MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 1857. 29 Januai'ij. N°' 13. Deze courant verschijnt des dingsdapfs, donderdags en z.it'OxJagG. Binnen deze gemeente en Vlis- •ingon geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De pi-ijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groöte letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van woensdaff avond 8 ure. Aanhonöuuncjm VAX HETRlJKSBESTUC1t.PB0yrVCi.iLEES GEHEMEBESTlffi. Burgemeester en wethouders van Neuzen brengen ter ken nis van haar die genegen zijn te dingen naar de betrekking van Vroedvrouw in die gemeente, waaraan eene jaarwedde ver bonden is van honderd en twintig guldendat zij zich, met over legging van bewijzen van bevoegdheid, behooren te melden met portvrije brieven of in persoon bij den burgemeester, vóór den 10 februarij van dat jaar. Neuzen, den 23 januarij 1857. Burgemeester en wethouders van Neuzen, J. P. L) RON KERS, burgemeester. G. VAN DEN BERGE, secretaris. Oinncnlixnöscljf tijdingen. Middelburg SS januarij. Door den gemeenteraad is in zijne zitting van heden o. a. be sloten dat er een nieuw gasthuis zal worden daargesteld, op de plaats van het tegenwoordige werkhuis aan het Noorpoortpleiu. Voorts is, terug komende op een vroeger besluit, vastgesteld dat cene gezondheids-commissie alhier zal worden benoemd, omtrent welker zamenstelling nader beslist zal worden. Men verneemt dat door den heer commissaris des konings in deze provincie, tol. zetters voor de directe belastingen voor het dienstjaar 1857, in de gemeente Middelburg, zijn benoemd: de, heeren J. van der Leyé, J. D. M. de Stoppelaar, E. J. Brieve. 11. M iddelburg en D. J. van der Horst Serie. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage: 1. eene herziene tolverordening door de regering van Hamburg, uitgevaardigd den 22 december 1S562. de Ham burger Börsenhalle van 1 januarij 1857; 3. onderscheidene Matistieke bescheiden, als: een overzigt der in 1856 te Konings berg gesloten overeenkomsten van bevrachting, en eene opgave der aldaar en te Pillau in 1S56 aangekomen schepen en uitge voerde waren. verjaarde muntbiljetten, uitgegeveu krachtens de wetten van 18 december 1845 en 17 september 1849; dat deze muntbiljet ten almede gedurende den gezegden termijn zullen worden aangenomen door 's rijks betaalmeesters, zoo wel in verwisse ling, bij zoo verre en tegen zoodanig betaalmiddel als hunne kassen gedoogeu, als in overstortingen door de daartoe bevoegde c omptabeleu ten behoeve van 's rijks schatkist; en dat na den laatsl.en december 1S5S geen gelegenheid tot verwisseling der muntbiljetten van 1845 eri 1849 meer overblijft; weshalve de houders van die biljetten ten ernstigste worden aangemaand om zich den op nieuw verleenden termijn ten nutte te maken. Gisteren heeft te Haarlem eene vergadering plaats gehad van afgevaardigden uit de in de provincie Noordholland geves tigde reederijkerskamers, in welke bijeenkomst de onderlinge belangeu dezer vereenigingen zijn besproken geworden. In eene buitengewone vergadering van de Haarlemsöhe reederijkers- kamer Lourens Janszoon Coster werden door deze afgevaar digden verschillende voordragten gedaan. De leden met hunne dames hadden op de gewone wijze toegang. Uit het 40ste jaarlijksch verslag van het Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder landen, uitgebragt, den 20julij 1856, blijkt dat de collecte in 1855 heeft, opgebragt f 27,047,07$. Het getal der verminkten en nageblsvenen van gesneuvelden is weder met 56 verminderd. Het aantal der infirmen daarentegen is weder van 1088 tot 1094 geklommen. Onder de bedoelde infirmen behooren78 blinden die te Waterloo gestreden hebben319 blinden die den strijd met Belgie bijwoonden; 20 blinden die in Neerlandsch overzeesche koloniën of bezittingen buiten Europa gestreden hebben; 166 blinden die geene veldlogten hebben medege maakt 134 infirmen die tc Waterloo hebben gestreden91 in firmen die den strijd tegen Belgie bijwoonden; 38 infirmen die in de koloniën of bezittingen builen Europa streden83 infir men die in en door de dienst zijn gebrekkig geworden, zonder veldlogten te hebben medegemaakt; 138 veteranen van 40jarige dienst, en 27 gebrekkige zeelieden, tc zamen 1094 infirmen Gedurende 1855 zijn in het invalidenhuis verpleegd 82 ver minkteen infirme militairen. Op 31 december van dat jaar be stond de bevolking uit 72 man, onder welke 48 deelgeregtigden en 24 in koloniale dienst infirm geworden krijgslieden, wier vcrpleegkosten worden vergoed. De gelieele kosten van het invalidenhuis zijn in 1855 1'23,927,70. Z. M. heeft bij besluit van 18 december jl. bewilliging ver leend tot oprigtiug der naamlooze vennootschap: De middcl- burgsche stoompellerij en meelfabriek." Wij vernemen dat op vrijdag den 6 februarij aanslaande we der eene soiree littéraire et. musicale zal plaats hebben, waarvan de opbrengst bestemd is voor buitengewone uitdeeüngeu aan de armen der nederduitseh hervormde diaconie. Men schrijft ons het volgende uit Zierikzee van 26 dezer: -f- De vreugde over de goede verlichting met gas is hier van korten duur geweestde groote gashouder schijnt niet bestand tegen de drukking geweest te zjjn, althans is heden morgen ge scheurd, zoo dat men vreest voor eene slagnatie van twee a drie maanden. Bij de aanvankelijk goede resultaten, is dit opont houd, d.-.t vooral voor winkeliers zeer ongeriefelijk zal zijn> dubbel tc betreuren. In de zitting van den gemeenteraad Ie Leyden, van 22 dezer, is o. a. met. 16 stemmen tegen 1 aangenomen een adres aan Z- M. den koning, tot verkrijging eener bijzondere wet op het ge maal, waarbij dit middel met f2 zou worden verhoogd. Ook is vastgesteld een adres aari Z. M., strekkende dat aan elke ge meente de verpligling wordt opgelegd tot heffing van 150 op centen op het gedistilleerd. Wijders heeft de raad zich met algemeene stemmen vereenigd met het voorstel van burge meester en wethouders, tot adhesie aan het adres van den gemeenteraad van Haarlem, omtrent de vrijstelling der zegel geiden van den burgerlijken stand. De heer commissaris des konings in Zuidholland, ridder van der Heim van Duijvendijke, is in zoo verre hersteld, dat hij zich langzamerhand weder met de werkzaamheden van het provin ciaal bestuur zal kunnen bezig houden. Sedert eenigen tijd werden Leydens ingezetenen verontrust door minder of meer ware geruchten van diefstal en inbraak. Nu vijf weken geleden werd eene som van f 800 ontvreemd ten huize van deu kommandantder militaire strafgevangenis, onder de bijzondere omstandigheid dat deze gevangenis en de daarbij bchoorende gebouwen door eene gracht, omringd en door eene sterke wacht bewaakt zijn. In den avond van 25 dezer mogt het aan de ijverige bemoeijingen der policie gelukken twee per sonen op heeter daad te arresterenten huize van een welgesteld winkelier, die zich met de zijnen ter kerk had begeven. De die ven kwamen meteen valsche sleutel de woning binnen, en wer den daar door vier policie-beambteu, na hevige worsteling, ge kneveld. De derde die de wacht moest houden is ontsnapt, door dat de pistool van den heer Hendriks, commissaris van policie, weigerde. Te Brussel heeft men, onder het toezigt van vele aanzienlijke staatsmannen en geleerden, het hoogst belangrijk plan ge vormd, om al de werken van Ph. van MarnixvanSt. Aldegonde, welke, zoo als men weet, zoo allergewigtigst zijn voor de ge schiedenis der hervorming inde Nederlanden, uitte geven. Mar nixvanSt. Aldegonde.. te Brussel in 1538 geboren, streed met zwaard en woord voor de bevrijding zijns vaderlands en is als letterkundige, heizij hij fransch of vlaamsch schreef, eender belangrijkste verschijnselengelijk hij als mensch een der edelste karakters was. Zijne gezamenlijke werken zullen in G deelen verschijnen, waarvan de 4 eerste zijne Tableaux des différends de la religion, en de 2 laatste zijne in het vlaamsch geschreven //Bijenkorf der roomschekerk" met een overzigt in de fransche taal, zullen bevatten. De heer E. Q,uinet, die, zoo als men weet, zeer lezenswaardige artikelen over Marnix van St. Aldegonde heeft geschreven, zal daarbij eene inleiding en aanteekeningen leveren, terwijl de heeren A. Lacroix en E. van Meeren de uitgave zullen bezorgen. Benoemingen en toesluiten. Z. M. heeft, bij besluit van den 17 dezer, goedgevonden den 2den luitenant-kwartiermeester P. van der Weyde, in zijne an- cienneteit als 2den luitenant, over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Iudie. Bij besluit van IS dezer heeft Z. M. goedgekeurd het be roep uilgebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente van Zoutelande, classis Middelburg, op J. C. S. Thomas, can- didaat. Nnrine en leger. Ongeveer 100 grenadiers van het regement grenadiers en ja gers zijn thans gewapend geworden met het nieuwe model der wapenrusling. Naar men verneemt zal dit telken male met een lOOtal worden voortgezet. De minister van financien brengt, by deze ter ennis van de belanghebbenden dat, krachtens de wet van 24decemberl856, tot en met den laalsten december 1858, ten kantore van de nederlandsche bank, zal worden gevaceerd tot de verwisseling, hetzij tegen muntbiljetten, uit te geven krachtens de wet van 26 april 1852, betzij tegen ander betaalmiddel, van de reeds Verleden week zijn wederom vier personen uit de kolonie der Maatschappij van weldadigheid te Veenhuizen in het huis van arrest te Assen overgebragt, beschuldigd van het schrijven van brandbrieven; een vijfde persoon, die mede zou gearresteerd worden, was na het plegen van het misdryf overleden. önitmlcmi>scl)c tijbinflen. Engeland. Londen 24 januarij. De majoor Heed, lid van het lagerhuis, die van wege de meeting in Exeter Hall gemagtigd was aan den kanselier der schatkist het besluit dier vergadering mede te deelen nopens de wenschelijkheid van eene vermindering der 'income-tax, nu de oorlog tegen Rusland ten einde is, heeft, reeds eene bijeenkomst met. den kanselierder schatkistgehad. Laatst- gemelde heeft den majoor de redenen ontvouwd, waarom hij tot dus verre aan die belasting boven andere de voorkeur heeft gegeven. Hij weigerde echter eenige ophelderingen te geven nopens de zienswijze der regering in deze thans zoo veel bespro kene aangelegenheid, daar het kabinet alleen aan het parlement, verantwoordelijk is. De weduwe van den beroemden componist J. Haydn heeft een brief aan The times gerigt, om aan het engelscb pu-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1