bliek den behoeftigen toestand van haar en hare kinderen te kennen te geven. Waarschijnlijk zal ten harer behoeve eene geldinzameling plaats hebben. Over Weenen is hier met den telegraaf een berigt uit Konstantinopel van den 16 dezer ontvangen, inhoudende dat de britsche krijgsmagt, die naar de perzische golf vertrokken is, het eiland Karrack en Bushire, zonder veel tegenstand te ont moeten, vermeesterd heeft, en dat het niet talrijke garnizoen uit de laatstgenoemde sterkte naar het binnenland teruggetrokken is. In dit zelfde berigt wordt, gemeld dat de generaal Chamber lain, die met een britsche afdeeling naar den kant van Caboul was vertrokken, naar Britsch-Indie is teruggekeerd. Ofschoon deze berigten nog bevestiging behoeven, houdt men ze hier voor waar, ten minste voor waarschijnlijk. Volgens vroegere opgaven uit Bushire, vau HO november, over Bagdad, Beyrut en Marseille ontvangen, waren destijds acht schepen der britsche expeditie voor Bushire aangekomen, maar zouden de operatien niet beginnen voordat, de overige schepen, die nog verwacht werden, mede waren aangekomen. Men dacht toen dat de Perzen zich niet tegen het ontschepen der troepen zou den verzetten, maar verder een harduekkigen tegenstand zou den bieden. Wat betreft de expeditie van den generaal Cham berlain naar den kant van Caboul wordt voorts in deze berigten, die van goederhand afkomstig zijn, verzekerd dat deze on dernomen is op uitdrukkelijk verzoek van dost Mahomeddat die troepen naar Britsch-Indie zouden terugkeeren, zooclra hunne dienst in Afghanistan niet meer noodig zou wezen om dat land tegen de Perzen te beschermen, en dat het alzoo zou blijken dat de meening, alsof zij best emd waren om Afghanistan bezet tc houden en te veroveren, ongegrond was. Verscheidene dagbladen wederspreken de geruchten, door The morning herald wegens op handen zijnde wijzigingen 111 het kabinet verspreid, maar laatstgenoemd blad houdt echter die bewering vol, doch nu niet bijvoeging dat die wijzigin gen eerst met paschen zullen plaats hebben. De officiële Loudon gazette deelt thans de benoeming mede van lord Napier tol engelsch gezant bij de Vereenigde staten. The electric telegraph company, aan welke ook de onder- zeesche telegraaf tusschen Engeland en 's Hage behoort, heeft een dividend over het afgeloopen jaar aangekondigd van 7 pet- Sedert gisteren avond is de telegrafische gemeenschap tusschen Dover en Ostende hersteld. Italië. Milaan 25 januarij. Een heden uitgegeven bijvoegsel van het Dagblad van Milaan behelst een besluit van Z. M. den keizer van Oostenrijk, waarbij amnestie verleend wordt aan al de lombardisch veuetiaausche onderdanen, die wegens misdrijven van hoog verraad, wegens beleedigingen jegens Z. M.of we gens opstand enz. veroordeeld waren. Bij het zelfde besluit worden alle nog hangende processen wegens dergelijke misdrij ven als de bovengenoemde vernietigd, en wordt.de onverwijlde ontbinding van het speciaal geregtshof van Mantua bevoleu. Nog meldt dat blad dat aldaar 11 zaturdag eeuezeer schitterende revue door den keizer in tegenwoordigheid der keizerin gehouden is over 16,000 man infanterie en 10 batt erijen artillerie. Des avonds had er een luisterrijk corso plaats; men begroot het aantal rijtuigen bij deze gelegenheid op 2000 en de menigte die toestroomde om de verlichting te bezigligen. was buitengewoon groot. Men schrijft uit Turijn, dat het sardinische minislerie den 15 dezer het plan tot het oprigten van een gedenktce- ken ter eere van het sardinische leger wegens het deel, dat liet aan den oorlog in de Krim genomen heeft, en waartoe reeds gelden te Milaan ingezameld worden, ontvangen heeft. De beeldhouwer V. Bela, een der uilstekendste kunstenaars te Turijn, zoude met de vollooijing van dit gedenkstuk in mar mer belast worden. Het gedenkteeken zoude op een der pleinen van Turijn opgcrigt worden. Sjïanje. Mad^icl 22- januarij. Het oficicel dagblad behelst een bullcr- tu»,« ^vahfuit blijkt, dat de koningin door de mazelen is aange- tist^maa'r.'zonder dat haar toestand cenige bezorgdheid inboe- zamLDe retèdër'kpnihgiri en des konings naar Andaluzië is in de ifJtfand'Töaarfc. bepaald; Grenada, Malaga, Cadix en Sevilla zullenm&at\b<E0ek begrepen worden. BS uitscliland. Weenen^-^ttwu^. De directie der oostenrijksche poste rijen hepft dezècde lijst bekend gemaakt van de hier te lande ..vérboden nieuwspapieren en tijdschriften. Daaronder vindtiraen sommige dfü.tsofie bladen van eene vrijzinnige strek king. De meeste cler op clè/lijst voorkomende bladen worden in de sardinische staten gedrukt en uitgegeven. De verbodene fransche tijdschriften iletreffen meerendeels de beoordeeling act xerKeJjjke aangelegenheden, en wel jn eenen protest ant- schen zin. Onder de verboden engelsche dagbladen vindt men The dailly news en The westminster review. Van de belgische behoort Le nord onder de bladen, die niet door de post mogen worden vervoerd en aan de grenzen worden afgewezen. De beraadslagingen over de organisat ie der votsteudam- meu worden op dit oogenblik met ijver te Konstantinopel voort gezet, ofschoon nog niet te voorzien is, wanneer zij geëindigd zullen zijn. omdat de hierbij betrokkene mogendheden zoo zeer van gevoelen verschillen. Zoo zijn het de heeren de Thouvencl en baron ButeniefF, die geheel eene lijn trekken, welke door hunne invloed deu sultan bewogen hebben, om het besluit tot bijeenroeping der divans geheel te wijzigen, waartegen echter lord de RedclifFe en baron van Prokesch van hunne zijde insge lijks zijn begonnen te intrigueren. In wel onderrigte kringen wil men weten, dat de eigenlijke beraadslagingen van de vol gens het verdrag afgezonden buitengewone commissarissen over de organisatie der vorstendommen naauwelijks voorde maand julij een begin zullen nemen, daar de divans ad hoe niet vroeger kunnen gesloten zijn. De oostenrijksche voorstellen aan het tolverbond, strek kende tot uitbreiding der traktaten die tusschen Oostenrijk en dat. verbond bestaan, zijn de volgende: 1. opheffing der door- voerregteu voor de handelsartikelen, komende uit het tolver bond of de oostenrijksche landen, en heffing van een reëel tran- sitoregt voor de handelsartikelen die door twee landen worden vervoerd2. het in overeenstemming brengen van het tarief des tolverbonds met het oostenrijksche stelsel, met name voor de voorwerpen van groote waarde; 3. de zelfde benaming voor de tarief-artikelen, zoo dat ééne verklaring in de beide landen zal kunnen dienen, 4. Instelling van gemeenschappelijke tolkan toren in groote handelsteden, bepaaldelijk langs de spoorwegen en de rivieren en vaarten, die Oostenrijk en het tolverbond ver binden 5. voet van gelijkheid voor Oostenrijk met. Pruissen en Saksen, wat de scheepvaart-rogt en betreft6. vermindering der regten op verschillende voorwerpen van verbruik en anderearti kelen; 7. volkoniene gelijkmaking van eenige verschillen in de heffing van zekere regten 8- nadere uitbreiding van bet. tolver drag, op den grondslag der tot dus verre verkregen uitkomsten. Berlijn 25 januarij. Aan de kamer van afgevaardigden zijn van regeringswege wederom twee ontwerpen van wet. tot wij ziging der constitutie aangeboden. Het eerste daarvan strekt om te bepalen dat de zittingen der kamers voortaan jaarlijks in de maand januarij, en niet. langer in het. najaar, geopend zullen worden, ten einde te gemoet te komen aan de veelvuldige klag- len van den kant. der leden over den langen duur der zittingen, waardoor zij voor een groot gedeelte van het jaar aan hunne huisgezinnen en beroepsbezigheden worden onttrokken, en ten einde tevens de nioeijelijkheid weg te nemen, welke de regering zelve ondervindt, om tijdig genoeg de voordragten te voltooijen welke aan de kamers bij hare zamenkomst moeten worden aangeboden. Het tweede ontwerp verandert de bestaande bepalingen om trent het wijzigen der constitutie in dier voege, dat de consti tutie voortaan langs den gewonen weg der wetgeving gewijzigd kan worden, en dat bij voord ragt en daartoe in iedere der beide kamers de volstrekte meerderheid der kamer bij twee stemmin gen, tusschen welke ten minste tien dagen verloopeu moeten, voldoende is. Volgens Der Berliner Montags Zcitung telt Duitschland op dit oogenblik 6000 zangers, tooneelspeelersen dansers,9000 koristen, orkestleden, schouwburgbeambten en verder perso neel of aanhang van schouwburgen. Het getal schrijvers en komponisten voor duitsche schouwburgen laat zich niet bepa len, Van de genoemde, tot het tooneel betrekking hebbende personen, ontvangen omstreeks 50 het maximum van de tracte- menten, 2500—6000 thalers. Bij de voorname leden van de groote hof- en sfads-scliouwburgen bedragen de tractementen van 1000 tot 2500 thalers, bij de middelbare en kleine hof theaters bedragen de tractemeuten van de eerste zangers van 1200— 2000 thalers, voor den tenor en barit on 8001500 tha lers, voor de eerste tooneelspelcrs 8001200 thalers, die van den twee den rang worden met 400— 600 thalers bezoldigd. Bij de perste schouwburgen in Duitschland worclt een kapitaal van 100 tot 500,000 thalers omgezet; bij de groote stad-en hof theaters een kapitaal van S0120,000 thalers, bij de kleinere een van 36—50,000 thalers. Frankfort 24 januarij. In de jongst gehouden zitting van den bondsdag heeft de heer vou Bismarck-Schöuhonsen, de •pruissische gezant, medegedeelddat aangezien thans Zwitser land aan de gevangenen van Neuehatel onvoorwaardelijk de vrijheid heeft hergeven, thans de koning van Pruissen bereid is over de verdere bepalingen aangaande de staalkundige betrek kingen van NeucMtel in onderhandeling te treden, waarbij de koning, even als tot dus verre, zich door den zelfden verzoenen den geest zal laten leiden. Tevens dankte de heer von Bismarck de duitsche bondsvergadering en de duitsche staten ieder af zonderlijk, voor de bonds-vrjendschappelijke gezindheid, met betrekking tot deu doortogt van pruissische troepen. Aan de Leipziger Zeitung wordt geschreven, dat over eengekomen is dat de te Neurenburg bijeen zijnde commissie tot beraadslaging over het ontwerp van een algemeen duitsch h..nde!swetboek, ook belast zal worden de ten opzigte van de verschillende bepalingen van het algemeene duitsche wissel- regt bestaande controversen op te lossen. Ten gevolge van het zekere vooruitziet op eene vreed zame schikking met Pruissen, zal de voorgenoemde zwitsersche tentoonstelling voor kunst en nijverheid, nog in den aanstaan den zomer gehouden worden. In de zwitsersche dagbladen wordt zelfs reeds de wensch geuit, de diplomatieke betrekkin gen met Pruissen, zoodra mogelijk, hersteld te zien, waarbij echter niet onduidelijk wordt te verslaan gegeven, dat de heer von Sydow, vau wien men gelooft, dal hij in deu opstand te Neuchalel min of meer de hand heeft, gehad, door een anderen gezant mogt vervangen worden. l'^raukrij li. Parijs 24 januarij. Bij de audiëntie die de keizer aan Feruck- klian verleende, heeft deze perzische gezant eene rede uitgespro ken, waarop de keizer antwoordde, dat hij zich gelukkig achtte de oude betrekkingen tusschen Frankrijk en Perzie weder aan. tc kuoopen. Tijdens de ooslersche oorlog was Perzies onzijdig heid niet nutteloos. Met leedwezen hebik vernomen," voegde Napoleon er bij, //dat de oorlog is uitgebarsten tusschen uw land en een mijner innigste bondgenooten. Ik hoop dat uwe zending het, herstel eens duurzamen vredes moge bespoedigen." De Moniteur berigt thans officieel, dat de heer Morlot, kardinaal aartsbisschop van Tours, tot aartsbisschop van Parijs is benoemd. Het bal dat 11. donderdag avond op het paleis der Tuile- rien plaats had was allerluisterrijkst, en de schoonheid der kei zerin werd daar weder algemeen bewonderd. De keizer en de keizerin kwamen ten tien ure, met prins Napoleon en prinses Mal lulde, in de zalen; de keizer was in generaals-uniform en de keizerin droeg een gewaad van roode zijde, versierd met dia manten en witte kant, terwijl haar hoofd met diamanten cn paarlen getooid was. Ten een uur na middernacht verwijderden HH. MM. zich weder. De perzische gezant woonde dit bal nog niet bij. De Moniteur deelt mede dat dr. Kern, buitengewoon ge- volmagtigde der zwitsersche regering, in eene audiëntie bij den keizer toegelaten is, eu bij deze gelegenheid zijne geloofsbrieven overhandigd heeft.. Van regeringswege wordt verslag gegeven van de plcg- tige installatie in liet hotel der britsche ambassade van de door koningin Victoria tot ridders der Ëath-orde benoemde Fran- schen. Deze plugt,igheid beeft, op den 17 dezer plaats gehad, en de koningin is bij die gelegenheid door den gezant, lord Cowley, vertegenwoordigd. Vrij algemeen begint men te gelooven aan de mogelijkheid dat het hof van cassatie bet, arrest, waarbij Verger ter dood is veroordeeld, zal vernietigen, daar stellig bij de overhaasting waarmede de zaak is behandeld, een of andere vorm zal ge sebonden zijn. Zoo ook gelooven vele personen dat de keizer den veroordeelde grat ie zal verleenen, niet. bepaling dal hij in een krankzinnigen gesticht moet worden opgesloten. Wat het eerste betreft,verwacht men dat ten gevolge der cassatie de zaak voor het hof van assises van Versailles zal worden gebragt. De lieer Delangle, zoo wordt gezegd, heeft vergeten de gezworenen te beëedigen, en deze schennis van deu vorm is zoo groot dat het arrest moet vernietigd worden. Op herhaalden en krachtigen aandrang van den heer Nogcnt Saint-Laurens, den verdediger van Verger, is eene commissie beuoemd belast met het onderzoek naar den al of niet krank zinnigen toestand des veroordeelden. Verger moet. inderdaad, naar men zegt, krankzinnig zijn of met veel bekwaamheid waan zin veinzen, want bij heeft in de gevangenis gezegd, //dat de keizer maar ééne zaak zou hebben te doen, om een stout voor beeld van verhevene regtvaardigheid te geven, namelijk door hem (Vergerj tot aartsbisschop van Parijs te benoemen." Weldra zal hei huis, dat prins Napoleon tusschen de ave nue Montaigne en de straat. Jean Gou jon in den stijl van Pom- peji voor zich laat bouwen, geheel voltooid zijn. De vetgulders zijn bezig met het versieren der kolommen van de ingangen en der friezen. Op het eerste binnenplein, tusschen het huis en het buitenhek, is een vischvijver, aangelegd, die door de tuinlieden met laurierboomen, maguolas en andere zware planten omringd wordt. Dit gebouw, geheel gesticht, beschilderd en verguld in den stijl van die welke onder de lava cn de asch van den Vesu vius gevonden zijn, levert een zeer ongewoon en schoon ge- zigt op. Voor het aanleggen der straat Rivoli alhier is het afbre ken van 414 huizen noodzakelijk geweest. Alhier wordt thans, met goedvinden natuurlijk der rege ring, een werkje verspreid, getiteld: //Waarom zijn er eigenaren van huizen in Parijs? opgedragen aan de huurders." Als de schrijver van dat boekje wordt genoemd zekere Charles Du-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2