MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 27. Dingsdag 185 7 3 Maart. 2Uutlicmingi«gi>n Öinnrnlanösrlir tijöimjen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zuturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen gfo&iedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post" f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliHg geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. FAN HEI RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. llekeiidmaliiugr. De commissaris des kouings in de proviucie Zeeland maakt bekend, dat van de op deu 17 februarij 11. gehouden aanbeste ding van remont paarden, aangekondigd bij zijne indeopeubare dagbladen van dit gewest geplaatsle bekendmaking van den 29 januarij 1857, alleen die, welke te Utrecht voor de veld-artillerie heeft plaals gehad, is goedgekeurd dat dien ten gevolge eene nieuwe aanbesteding van een gelijk getal paarden, onder de zelfde voorwaarden zal geschieden op vrijdag den 20 maart aan staande, in de vroeger opgegeven garnizoenen, (Utrecht uitge zonderd), en datgegadigden inzage kunnen nemen van de voor waarden, van die aanbesteding oucler anderen op de provinciale griffie van dit gewest. Middelburg den 28 februarij 1857. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. middelburg 3 maart. Dc gemeenteraad alhier zal woensdag namiddag eene zitting houden, waarin aan de orde gesteld isadres van den heer Ja- cobson, benoeming makelaar; mededeeling procedures Loon voor werk, en aangehoudene verordeningen. Dezer dagen is door den minister van justitie aan de rijks- policie herinnerd, dat, na het herstel des vredes, een minder streng toezigt op de vreemdelingen noodig is, en dat het voor nemen des ministers is, dat de vreemde reizigers niet zonder noodzakelijkheid worden bemoeijclijkt, maar met voorkomend heid behandeld worden. Voor de verkiezing van een gemeenteraadslid te Haarlem zijn den 27 der afgcloopene maand, van de 427 geldige stemmen, 195 uitgebragt op den heer J. J. A. Creyghton, directeur van het postkantoor aldaar. Tusschen dien heer en den heer B. Lans, die 66 stemmen op zich vereenigde, moet eene herstem ming plaats hebbeu. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ter inzage nedergelcgd eene gedrukte opgaaf nopens den handel van Lubec in den jare 1856 en eene staat van in januarij 1857 naarOost-Indie verzonden katoenen stoffen zoo door de Neder- landsche handelmaatschappij als door bijzondere personen, vol gens certificaten van oorsprong. De verjaardag van Z. K. H. prins Ercderik der Nederlanden 1 is zaturdag ook binnen deze gemeente op de gebruikelijke wijze herdacht. Door het garnizoen werd bij die gelegenheid eene parade op de groote markt gehouden. üe pogingen door eene commissie uit de kamer van koophan del en fabrieken te Goes aangeweud om bij de regering te be werken dat aan het kanaal door Zuidbeveland eene andere rig- üng zou worden gegeven, schijnen voor goed te zijnjgeëindigd; immers, zoo wij wel onderrigt zijn, is op het tot dat einde aan de regering gerigt verzoek volkomen afwijzend beschikt. In het Algemeen policieblad van 27 februarij jl., komt onder de gesignaleerde misdadigers voor, een schoorsteenvegers- knecht, vroeger alhier woonachtig, tegen wien door de arron- dissements-reglbank alhier een bevel van gevangenneming verleend is, ter zake van onderscheidene diefstallen van lood, bij de uitoefening van zijn gemeld beroep gepleegd, en welke men naar wij vernemen door de zorg van den tweeden commis saris van policie alhier, bij de controle der registers van de oud- roestkoopers enz., is op het spoor gekomen. CU Men gaat nog steeds voort met het bergen van lading uit het voor Vlissingen gezonken stoomschip Ravensbourn, waar toe het gunstige weder veel bijdraagt. Behalve 10 van de 11 kisten met zilveren specie zijn thans reeds aan wal gebragt 6 vaten talk, 3 vaten olie, 3 kisten koopmansgoederen, omtrent 500 geweerkolven, 9 kisteu met messen, 40 vaatjes zinkwit, leder, eenige huiden, geweren, boeken enz. De afbraak van.het aloude Huis te Zande, dat eeuwen lang het sieraad van het dorp Kloosterzande uitmaakte, zal binnen weinige dagen afgeloopen zijn. Nadat de laatste bewoner er van dingsdag 11. onder klokkengelui verhuisd was, is men overgegaan tot liet wegnemen van klok en uurwerk, Den vol genden avond was zelfs van het torentje niets racer te zien. Ter aanvulling van het vroeger medegedeeld berigt, betrek kelijk de verleende concessie tot daarstelling van een spoorweg van Maastricht naar Nijmegen, langs den regter Maasoever, over de gemeente Hen men en Malden, wordt thans door eene buitengewone Provinciale geldcrsche en nijmeegsche courant medegedeeld, dat door het nederlandsch gouvernement, bij be sluit des konings, genomen op hoogsldeszelfs verjaardag, den 19 februarij. die concessie is verleend aan de parijsche firma A- Kuentler, Maze Voisine el Ponchard, met bepaling der rigting van Maastricht, over Roermond en Venlo, langs den regter Maasoever op Nijmegen, om zich aldaar aan te sluiten aan den spoorweg op Cleve en Crefeld, terwijl die weg zal leiden tot verlenging naar Arnhem door bruggen over den Waal en den Rij». In de zitting van de arrondissements-reglbank fe Utrecht is den 26 februarij uitspraak gedaan in zake Kemiuk en zoon. De regtbauk heeft dr. H. H. Kemink schuldig verklaard aan de policie-overtreding van met zijn weten te hebben medegewerkt tot de verspreiding van een gedrukt geschrift, waarin de naam, beroep en woning van den schrijver of drukker niet was uiige» drukt, doch onder de omstandigheid van den drukker te hebben bekend gemaakt en hem mitsdien bij verstek veroordeeld tot eene boete van f5, ten bate der gemeente Utrecht, en in de kosten van het regtsgeding ten zijnen aanzien gevallen. Tevens heeft de regtbank verklaard, dat. de schuld van N. D. Kemink aan het hem ten laste gelegde feit uiet is bewezen en hem vrij gesproken, de kosteu te zijnen aanzien gevallen te dragen door den staat. Naar men verzekert is het verzoek van den heer d'Engel- bronner om zijne handelingen als secretaris-generaal bij het de partement van justitie, door eene daartoe te benoemen commis sie te doen onderzoeken, bij besluit van 25 februarij afgewezen, op grond dat daarvoor geene redenen aangewezen waren, en is zijn verzoek om verschoond te mogen blijven van het hem toe gelegde wachtgeld op de daarbij gestelde voorwaarden, bij het zelfde besluit toegestaan. Benoemingen en besluiten. Bij besluit van 26 februarij, heeft Z. M. goedgevonden, tot auditeur bij den schuttersraad van het bataillon rustende schut terij no. 5, in de provincie Zeeland te benoemen J. Rottier, secretaris der gemeente llulst. Bij koninklijk besluit vau die zelfde dagteekening, zijn benoemd bij het departement van financiën tot referendaris de heer S. P. Pels, thans hoofd-commiestot commiesen de hee- ren P. de Bruijn IJzn. en A. Margadant, thans adjunct-commie- senlot adjunct-commies dc heer J. vanGogh, thans 3ste klerk. Bij koninklijk besluit vau 26 februarij is benoemd tot controleur-magazijnmeester der postzegels, de heer J C. A. Medenbach, lot dusverre commies bij net departement van financien, onder bepaling dat hij de laatstgemelde betrekking gelijktijdig met die waartoe hij thans is benoemd zal blijven bekleeden. Bij besluit van 27 februarij jl., heeft Z. M. goedgevonden, aan W. Clermont, voorzitter van de directie der Aken-niaas- trichtsche spoorweg-maatschappij, te Maastricht, vergunning te verleencu tot het aannemen van de onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 4de klasse, hem. door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft bij besluit van den 17 februarij goedgevonden den kapitein der artillerie R. E. de Bruijn, voor den tijd van een jaar op non-activiteit gesteld, het pensioen te verleenen. Z. M. heeft bij besluit van den 19 februarij goedgevonden den lsten luitenant P. M. Netscher, van het regement grena diers en jagers, voor den tijd van driejaren te detacheren bij de landmagt in West-Indie, onder bepaling dat hij gedurende dien tijd bij het leger (regement grenadiers en jagers) voor memorie zal worden gevoerd. Z. M. heeft bij besluit van den 24februarij goedgevonden, den 2den luitenant G. H. Bernie, van het 2de regement ves ting-artillerie, voor den tijd van vijf jaren te detacheren bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indie. Sterk- en sclioolnieuws. De Kerkelijke courant meldt dat in deze dagen de laatste hand werd gelegd aan de uitvoering eener hoogst belangrijke onderneming, vóór jaren reeds door de synode ontworpen, die zij met groote zorg heeft aangelegd, waartoe zij niet dan na rijp beraad is overgegaan, en die, indien zij wèl gelukken zal, aan de hervormde kerk in Nederland een rijk gewin belooft. Eene geldleening staat onder hare leden geopend te worden van f 2,000,000, tot doel hebbende de uitbreiding der evangeliebe diening, door predikantsplaatsen in nieuwe gemeenten te ves tigen, in bestaande gemeenten aan de gevestigde toe te voegen; door kandidaten tijdelijk aan de dienst van gemeenten te ver binden, en door catecheten te vormen en aan de predikanten ter zijde te stellen. Het getal aandeelen is 2000. Uit het bevorens vermelde twaalftal predikanten heeft de algemeene kerkeraad der nederduitsch hervormde gemeente te Leydcn j 1. vrijdag het volgende zestal geformeerd, alphabetiesch gesteld: dd. J. L. E. Abresch, te Middelburg; E. Laurillard.th. dr., te Zandpoort; L. W. E. Rauwenhoff, th. dr.. te Dordrecht: J. W. G. R. Schorse, te Almelo; JG. Schuuring, te Hoorn,en P. G. te Winkel,te Bennebroek. Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Eebruarij 1857. "Wind. Z. t. O. Zo. t.Z. O. Zo. Zo. t.Z. N. t. O. Zw.t.'z W.Zw. Laagste temporat, enverschil met de hoogste. Aanmerkingen 773.2 772.1 772.4 76S.7 775.0 776.4 777-1 6.S6 7.36 5.7S G.04 6.84 6.63 6-S5 4.0 +4.5 heldere lucht. «6.0 j bewolkt. «7.0 -7.5 dikke lucht, bijna helder, bewolkt. Staien-geiteraal. Tweede kamer. Zitting van 26 februarij. In deze zitting zijn ingekomen de volgende wetsontwerpen, alseen tot. goedkeuring van het tractaat van vriendschap, han del en scheepvaart, gesloten met de dominikaansche republiek, en een tot afstand aan de dijksdirectie van den vrijen polder van St. Maartensdijk van grond uit het kroondomein; elk van eene memorie van toelichting voorzien, welke voordragten naar de afdeelingen tot onderzoek zijn gezonden. Voorts zijn iugekomenvan wege den minister van binnen- landsche zaken de inlichtingen gevraagd door de kamer op het adres van 11. E. J. Rup, heel- en vroedmeester te 's Gravenhage, betreffende het bekomen van een doctorsgraadvan wege den minister van koloniën een exemplaar van no. 74 en 75 van het staatsblad van Nederlandsch Indie, waarin zijn opgenomen: het reglement op de drukwerken in Nederlandsch Indie, en de bepalingen tot verzekering der regelmatige werking van het reglement op de drukwerken in Nederlandsch Indie, verkla rende de minister, in de ten geleide strekkende missive, dat al hoewel gaarne bereid, ten opzigte van de bedoelde verordening al die inlichtingen te geven, welke art. 89 der grondwet toelaat, hij zich echter, om redenen aan de belangen van 's lands dienst ontleend, verpligt acht zich te verschoonen van de mededeeling van andere ter zake betrekkelijke bescheiden.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1