fiHnnrnlcmösclir tijöincjcn. telijk de voorschriften der wet van 31 augustus 1853 (staats blad no. 83) in acht. Art. 144. Ten opzigtevan perceelen, door onderscheidene personen of huisgezinnen bewoond of gebruikt wordende, zijn de bewoners of gebruikers van de beneden verdieping aan de straatzyde aansprakelijk voor de rigtige naleving van de policie- bepalingen, vervat, in artikel 68 en 75. Art. 145. Onverminderd de bepalingen van art. 11 van het wetboek van strafvordering zijn met het opsporen van de over tredingen dezer verordeningen belast de leden van het bestuur der brandweer, de gemeenle-bouwmeesler en de agenlenvan policie en alle andere ambtenaren, ieder voor zoo veel betreft de zaken aan zijne werkzaamheid toevertrouwd. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Ylissingen, den 21 julij 1856. De burgemeester, J. W. CALLENFELS- De secretaris, M A B I L O T. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zee land, volgens hun berigt van den 1 augustus 1856, no. 48, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, ylissingen, den 5 augustus 1856. Burgemeester en wethouders van Ylissingen, De burgemeester, J. W. CALLENEELS. De secretaris, MABILOT. Middelburg 9 februarij. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter visie eene staat houdende opgaven nopens de scheepvaart te Cadix, benevens eenebelangrijke mededeeling betrekkelijk den handel in de Levant. Ten behoeve van de armen der nederduitsche hervormde diaconie, werd vrijdag avond in de Concertzaal alhier eene soiree littéraire et musicale gegeven. Het programma, dat uil verschillende voordragten van dicht en prozastukken bestond, afgewisseld door mannenkoor van de zangvereeniging Concordia, en eeuige obligaten voor piano en viool, voldeed in het algemeen zeer aan de in grooten getale opgekomeue hoorders. De onzuivere opbrengst bedraagt naar wij vernemen f 395. Jl. zalurdag avond omstreeks half zes ure, ontstond in een woonhuis in de Noordslraat bij de Markt brand, die zonder spoedige en doeltreffende hulp een zeer bedenkelijk aanzien zou hebben gekregen. De brand schijnt ontstaan te zijn in een ma tras, die op de boven voorkamer bij den kagchel te droogeu was nedergelegd, en bij het ontdekken was liet vertrek reeds zooda nig met rook vervuld dat de blussching met zeer veel moeite gepaard ging. Het is echter den tweeden commissaris van poli cie Hebbeling. wiens assistentie was ingeroepen, mogen geluk ken oin de reeds grootendeels verbrande matras, waaruit juist de vlam sloeg, al tastende door de met rook vervulde kamer te slepen en alzoo den verderen voort gang met behulp der beeren de Oude, commies ter stedelijke griffie, en Hoest., boekhande laar, ook met het inmiddels aangedragene water te beletten. De vloer, benevens de kleeden enz., moeten meerendeels ver brand zijn. Het engelsche stoomschip Ravensbourn, gezagvoerder R. Bacon, met passagiers en stukgoederen, van Antwerpen naar Londen bestemd, is gisteren namiidag door den zuidelijken wind, voor Ylissingen arriverende, tegen het westeriioofd v..n de koopmanshaven geraakt, waardoor bet. schip zoo zwaar be schadigd werd dat het. na verlies van anker en ketting en met zware lekkagie in den mond van de haven gebragt is, alwaar men aanving de lading in ligters te lossen ten einde het. schip tc laiiltrsfihfUrtCn, Er is echter van de lading slechts zeer weinig kynnen'ge^'wgen worden, daar reeds lieden ochtend omstreeks f W|, trossen waarmede het aan liet. westerhoofd vast- gesnosri^gJ-gdspVoligeu waren, gezonken is. De passagiers, vaartmfiSg^Vïde viae -admiraal li: Ferguson, directeur en kom- a\iKe alhier, bevond, zijn benevens de equipage geluK*jg^ï«(£r'twee manschappen van het scheepsvolk kwa men echter builen kennis aan wal; de heer B. van Lier, die onmiddelijk de geneeskundige hulp verleende, mogt na verloop ^"van=<]Stti§e uren zijne pogingen, tot herstel dier drenkelingen aangekend, met het beste ge1 olg bekroond zien. Uit>Ëruiniiïgen verzoekt men ons liet volgende mede tedeelen: Lj. vrijdag'avond had hier liet aangekondigde concert, ten voordeele flor armen plaats. Jlet werd gegeven door ecnigc hoe- Ven lefhebbers van de toonkunst, van elders daartoe naar deze gemeente overgekomen. In hetschoone en ruime school locaal, doelmatig en met smaak ingerigten sierlijk verlicht, verzamel den zich ten zes ure de talrijke hoorders en smaakten er eenige uren kunstgenot. Vooral het heerlijke pianospel verrukte de menigte, doch algemeen komt den heeren dilettanten lof en eere toe voor hunne talentvolle geleverde gaven. Den dank der gemeente hun op het einde in hartelijke woorden toegebragt verdienen die heeren in volle mate. te meer daar zij geheel be langeloos zich nog de moeite eener afreis van hunne woon plaatsen, tot bereiking van hun menschlievend doel, getroost hebben. Wel verdienden dank komt ook den heer ingenieur Muller hier woonachtig toe voor zijnen betoonden ijver, zoowel om het. concert als om de smaakvolle inrigling der zaal tot stand te brengen, terwijl hij welwillend zijne fraaije pianino voor dien avond ten gebruike afstond. Alles is ouder handhaving eener voorbeeldige orde ten beste afgeloopen, zijnde de opbrengst, honderd drie gulden geweest, waarvan alleen eenige noodzakelijke onkosten moeten afge trokken worden. Men verzekert, dat bij de aanstaande hervatting van de werkzaamheden der kamers, van regeringswege aan hare over wegingen zal worden onderworpen een ontwerp van wet tot het toestaan der noodige gelden, tot uitvoering der voorgeno- meue emancipatie der slaven in West-Indië. Men schrijft, uit Rotterdam vau 7 dezer Voor deze plaats is zeer weinig drijfijs, hetgeen hoofdzakelijk toe Ie schrijven is aan de omstandigheid, dat gisteren avond bij hoog water de Maas zich door de massa drijfijs bij IJselmonde heeft vastgezet. Voor Dordrecht was gisteren de rivier even als hoven en beneden en achter het eiland vol drijfijs. De Noord had zich gezet, naar men zegt, van Dordrecht tot Alblasserdam. De over- togt van Dordrecht op Zwijudrecht. en Papend recht, gaat zeer moeijelijk. Aan VVillemsdorp worden de passagiers van den antwerpschen spoorweg met de booten dier maatschappij over- gebl-agt. Men leest in de Haarlemsche courant: De heer van den Bossche, welke door Z. M. den koning tot gouverneur-generaal der nederlaudsche bezittingen op de kust van Guinea is benoemd, welke betrekking was opengevallen door bet overlijden van den beer Schomerus, en thans wordt waargenomen door den heer Derx", is gedurende vele jaren, eerst als cont roleur en later als assistent-resident werkzaam ge- weestin het binnenlandsch bestuur in de residentie Palembang, en heeft zich, onder de moeijelijke omstandigheden, waarin hy zich meermalen heeft geplaatst gezien, herhaaldelijk zoo bijzon der onderscheiden, dat de koning hem, wegens moed, beleid en trouw, met de militaire Willpms-orde, en wegens burgerlijke verdiensten met het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw heeft vereerd. Men schrijft uit, 's Gravenhage, dato 6 februarij, aan de Am- sterdarasche courant #Ik verneem dat de heer F. W. Conrad, president der com missie voor de doorgraving der landengte van Suez, en die zich thans, zoo als men weet., in Egypte bevindt, zich naar Jeruza lem zal begeven, of denkelijk thans reeds begeven heeft; van daar zal hij de terugreis naar het vaderland aannemen, en waar schijnlijk nog voor het einde dezer maand hier aankomen. De heer ingenieur Schueiiher, die, zoo als bekend is. zich mede aldaar bevond, is naar Konstantinopel vertrokken, om van daar insgelijks te repatriëren." Uir, Alexandrie wordt gemeld dat den 16 januarijjl.de eerste spadesteek gedaan is tot daarstelling van het kanaal, waardoor de Nijl in regtstreeksch verband moet gebragt worden met bet dour de landengte van Suez tc graven kanaal. Men leest het volgende in de Landbouw courant Hoe komt het, dat wij met vlak zuiden wind verscheidene dagen lang eene vrij sterke vorst gehad hebben? Deze vraag hebben zich ongetwijfeld velen gedaan, want in de daad het is iets geheel ongewoons, dat wij uit de hemelstreek, van waar wij gewoon zijn meerdere of mindere warmte te ontvangen, thans zulk eene strenge koude gekregen hebben. Dit verschijn sel laat zich onzes inziens alleen daaruit verklaren, dat. de zuid waarts vau ons gelegen hooge gebergten van Duitschland en Zwitserland over buitengewoon groote uitgestrektheden met sneeuw bedekt zijn, waarbij zelfs de bergreeks langs de noord kust van Afrika hare rol grootelijks mede spelen kan. De uit zijn aard warme zuide wind strijkt daarover heen, verliest, al zijne warmte, wordt t.ot, ver beneden het vriespunt afgekoeld en brengt ons strenge vorst aan. Is deze verklaring waar, zoo als wij het er voor rneenen te mogen houden, dan kan men daaruit met de hoogste waarschijnlijkheid voorspellen, dat wij tegen het voorjaar buitengewoon veel water te wachten hebben en dat het voorzigtig zijn zal om intijds maatregelen te nemen, ten einde niet. door overstrooming, dijkbreuken en al de gevol gen van dien overvallen te worden. Oenoeinius°eii en besluiten. Bij besluit van 4 dezer heeft Z. M. goedgevonden: 1. den ge pensioneerden luitenant-kolonel A. Frautzen, op zijn verzoek, met den 15 dezer aanst.. eervol te ontslaan als rnilitiecommis- saris in de provincie Drenthe, onder dankbetuiging voorde door hem iu die betrekking bewezen diensten2. den militiecommis saris in de provincie Zeeland A. J. M van der Mey als zoodanig met dien datum naar die provincie over te plaatsen, en 3. tot militiecommissaris in de provincie Zeeland te benoemenden gepensioneerden luitenant-kolonel J. Muschart,, behoord heb bende tot liet. corps ingenieurs, mineurs en sapeurs. Bij koninklijk besluit van de zelfde dagteekening is de heer J. F. R. S. van den Bossche, laatst assistent-resident van Tebing Tingi, thans met verlof uit Nederlandsch Indie hier te lande, benoemd tot gouverneur der nederlaudsche bezittingen ter kust van Guinea. Z. M. heeft, bij besluit van 22 der vorige maand, de navol gende opper-, hoofd- en verdere officieren op pensioen gesteld: P. S. R. van Hooff, luitenant-generaal op non-activiteit, adjudant van Z. M. in buitengewone dienst., ad f3000; A. van Citters, luitenant-kolonel op non-activiteit, ad f 1300; jbr. C. H. F. van Capellen, ritmeester op non-activiteit., adjudant van Z. M., zijnde tevens benoemd tot. adjudant van Z. M. in buitengewone dienst, ad f 1080; A. W. Lambrechts, kapitein op 2/3 van het activiteits traktement, ad f1080; J.J. Phaff, kapitein op 2/3 van bet activiteits traktement, ad f1065; allen wegens langdu rige dienst. Bij besluit van den 6 dezer heeft Z. M. goedgevonden, het eervol ontslag, aan jbr. J. L. de Casembroot., burgemeester en secretaris der gemeente St. Maartensdijk, op zijn verzoek, uit laatstgemelde betrekking verleend, inetzijue goedkeuring te bekrachtigen. IVecroIog-ïe. Den 3 dezer overleed te 's Gravenhage, in den ouderdom van 63 jaren, de gepensioneerde schout-bij-nacht Carel Roest, oud inspecteur vau de stoomvaartdienst, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwen kommandcurder orde van den Eiken kroon. lierk- en sclioolnieuws. Men verneemt dat door den ac!»demiselien senaat van.de hoogeschool te Leyden, het doctoraat in de godgeleerdheid, honoris causa, is opgedragen aan de heeren J. Tideman, hoog leeraar bij liet remonstrantsch, S. Hoekstra Bz., hoogleeraar bij het doopsgezinde en A. D.Loman, hooglecraar bij hetlutherscli seminarium te Amsterdam. Ourgerlijlie stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 8 februarij11. de Eluiter, jm. 25 j. met C. H. Sturm, jd. 25 j. Vlissingen, van 1 tot 7 februarij. Bevallen E. Aernouts geh. Collé, z. M. C. van Steyn gcb. van den VVeele, z. A. Heere geb. Hoelandt, z. J. C. Florisseu geb. van Rosmalen, d. Overleden: C. Schout., weduwe van P. Romborg, 61 j. J. Engelse, man van E. van Eek, 62 j. A. van Son, wed. van J. C. Senger, 70 j. C. A. Pijpe, wed. van J. iiubrcchtse, 65 j. M. C. de Sniidt, d. 21 m. D. Seyler, ongeil, vrouw, 48j. M. Neele- vaart, ongeh. vrouw, 60 j. II.Riemens, man van C. Roelsc, 39 j. N. Harte, z. 17 m. Goesvan 1 tot 7 februarij. Gehuwd: J. Veele, weduwn, 40j. met II. Visser, jd. 33 j. J. Vcrsee. jm. 30 j. metG. Visser, jd. 35 j. BevallenE. Geluk geb. Verweij, zoon. OverledenJ. Kramer, d. 5 jaren. Zierikzee, van 1 tot 7 februarij. BevallenA. M. van den Bliek geb. Rombouts, d. G. Lem- son geb. Jasperse, z. A. Pcrsenaire geb. Joosse, z. J. Pietersc geb. Olderiks, d. J. C. Kok geb. van Andel, z. Overleden L. Letzer, z, 4 d. A. Branden bare, wed. L. van der Valk, 82 j. M. Meermans, wed. J. Jagt, 83 j. H. van der Daf, man van W.C.Stevens, 45j. H. Verschuur, z. lij. J. van der Jagt, wed. J. van 't Hof, 46 j. M. Ariens, weduwn. 55 j. J. A. Horrevoets, d. 17 m. Hulst, van 15 tot 31 januarij. Bevallen: V. P. van Wacsberghe geb. Schuerman, z. J. A. de Koning geb. Brijssinck, z. M. E, Neefs gcb. de Wolf, z. A. M. Haak geb. van Mervennee, z. Overleden: L. M. Hufkens, d.5j. G. J. Neefs, z. 2d. J. Muhu, man van A. C. Verstraelen, 53 j. C. de Lozannc, man van J. A. Ncefcson, 67j- M.E. de Wolf, vrouw van J.B. Neefs, 22 j.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2