MIDDELBURGSCHE COURANT. N" 21. Dingsdag 1857. 17 Februarij. 3nrtlionötgtngm m IIET B1JKSBESTDCR.PR0 ?L\C1ALB EKEMEBESTCBEN. öinncnlaniiscl)r tijiungcn. Deze courant, verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatüidags. Binnen deze gemeente en Vlis- De prijs van gewone advenenticn is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend ■aagen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 clnt. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. De burgemeester en wethouders van Vlissingen doen te we ten dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 22 april 3856, het volgende besluit is vastgesteld, hetwelk bij koninklijk besluit van den 31 julij 1656, no. 68, is goed gekeurd De gemeenteraad van Vlissingen, Gezien de art ikelen 232. 238. 240 en 254 der wet van den 29 juny 1854 (staalsblad no. 85.), Besluit: Er zal te beginnen met. den 1 januarij 1S57, ter vervanging van het alhier bestaande waagloon, in deze gemeente geheven worden een weeggeld of weegloou van alle goederen die in de waag dezer gemeente gewogen worden, als: van 1 toten met 50 pond f- .10. van 50 tot 500. voor elke 10 pond meer f,02. De tusschen de tientallen gelegme ponden, zullen op de vol gende wijze berekend worden beneden de 5 pond wordt niet, en 5 pond en daarboven voor 10 pond gerekend boven de 500 pond zal op gelijke wijze als hierboven slechts de helft worden betaald. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 22 april 1856. De burgemeester, J. W. CALLENEELS. De secretaris. MABILOT. Behoort bij koninklijk besluit van den 31 julij 1856, no. 68. Mij bekend, De minister van biunenlandsche zaken, (gel.) SIMONS. Accoord met het origineel, De secretarisgeneraal bij het ministerie van binnenlandsche zaken, (get.) J. SCHRöDElt. Voor eensluidend afschrift, zooveel het geëxtraheerde aan gaat. De secretaris generaal, (get.) SCHRöDER. Voor extract conform, De griffier der staten van Zeeland, (get.) S. VAN DER SWALME Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24 november 1856. Do bnrgeroeesler en wel houders van Vlissingen, De burgemeester, J. AV. CALLENEELS. De secretaris, M ABILO T. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, doen te we ten dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van 22 april 1856 is vastgesteld de navolgende, overeenkomstig ar tikel 235 der gemeentewet, in voornoemd koninklijkbesluit van den 31 julij 1856, no. 68, aangehaalde verordening betreffende de invordering van weeggeld of weegloon. A'ERORDENING voor de gemeente Viissingen. be treffende de invordering van het aldaar geheven wordende weeggeld of weegloon, van alle goederen die in de waag dier gemeente gewogen worden. Artikel 3. De loonen voor het wegen van alle goederen in de gemeentewaag zullen door de belanghebbenden dadelijk na het wegen aan den becedigden waagmeester moeten worden be taald, die daarvan behoorlijk aanteekening zal houden in een door burgemeester en wethouders voor te schrijven en door den burgemeester, of daartoe door hem aan te wijzen lid van den raad, te nummeren cn te waarmerken register met strook, en de in den loop der maand ontvangene gelden op den eersten dag der eerstvolgeude maand, ten lore van den gemeente ont vanger moeten overstorten. Art. 2. De waagmeester zal als loon genieten, vijftig ten hon derd van het bedrag der door hem ontvangene weegloonen. Art. 3. De artikelen 258 tot en met 262 der gemeentewet zijn ten deze van toepassing. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen den 22 april 1856. De burgemeester, J. AV. CALLENEELS. De secreiaris. M A li I L O T. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24 november 1S56. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, De burgemeester, J. W. CALLENEELS. De secretaris, MABILOT. middelburg: 16 feï»ruarij. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande des na middags ten één uur eene openbare zitting houden ter behan deling der navolgende ouderwerpen: missiven gedeputeerde stalen, goedkeuring raadsbesluit 3 december 1856, heffing be lastingen; berigt outvjuigsLwijziging der, verordening op het afkondigen; verordening op de brandweer: zamenstelling ge zondheids-commissie; vaslstellingsuppletoir kohier hoofdelijken omslag 1856; bij resumtie voorstellen commissie nopens eenige rekwesten om restitutie. De loting voor de nationale militie inde hoofdplaatsen der verschillende militiekantons, beginnende des morgens ten 10 ure, is voor dit jaar door den commissaris der konings in dit gewest bepaald op de navolgende dagen1ste kanton te Mid delburg, op232de te Vlissingen, 24; 3de teVere, 25 februarij 4deteZierikzee, op 2; 5de te Brouwershaveu, 36de teTholen, 57de te Goes, 7; 8sle te IGipelle, 9; 9de te Sluis, 16; 10de te IJzeudijke, 14; 11de te Axel, 12; 12de te Hulst, 11 maart, en in het 13de te Korlgene, op 28 februarij. Naar wij vernemen heeft de heer mr. P. J. G. van Diggelen, advocaat alhier, dezer dagen uit handen van den heer 11. D. L. Ellinckhuyzen, britsch vice-consul voor Zeeland te Vlissin gen, een bij uitnemendheid prachtig geschenk ontvangen, be staande in eenen zilveren inktkoker van eene bijzondere grootte en zwaarte, begeleid van een vleijend schrijven, voor aan het engelsche gouvernement bewezene diensten, welk geschenk in waarheid vorstelijk mag genoemd worden. Gaarne maken wij melding van de kleine geschriften die on der den titel van //Blikken in het leven der natuur," reeds sedert twee jaren te Leeuwarden bij G. T. N. Suringar, het licht zien, en waarvan de beide thans compleete deeltjes eene serie vormen van zeer nuttige, populair wetenschappelijke ver handelingen. Een blik op de namen der redacteuren en op de lijst van ge leerde medewerkenden geeft de verzekering dat de inhoud dezer werkjes, wier hoocst geringe prijs een aanbeveling te meer is, (de jaargang van 6 stukjes kost f0,90), bij voortduring beantwoordt aan de verwachting. Het Algemeen handelsblad behelst het volgendeHet onge lukkige indische drukpersreglement, dat //werk der duisternis," verwekt weerzin bij ieder, die prijs stelt op ware vrijheid en die vooral naijverig is op Hollands ouden roem, van te zijn de baker- mat der vrijheid van drukpers. Het zal dan ook niemand ver- J wonderen, dat eenige achtenswaardige letterkundigen en ande reu die behoefte hebben gevoeld, om ook hunnerzijds hunne be- zwaren daarlegcu in te brengen. Zij hebben daartoe een adres opgemaakt, dat bij verschillende boekhandelaren voor een ieder ter teekening is gelegd, en aanstaanden maandag zal worden op gezonden. In dat adres worot liet reglement otn aangevoerde redeuen onbillijk en onstaatkundig genoemd, en ziel men er in eene miskenning van den geest der natie, uitgedrukt in de be raadslagingen harer wettige vertegenwoordigers, terwijl men het eindelijk als eene vlek voor de natie beschouwt, omdat ons vaderland, de bakermat der boekdrukkunst, zich steeds heeft mogen beroemen op de vrijheid der pers, dat kenmerk van een beschaafd en ontwikkeld volk. Naar men verneemt, zal in de maand mei weder een examen voor surnumerairs en aspirant-surnumerairs der registratie plaats hebben. Dit examen zal te Utrecht worden gehouden en, zijn wij wel onderrigt, dan zal de commissie van examinatoren bestaan uit de heereu mr. Keizer, directeur der registratie te Groningen, voorzitter, van JtSant Sandick en mr. Wiggers inspecteurs, en Scheffer, ontvanger te 's Hertogenbosch, se cretaris. Door de britsche postadministratie is een nieuwe dienst van stoompakketbooten op Australië aangelegd, welke, zoowel van Southampton als van Marseille uitgaande, en in de rigting van Alexauclrie loopende, in verband met andere pakketbooten aan gene zijde van de landengte van Suez, nagenoeg op den zelfden voet als de dienst van de Indische landpost is ingengt, of schoon daarvan geheel onafhankelijk en op zich zelve staande. Er is voor de ingezetenen van het rijk gelegenheid om door middel van die pakketbooten, zoowel over Southampton als over Marseille, brieven te verzenden en te ontvangen. De pakketbooten vertrekken voorde eerste maal van South ampton op den 28sten februarij en van Marseile op den 2den maart aanstaande. Aborts ten tweede male van Southampton op den 12dcn en van Marseille op den 18den maart, en vervol gens op de laatstvermelde dagen in elke maand. Voortaan worden met deze gelegeuheid verzonden al de brie ven bestemd voor New-Zuid- Wal lis, Arictoria, Zuid-Australie, AVest-Australië, Tasmania of van Diemensland en Nieuw-Zee- laud, ten ware op het adres eene andere wijze van verzending is aangeduid. De brieven zijn hier te lande bij het vertrek onderhevig aan eene gedwongen frankering over den afstand van de plaats van afzending tot aan de haven van ontscheping in Australië. Het port bedraagt bij verzending over Southampton 70 cents den eukelen brief, met toepassing der gewigtsprogressie van 15 tot 15 wigtjes; en bij verzending over Marseile 50 cents, met toe passing der progressie van 7£- tot. 7£ wigtjes. De voorzieningen in cassatie in burgerlijke zaken nemen op den duurzigtbaar af. In de geheele maand januarijziju erslechts twee dergelijke zaken aangebragt. Uit 's Graveuhage wordt berigt. dat de heer d'Engelbronner, eervol ontslagen secretaris-generaal bij het departement van justitie, bedankt heeft voor het hem toegelegde wachtgeld, en zich heeft laten inschrijven als advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden. Men schrijft uit Rotterdam van 14 dezer //Door het opbreken van het ijs in de Noord is de binnenvaart hersteld; de bossche alsmede de belgiseiie stoombooten zijn weder iu hare dienst en ziet men dan ook hinnen enkele dagen alhier de gewone levendigheid in af- en aankomst van stoom- en zeilschepen te gemoet. //Ofschoon er in de rivier bij Dordrecht nog eenig drijfijs is, heeft de scheepvaart zich naar boven, naar Rotterdam (door de Rietbaan) en naar beneden, langs de oude Maas, geheel hersteld. In de kromming van de Pelser zit het ijs nog vast, terwijl in de Kil, bij 's Gravendeel, zich een soort van i/sdam gevormd heeft. De stoomboot van Dordrecht op Rotterdam heeft de reis naar laatstgemelde plaats gisteren volbragt. Aan AYilleinsdorp ie bijna geen ijs meer."

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1