Gedurende de vorige maand is de bekende duitsclie schaak speler Harrwitz tweemaal verzocht in het strijdperk te treden, eens bij prins Napoleon en den volgenden keer bij den graaf Casabianca. ten einde voor luisterrijke gezelschappen blijken te geven van zijne uitmuntende bekwaamheid in het blindelings spelen van partijen. Bij deze twee gelegenheden speelde hij twee partijen tegen mannen van niet weinig bedrevenheid, en in weerwil hiervan behaalde hij telkenmale de overwinning. Van de vier gespeelde partijen won hij er drie en maakle de vierde remise. Van de twee eerste werd een gevoerd tegen prins Napo leon en van de twee andere een tegen den hertog van Brunswijk. Een dagblad zegt dat te Leipzig de volgende, voor vertaling onvatbare fransche woordspeling, op het geschil tusschen Pruis- sen en Zwitserland en de bemoeiingen der andere mogendhe den daarmede betrekkelijk, opgang maakt: Car tel est notre plaisir, zegt Pruissen. Car Tell est notre plaisir, zegt Zwitser land. Cartel est notre plaisir, zeggen de-verbouden mogendhe den. Benoemingen en Besluiten. Z. M. heeft, bij besluit van den 11 dezer, goedgevonden 1. te benoemen bij liet 3de regement dragonders tot lsten luitenant den 2den luitenant W. G. K. A, van Overveldt, van het corps; 2. aan den lsten luitenant O. S. Zehelein, van het 2de regement dragonders, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag uit de militaire dieust te verleeuen. li er It- en sclioolnieuvvs. n Ds. J. J. van Toorenen bergen heeft voor het op hem uitge- bragte beroep naar de hervormde gemeente te Woerden be dankt. De algemeene kerkeraad der nederduitsch hervormde ge meente te Rotterdam heeft, den 13 dezer, uit het 11. woensdag geformeerd drietal predikanten, beroepen ds. P. G. te Winkel, predikant te Bennebroek. Marine en Ieg°er. Den 15 maart aanst. zal te Hellevoetsluis in dienst wor den gesteld Zr. Ms. brik De sperwer, welk schip vermoedelijk voor eene reis naar West-Indieis bestemd, en waarvoor als kom- mandant wordt genoemd de kapitein-luitenant ter zee J. C. Baak. De heer Glavimans. hoofddirecteur van den scheepsbouw bij de marine te Hellevoetsluis, heeft uit die betrekking, uit hoofde vau den min gunstige» toestand zijner gezondheid, zijn ontslag verzocht. Uit 's Hage wordt van 10 dezer het volgende geschreven Op voordragt van de ministers van oorlogen koloniën is door Z. M. besloten dat er, tot bekoming van vrijwilligers voor het leger in onze overzcesche bezittingen een werfdepot zal worden opgerigt aan de zwitsersche grenzen. Door Z. LI. den groot hertog van Baden is verlof verleend om gemeld depot, op te ng- ten in de stad Lorrach in het. noordelijke gedeelte van Baden, op korten afstand van Bazel. Tot kommandant cr van is be noemd de luitenant-kolonel Scharten van het nederlandsch iudische leger; aan hetzelve zullen verder worden geplaatst, een mililair geneesheer tot verrigt ing van het, geneeskundig on ler- zoek. en een kader onderofficieren en korporaals zoo veel moge lijk Zwitsers of van duitsche afkomst. Op den 15 der volgende maand zal gemeld werfdepot, in bovengemelde stad zijne fuuc- tieu beginnen uit te oefenen. Burgerlijke stand. "Vlissingen, van 7 tot 14 febniarij. Gehuwd J. G. Harmse, jm. 34 j. met li. C. Koenhaart, jd- 25 jaren. Bevallen A. Herman geb. van der Kuyl. d. G. A. Klop geo. Luymes, z. (twee!.) J.C. Visker geb. Vermos. d. M. B.Maque- lin geb. Pichal, d. M. P. van Holthuysen g. b. Klop, d. M. Smith geb Adriaanse, z. J. Timmermans geb. Verhage, z. H. van Loo geb. Sap. z. E. Preyer geb. lloelse, z. 11. E. Terwoert geb.'iiomijn, d. C. Meyneke geb. Tapper, z. en d. (tweel.) M. S. Junque geb. Verscliaeren, d. Overleden: W. F. Berusr, vrouw van J.C. Clee, 55 j. P. Olijrhook. jm. 21 j. J. M. Emont, d. 9 j. A. C. Nustelijn, wed. van H. C. Reus, 78 j. Goes, van 7 tot 14 februarij. Gehuwd: J. de Jonge, jm. 23 j. met K. Muller, jd. 20 j. BevallenA-de Wijs geb. de Vlieger, z. M. A. Sehnerveld geb. Goeree, z. P. J. de Bruine geb. Dekker, z. S. Schrijver geb. Plompen, d. P. van Lier geb. Molhoek, z. Overleden: A.L. Bataille, vrouw van L.J. Tlieune, 43j. J. Willems, z. 2 j. Zierikzee, van 7 tot 14 februarij. Gehuwd: M. Reynenbcrg. jm. 24 j. met A. Appels, jd. 22 j. R. Appels, jm. 21 j. met, M. C. Rombouts. jd. 22 jaren. Bevallen J. W. de Jonge geb. de Crane, dochter, Overleden: C. Voordendag, vrouw van F. J. Olivier, 64 j. J. Vogmans, wed. van II. Rogmans. 64 j. A. Let.zer, man van N. de Vos, 44 j. L. Reynhoudt. d. 7 m. J. C. Cau, d. 6 j. 11_ Koremans, weduwn. van H. Klep, 84 j. K. Westplate, z. 3 m. F. Schillemans, jm. 20 j. J. Kasser, vrouw van J.Botbijl, 51 j. Afloop van verknopingen* Wolfphaartsdijk 12 februarij. In de op heden gehoudene veiling van 14 pcrceelen lande rijen, te zamen ter grootte van 26 bunders, 55 roeden, 70 ellen, werd door elkander f952,92 per bunder besteed. Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Februarij 1857. Wint •9 so A |o Thermometer C. q ïo 5 c a co ^tu Laagste temperat. euverschil met de hoogste. Aanmerkingen. 8 Z. t. "W. 2 758.6 4.0 0.87 4 98 0.0 0.0 +4.0 helder. 9 z. zo. 2 753.4 5.0 0.88 *64 0.0 0.0 •5 0 lOjZ.t. w. 3 759.2 7.0 O.Si 6.20 0.0 0.0 »8 0 betrokken. li Z.ZYY. 3 761.3 7.0 0.85 6.42 0.1 0.0 «8.0 12 West. 3 769.3 7.0 U.S5 5.85 0.2 0.0 '8.0 helder. 13 W. t.Z. 2 770.7 7.0 0.83 5.88 u.u 3.0 ,6.0 14 Z.t.U. 771.7 7-5 ü.93 6.39 Ü.b 3.5 '7.0 betrokken. Beineeuteraad van Middel Burg. Zitting van 13 februarij. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de hoeren Paspoort van Grijpskerke, van Diggelen en van Teylingen. De notulen der vorige zitting worden goedgekeurd en voor kennisgeving aangenomen de mededeeling dat de hoeren Pas poort van Grijpsketke en van Teylingen door ongesteldheid, en van Diggelen door ambtsbezigheden verhinderd zijn de zitting hij te wonen. De voorzitter berigt daarop dat aan hem is ingezonden eene missive van den lieer burgemeester dezer gemeente, waarvan door den secretaris voorlezing geschiedt. (Dit schrijven is be reids iu ons vorig no. in zijn geheel medegedeeld). Hij stelt voor deze aan te nemen voor kennisgeving. De heerCafand verklaart dat deze brief op hem een zeer aan- genameu indruk heelt gemaakt, omdat hij er uit ontwaart dat de burgemeester op deze wij zo terugkomt van hctdooi hem ge sprokene; hij heeft hiermede vylltuuieu vrede en kan er zich geheel mede vereenigen, onder voorwaarde dat liet dagelijkseh bestuur zich dan ook met hart en ziel geneigd betoone om met de ie bcnocinene gezondheids commissie tot bereiking van kaar duel mede te werken. De heer Rekker betuigt mede zijn bijzonder genoegen over dezen ontvangen briefen hij wonsehtookin diezaak te berusten. De heer Ver brugge verklaart dtoor deze iiigekonieue missive eenigzins verrast te zijn, en hij wil haar niet zoo voorwaardelijk als de lieer Galand aannemen. Van den aanvang af heelt hij de door den burgemeester gesprokene woorden uiteen ander oog punt beschouwd dan dat raadslid, liekeud met de losse spreek wijs des voorzitters, is het heul voorgekomen dat deze wel niet sprak zou als wensuhelijk geweest ware, doch heeft hij hein nimmer de denkbeelden toegedicht die uit het gesprokene zou den voortvloeijen, en liet gonecl aangemerkt als een los woord, zoo als dikwerf vroeger onopgemerkt voorbijging. Hij heeft hem altijd beschouwd a s waarachtig behartiger van do belan gen der gemeente, en hij vond dan ook ten deze geen reden om hem hierover hard te vallen om dezelfde reden deelt hij geenszins do beschouwingdezer dagen in een dagblad en I medegedeeld dat de houding van den gemeenteraad afkeuring verdient. Hij stelt daarom voor dat de raad, zonder eenige voor waarde hoegenaamd, verklaart dat dezfi betuiging haar zeer aangenaam is. De heer Vis herinnert dat hij tijdens het besprokene incident afwezig was; het heeft op hem een beciroeveuden indruk ge maakt, doch iiij neemt ook volkomen vrede met deze opheldering onder dezelfde voorwaarde die de heer Caland opnoemde, dat namelijk het dagelijkseh bestuur ijverig zal medewerken met de te benoemen gezondheids-commissie. De waarnemende voorzitter maakt de heeren Caland en Vis opmerkzaam dat zij het collcgie van burgemeester eiiwethou- houders betrekkeu in eene geheel persoonlijke kwestie van den burgemeester. De heer Lantsheer zegt, niet voornemens geweest te zijn over deze zaak het woord te voeren. De gang der diseussieu noopt hem echter thans om te zeggen dut zijns inziens de in der tijd door den burgemeester gebezigde woorden los daarheen zijn geworpen, terwijl hij gelooft dat ieder raadslid do overtuiging oezit dat deze woorden ondoordacht zijn gesproken. Wat nu eene voorwaardelijke aanneming van de iiigekoincnc missive betreft, verklaart hij dit niet le begrijpen. Er kan dunkt hem 1 geonc sprake zijn van de eene of andere toezegging, door het dagelijkseh bestuur te geven, daar ieder, over welk onderwerp ook, behoort te beslissen minneer dit aan de orders. Het voorstel oin de meergemelde missive aan te nemen voor kennisgeving wordt hierop met eenparige stemmen aangenomen. Geschiedt voorlezing van het provinciaal blad no. 17, hou dende circulaire van gedeputeerde staten van den 6 dezer waarbij aan de gemeentebesturen is medegedeeld een schrijven van zijne oxc. den minister van binnenlaudsehe zaken betrekke lijk de afkondiging van verordeningen ophelfingen invordering van plaatselijke belastingen. Daaruit blijkt dat wel is waar door tien hoogcn raad der Nederlanden is beslist dat art. 173 der gemeentewet alleen toepasselijk is op strafverordeningen en niet op die omtrent plaatselijke belastingen, doch dat de algemeene bekendheid dezer Jaatsten voor do ingezetenen even zeer van groot belang tnag worden geacht en daarom de gelijksoortige openbare afkondiging wordt aanbevolen. Aangenomen voor kennisgeving en gesteld in handen van burgemeester cn wet houders, met verzoek daarop ter juister tijd acht te geven. Wordt gelezen cn voor kennisgeving aangenomen eene mis sive van gedeputeerde staten dezer provincie, geleidende eene beschikking van de ministers van financiën en van hinr.enland- sche zaken op het dezerzijds ingezonden adres van adhesie aan hetadres,door den gemeenteraad vnnAmstcrdamaan den koning gerigt, strekkende dat de personele belasting door het rijk wor de afgestaan ten behoeve der inkomsten van de gemeenten. Die beschikking is afwijzend, doch gaat gepaard met de toezegging dat de regering ernstig is bedacht op eene herziening van het rijks belastingstelsel, waarbij ook de belangen der gemeenten in het oog zullen worden gehouden. Gelezen zijnde eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende berigt van ontvangst der door den raad vastgestelde verordening op de publieke huizen, wordt over eenkomstig art. 169 der gemeentewet, in verband met de in do zitting van 28 januarij 11. gewijzigde plaatselijke verordening op het afkondigen, besloten deze bij uittreksel of eenvoudige kennisgeving te publiceren. Aan de orde is de voortzetting der beraadslaging over de ver ordening op de brandweer. Andermaal wordt in omvraag gehragt hel amendement van den heer Caland, om voortaan onder de vrijstellingen van de dienst hij de brandweer niet te begrijpen dienst- cn werkboden, waarvoor personele belasting wordt betaald. Dit amendement (waarover ter vorige zitting de stemmen staakten) wordt thans aangenomen rnet 9 tegen 5 stemmen. (Tegen stemden de hee ren Siiouek Hurgronje, van de Graft Rekker, Verbruggocu Bijleveld). De voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders hij nader inzien nog eenige veranderingen hebben voor te stellen, omdat het geheel toch nog niet is gearresteerd. Daaronder behoort vooreerst dat zij zijn toegetreden tot het denkbeeld van den heer van Uije om het getal brandmeesters cn onderbrandmeesters bij elke spuit, benevens de dienstpligti- gen, ook bepaaldelijk in dit reglement op tc nemen, waarom hij die wijziging andermaal in stemming wenscht te brengen. Hierover grijpen eenige discussion plaats. De heeren Vcr- bruggc, van Deinse en Rekker verklaren er zich tegen, hoofd zakelijk op grond dut men aan commissarissen de bevoegdheid wil laten, dit getal naar tijdsomstandigheden te wijzigen, terwijl het, opgenomen in een organiek reglement, niet gewijzigd mag worden zonder niagtiging van gedeputeerde staten. In omvraag gehragt, wordt liet amendement verworpen met 8 tegen 6 stem men (voor stemden de heeren van Uije, Snijder, Siffle, Damino Vis en Bijleveld). Een ander voorstel van burgemeester cn wethouders strekt nog om aan het slot van art. 28 te doen vervallen <lc laatste ali nea, inhoudende een verbod van dronkenschap, daar dit artikel spreekt, zoo wel van dc directie als van do beambten en bedien den, en in plaats daarvan bij art. 27, waarin van de dienstplig- tige manschappen sprake is, te bepalen dat misbruik van sterke drank wordt verboden. Dc heer van Uije licht dit toe en betoogt dat de primitieve redactie ten opzigte van het bestuur dor brandweer, waarmede titularissen zich vrijwillig belasten, cn dat zich altijd heeft ge kenmerkt door bijzondere orde cn stipte vervulling van de hem opgedragenc taak, iets beleedigcnds heeft. De heer Silfle' acht het wenscliclijk dat zoodanig verbod even zeer op het bestuur als op dienstbaren toepasselijk zij, en wenscht alzoo dc redactie te behouden. De heeren Vis cn Vcrbrugge vereenigen zich daarmede. Eerstgenoemde vraagt of de verordening ook niet behelst het verbod van verkoop van sterken drank bij gelegenheid van brand, waarop het andere lid echter herinnert dat luidens dc politic, verordening tapperijen des nachts moeten gesloten zijn, doch hij zoodanig verbod hij dag in strijd acht met de wet op het patent. De heer Snijder verklaart zich volstrekt tegen zoodanig verbod. Na eenige discussie stelt dc lieer van Deinse voor, het verbod van dronkenschap geheel te doen vervallen, alzoo er reeds eene strafbepaling is voor gepleegde ongeregeldheid in het alge meen. Dit amendement, het eerst in omvraag gehragt zijnde, wordt verworpen met 12 stemmen tegen 2 (van de heeren van Deinse cn de Jonge) en daarop het voorgestelde amendement aangenomen mot 9 tegen 5 stemmen (tegen stemden de heeren van de Graft, vau Deinse, Siffle, Rekker en Verhrugge). Na afloop der stemming verklaren echter dc heeren Vis en Caland dat zij het voorstel verkeerd hebben begrepen, en in het denkbeeld verkeerden dat zij door voor te stemmen, zich ver klaarden voor het behouden der redactie cn niet voor het amen dement. Zij verzoeken in het bcfang der zaak eene vernieuwde rondvraag. Tegen het andermaal in omvraag brengen verklaren zich al leen de heeren van Uije, Dammc en Bijleveld, zoo dat daartoo wordt overgegaan, bij welke gelegenheid 7 leden voor on 7 tegen stemmen; alzoo staken de stemmen en moet de beslissing wor den aangehouden tot dc volgende zitting, (Tegen stemden do heeren van de Graft, van Deinse, Snijder, Rekker, Caland, Vis cn Vcrbrugge). Thans is aan de orde het nemen van een besluit omtrent de zamcnstelling der gezondheids-commissie. Dc voorzitter stelt namens burgemeester cn wethouders de vraag voor of ..leze zal bestaan uit een speciale commissie dan wol of dc plaatselijke commissie van geneeskundig tocvoorzigc zal worden uitgenoo- digd zich daarmede te belasten. Na conigc discussie wordt het eerste onderdeel dier vraag in omvraag gehragt cn door 7 leden bevestigend, door 7 anderen ontkennend beantwoord (tegen stemden do heeren van Uije, van Deinse, Snijder, dc Jonge, Siffle, Rekker en Vcrbrugge). Dien ten gevolge moet ook dit onderwerp worden aangehouden tot do volgende zitting. Na nog eenige discussie wordt de openbare zitting hierop gesloten.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2