öuitmlrtntrsclje tijbingm. Acrtijöinijrn. tjcmbclsbmgtcn. u llliDöclcn mm ueruorr. Engeland. Londen 13 februarij. Gisteren heeft lord Palmerston in het huis der gemeenten, terug komende op de interpellatie wegens het traktaat tusscben Frankrijk en Oostenrijk gesloten, hekend, dat het werkelijk is onderteekenden dat door Frankrijk daar bij aan Oostenrijk zijne bezittingen in Italië gedurende den oosterschen oorlog werden gewaarborgd. Deze overeenkomst zou evenwel eerst van kracht zijn geworden, wanneer Oosten rijk zich bij de westersche mogendheden tegen Rusland had aangesloten. Engeland is wegens dit verdrag niet geraadpleegd. Sir R. Peel heeft in antwoord op eeue interpellatie tot veront schuldiging wegens zijne te Birmingham gehouden rede aange voerd, dat hij voor zijne improvisatie niet was voorbereidin dien eenige zijner woorden beleedigend geacht mogten worden is hij bereids die in le trekken en deswege zijne verontschuldi gingen aan te bieden. Het dagblad The ilar wil weten, dat Engeland overdre ven eischen aan Perzie doet, waartegen Rusland, zelfs op het gevaar van eenen oorlog af, zich zoude verzetten. Zoomoet Engeland het. regt begeeren om aan de perzische kust factorijen op te rigteu, even als in China. Rusland daarentegen geefi in zijne laatste circulaire te kennen, dat het zich geregtigd zoude achten, voor de integriteit en zelfstandigheid van het perzische rijk even krachtdadig op te treden als de westersche mogendhe den voor de onafhankelijkheid van Turkije hebben gedaan. liet, go iveruenieut heeft voor het aaustaande dienstjaar eene som van 8,109,1G8 pond sterling aangevraagd tot goed making van alle uitgaven voor het departement, van marine, dat is 8,188.987 p. st. minder dan voor het afloopeude dienst jaar tc dien einde bewilligd is. Het budget van marine is alzoo ingekrompen tot de helft van de som, welke daarvoor geduren - deden overgang van den oorlog!oestand tot den voet van vrede noodig is geweest. Deze bezuiniging is hoofdzakelijk verkregen door vermindering der posten voor de active zeemagt en voor het vervoeren van troepen. Het nieuwe budget is berekend naar eene effective sterkte van 38,700 zeelieden van alle rangen, en 15,000 mariniers. llet budget van oorlog is mede hij het lagerhuis ingediend. Daarbij wordt, gelijk de telegraaf meldt, elf millioeu pond ster ling voor het defensiewezen en de Iandmagt, aangevraagd, dat. is slechts een derde van de som welke daarvoor in het afloopeu- de dienstjaar bewilligd is. De aanzienlijke vermindering der uitgaven voor oorlogen marine steil het gouvernement in slaat om voortaan in de be hoeften der schatkist te voorzien zonder de opcenten, die tij dens den oorlog op de iucomelax gelegd zijn; hot zou alzoo, ge lijk The times berigt., in de zitting van het lagerhuis vau den 13den dezer mededeclen, dat de incomatax met uegen pennin gen verminderd kan worden. De directeuren der oostindische compagnie hebben een brief openbaar gemaakt, den 10 december II. door hen aan den gouverneur-generaal van Engelsch Indie over de zaak van Oude gerigt. Zij doen in dien brief de hooge waarde uitkomen van ecu grondgebied van ongeveer 25,000 vierkante mijlen, met. bij na vijf millioen inwoners, de aanwinst waarvan hun geen enkele droppel hloeds heeft gekost, en dat in hunne handen gekomen is zonder dat. de bevolking de minste klagt heeft, doen hooren. Zij hechten hunne goedkeuring aan de tot jaargeld des voor- maligen koniugs van Oude voorgeslagen som van 12 lacs ropij- en, en zijn eenparig van oordeel dat het niet wenschelijk is de koninklijke t itel te bestendigen of zelfs te verlengen, naardien de ondervinding geleerd heeft welke moeijelijkhcden het na zich sleept dat een ij, elc titel,die bloot in naam bestaat, van geslacht, tot geslacht, overgaat, in de familie van gepensioneerde souve- reineu. Die titels toch geven voedsel aan vernederde herinnerin gen cn aan eene hersenschimmige hoop. Derhalve zal de konink lijke titel met den tegeuwoordigeu titularis Ali shag uitsterven; althans is geene hiermede strijdige belofte gedaan. Nogthaus ontvangen de koninklijke afstammelingen zeker jaargeld, naar dien de 12 lacs ropijen, welke den cx koning gewaarborgd zijn, als erfelijke apauage op zijne erfgenamen kunnen overgaan. De jonge prinsen zullen eene opvoeding genieten die hen tot nuttige burgers kan vormen, en de directeuren der compagnie stellen voor, hun een zekeren rang toe le kennen, om hen voor het gevaar van vernedering te behoeden. De betaling der ach terstallen aan het. leger van Oude wordt erkend, liet. slot des briefs is aan loftuigingen over de handelwijze van den gouver neur-generaal van Indie en van sir J. Outram in deze aangele genheid gewijd. lfuslaml. Petersburg 11 februarij. De ukase betrekkelijk de concessie der spoorwegen is alhier openhaar gemaakt; het betreft ver schillende groot e lijnen en den tak naar Koningsbergen, welke liet russischc spoorwegnet in verband moet, brengen met het groote europcsche spoorwegnet. De werkzaamheden moeten binnen tien jaren voltooid zijn. De concessie is geschied voor 85 jaren. De raad van bestuur zal zijnen zetel te Petersburg hebben, en te Parijs zal een commit té van negen leden zitting houden, liet kapitaal is 275 millioen roebels groot en de aan- deelen, welke f250 groot zijn, zullen te Petersburg, Parijs, Londen, Amsterdam en Berlijn worden verhandeld. De eerste serie van 600,000 aandeelen is genomen door de oprigters. De concessie kan in 20 jaren door den staat worden teruggekocht. De keizer heeft onlangs van den minister van binnen- landsche zaken een verslag omtrent den gang-van het bestuur en den toestand des lands gedurende heljaar 1855 ontvangen, hetwelk zich onderscheidde door waarheidsliefde, wars van o ver- drijving, gelijk van vleijerei. i)it voldeed den keizer zoozeer, dat hij het terugzond met de volgende eigenhandig geschreve ne kantteekenirig: n Ik heb dit, verslag met zeer veel belangstel ling gelezen; bovenal hen ik erkentelijk voor de openhartige aanwijzing der gebreken in het bestuur; naar ik hoop, zullen deze met Gods hulp en door aller ijverige medewerking allengs verdwijnen." Iu dat rapport verklaarde de minister ook, dat de maatrege len des gouvernements op zich zelve ontoereikend zijn lot volle ontwikkeling van Ruslands zedelijke en stofTelijke krachten, en dat daartoe de medewerking van liet beschaafde gedeelte der natie noodig is. Italië. In Parma is terstond na den aftogt, der oostenrijksche troe pen eene amnestie uitgevaardigd. Het officieel dagblad van Parma behelst in zijn nommer ran den 7 dezer een besluit der regentes, waarbij aan zekere wegens staatsmisdaden veroor deelde personen volkomene kwijtschelding van straf verleend wordt., terwijl aan anderen, die gevangenisstraf ondergaan, in plaats daarvan opgelegd wordt zich een gelijk aantal jaren, als zij in hechtenis zouden hebben moeten doorbrengen, buiten Europa op le houden. Indien er ouder deze laatstenzijn. welke de reis naar een ander werelddeel niet. kunnen bekostigen, zal hun uit de schatkist het, noodige daartoe verstrekt worden. Iu geval een van die ballingen vóór het verstrijken van zijn straf tijd weder in het land komt, zal hij gevangen gezet en gehouden worden zoo lang als de hem oorspronkelijk opgelegde gevange nisstraf zou hebben moeten duren. ltuitscli land. Weenen 8 februarij. De beraadslagingen over den werkkring welke aan den aartshertog Maximiliaan, als gouverneur-gene raal van de oostenrijksche 3taten in Italië, zal worden opge dragen, zijn thans zoo verre gevorderd, dat, men de officiële aankondiging der benoeming eerlang te gemoet ziet. Als begin sel is aangenomen dat de aartshertog als gouverneur-generaal den keizer onmiddelijk zal vertegenwoordigen, en aan Z. M. verantwoordelijk zal zijn; eu dat. hij ten aanzien der te volgen gedragslijn, zoo veel zal acht slaan op de nationale wenschen en behoeflen, als slechts eenigzins met dc algemeene belangen van de oostenrijksche monarchie kan worden overeengebragt. Al leen de aangelegenheden van bet. regtswezen blijven onder het beheer van den minister van justitie. Voor de verdere burger lijke belangen wordenden gouverneur generaal ter beschikking en ter zijde gesteld de graaf von Tluin en de ministeriele raad Lakenbacher en voor de militaire zaken de generaal Gyulay, of de generaal Benedik. Ten gevolge eener door den heer liübner, oosten rijksch gezant, le Parijs, verlangde opheldering over de nota van den Monit.eur betrekkelijk de zaak der vorstendommen heeft, naar men verzekert, de barou dc Bourqneney van zijn gouvernement, den last ontvangen, om aan onze regering te verklaren, dat het kabinet der Tuilerien met het artikel iu den Moniteur niet be doeld heeft iets le doen of te begunstigen, strijdig met de bij de verdragen aangegane verpligtingen, eu dat. de beslissing over de verecuiging der vorstendommen geheel aan de commissie verblijven moei, welke eerlang bijeen zal komen. frankrijk. Parijs lé februarij. Men houdt het voor zeker, dat de con ferentie over Neuchatel te alhier zal worden gehouden, en dat in 't begin van maart de leden daartoe zullen bijeenkomen. D» aanwezigheid van den hertog van Nassau alhier heeft aan de zaak van de reorganisatie der Donau-vorslendommen nieuwe belangstelling verleend. Men zegt trouwens, dat die prins kandidaat is voor dc kroou aan den Donau, en dat hij door een huwelijk met de jongste prinses v. Leuchtcuberg, aan de heide keizerlijke huizen van Petersburg eu Parijs verwant, krachtigcn steun iu beide hoofdsteden zou vinden. Dit zou ech ter deeugelsche pers misschien nog meer doen losbarsten; reeds nu is hare heftigheid zoo groot, dat verschillende britsche bla den telkens aan de poort moeten worden in beslag genomen. Tc Triest zijn berigt eu uit Hongkong van 30 december II. ontvangen. Naar luid daarvan zou de keizer van China het ge drag van Yell, den gouverneur van Canton, afgekeurd en beslo ten hebben eene» stap tot minnelijke vercfleuing van het geschil met de Engelschen te doen; te dien einde zouden keizerlijke commissarissen van Peking afgezonden worden; deze zouden echter eerst in den loop der maand februarij Canton bereiken. Intusschen bepaalden de Engelschen zich aldaar tot verdedi ging der ingenomen positien. Ook zijn te Triest berigten uit Bombay ontvangen van het midden der vorige maand. Toen werd aldaar verzekerd dat een engelsch legercorps Kabul bereikt, had en van daar, in vereeni- ging met het leger van dien afghaanscheivstaat, noordwaarts gerukt was om de vesting Herat weder aan de Persen te ont nemen. Gisteren zeilde van de reede van Ylissingen, het barkschip Mercurius, gezagvoerder F. Nepperus, bestemd van Newport naar Rio Janeiro. Eergisteren is ter reede van Vlissingen gearriveerd, da hollandsche sloep Sine Nominegezagvoerder W. Loeff, van Engeland komende met eene lading steenkolen, bestemd voor de werkzaamheden aan het kanaal door Zuidbeveland. 33 eek rap prijzen. Rotterdam 16 februarij. Meekrap werd heden met zeer vaste markt geheel als voren gehouden. Graanmarkten. Amsterdam 16 februarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes wekeri J 53*. Lijnolie op zes weken 44*. Koolzaad (september) 80 p. vl. Rotterdam 16 februarij. Tarwe 40. gerst 20, haver 20, wil zaad 50 cents, witteboonen f 1 en koolzaad f 1,20 hoogerbruine 25 cent lager. Prijzen van effecten. Amsterdam 16 februarij. Nederland. Werkelijke schuld 63* dito dito 3 dito dito 4 u Handel maatschappij 4* ff Rusland. Oblig. bij Hope co. 5 u 104* dito dito 1828/1829. 5 u Certific. dito 1840 4 tt 85 V 84* dito dito 1854 5 u 94* Obl. bij Stieglitz (nieuwe) 96* Certific. van inschrijving 6 ff 64* Spanje. Oblig. nieuwe stukken H ff 24* Binnen landsch 3 H 37* Oostenrijk. Oblig. metaliek 77* dito 2* dito nieuwe betaalbaar Amst. 5 87 Belgie. Certific. bij Rothschild 2* ff 45* Oostenr. Oblig. nationale 5 pet. 79* 56* 21* Grenada. Oblig. 6 pet. nu 3 pet. Mexico. Oblig. 1S53 31 pet. 21* 41 pet. 35* Nederland. Maatschappij van weldadigheid 4 pet. 62 Beurs van Londen, 14 febr. t en 12 ure. Consols 94 Beurs van Weenen, 14 febr. (Slotprijzen.) Metaliek. 5 pel. 84 J Beurs van Parijs, 14 febr. (Slotprijzen.) 4J pet. eompt. 3 pet. 68,70. Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 12 februarij. Metalliek f 28.27*; Napelsche f25,80; Diverse engelsche in f 1 1,62*; Engelsche Russen f 11.62$; Fransche f 55,25; Bel gische f 55.75; Pruissisclie f 34,50Spaansche piasters f 2,87iSpaansche coupons per fr. iHamb. Russen f36.75; Russische in zilveren roebels f36,621; Poolsche in fl.f27,25; Nationale metalliek f29,50. üTOOTIR«»TK»ER<.\STf;V. Tussclien Middelburg- en Blotterdam. Uren van vertrek in Februarij. Van Middelburg Woensdag 18 's morg. 6 ure. Vrijdag 20 8.30 bondag 22 10 Woensdag 25 5 Vrijdag 27 6 Van Rotterdam Donderdagl9 middag 12 ure. Zaturdag 21 's morg. 6 DingsJag 24 7 Donderdag 26 8,30 Zaturdag 28 8,30

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3