©uitenlunbsclje tijbimjcit. De afdeelingen ran de tweede kamer der siaten-generaal hebben maandag, ua afloop der openbare zitting, een aanvang gemaakt met het onderzoek van het ontwerp van wet nopens de zamenstelling der regterlijke magt. en het beleid der justitie. Den volgenden dag zou het onderzoek wordeu voortgezet. Engeland. Londen 22 februarij. Met leedwezen heeft men alhier het onverwachte berigt ontvangen, dat de senaat der Unie zijne goedkeuring geweigerd heeft aan het onlangs tusschen Enge- laad en de Yereenigde staten gesloten verdrag betrekkelijk Midden-Amerika, waardoor eene bron van twisten tusschen de twee zeemogendheden gelukkig gestopt scheen te zijn. De se naat heeft in zijne zitting van den 4den dezer met 33 tegen 8 stemmen besloten, het verdrag aan zijne vaste commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden, door welke met meerder heid van stemmen een goedkeurend oordeel over zijne voor naamste bepalingen uitgebragt was, terug te zenden, met last om daarin zekere wijzigingen voor te slaan. Dat besluit werd al gemeen beschouwd als met eene verwerping gelijk staande, daar eene in overleg tusschen twee gouvernementen vastgestelde re geling niet zoo als een wetsontwerp gewijzigd kan worden. Dewijl de senaat der Unie, wanneer hij den president advies aangaande buitenlandsche aangelegenheden geeft, niet als een tak der wetgevende magt maar als raadsman der uitvoerende magt beschouwd wordt, houdt hij de beraadslaging over bepa lingen van nog te bekrachtigen verdragen met gesloten deuren. Evenwel is van de discussie over het engelsche verdrag reeds vrij wat uitgelekt; eu het eigenlijke bezwaar, hetwelk bij de groote meerderheid daartegen bestond, schijnt te zijn dat de Vereenigde staten zich door hetzelve jegens Engeland verbon den om in Midden-Amerika in het vervolg naar zekere bepalin gen te handelen. Dit scheen strijdig met de aloude strekking der noord-araerikaansche staatkunde om aan alle inmenging der oude wereld in de aangelegenheden der nieuwe den weg af te snijden; en de handhaving van clit beginsel scheen aan de meer derheid zwaarder te moeten wegen dan de belangrijke bewil- iigingen, welke vanEngelands zijde bij het verdrag gedaan zijn. Alhier vleit men zich met de hoop, dat de zaak bij den senaat aanhangig zal blijven tot aan de optreding van den nieu wen president der Unie, den heer Buchauau, en diens invloed haar eene gunstige wending zal geven. Blijkens officiële opgaven is 1856 gunstiger voor den britschen handel geweest dan eenig vroeger jaar. De uitvoer heeftin ISaGeene waarde van 115,890,857 p. st. bedragen, dat is omstreeks twintig percent meer dan in elk van de twee voor afgegane jaren. Een geacht londeusch blad, hetwelk aan de belangen der weutenschap gewijd is, The athenaeum, berigt als zeker, dat het britsche gouvernement besloten heeft wederom eene expeditie naar de Noordpool-zee te zenden om volle zekerheid omtrent het lot van kapitein Franklin en zijne metgezellen te bekomen. Het lagerhuis leverde gisteren eene zonderlinge ver warring op van partijen, bij de stemming over het wets-ont- werp van den heer Locke King, om den grondslag van het kiesregt, zoo als het in de burgten bestaat, ook tot de graaf schappen in Engeland en Wallis uit te breiden. De liberale partij staat verstomd over den tegenstand van lord Palmerston, die daardoor de oppositie van lord John Ilussell en sir James Graham uitlokte.- Van de 370 leden die stemden, wisten de meesten niet welke zijde te kiezen. Menig echt ministerieel lid koos in de verwarring de oppositie zijde, en de conservatieven waren geheel uit het veld geslagen, toen Disraeli zweeg en zich bij het opnemen der stemmen aan de zijde van lord Palmerston vpegde^ De Peelisten waren insgelijks gesplistCardwell en z'■/Grahamibehoorden tot de oppositie, terwijl Sidney Herbert de hu'uisteriele zijde koos, zoo dat de opgave der stemming eene lijst van, ongerijmdheden of tegenstrijdigheden is. Devoordragt töt het .hervormings ontwerp werd verworpen met 192 tegen 179 stemmgn. Na eene opschudding in de vergadering werd de Vj voord ragt van den heer Spooner tot afschaffing der toelage van Maynoofh, toen er 317 leden overgebleven waren, met 167 te gen 150 stemmen verworpen. In het. afgeloopen jaar werd die met eene kleine meerderheid aangenomen. Volgens The times zulten beide maatregelen laLer eene veel betere kans van slagen hebbtf&.bn is die wegens Mayriooth verworpen, daar het parle ment èiat voorbereid was tot een vinnigen strijd met cle room- sehónipf Ierland. .Tijdens de omwenteling van 1688, was Engeland nog slechtè f 8,303,282 schuldig, welke som het van zijne bevolking geleénd had gedurendede onlusten.en die bij het herstel eener ge vestigde orde van zaken moest worden teruggegeven. i)e terug gave werd werkelijk gedurende de eerste jaren der regering van Willom JÏI begonnen; doch toen werden weldra de leeningen tot een stelsel verhevende schuld klom onder dezen vorst tot eene som van f 196,630,482. Bij hare troonsbestijging (1702) vond koningin Anna reeds eene staatsschuld van f204,933,755. Gedurende hare 12jarige regering vermeerderde zij deze som met f471,883.262; haar opvolger. George I, verminderde haar met f 15.664,062. Onder George II en in het begin der regering van George 111 werd zij daarentegen vermeerderd met de ver bazende som van fl,084,674,900; bij het sluiten van den parijs- schen vrede in 1763 was Engeland reeds met eene schuld belast van fl.735,817,975. Een 12jarige vrede, van 1763 tot 1775 ver oorloofde dezen last te verminderen met f 137,522,437 en den jaarlijkschen interest met f2,756,100; dochdeamerikaansche vrijheidsoorlog vermeerderde het kapitaal met f 1,515,349,912 en den interest met f 63,604,200. Negen jaren vrede (1784 tot 1794) verminderden de schuld met f 131,268,540. In 1793 was Engeland schuldig f 2,991,871,700 en betaalde jaarlijks f 116,382,875 interest. Gedurende den hardnekkigen oorlog tegen de omwenteling en het keizerrijk laadde Engeland eene nieuwe schuld op zijne schouders van f 7,518,754^87, met eencjaarlijksche rente van f283.803,882. Toen eindelijk de algemeene vrede gesloten werd, was de gevestigde schuld tot f10,510,631,137 gestegen en dc rente tot f400.186,762. Bij het einde des jaars 1854 bedroeg de gevestigde schuld nog f9,403,000.000. Indien men bij dit cijfer het bedrag voegt der vlottende schuld ad f284,000,000, dan krijgt men een totaal, nagenoeg gelijkstaande met al de overige europesche staatsschuld Ie zamen. Gedurende 23 jaren oorlogs (van 1794 tot 1 Si 6) leende Engeland alzoo jaarlijks gemiddeld f 456,9S8.962. gedurende 38 jaren vrede (van 1817 tot 1854) loste het. jaarlijks slechts f21,647 622 af. Het heeft dus gemiddeld 21 jaren vrede noo- dig gehad om de schulden van een enkel jaar oorlogs af te doen! Spanje* Madrid 21 februarij. Men verzekert dat de heer Sorela, onze gezant te Mexico, zijne paspoorten gevraagd eu het grondge bied der republiek verlaten heeft. Door den miuister van buiten!, zaken is eene circulaire aan al de consulaire agenten in het buitenland gezonden, ten einde die ter kennis van de hoven te brengen, waarbij zij geac crediteerd zijn. Deze nota. hoewel krachtig wat den inhoud betreft, is niettemin in zeer gematigden vorm gesteld. Zij be gint met de opsomming Van de voornaamste grieven, welke Spanje aan de mexicaansche republiek te verwijlen heeft, en welke het gouvernement van de koningin nu niet langer kan gedogen. Dien ten gevolge worden de hoven verwittigd van het genomen besluit,daarin bestaande, dat aan den spaanscben zaak gelastigde te Madrid last is gegeven om van de mexicaansche regering eene schitterende voldoening te eisehen, alsmede eene geldelijke schadeloosstelling voor de materiele verliezen, welke de onderdanen van H. M. hebben geleden. Zoo die voldoening geweigerd mogt worden, was bevel gegeven om de vlag in te halen en naar Spanje scheep te gaan. De circulaire voegt er bij, dat troepen gezonden zijn om het leven en de bezittingen van de spaansche kolonisten te beschermen. Uit Sint Domingo wordt gemeld dat de spaansche consul, de heer Segovia, die nu teruggeroepen is, door de inboorlingen was mishandeld en gedwongen geweest is aan boord eener en gelsche bark naar Sint Thomas te vlugten. Het wapenschild en de vlag van Spanje waren door het gepeupel afgerukt. Men zal zich herinneren hoe die consul in de biunenlandsche geschillen der republiek tusschen beide heeft willen komen, eri hoe hij er in geslaagd was het bewind van Santana, ten behoeve van den vorigen president Baez, omver te werpen. Duitscliland. Weenen 20 februarij. Oók alhier zijn verscheidene brieven uit Warschau ontvangen, welke het berigt dat. de sledehou der van Polen, prins Gortsehakoff, zijne hooge betrekking zal verlaten, bevestigen. De prins zoude tot dit, besluit gekomen zijn wegens den ongunstigen staat zijner gezondheid en omdat hij zich met het petcrsburgsche kabinet niet kan verstaan. Ook de generaal Lüders bevindt zich niet in den besten welstand en de keizer heeft hem een onbepaald verlof toegestaan. Men wil dat dit legerhoofd in den aanstaanden zomer voor geruimen tijd zijn verblijf te Gastein zal vestigen. Wegens den toenemen- den sluikhandel in het koningrijk Polen, heeft de russische re gering de bestaande voorschriften gestrenger en meer bepaald gemaakt. In weerwil echter van deze gestrengere bepalingen wordt de sluikhandel op de grenzen met even veel sluwheid als geluk gedreven Berlijn 22 februarij. Alhier betoont men zich zeer misnoegd over het door de zwitsersche autoriteiten aan den dag gelegd voornemen om dc deserteurs uit Neuchatel te vonnissen, die geweigerd hebben onder hel bouds vaandel dienst te nemen. Niet ten onregte wordt opgemerkt dat de koning van Pruissen wettig souverein van Neuchatel blijft, zoo lang hij geen afstand van zijne regten gedaan en de conferentie haar oordeel niet uit gesproken heeft, en dat derhalve de koningsgezinden in dat prinsdom niet gedwongen konden worden de wapenen tegen hem op te vatten. Aan de andere zijde neemt in Zwitserland het aantal dergenen toe, die hunnen spijt, over het verzoenend besluit van 16 januarij 11. aan den dag leggen, eu inzonderheid heerscht in het prinsdom Neuchatel zelf eene beklagenswaar dige gisting, die uit demoustratien der koningsgezinden voed sel put. De autoriteiten hebben tot inhechtenisnemingen moe ten overgaan eu eene burgerwacht moeten oprigten, om zich tegen nieuwe oproerigheden te beschermen. Het bevestigt zich dat de oplossing van het geschil, be treffende Neuchatel, op groote zwarigheden is gestuit; men ge looft niettemin dat cle conferentie de bezwaren zal uit den weg ruimen en den staatsrcgterlijken toestand van het vorstendom zal regelen. Men rekent daartoe veel op de goede verstandhou ding, die tusschen onze regering en de fransche heerscht. Frankrijk. Parijs 22 februarij. Het gerucht dat de keizer en de keizerin in den aanstaanden zomer door den paus te Rheims gekroond zullen worden, houdt alhier aan. Volgens berigten uit Nizza zou de grootvorst Constan cy n van Rusland tegen het einde dezer maand alhier aankomen en vervolgens Ton Ion en Marseille bezoeken. Alhier is het gerucht verbreid, dat te Madrid een coup d'ctat zou zijn beproefd, doch dit gerucht wordt van verschil lende kanten wedersproken; zoo zegt onder anderen liet dag blad La patrie: Men heeft gisteren alhier geruchten verbreid van een coup d'ctat, in Spanje, ten gevolge waarvan de maar schalk Narvacz in de gevangenis geplaatst, en de lieer Nocedal t.ot voorzitter van den raad benoemd zou zijn. Wij zijn in de gelegenheid die geruchten ten stelligste tegen te spreken, welke waarschijnlijk door kwaadwilligheid uitgedacht en door liglgeloovighcid verder verbreid zijn." Telegrafische berigten uit Madrid van gisteren maken geen gewag vau de geruchten nopens een coup d'élat; zij vermelden, dat heden ten hove een groot bal moet plants grijpen en dat den 20 dezer dc onthulling is geschied van het gedenktceken, dat is opgerigt ter nagedachtenis van Arguelles de Calatrava en van Mendizabal. Het Journal cle Constantinople berigt dat de porte besloten heeft, twee schrandere geleerden, met namen Hussein-Effendi en Soliman-Effendi, naar Parijs te zenden, om hier ter stede openbare voorlezingen te houden, de een voor turksche onder danen over de arabische eu de perzisehe taal. de ander voor chris tenen over de turksche taal. Het. genoemde blad voegt; er bij, dat ook in Londen, Weenen en Brussel zoodanige leerstoelen van wege de porte gevestigd zullen worden. Het in julij 1855 tusschen Frankrijk en Perzie geslote» verdrag van vriendschap eu handel is thans door het, gouverne ment. afgekondigd en in den Moniteur openbaar gemaakt. Het behelst, de in zoodanige overeenkomsten gebruikelijke bepalin gen en betuigingen. Dc aanhef is geheel in perzischen stijl: de beide cont raherende sou vereinen worden met eene opeenstape ling vau oostersche beeldspraak beschreven; zij worden gezegd zoo verheven te zijn als de planeet Saturn us, de zon tot banier te hebben enz. Bij het verdrag wordt hoofdzakelijk het volgende bepaald De onderdanen der beide contracterende mogendheden, reizi gers, handelaars, industriëlen en anderen, hetzij zij zich ver plaatsen, hetzij zij bepaald verblijf houden in hel gebied van het eene of het andere rijk, zullen in alle opzigten worden behan deld als de onderdanen der meest begunstigde natie. Zij zullen vrijelijk kunnen concurreren in heidelanden en de door hen in- en uitgevoerdekoopsmansgoederenzullen slechts dezelfde reg ten betalen als dc goederen in- en uitgevoerd door dc onder danen der meest begunstigde natiën. De geschillen tusschen fransche onderdanen in Perzië en tusschen perzisehe onderdanen in Frankrijk zullen worden uit gemaakt door cle consulaire agenten van elke natie. Wal de ge schillen aangaat tusschen onderdanen der beide riatien en de criminele zaken, zij zullen worden uitgemaakt op de wijze in cle lauden aangenomen ten aanzien van de onderdanen der meoet begunstigde nalie. Het regt op cle nalatenschappen van vreemdelingen is afge schaft. Eindelijk bepaalt, bet verdrag voor de beide mogeudhe- den het regt, om ieder drie consuls le benoemendc consuls van Frankrijk zullen zetelen te Teheran, Bender-Honchir en Tauris en clie van Perzië te Parijs,te Marseille eu op het eiland Reunion. Als een bewijs welken ongunstigen indruk te Nape's do- door de oostenrijksche regering afgekondigde amnestie heeft ge maakt, kan men beschouwen de omstandigheid, dal het ofieiele napelsche dogblad zich niet eens verwaardigd heelt, het bewuste

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2