China gebeurde, het volgende In Japan moe ten ook verwikkelingen zijn ontstaan, waarvan de gevolgen raoeijelijk te berekenen zijn. Eene engelsche stoomboot heeft hunne handen vol zullen hebben, om tegen die twee magtige rijken op de oostkust van Azie bestand te zijn. China ontdoet zich meereu meer van zijne overkomplete bevolking; velen ver huizen naar Aust ralie, anderen zet ten zieh neder op de eilanden v,.n den oostindischeu archipel, terwijl duizenden naar Amerika worden overgevoerd. Het is niet te berekenen welken invloed dat ontzaggelijk rijk, welks bevolking thans op 340 millioeu geschat wordt, na verloop van weinige jaren verkrijgen zal." Ilenoeiiiiiigeu en besluiten. Z. M. heeft bij besluit van den 3 dezer goedgevonden1. te benoemen bij het 2de regemeut infanterie, tot. lsten luitenant de 2de luitenants W. C. If. van der Plas en jhr. J. J. Storm van 's Gravesande. beiden van het korps; bij het 3de regement tot. isle luitenant den 2den luitenant J. E. YViederkehr, van het korps; bij liet 6de regement, tol kapitein van de 3de klasse, den lsten luitenant. C. M. de Jongh van Rodenburgh, van het 1ste regement, van het. wapen, en 2. over ie plaatsen hij het regement grenadiers en jagers, den lsten luitenant J. C. Sinissaert, van het 8ste regement infanterie. Bij besluit van 6 dezer heeft, Z. M. goedgevonden aan clen heer A. C. G. Vermeulen, secretary der Maatschappij tot bevor dering der toonkunst, vergunning te verleenen tot het aanne men der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Witten Valk, hem doorZ. K. 11. den groothertog van Saksen- Wfimar-Eisenach geschonken. Bij koninklijk besluit van den 5 maart is aan C J. von Eugen, gewezen adjunct-commies der 2de klasse ter provinciale iriffie van Noordbrabant, verleend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van f 533 's jaars. Bij koninklijk besluit van de zelfde dagteelcening is aan H. Adania van Scheltema. gewezen boekhouder en kassier voor de Nederlandsche staatscourant en het staatsblad, verleend een pensioen ten laste van clen staat, ten bedrage van f 1866 's jaars, terwijl tevens is ingetrokken een pensioen van f1700 'sjaars, vroeger aan hem, als gewezen referendaris titulair bij het depar tement van binnenlandsche zaken, toegekend, doch gedurende het vervullen der betrekking van boekhouder en kassier, over eenkomstig de wet. geschorst. Bij Zr. Ms. besluit van den 3 dezer is. met intrekking van het aan den gewezen boekhouder hij de magazijnen der marine te Vlissingen H. de Wolf toegekende wachtgeld, aan hem, met ingang van den 1 januarij dezes jaars, wegens langdurigen diensttijd, verleend een pensioen ten laste van den staat ter somma van f745 'sjaars. ISurgerliJke stand. Middeihurg. Eerste huwelijks afkondiging den 8 maart.J. Marinisscn. jm. 22 j. met C. J. Bosselaar, jd. 24 j. A. J. de Lange, jm. 24 j. met C. J. Loene, jd. 25 jaren. Vlissingen, van 1 tot 7 maart. Gehuwd: A. Bouwman de Kloe, woduwu. van M, Dinlclen, 42j.metL. Rijkaard, jd. 34 j. J. M. de Jongh, jm. 32 j.met M. L. Braun, jd. 25 j. li. liamelink, jm. 25 j. met J. C. Robers, jd. 21 jaren. Bevallen: H. M. Tcrwocrt geb. Mathijsen, d. M. P. Hout graaf geb. Vernel, z. (rweel.) 11. M. Nobels geb. Gillissen, d. N.van der Hoeden geb. l'ennings, d. J. F. M. Frits geb. Min- deraa, d. C. Lalir geb. Busqtiet, d. A. J. Clouting geb. Wies- ner, d. P. Step geb. de Bruyne, J de Meyltenaere geb. La- gaay, zoon. Overleden J. J. Wisse, ongeh. vronw, 55 j. J. P. Mcyneke, z 16 d. J. Carre, man van A-Ehlers, 41 j. A. Boogaard, man van J. Kudde, 24 j. J. B. Kioeg, man van A. van der Lek, 51 j. J. H. C. Preyer, z. 15 dagen. In de vorige opgaaf van clen burgerlijken stand te Vlissingen is abusievelijk opgegeven als overleden: J. A. Brakelé, ongehu w de man, 5S j.t hetwelk moest wezen: J. A. Brakelé, 5S j., man van Johanna de Maker. Goes, van 1 tot 7 maart. Bevallen: M. Verlregt geb. van Hoorn, d. D. Jellema geb. Gelok, d. P. van Luik geb. Baclens, tweel. z. ("beide leveul.) Overleden: G. J. v. d. Ileist, wed. M. Daudignij, 69 j. J.F. Pais. jm. 33 j. J. J. Goossen, z. 2 m. P. J. de Jongh, vrouw van W. Polderman, 53 jaren. Zierikzec, van 1 tot 7 maart. Bevallen: L.de Vlieger geb. Boot.z. M. T. Gilden geb. Axcr, z. A. M. van Zalen geb. Beejcwilder, z. P. Stiphout geb. Baug, z. J. van Weldermesch geb. Kennie, cl. M. Schikker geb. van Donge, z. A. Luyeii ge.b. Lokker, z. C. Hogerheijde geb. Tuin ders, z. D. van der Ree geb. Roks, z. J. Geene geb. Hage, z. J. van Carripenhoul geb. Rettenberg, zoon. Overleden J. Berrevoets, d. 22 m. H. Spork, man van P. Lejuse, 73 jaren. JIulst, van 15 tot 28 februarij. Gehuwd: J. Peelens,jm. metC. C, Wentzler, jd. Bevallen: A. Wentzler geb. Schiffei', d. J. P. Nedeihand gel). Paasse, zoon. Overleden: YV. During. 2 m. A. J. Blemel, 17 m. L. dc Bruyn, 7 weken. Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Maart 1857- Wind. Laagste temperat. enverschil met de hoogste. Aanmerkingen N.Oost.l 2 777.4 7.0 0.S9 8.05 0.0 3.0 t S.O helder. 6.0 dik bewolkt. "10 0 dik. l.mist. heij. 3 5 zwaar dampig. 4.0 j helder. 1) 'i 6.0 heijig. 2) 6.0 bewolkt. Oost. 2 776.6 8.2 0.S5 i 7-76 0.0 6.0 N. NO. 2 1774.7 9.0 0-96 6.77 0 0 2.0 W. Zw. 2 I76S.5: 9.0 0.9 L j 6.50 0.0 3.5 N. Nw. 2 772 5i 8.5 0.76 j 5.27 0.0i 3.0 W. Nw. 2 763.6 j 8.5 0.92 i 7-22 .0.8 4.0 7 West. 2 1760.7| 8.5 |0.85 j 6.69 |0.0| 4.0 1) ten 10 u. 30 m. 's avonds buijig. de wind 6/0 ten n., kracht 6 tot 2. 2) 's nachts buijig met regen. Staten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 6 maart. In deze zit ting zijn ingekomen een wetsontwerp tot. verhoo ging van hoofdstuk IV der staaisbegrooting voor 1857, welk ontwerp naar de afdeelingen lot onderzoek verzonden is; het verslag der algemeene commissie van liquidatie der voormalige wees- en rnoniboirkatners van hare werkzaamheden tot 31 de cember 1856. dat, aan eene commissie lot. onderzoek, bestaando uil, de heeren van Lynden, van Akerlaken, van Franck, Stoltc en Jespcrs is toegezonden. Aan dc kamer is medegedeeld dat de afdeelingen benoemd hebben lot. hare rapport eursvoor het wetsonlwerp op het lager onderwijs de heeren van Nispen van Seveuaer, Biaupot. lenCate, Heemskerk, Thorbecke en Bosscha; voorliet wetsontwerp tot goedkeuring van een verdrag van handel en scheepvaart met de Doiniuikaansche republiek, de heeren Bots, van Zuyleii van Nyevclt., van Foreest, Becus en Dirks, die hun eindverslag heb ben uilgebragt, waarop besloten is de beraadslagingen over dat ontwerp te houden op maandag 9 dezer; voor het. wetsontwerp tot. afstand der kroondomeinen aan de direct ie der vrije polders van St.. Maartensdijk, de heeren ter Bruggen Hugeuholtz. Tacts van Ainerongen. van Foreest, van Wintershoven en Nolihcnius. De commission tot onderzoek der overeenkomsten met. Mec klenburg Schwcriu en Bremen, en van de toetreding van Olden burg tot, die met Pruissen gesloten (omtrent de regeling der voorwaarden van toelating van consulaire agenten in Neder, landsch Indie) hebben daaromtrent verslag gedaan. Overdo daarbij voorgestelde eonciusien zal mede op aanstaanden maan dag beslist, worden. In deze zitting zijn gevoerd de beraadslagingen over het wets ontwerp tot aflossing van schuld tin laste van de directie der haven van het Oude Schild op Texel. Daarbij werd het woord gevoerd door de heeren Sloel. tot Oidhuis, van Foreest, de Kem- penaer, van Bosse en Thorbecke. Nadat de minister van finan ciën de aanmerkingen der onderscheidene sprekers beantwoord had, werd het ontwerp met. 44 tegen 16 stemmen verworpen. Voor hebben gestemd de heeren van Deinse, van Franck, Groen van Prinslerer, Godefroi. Slolle, Hoffman, Sloel. tot Oid huis, van Foreest, van Lynden, Kien, Baud, van Reede van Oudtshoorn, Elout van Soeterwoude, Mackay, Dirks en Bos scha. Aan de beraadslaging over het wets-ontwerp tot wijziging der regteu op den in-en uitvoer van viseh namen deel cle heeren Nolthenius, Gevers Deynoot., VVintgens, Sloel. tot Oidhuis, vau Zuijleu van Nyevell, van Bosse en de minister van financien. Het eenig artikel, luidende:// De regteu op den in-en uit voer, zoodanig als die bij de thans bestaande wetten zijn vast gesteld, worden gewijzigd door de weglating dor posten, ren- vooijen en bijzondere bepalingen sub A en door cle invoeging der posten, renvooijen en bijzondere bepalingen sub B vemeld", stelde cle lieer Gevers Deijnoot voor aldus te lezen De regten op den in- en uit voer van alle soorten van visch en de invoerreglou op vvalviscn- en robbenspelc van vreemde visscherij, zoo als die bij de thans bestaande wetten zijn vast gesteld, worden afgeschaft." Op den bij het artikel behoorenden staat van voorgestelde wijzigingen iu liet tarief van in- en uit voerregten droeg de heer van Bosse eene wijziging voor, strekkende om dil tarief, aldus luidende: 1. gezouten haring, gekaakt ofongekaakt., on gezoute kabel- jaauw van vreemde visscherij, de ton van 150 ponden, invoer f 1.50, uitvoer vrij u gezoute rommeling van vreemde visscherij, de ton van 150 ponden invoer f 0.50, uitvoer vrij"; te veranderen in dien geest dat de invoerregten voor no. 1 tot 31 december 1858 f 1.50, en nadien tijd f 0.75, en voor no. 2 tot het zelfde tijdstip f 0.50, en na dien tijd f 0.25 zouden bedra gen, enden uitvoer voor beiden vrij te stellen. Het voorstel van den lieer Gevers Deynoot werd daarop met

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2