3fftijï>ingcn. ©elating wan coupons. tjauMsbrrigtcn. Vüelöaöigljciïi. stelsel in Rusland, die van eene progressieve vermindering der inkomende regt.en zal vergezeld gaan. Gedureudehct afgeloopcn jaar hebben 20532 schepen den Sondtol betaald. Dit getal overtreft dat van 1S55 met 471-5 schepen, en is bovendien grooter dan dat van eenig jaar, met uitzondering van 1847 en 1853, toen het 2152G en 21539 be droeg. Het dagblad Eaedrelandet zegt dat de staatsraad van Denemarken iu zijne zittiug van jl. donderdag het antwoord van het kabinet op de nota's der duitsche mogendheden heeft vastgesteld. Dat antwoord behelst eene krachtige en uit voerige verdediging van het regt tot verkoop der domeinen, en legt het voornemen aan den dag om van de tot hiertoe gevolgde gedragslijn ten opzigle der hertogdommen niet af te wijkeu. F* 1'a.n li rij Bi. Parijs 24 januarij. De Moniteur behelst in zijn noramet van heden een artikel betrekkelijk de aangelegenheden van Neuchatel, waarin Fraukrijks aandeel aan de behandeling dier zaak uitkomt en aan Zwitserland een goede afloop daarvan als gewaarborgd wordt. In dat artikel komt het volgende voor ^Zwitserland handelde loffelijk toen het de neuchatelsche ge vangenen op vrije voeten stelde. Daar Frankrijk vertrouwelijk met de verzoenende inzigten van Z. M. den koning van Pruissen bekend gemaakt was, gaf het aan Zwitserland te verstaan wat de strekking en omvang van Pruissens eischen waren. Indien Zwitserland geweigerd had de gevangenen te ontslaan, dan zou Frankrijk het aanwenden van dwangmiddelen tegen het eedge nootschap niet hebben kunnen belettendoch Zwitserland heeft van zijnen kant de gestelde voorwaarde vervulden alzoo ligt Frankrijk thans onder de verpligting om op eene voldoende beslechting der zaak aau te dringen. Zwitserland kan zich thans zonder gevaar ontwapenen, daar Pruissen reeds verkondigd heeft dat het bereid is om over de zaak zelve in onderhandeling te treden; en men mag alzoo de hoop koesteren op eene defini tive schikking, die met het belang en de eer van beide partijen strookt." Het geregtshof van eerste instantie der Seine heeft den 22 dezer uitgemaakt, dat de handschriften van wijlen koning Lodewijk Pilips, welke dc prinsen der familie Orleans lerug- eischten, niet aan hen zullen worden terug gegeven, maar aan de heeren, in wier bezit die stukken zijn gevonden, zijnde de prinsen veroordeeld in de kosten van het gevoerde regtsgeding. Men weet dal de bedoelde handschriften aanteekeningen waren uit het leven van den overleden vorst, en hoe vermoed werd dat die uit het paleis der Tuilericn ontvreemd waren tijdens de februarij-om wenteling. Lc droit, bevestigt dat Verger zich tot den keizer gewend heeft om gratie. Het verzoekschrift is in een smeekenden toon vervat, doch overigens doet het zien, dat hij dc door hem ge pleegde misdaad nog uit het zelfde oogpunt beschouwt als vroeger. Hij verklaart namelijk in dit verzoekschrift, dat het christendom eene hervorming noodig heeft en dat de lagere geestelijkheid vrijgemaakt behoort te worden van het juk der hoogere geestelijkheid. Verger, die zich opgeworpen heeft als een soort Peter de kluizenaar van dezen nieuwen kruistogt, heeft deze taak willen volbrengen door dien moord, en derhalve den grootsten kerkelijken dignitaris in Frankrijk willen treffen. Hij verklaart in zijn rekwest, dat zijne ter dood veroordeeling hem geenszins verwonderd heeft, voor een beroemd slagtoffer moest men eene groote regterlijke manifestatie aan den dag leggen; doch nu daaraan voldaan is, behoeft men niet verder te gaan, ja dit zou zelfs ouregtvaardig en ontstaalkundig zijn. Hij eindigt met de verklaring, dat zijn verzoek voegzaam inge willigd kan worden door eene edele verbanning. Overigens kan hier nog bijgevoegd worden dat Verger tegen zijn advokaat verklaard heeft, dat zoo het vonnis van het hof van assises niet gecasseerd wordt, de regt vaardigheid van de aarde verbannen is en het woord van den aposlel: #slerven is gewin," verwezenlijkt zal worden ten voordeclc zijner vijanden. Verger heeft niet, opgehouden zich te beklagen over de werke loosheid, waartoe het dwangbuis hein noodzaakte en vooral omdat het hem belette te schrijven. Men heeft dan ook gedeelte lijk aan zijn verlangen gehoor gegeven, door zijne regterhand los te maken. Iiij kan dus schrijven, maaralle voorzorgen zijn genomen dat hij geen misbruik van deze vrijheid kan maken. De veroordeelde is kalm bedroefd en terneder geslagen; zijn slaap 'is echter ongerust. La gazette des tribunaux zegt dat hij in de gevangenis een gesprek heeft gehad met zijn vader, die bij hem toegelaten werd. Men dacht dat die ontmoeting een aandoenlijk looneel zou op leveren, doel) dit was niet het geval; Verger was zeer bedaard en zeide tot zijn vader, dat hij niet meer ontroerd moest zijn dan hij (Verger) zelfs was. Het schavot,zeide hij buitendien,a is voor mij nog niet opgerigt. Ik heb den keizer geschreven, en ik heb het grootste vertrouwen in zijne barmhartigheid." Berigten uit Kouslantinopel van 16 dezer zeggen, dat de conferenlien Ier zake der vorstendommen afgeloopen zijn, Dui zend man turksche troepen zullen de Donauprovinciën bezet ten, teu einde aldaar, gedurende het len uitvoer leggen van den firman die op de vestiging der divans betrekking heeft, de orde le handhaven. Een circassisch opperhoofd is, met eene officiële zending belast, te Konstantinopel aangekomen. Tijdingen uil. Perzië zeggen dat de Engelschen het eiland Karak bezet en Buschira in de Perzische golf bemagtigd hebben. Den I november 1856 is gepraaid op 33 gr. 24 min. z. breedte, 3 gr. 50 min. o. 'engte van Greenwich hel fregatschip Phoenix, gezagvoerder J. Johansen; alles wel aau boord. liet hollandsche fregatschip Osiris, gezagvoerderKramer, van Batavia en bestemd naar Middelburg, den 22dezer ter reede van Vlissingen gearriveerd, heeft iu lading4034 kanassers sui ker, 3570 balen koffij, 1158 schuitjes tin en 4505 bossen bind- rotting. Door gemelden bodem is op den 31 december laatsll. gepraaid op 25 gr. 51 min. w. lengte en 13 gr. 38 min. n. breedte de engelsche bark Sultan. Onder liet aantal schepen gisteren van de reede van Vlis singen naar zee gezeild, bevond zich de hollandsche klipper brik Henriettegezagvoerder iï. Chevallier, bestemd naar Soe- rabayaaan boord hebbende als passagiersde heer N.Versteegh en de heer G. Broers, officier van gezondheid 3de klasse, ge plaatst zijnde bij het leger in Oost-Indien. Den vorigeu dag vertrok van Vlissingen naar Engeland de hollandsche schooner Alma, gezagvoerder 11. Bow byes. Volgens schrijven van gezagvoerder Hoek, dato 14dezer, was hij toen met het barkschip Walcheren zeilende in het Bris- tolkanaal, op reis van Cardiff naar Hongkong; schip en equi page warenin den besten staat. De gemeente-ontvanger alhier heeft bekend gemaakt in de drie volgende maanden februarij, maart en april ten zijnen kan tore dès voormiddags van 10 tot 12 ure te zullen vaceren, op vrijdag voor de overneming der obligatien lastens de gemeente, en op dingsdag tot uitbetaling van de iuteressen, verscheneu.31 december 1856 ad 4 pet. KI eekr afprijzen. Avignon 21 januarij. Dc meekrap neigt hoe langer hoe meer lot rijzing. Rosé wor tels betaalt men fr. 48 a 49, palud dilo fr. 53 a 54. Gemalen is gevraagd tot fr. 59 a 60 voor SPPP rosé cu fr. 63 a 64 voor SFFF palud. Tot deze prijzen kan men alleen oud goed koo- pen met 2 a 3 pet. schade, Rotterdam 26 januarij. Meekrap was vast, geheel als voren, best goed hield men vaster. (Graanmarkten. Amsterdam 26 januarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 53. Lijnolie op zes weken 421*. Koolzaad (dadelijk) 90 p. vl.. Rotterdam 26j anuarij. Tarwe 40, rogge 20 cents lager, anders alles de zelfde prijzen. KBriJzen vau effecten. Amsterdam 26 januarij. Nederland. Werkelijke schuld 63J dito dito 3 75* dito dito 4 Handelmaatschappij 4* 137| Rusland. Oblig. bij Hope co 104* dito dito 1828/1829 5 Certific. dito 1840 4 n dito bij Stieglitz 4 dito dito 1854 5 Oblig. bij Stieglitz (nieuwe) 96* Certific. van inschrijving 6 Spanje. Oblig. nieuwe stukken li 't 231 Binnenlandsch 3 P 36£ Oostenrijk Oblig. metalliek 5 74* 2\ 38* dito nieuwe betaalbaar Amst.. 5 86 Belgie. Certific. bij Rothschild 2* Portugal. 3 441 Ojstenr. Oblig. nationale 5 pet. 76j Spanje. 551 Grenada,. Oblig. 6 pet. nu3 pet. 20* Mexico Oblig. 1853 3 pet. 21| Nederland. Maatschappij van weldadigheid 4 pet. 62 Beurs van Londen, 24 jan. ten 12 ure. Consols 93* Beurs vanWeenen, 24 jan. (Slotprijzen.) Metalliek. 5 pet. 82*. Beurs van Parijs, 24 jan. (Slotprijzen.) 4} pet. compt. 3 pet. 68,05. Prijzen vau coupons eu losbare obligatien. Amsterdam 22 januarij 1856. Metalliek f 27,82$Napelsche f25,60; Diverse engelsche in £f 11,60; Engelsche Russen f 11,60 Pransche f55,12*; Bel gische f 55,62*Pruissische f 34,62*: Spaansche piasters f 2,38; Spaansche coupons per fr. 54,62*; Hamb. Russen f36,56*; Russische iu zilveren roebels f36,50; Poolsche in tl. f27,25; Nationale metalliek fCoupons f 29,50. Middelburg den 26 januarij 1857. De commissie Loon voor werk berigt onder hartelijke dank betuiging de ontvangst eener gift van f 500, onder de letters H. P., op den 23 dezer maand bij den voorzitter bezorgd, met het bepaalde doel om te worden besteed voor de aan de bolwer ken dezer stad te verrigten werkzaamheden. De commissie voornoemd, A. M. CRAMER, voorz. HUBERTUS REKKER, secretaris. Middelburg, 26januarij 1857. De Yereeniging tot het bezoeken der armen maakt dankbare melding van de ontvangst der volgende giften: den 21 dezer de zuivere opbrengst van de op 19 dezer door de Vereeuiging nut en vermaak gegeven soirée littéraire et musicale f 103,97$, den 23 dezer van H. P. f500, iu een bankbillet f300 no. 817, dato 24juuij 1854 en een dito f200, no. 128, dato 8 april 1852, en van een onbekende een coupon nationale 2* pet. werkelijke schuld ad f 4,95 no. 270. De directie der Yereeuigiug, J. J. DE KANTER, voorzitter. N. VERHULST Wz., penningm. Veere, den 27 januarij 1857. Wij maken dankbare vermelding van twee giften, als: de eene van drie muntbiljetten, ad f 10 ieder, nos. 72 B. K., 20S L. X. en 244 A. N., in een couvert, waarop stondf 30 voor de armen te Veere, onder de letters S. A., en de andere van f 20, namens P. H., voor den arme te Veere, dus te zamen f 50, beide door den notaris W. M. Snijder te Middelburg voor onze commissie ontvangen; terwijl nog voor ons dooreen vroeger ingezeten beschikbaar zijn gesteld 150 drooge essen mutsaards. De commissie ter voorziening in dc buitengewone behoeften der armen te Veere, J. A. VAN KAKUM, president. M. J. VAN DEN HEUVEL, secret. Arnemuiden, den 26 januarij 1857. Het diakonie armbestuur berigt weder metinoigen dank aan de onbekende gevers of geefsters en met toebidding van 's Hee ren besten zegen, de ontvangst der navolgende giften, bij den heer P. M. de Ligny ingekomen, als: 1 mans- en 23 vrouwen hemden en 6 paar kousen, onder het opschrift, //Arnemuiden letter X;alsmede eene coupon, ten laste der stad Amsterdam, groot f 5 en een bankbiljet no. 335, groot f 25, met opschrift //voor de armen te Arnemuiden onder de letters S. A;" heden onder de letters P. H. f 20, met bescheidene vrijmoedigheid onze talrijke armen, welke weder eenige verkwikking hebben genoten, in de gunst van bevoorregleu minzaam aanbevelende. Namens het armbestuur van Arnemuiden, JOH. ODDING, pres. P. KWEKKEBOOM, ontvanger Domburg, 25 januarij 1857. Met innige blijdschap en hartelijke dankbaarheid jegens de weldadige gevers maakt het diaconie armbestuur dezer ge meente melding van de ontvangst van eene gift bestemd tot bui tengewone bedeeling, van A groot f 50. in 5 muntbilletten af 10 ieder, nos. 130 B.O., 682 O.W., 710 S.O 740 H.P. en 857 S.P.; alsmede van f 30 onder het bijschrift //Voor de armen te Domburg," onder de letters S. A. Levert dp wintertijd weinig verdiensten op, diakenen beve len dan bij voortduring hunne behoeftigen aan de christelijke weldadigheid aan. Namens het armbestuur, W. LEHMAN DE LEHNSPELD.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3