MIDDELBLRGSCHE COURANT. N0, 19. Donderdag 1857. 12 Februarij.;; Tlanhoniitgiiigcit Deze courant verschijnt des dingsdaf*s, donderdags en Einnen deze gemeente en Vlis- fingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. KAN HET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN CËMEENTEBESTUREN. ICe li e nil ui ak i ng. De burgemeester eu wethouders van Vlissiugcn doen te we ten, dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 21 julij 1856 is vastgesteld de volgende VERORDENING OP HET MARKTWEZEN IN DE GEMEENTE VL1S81NGEN. Artikel 1. De markten, binnen de gemeente Vlissingen te houden, zijn: a. Eene jaarmarkt of zoogenaamde kermis in den loop van de maand julij. b. Twee weekmarktendes dingsdags en vrijdags. c. Vier dagelijksche markten: des maandags, woensdags, donderdags en zaturdags. Art. 2. De hij het vorige artikel bepaalde markten zullen evenwel geen plaats hebben, wanneer zulks bij bijzondere gele genheden nuttig, noodzakelijk of gepast geoordeeld wordt, en zulks ter beslissing van burgemeester en wethouders, voor wat de week-cn dagelijksche markten betreft; cn van den raad voor wat aangaat de jaarmarkt of kermis. Art. 3. De kennis of jaarmarkt zal eenen aanvang nemen op den tweeden dag der week, voorafgaande aan die, waarin de aarmarkl te Middelburg begint, en eiudigeu des zaturdags in den avond van die zelfde week; en het begin en einde daarvan op den middag van bovengenoemde dagen door het iuiden dei- klok van den stadstoreu worden aangekondigd. Bijaldien er te Middelburg geen kermis mogt worden gehou den, zal de kermis in deze gemeente aanvangen op den derden maandag van de maand julij. De week-en dagelijksche markten zullen aanvangen gedu rende de maanden mei, junij, julij en augustus des morgens ten 6 ure; gedurende de maanden april en september des morgens ten 7 ure, en gedurende de overige maanden des jaars des mor gens ten 8 ure; zij zullen eindigen des middags ten 12 ure. Art. 4. Üe dagelijksche markten zullen zich uitsluiteud be palen tot den verkoop van groenten èn fruit. Art. 5. De markten zullen gehouden worden, te weten De jaarmarkt of kermis op de groote Markt en Bierkaai. De weekmarkten op de groote Markt en gedurende de jaar markt of b\j andere byzondere gelegenheden, ter plaatse waai de dagelijksche markt zal gehouden worden. De dagelijksche markten op eene daarvoor geschikte plaats, op voordragt van burgemeester en wethouders door den ge meenteraad te bepalen. Het wordt aan burgemeester en wethouders vrygelatcn om by den aanvoer van aard- of boomvruchten met schepen of vaar tuigen, de uitstalling en den verkoop daarvan, vóór de schepen of vaartuigen zeiven, gedurende de uren voor de markt bepaald, toe te staan zullende in dat geval de kaai- of havenzijde, alwaar zulks geschiedt, als markl plaats worden aangemerkt, en de be palingen van dit reglement daarop toepasselijk zijn. Art. 6. Gedurende den marktlijd zullen er geene goederen, die op de markt doorgaans ter verkoop worden aangeboden, langs de stralen of aan de huizen mogen worden rond- of uit gevent. Art.7- De buitenlieden, en voorts alle andere personen, welke met groenten of vruchten naar de stad komen, zullen ge houden zijn daarmede zich regtstreeks naar de markt te bege ven, zonder die onderweg ter verkoop te mogen aanbieden of te verkoopen, zijnde het eveneens verboden cle buitenlieden of andere personen met groenten of vruchten naar en in de stad komende, hetzij buiten de poorten op stads grondgebied, het zij bjnnen cle stad, aan te houden en vau hen te koopen. Art. 8. Geene voor- of opkooping van levensmiddelen zal op de week-of dagelijksche markten mogen plaats hebben, tenzij gedurende de twee laatste uren van de markt. Art. 9. Behalve in de winkels der neringdoende ingezetenen zal er geen verkoop van boter mogen plaats hebben dan op de weekmarkten, zullende geene boter ter markt worden toegela ten, dan in behoorlijk geijkt vaatwerk of iu stukkeu, hebbende een juist gewigt van vijf of van twee eu een half ons, zullende, wanneer bij de weging, waartoe zoowel de commissaris van policie als de marktrnecsler bevoegd zijn, een verschil van meer dan een twintigste van het gewigt bevonden wordt, de boter in beslag genomen kunnen worclen, om bij den bevoegden reg- ter als bewijsstuk te dienen. Art. 10. Geen aanvoer, verkoop of afgifte van bedorvene of voor meuschelijk voedsel schadelijk geoordeeld wordende groenten, fruit, of andere levensmiddelen, noch ook van oud en verlegen wild of gevogelte zal ter markt mogen plaats hebben. Art. 11. Wanneer bij het ontstaan eener heerschende en besmettelijke ziekte het gebruik van deze of gene soort van levensmiddelen, door de daartoe bevoegde autoriteit, wordt geoordeeld aan de voortplanting en verspreiding dier ziekte bevorderlijk te zijn, zullen burgemeester en wethouders den aanvoer en verkoop daarvan kunnen verbieden. Art. 12. Geene aard- of boomvruchten zullen ter markt met manden mogen verkocht worden, tenzij dezelve de hoeveelheid bevatten vau de mudde ofderzelver onderdeelen. Van deze bepaling zijn nogtans uitgezonderd en daaronder niet begrepen de manden waarin de aard- of boomvruchten worden aangevoerd, om bij het stuk, het gewigt of den tel ver kocht te worden, noch ook de manden eeuvoudig gebezigd wor dende als middel van vervoer of van uitstalling, mits de verkoo. pers in dat geval behoorlijk van maat of gewigt zijn voorzien. Zijude van dit verbod wijders, overeenkomstig art. 2 van Zr- Ms. besluit van den 27 october i 827 (staatsblad no. 46), uitge zonderd zoodanige fijne vruchten en fruiten, welke gewoon zijn in potjes of manden verkocht te worden, zoo als aardbeziën, frambozen, moerbeziën en dergelijke meer, alsmede de kersen- bennen of manden. Art. 13. Bijaldien aard- en boomvruchten in zakken worden aangevoerd, ten einde alzoo te worden verkocht, zal de hoeveel heid iu eiken zak gestort, volgens art. 24 van het in het vorige artikel aangehaalde koninklijk besluit, eene nederlandsche mudde moeten bedragen; terwijl voor zoo verre de zakken al leenlijk als middel van vervoer of van uitstalling worden gebe zigd, de bepaling voorkomende in het tweede lid van het voor afgaande artikel ook in deze van toepassing is. Art. 14. Aardappelen zullen ter markt op geene andere wijze verkocht mogen worden dan bij de mudde en hare onderdeelen, cn de^gebruikt wordende maat behoorlijk uitgeschrapt en van klei gezuiverd moeten zijn. Art. 15. Geene kramen, tenten, loodsen, theaters, stallingen of diergelijke meer zullen mogen opgeslagen, noch tafeltjes, kruiwagens, stoelen, banken of wat. dies meer zij, geplaatst en even min door het daarop nederleggen en uitstallen van goede ren en waren, eenigen grond ingenomen mogen worden, dan na daartoe gedane aanvrage en verkregene toestemming van markt meesters en alleenlijk overeenkomstig de door deze beambten gedane aanwijzing. De personen evenwel, welke op de week-of dagelijksche markten gedurende een geheel jaar eene vaste plaats bezeilen hebben, kunnen die plaats, desverkiezende, jaarlijks voor zich, hunne vrouwen, inwonende kinderen of bedienden voortdu rend behouden. Art. 16. Alle andere personen zullen, ten einde ter markt en op de daartoe bestemde plaatsen over de door hen verlangde ruimte te kunnen beschikken, zich aan marktmeesters moe ten aanmelden, cn wel bij cle wcek-en dagelijksche markten vóór den aanvang derzelve, en bij de jaarmarkt uiterlijk op den vierden dag voor het begin dier jaarmarkt, en zulks het zij in persoon, hetzij met gefrankeerde brieven, met opgave van de lengteen breedte van den grond, welke men verlangt te beslaan, in nederlandsche maat uitgedrukt. Marktmeesters zullen aan diegenen, welke zich binnen den hiervoren bepaalden tijd hebben aangemeld, desverkiezende, zooveel doenlijk eu wanneer dit geschieden kan zonder het verbreken eener behoorlijke orde eu regelmaat, de zelfde plaats beschikbaar stellen, welke door hen bij de onmiddelijk vooraf gaande markt op bekomene aanwijzing is be/.et geweest, en marktmeestersin ieder geval gehouden zijn, bij de aanwijzing der plaatsen de meeste billijkheid in acht te nemen. Iemand redenen meenende !e hebben, om zich over de han delingen van marktmeesters ten zijnen aanzien te beklagen, zal zich deswegens tot burgemeester en wethouders kunnen wen den, die op de hij hen iugebragte bezwaren zullen beschikken zoo als zij zullen vinden te behooren. Art. 17. Zij die mogt en verzuimd hebben zich, op de wijze en binnen den tijd bij het vorige artikel bepaald, aan te melden, zullen geene aanspraak op eene plaats kunnen maken, en ge noegen moeten nemen met die, welke, wanneer er nog beschik bare ruimte voorhanden is, hen door marktmeesters zal worden aangewezen: zonder evenwel in dat geval regt te kunnen voor wenden tot liet innemen dezer zelfde plaats bij eene volgende markt. Art. 18. Goochelaars, muzijkanten, springers en andere dier gelijke personen meer, by f van art. 3 der wet van den 21 mei 1819 (staatsblad no. 34) van patent vrijgesteld, hun bedrijf niet op eene bepaalde plaats, maar langs de straten en pleinen, wegen, kaaijeu of waar anders ook verlangende uit te oefenen, zullen eveneens gehouden zijn, zich daartoe aan marktmeesters aan te melden, naar wier aanwijzing zij zich zullen moeten ge dragen; zullende echler de bij dit. artikel bedoelde personen hun bedrijf niet mogen uitoefenen, dan voorzien van een bewijs van toestemming, afgegeven door den commissaris van policie. Art. 19. Niemand zal ter markt andere of meerdere ruimte mogen innemen of bezitten, dan hem door marktmeesters zal zijn aangewezen: en is het mitsdien ongeoorloofd kisten en koffers buiten de tenten, kramen, loodsen enz. te plaatsen, of buiten en met overschrijding der toegestane ruimte cenige voor werpen of waren en goederen te stellen of te leggen. De wagenseu karren, waarmede groenten, vruchten of ande re goederen ter markt worden aangevoerd, zullen na ontladen te zijn, overeenkomstig de bevelen van marktmeesters moeten geplaatst, worden. Art. 20. Geene tenten en théaters zullen voor het publiek mogen opengesteld worden, dan na dat, bij een opzettelijk on derzoek, door of van wege burgemeester en wethouders, van derzei ver hechtheid voldoende is gebleken. Art. 21. Geene vertooningen zullen mogen plaats hebben, noch ook tooneel-, of zangstukken worden opgevoerd, welke met de goede zeden eu de openbare orde in strijd zyn, ter be- oordeeling van den burgemeester, die zoodanige vertooniugeu en de opvoering van diergelijke tooneel-of zangstukkeu door de zorg der policie zal doen beletten. Art. 22. Er zal in de tenten, loodsen, théaters, kramen of stallingen geen gebruik van vuur mogen gemaakt worden, ten zij onder inachtneming van de noodige voorzorgen, ter beoor- deeiing van den commissaris van policie; eveneeus zat in dezelve geen tabak mogen worden gerookt. In de bakkramen is het gebruik van krullen bepaaldelijk ver boden. Art. 23. Gedurende cle markt zullen geene kramen, tenten- loodsen, théaters ofstallingen mogen weggebroken worden, dan met. verkregene toestemming van burgemeester en wethouders. Art. 24. Een iegelijk die ter markt eenigen grond heeft besla gen of ingenomen, zal denzelven moeten ontruimd hebben, te wetenbij de jaarmarkt uiterlijk binnen drie dagen na het ein digen derzelve, en by de wekelijksche of dagelijksche markten vóór des namiddags ten 2 ure, ten ware door burgemeester en wethouders in bijzondere gevallen cenig uitstel mogt zijn ver leend.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1