öuitcnliuiösrljc tijöingcn. De stoomboot, heden ochtend van hier vertrokken, is eerst ten 12$ ure te 's Gravendeel aangekomen, waar ook de Goessche en spoorbooten lagen. Daar de Krap en het Mallegat nog vastzaten, kon de reis voor als nog niet worden voortgezet. Heden schrijft men ons uit Vlissingen i Eergisteren morgen is van Londen hier ter reede gearri veerd de engelsche stoomboot Giraffe, toebehoorende aan de General steam navigation company, met eene duikerklok, welke reeds eene ketting onder door degezorikene boot. Ravens- bourn heeft aangehragt; dezen morgen kwamen met. eene stoomboot van de zelfde maatschappij, twee geoefende duikers (underwatermen) van Londen, om tegelijkertijd hunne dien sten te verrigten in het behoorlijk plaatsen der kei tingen, waarmede het schip moet geligt worden. Men heeft nog geen aanvang kunnen maken met het verder lossen der lading. Heden zijn van hier naar Antwerpen verzonden omtrent 640 vaatjes boter en eenige kisten met eijeren, uitmakende de voornaamste opperlast, van de gezoukene stoomboot Ravens- bourn, welke bij de stranding onmiddelyk zijn aangehragt, terwijl de hoeveelheid appelen welke werden opgevischt, heden in publieke veiling zijn verkocht !Z1 De matroos H. Kok, van Weenen afkomstig, in dienst aan boord van de belgische brik Rubens, gezagvoerder G. Nedahl, van Antwerpen naar Valparaiso bestemd, is gisteren avond ter reede van Vlissingen uit een der ra's op het dek van dien bodem nedergevallen en kort daarna gestorven. Het lijk ia dezen morgen aldaar ter aarde besteld. Dezer dagen heeft een wilddief in de duinen nabij Domburg op ongelukkige wijze zijn misdrijf met den dood moeten boeten. De vrij zonderlinge toed ragt er van deelt men ons als volgt mede: Twee personen begaven zich tot het vangen van konijnen in de duinen een hunner hield op eenigen afstand de wacht, of er ook onraad mogt komen, en inmiddels wroette de andere zoo diep mogelijk met den arm in een konijnen hol. Hij schijnt zich daarbij te vsel gewaagd te hebben, althans het. bovengedeelte der duin stortte plotseling naar beneden, waardoor hij onder het zand werd bedolven. Zijn makker, die eerst na eenigen tijd de toedragt. der zaak ontdekte en alleen niet bij magte was, ge- uoegzame hulp te verleeuen, ging die ten spoedigste op het dorp inroepen. Toen deze echter opdaagde, was het te laat, en niet dan levenloos werd hij onder het zand terug gevonden. Men schrijft ons het volgende uit Oostburg: De zaak van A. Hot tinge contra A. Rinders is dezer dagen door den kantonregter alhier, in voordeel van eerstgenoemden beslist. De kantonregter heeft bij dit vonnis uitgemaakt dat een aannemer van publieke werken gehouden is tot betaling van geleverde materialen, arheidslooneu enz., ten dienste van het door hem aangenomen werk, zelf al is de bestelling daarvan niet door hem persoonlijk ofopzijn uitdrukkelijke last gedaan." Wij hebben van deze zaak reeds vroeger melding gemaakt. Voor ouden van dagen belooft het tijdschrift #De zegen des ouderdoms. stille uren aan den avond des levens," een onwaar deerbaren schat te zullen worden. Een groote duidelijke letter, een afwisselende inhoud, voor welks innerlijke waarde de naam van G. P. Kits van Heyningen, predikant te Deventer, gunstig pleit, zijn zoovele aaubevelingen voor wie er prijs op stelt aan den avond van zijn leven menig uur in stille godsvrucht door te brengen. De eerste aflevering mag als eene gelukkige proeve worden beschouwd, en ongetwijfeld vindt redactie en uitgever kracht dadige ondersleuning, niet alleen hij hoogbejaarden, maar ook bij anderen die opeen gelukkigen ouderdom hopen, dieziele- vrede, levenslust en stervensmoed zoeken ïiiqn'w'ij'weCdan zal de minister van koloniën aan de nieuwe drukperswet vooi» de Oost-indische bezittingen eerie zoo libe- raa( mogelijke uitlegging trachten te geven, en het. dus daar- hcen.zöeken te brpngen, alleen misbruik van de drukpers tegen vfei gfiaiV'zbntfer/bet. doelmatig gebruik erin het minst door te tréfftn'.f lioot den heer L. W. C, Keuchenius, fungerend secre taris generaal bij het ministerie van koloniën, is namelijk een brief aan de Nieuwe rotterdamsche courant gezonden, waarin, behalve een persoonlijk feit, het volgende wordt gezegd: ~>T?ctthik als verdediger op van het. reglement op de drukwer ken, men zöHde mij partijdigheid, misschien zelfs onbescheiden heid en vermetelheid kunnen ten laste leggen. Wees ik op de •jierrh^Mdeljfk dsblekenc liefde voor wetenschap van den heer Myei'j men. zo/ide mij kunnen herinneren, dat kracht, te zoeken •ill 'èc ve,r£$r:)ng van eigene beginselen wel eens behoort tot de i^;vïirn den staatsman of de vrucht heet eeuer grondige beoefening van het staatsregt." En verder: //Een dagblad van vrijzinnige kleur is voortaan in Neder- landsch Indie bestaanbaar. *De gouverneur-generaal vermag niets tegen zijnen redac teur, die eerbied heeft voor de openbare rust en orde; en de reg- ter niets tegen den drukker of uitgever, zoo laug ieder zich wacht, voor overtreding of misdrijf. //Ware ik in Indie dan met de redactie van zoodanig dagblad belast, ik zoude er gaarne eene plaats gegund hebben aan den brief van den heer Thorbecke, waarin het ontwerp van het re glement als de vinding van eeneu lichtschuwen oud-g^st en als een gewrocht der duisternis werd gekenschetst. //De gelegenheid oin voor ludie het licht op te vangen, dat die staatsman ontsteekt, zoude hierdoor reeds blijken door het reglement te zijn geopend. En waar zijn licht schijnen mag, zij men niet bezorgd over duisternis'." Maar hoe dat. alles nu te rijmen met sommige strenge en zeer rekbare bepalingen van het reglement zelf? Want men kan moeijelijk aannemen, dat. de minister onkundig gebleven is van den inhoud van dezen brief. De discussieu iu de tweede kamer zullen, hopen wij, die kwestie oplossen. (Utr. et.) Omtrent het besluit der bondsvergadering, betreffende de luxeinburgsche grondwets-kwestie. vernemen wij uog.dat.de saksische,badensche,groothertogelijk hessische, bruiiswyksche en nassausche regeringen, die der 4 vrije sleden en de lfi curie der bondvergadering, niet voor het besluit hehben gestemd, zoodat het besluit, slechts met geringe meerderheid is genomen. Met warmte hebben de gezanten van Hanover, Keurhessen en de beide Mecklenburgen voor dezen maatregel gesproken. Den 25 dezer zal voor het provinciaal geregtshof van Noord- hollaud te regtstaan Louis Rodewald, oud 30 jaren, geboren te Alfhausen in Hanover, laatstelijk commissionair in effecten te Amsterdam, thans gedetineerd. Hij is beschuldigd van zeven valschheden in geschriften van koophandel en van het deshe- wust gebruik maken van een dier vervalschte geschriften. Ilem is als verdediger toegevoegd de heer advocaat inr. A. J.Verbeek Uit de acte van beschuldiging blijkt weinig meer dan het geen dadelijk na het plegen der geïncrimineerde feiten is be kend geworden. Hij had namelijk bij eeneu kassiersknecht, pogingen aangewend, om een kassiersbriefje van f 12,400 tegen bankpapier te verwisselen, en de kassiersknecht, argwaan op vattende. had hem aangehouden en aan de policie overgeleverd. R. werd toen onderzocht en men vond in zijn zak het beuoelde kassiersbriefje en nog onderscheidene andere van verschillend bedrag, welke alle bleken valsch te zijn, en waarvan de valsche handteekeningen door den beschuldigden erkend werden door hem zeiven er op te zijn gesteld. Later bleek ook nog, dat de beschuldigde elders had ter leen gevraagd en bekomen twee gluks metaliieken en daarvoor in pand gegeven een kassiers briefje van f5000, hetwelk insgelijks valsch was en door den beschuldigdeook niet weder is ingelost. De beschuldigde erkent ook dit valsche briefje te hebben vervaardigd, doch met het vaste voornemen, om het weder terug te nemen, en dat hij reeds last had gegeven tot den aankoop der bedoelde metaliieken. Het bestaan der overige valsche stukken verklaart de beschul digde daardoor, dat hij het voornemen niet. heeft gehad, om daarvan eenig bedriegelijk gebruik temaken, maardat hij die alleen vervaardigd heeft, om aan zijne bloedverwanten te be wijzen, dat zijne zaken goed stonden en om zich in hunne oogen als crcdietwaardig te verloonen. Eindelijk schijnt nog te blijken, dat de beschuldigde dadelijk na zijne arrestatie/ eenige stukjes papier in den mond gestopt en ingeslikt heeft. TJit. Florence meldt men, dat de abt Caselli, uitvinder van den electrischen panlograaf, eerlang naar Parijs zal vertrekken, om aldaar de groote machine tot stand Ie brengen, waartoe luj het model vervaardigd heeft.. Sedert hij zijne proeven voor het pu bliek toegankelijk gesteld heeft., wordt het paleis Sirozzi-Palla druk door vele nieuwsgierigen bezocht en de heer Case!li geeft met de meeste bereidwilligheid den uitslag van zijn toestel. Men treedt iu de kamer, waarin de beide stations (door een geiso- leerden metalen draad op een afstand van een kilometer) ge steld zijn; de machiues worden in beweging gebragt en onder het. getiktak van den slinger en het, spatten der electrische von ken links en regts, ziet het. verwonderd oog, hoe een metaal tongetje, op het eene station binnen weinige minuten dezelfde woorden op een papier schrijft, welke op het blad van het andere station geschreven staan. Daar een gedeelte der uitvinding van den heer Caselli nog als een geheim behandeld wordt, kan hier geene uitvoerige beschrijving van deze gevvigtige uitvinding ge geven wopjen. A Heen melden wij hier nog, dat het meest in het oog loopend gedeelte der aan elkander tamelijk gelijke machines, e jn ongeveet 2 yoct lange slinger is, achter welken de chemisch geprepareerde papieren (op het eene slation het beschrevene, op het andere het, witte) loodregt aangehragt zijn. Zoodrade slinger door electriciteit en magnetismus in beweging gebragt wordt, gaat op elk papier een aan den slinger hangenden ijzeren naald heen en weder, terwijl deze door middel van een micro met ische schroef de geheeie oppervlakte van liet. papier, van boven tot ouder aanraakt. Daar, waar op het andere station de naald cle beschrevene punten van het papier aanraakt, worden door chemische verplaatsing van het. metaal der naald, op het witte papier insgelijks punten of strepen gevormd, waar de naald de witte oppervlakte van het. oorspronkelijk aanraakt, blijft het papier ook op de kopij onbeschreven. Terwijl t.ot dus ver, met de grootste snelheid, slechts 84 letters door een draad iu eene minuut, getelegrafeerd worden, kan Caselli 500 letters in den zelfden tijd schrijven. Een nog veel grooter resultaat zal door toepassing der stenografie verioegcu worden, waartoe niets in den weg staat. De uitvinder heeft reeds patenten van Oostenrijk, Prnissen, Rusland, Belgie, Frankrijk en x\merika verkregen. Tot bestrijding der uitgaven is eene maatschappij gevormd, die tot president den pruissischen consul Appelius, te Livoruo heeft. lierlc- en sclioolnieuws. Te Aardenhurg is tot onderwijzer benoemd, de heer W, Vos. van Klundert. Dealgemeenekerkeraad der ncderduitsche hervormde ge meente te Rotterdam heeft uit hel vroeger gemelde zestal pre dikanten het navolgende drietal zamengesteld: P. G. Ie Winkel, te Beunebroek; H. Brouwer, te Oudkerk c. a., en A. G. van Anrooy, Ie Kampen, lieden (vrijdag) zal hieruit de beroeping plaats hebben. Ifarine en leg;er. In den loop van dit jaar zal de 25sle verjaring van de verdedi ging van het kasteel van Anl werpen plaats hebben. De dag der viering is be|iau\d op den 17den juuij. De officieren, welke tot die verdediging hebben mede gewerkt, zyn tot die feestviering uitgenoodigd door de heeren v. Rappard. Kcmpe, v. Limburg Stirum, Hoven, Viukhuijzen, v. Overstraten, Peperkamp, Hin- lopen. Staats en Miltenburg. Engeland. Londen 11 februarij. In de zitting van het lagerhuis heeft do heer Disraeli het gouvernement geïnterpelleerd. Hij zeide dat den 28 december 1854 een traktaat tusschen Frankrijk en Oostenrijk werd gesloten, waarbij eerstgenoemde mogendheid de bezittingen van Oostenrijk in Italië verklaart te waarborgen. Engeland kreeg daarvan kennis, en Oostenrijk deelde het later bij liet. terugtrekken zijner troepen uit Italië, aan de italiaaa- sche gouvernementen mede ter hunner geruststelling. De heer Disraeli tartte nu het ministerie uit. om de bewijzen over te leg gen, dat de engelsche regering in december 1854 heeft medege werkt. tot het sluiten van dit traktaat. Lord Palmerston antwoordde, dat toen men in het einde van 1854 verwachtte dal Oostenrijk zich aan dezijde der wester- sche mogendheden zoude scharen en aan de andere zijde vreesde dat Rusland een opstand in Italic zou aanstoken, dat men toen gemeenschappelijk eene tijdelijke conventie had voorbereid, krachtens welke Frankrijk de verpligting op zich nam om in de italiaansche aangelegenheden niet ten nadeelc van Oostenrijk te interveriiereu. Daarbij is het echter gebleven en is het niet tot de onderleekening vau een traktaat, gekomen. Engeland was van den begin af aan in kennis gesteld der onderhandelin gen, doch een traktaat, gelijk de heer Disraëli dat begrijpt, heeft nooit bestaan. De interpellatie heeft na deze verklaring, geene verdere go- volgen gehad. De ministeriele Globe verklaart zich heden voor het door een aantal deskundigen aangeprezen ontwerp om nog eeno laatste expeditie af te zenden, ten einde de overblijfselen van sir J. Franklin en diens togigenooten in de Noordpool-st.reken op te sporen. De onderneming zou ditmaal aan minder bezwa ren onderhevig zijn en meer hoop op eenigen goeden uitslag geven, omdat, zoo als bekend is, voor eenigen tijd werkelijk voorwerpen gevonden zijn, die aan de vermiste reizigers toe- behooren, en men dus eenige aanwijzing heeft, bekomen van do plaats, waar zij zich bevonden hebben. Men verwacht nu, dat nog eene expeditie van regeringswege ondernomen zal worden. Uit hetge.ni in de zitting van het lagerhuis van jl. maan dag door eenen ian de ministers op eene interpellatie geant woord is, blijkt dat. de onderin ndelmg tusschen Feruck-Khan en den engelsclien gezant te Parijs voortgezet werd en onder de nadere instructien van den perzischen gezant, waarschijnlijk tot vereffening van het geschil tusschen Engeland enPerzia zou leiden.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2