c- ontslag te verleenen aan den heer S. J. Bertel, als 2de luitenant, bij het half batailion no. 2, 2de compagnie, uit hoofde van ver andering vau woonplaats; en 2. bij de rustende schutterij in die provincie te benoemen, den heer J. de Visser, tot 2den luite nant, bij het half batailion no. 1, 2de compagnie. Bij besluit van 22 dezer, heeft Z. M. goedgevonden tot rector-magnificus bij de hoogeschool te Lêyden voor het aca demiejaar 18571858, te benoemen den hoogleeraar F.Kaiser. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 dezer is aan mr. C. C. E. d'Engelbronuer een eervol ontslag verleend uit z'ijue betrek king vau secretaris-generaal bij het departement van justitie, met toekenning van wachtgeld. Bij Zr. Ms. besluit van de zelfde dagteekening zijn be noemd bij het departement van justitie: 1. tot. secret.-generaal jhr. mr. W. A. C. de Jonge, thans referendaris bij dat. depar tement; 2. tot referendaris mr. B. J. Gratania, thans substituut officier van justitie bij de arrondissements-regt'oank te Leyden. Bij Zr. Ms. besluit van den 21 dezer is de officier van ge zondheid der 2de klasse L. van der Hegge Zijnen, met den laat- sten dezer uit 's rijks zeedienst ontslagen. Z. M. heeft, bij besluit van den 17 dezer, goedgevonden den 2den luitenant-kwartiermeester P. van der Weyde, van het 5de regement infanterie, in zijne ancieoneteit als 2den luitenant over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie. Z. M. heeft, bij besluit van den 22 dezer, goedgevonden te benoemen tot commies van staat bij het departement van oorlog jhr. mr. H. P. van Karnebeek, advocaat bij den hoogen- raad der Nederlanden en ambtenaar bij het provinciaal bestuur van Zuidholland. Bij koninklijk besluit van den 17.dezer is de eerste klerk bij het departement voor de zaken der roomsch-katholieke eere- dienst J. Schilte benoemd tot adjunct commies. Het heeft Z. M. den kuning behaagd tot ridder der orde van de Eikenkroon te benoemen, den heer Fraquiuet, advokaat te Maastricht, die zich onderscheiden heeft door zijne studiën en werken over de archeologie van Limburg en door zijne ijve rige bemoeijingen ten behoeve van den landbouw in dat gewest. Bij Zr. Ms. besluit van den 4 dezer is de heer PI. C. Wil- mans erkend als consul van Pruissen, te Batavia. Bij koninklijk besluit van den 18 dezer zijn bij het depar tement van buitenlandsche zaken bevorderd, tot commies de lieer mr. H. A.van Dijk. thans adjunct-commies, en tot adjunct commies de heer M. L. van Deventer, thans 1ste klerk. ltfa.rine en Ieg;er. f i Zr. Ms. kuilkorvet Prins Maurits der Nederlanden, kom- mandant de kapitein ter zee G. Vogel poot (benoemd directeur kommandant der uederlandsche zeemagl in de West-Iudien), bestemd naar West-Indien, is gisteren van de reede van Vlis- singen naar zee gezeild, met de gebruikelijke saluutschoten, welke van de wallen dier vesting, alsmede door het ter reede liggende barkschip Osiris beantwoord werden. Volgens een particulier berigt van Smyrna, dato 9 dezer, was Zr. Ms. fregat De Ru y ter, kommandant de kapitein ter zee H. J. van Maldeghemdien dag van daar vertrokken naar Scala Virulate en, na aldaar veertien dagen ter opsporing van zeeroovers te hebben vertoefd, naar Athene vertrokken. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, ouder bevel vau den kapitein ter zee W. Stellens, is den 14 dezer van Lissabon naar Madeira vert rokken, ten einde de Maleijers, die het schip Twenlhe hebben in brand gestoken, af te halen en naar Nederland over te brengen. Dezer dagen is door Z. M. vastgesteld de uniformverande- ringvoor de officiereu der artillerie, magazijnmeester zijnde, na melijk: in plaats van den tot dus verre gedragen rok, een korte jas van donkerblaauw laken, overeenkomstig het bestaande model bij het wapen der infanterie, doch met de gewone artillerie knoo- pen en zwart fluweelen. kraag; voorts de overige kleeding en wap_eniag als de officieren bij de regementen vesting-artillerie, doch de laarzen zonder sporen. De uniform voor de magazijn meesters der artillerie, geen officieren zijnde, is als voren om schreven, doch de1 korte jas zonder epauletten en passanten, in plaats waarvan de kraag omboord zal wezen met een smal bor- ^nrd§qlJep:'aaB weerszijden voorzien van drie gouden lissen, vol- geésihfit^fn^dèl, vastgesteld voor defortificatie-opzigters der ls te "klasse. Aan de Utrechtsche courant wordt uit 's Gravenhage ge schreven: Tot aanvulling van het reeds in uwe courant medegedeelde, aangaande de garnizoensverwisselingen, die met 1 mei aan- staandp by het leger zullen plaats hebben, deel ik u ze thans in haar gelieel mede, en wel als volgt Het 1ste regement infanterie, gekommandeerd door den lui tenant-kolonel Happé, marcheert van Zeeland naar Gelderland het Xste hatailon, onder bevel van den majoor Schoppé, naar Arnhem en detacheert naar Doesborgh; het 2de batailion, on der bevel van den majoor Vleugels, naar Grave: de staf en het 3de batailion, onder bevel van den majoor Weier en het 4de ba tailion onder bevel van den majoor Baptist, naar Nijmegen. Het 8ste regement gekommandeerd door den luitenant-kolo nel Scharten, van Gelderland naar Zeeland, en wel: het 1ste batailion, onder bevel van den majoor de Witt, naar Middel burg; het 2de batailion, onder bevel van den majoor Staring, naar Neuzen, Sluis en Philippine: de staf en het 3de batailion, onder bevel van den majoor Hirschman en het 4de onder bevel van den majoor de Bock, naar Vlissingenterwijl het 3de batail ion eene kompaguie naar Breskens detacheert. x Het 3de batailion van het 5de regement infanterie, dat te Geertruidenberg onder bevel van den majoor van Emden gar nizoen houdt, verwisselt met het 4de batailion, dat onder kom- mando van den majoor Knijff, Ie Breda in bezitting ligt. Het 1ste batailion grenadiers, gekommandeerd door den ma joor Sweemer, vertrekt van 's Gravenhage naar Leyden, om het 4de batailion jagers, onder bevel van deu majoor de Bock, al daar af te lossen, hetwelk alhier terug keert. De 1ste kompagnie rijdende artillerie, kommandant kapitein d'Hamecourt, marcheert van hier naar Leyden en zal hier wor den vervangen door de 3de kompagnie van het regement veld artillerie, welke thans te Utrecht, onder bevel van den kapitein Werner, garnizoen houdt. De 3de kompagnie van het lste regement vesting-artillerie, onder bevel van den kapitein Dolleman, verwisselt met de 8ste kompagnie,d:e onder konimando van den kapitein In de Betou, te Groningen in bezetting ligt. Van het 2de regement vesting artillerie verwisselen de 2de kompagnie, kapitein van Alphen, te Vlissingen, met de 6de kompagnie, kapitein Dozy, te Breda en de 4de kompagnie,^kapitein van Ingen, te Brielle met de 7de compagnie, kapitein van Dort, te Dordrecht. Van het 3de re gement vesting-artillerie, verwisselen de 6de kompagnie,kapi tein Smits, te Maastricht en de 7de kompagnie, kapitein Glans beek, te Gorinchem. SSurg-erlijlie stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging deu 25 januarijG. Gillissen, jm. 26 j. met P. J. Johannissen, jd. 20 j. Vlissingen, van 17 tot 24 januarij. Bevallen: A. Broekman geb. Snijders,d. T. E. Hanenberg geb. Quarin, d. A. A. Sterk geb. den Hollander, d. W. Lange- veld geb. Snijders, d. A. Ie lloy geb. Tanis, z. S. P. Slavekoom geb. Hutchison, z. M.Jasperse geb. Ova,z. C. D. Bourdrez geb. van Heuven, d. Overleden: A. E. van den Bos, vrouw van G. Baert, 74 j. A van den Bovenkamp, d. 4 j. 11. J. Ossewaarde, z. Ij. E. A. Keijzer, d. 3 m. P. M. van Oostveen, d. 8 m. Z. Hendrikse, z. 13 m. J. Lems, z. 5 j. Goes, van 17 tot 24 januarij. Bevallen: S. F. Contant geb. Tresling, z. J. Wabcke geb. Lepoeter, d. Zierikzee, van 17 tot 24 januarij. Gehuwd: J. Swemer jm. 49 j, met W.A. llumph, jd. 39 j. M. Bakker, jm. 22 j. met K. van denHoek, jd. 19 j. A. Bolbijl, jm. 23 j. met K. P. Deijbel, jd. 23 j. Bevallen: C. Bodewijk geb. Cornelisse van der Stel, z. J.M. Opperman geb. Luycx, d. M. Boskam geb. Vermeide, z. T. Manni geb. de Kok, d. M. Koster geb. van den Berge, z. OverledenJ. de Kater, z. 16 j. Hulst, van 1 tot 15 januarij. GehuwdC. Esseling, jm. met P. P. van Ombergen, jd. Bevallen R. de Schepper geb. Hageman, d. 11. van Gieseu geb. Viven, d. Overleden G. van Giesen, weanwn. van A. Hcfmau, 72 j. Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1857. Wind tb to s .1 1o ri Thermometer 'A> r«§ c -3 a Regen. Laagste torrsperat. enverschil met de hoogste. Aanmerkiwjen. 8 j Zwcst.2 771-5 6.0 10.96 6.64 0.1 3.0 f4.0 heijige lucht. 19 W. Zw. 2 7G7-E 6.5 0.97 7.14 0.1 5.0 „1.5 211 Zuid. 3 757-fi 7.0 0.95 5.98 03 1.0 «6.0 betrokken. 21 Z. t.W. 2 750.8 7.0 0.88 5.51 0.4 2.5 «,4.5 bewolkt. 22 W.t. Z. 1 757-fi 6.0 O.'J-L 6.01- 0.0 1.5 7 1.0 ii 23 Zwcst. 2 74(1. 8.0 0.85 6.18 0.1 2.0 „6.0 ii 24 Z.t. W. 3 74-1.6 8.0 0.92 5.94 0.1 2.0 „7.0 öuitrnlan&sctje tijbinijen. üngelaiul. Londen 22 januarij. Men begint, al meer en meer tegelooven, dat de drie grootste maritieme mogendheden gemeenschappe lijk zullen handelen in de zaak van China en dat land zullen noodzaken, ecnige concessien te doeu voor den algemeenen wereldhandel. Intusschen hebben in verschillende steden vergaderingen plaats, om zoo wel tegen den ooriog met China als met Perzie te protesteren. Een beroep op liet parlement zal daarvan het gevolg zijn. The times deelt de volgende gewigl igc depeche uit Alexan dria, van 15 dezer mede: De stoomboot Calcutta is met be- rigten uit Hongkong van lö^december te Suez gearriveerd. Yell, door de burgery en de volksmenigte ondersteund, bleef lialstarrig volhouden. Het fort, French Folly was ingenomen en vernield. De Chinezen hadden de factorijen in brand gesto ken en al de aongs waren verwoest. De oostersclie bank, de bank van Agra en de handelsbank stonden in brand, zonder dat er hoop op behoud er van bestond. Een treurig ongeluk had plaats gegrepen; sir O. F. Lane, neef van J. Bowring, is door het instorten van een muur verpletterd. Men zeide dat de stad Canton niet lang meer gespaard zou worden, en dat men reeds begonnen was rakelten en bommen daarin te werpen." The morning post behelst in zijn nommer van gisteren een belangrijk artikel over het geschil met Perzie. Daarin wordt medegedeeld, dat door de perzische regering laatstelijk een zeer oorlogzuchtig manifest uitgevaardigd is. Tevens wordt ver klaard dat liet bezetten van Bushire en Karrack de eerste stap van Engeland op den weg der vijandelijkheden is, maar dat het daarbij niet blijven zal, en dat de tegenwoordige verwikkelingen zelfs wel op den ondergang van liet perzische rijk zouden kun nen uitloopen. Dat eeuc afdeeling van het brilsch-indisclie le ger in Kabul gerukt zou zijn om Dost Mohammed, Engelands bondgenoot, tegen de perzische troepen te beschermen, is naar de verzekering van dat blad onwaar. Volgens The morning-licrald is in den gisteren gehouden kabinetsraad beraadslaagd over eene wijziging in het ministerie, bij welke al de peelisten weder deel zullen uitmaken van liet bewind. De heer Gladstone wordt genoemd als aanstaande mi nister van financiën, en lord Aberdeen verscliijut zelfs weder op de lijst, door genoemd blad gegeven. Met meer waarschijnlijkheid ziet men de aftreding van sir Robert Peel te gemoet, als een onvermijdelijk gevolg van zijn gedrag tegen sir Charles Napier en zijne redevoering: «Mijne reize van Londen naar Moskou." Het gerucht wil dat, reeds kort na het openen der parle- mentszitting, een wetsontwerp tot voorkoming en bestraffing van bedriegerijen in den handel zal worden ingediend, en zulks naar aanleiding der ondervinding van liet. vorige jaar, hetwelk zoo talrijke bedriegerijen van dien aard, op eene ontzettend groote schaal, heeft opgeleverd, Moeijelijk valt liet echter te bewijzen op hoedanigc wijze de wetgevende magt hierin zou kunnen tusschen beide komen. Volgens een door The times medegedeeld schrijven uit Napels van den II dezer waren er in de laatste dagen niet min der dan 400 personen door de policie in hechtenis genomen. De aanslag van Milano, gevolgd door het springen van liet. groole buskruidmagazijn te Napels en vau liet. fregat Carlo III, had liet gouvernement tot het vermoeden gebragt, dat, er onder de troepen eene uitgebreide zamenzwering bestondhierom was eene bijzondere commissie met dc policie over liet leger belast; zij had reeds 100 personen in hechtenis doen nemen. Het zelfde schrijven zegt dat laatstelijk twee scharen uitge wekenen, trots de waakzaamheid der policie, veilig in Sicilië gekomen waren en er aanstalten voor een nieuwen opstand maakten. Italië. De sardinisclic kamer der gedeputeerden heeft den 18 dezer, met goedvinden der regering verklaard, dat de vrijheid van onderwijs onder de beginselen van Piemonts constitutionele staatsregeling behoort en tot grondslag van allele maken ver ordeningen betreffende het openbaar onderwijs moet worden genomen. Alleen eenige liberale leden hadden bedenkingen tegen de onbepaalde huldiging van dat beginsel, daar zij be vreesd waren dat de staatsscholen niet bestand zouden zijn tegen de mededinging der door particulieren en kerkelijke ver- eenigingen opgerigte scholen, welke beduchtheid het ministerie ook wel eenigzins scheen te dcelen. Spanje* Madrid 24 januarij. Een besluit der koningin bepaalt dat de cortes op den 1 mei aanstaande zullen zamenkomen; dat de wettiglijk toegelaten senaatsleden cn de verkozene volksafge vaardigden op dien dag met de thans gebruikelijke formaliteiten alhier zullen vergaderen, en dat de verkiezing der volksafge vaardigden naar de voorschriften der wet van 18 maart 1846 zal plaats hebben. Duitsclilandi Frankfort 21 januarij. De nicuweruspjsche spoorweglinien zullen ouder leiding vau fransche ingenieurs aangelegd worden. Men ziet er eerstdaags eene keizerlijke ukase te gemoet be treffende de nieuw aan te leggen spoorweglinien. Er is mede ernstig sprake vau eene wijziging van het tegenwoordige tol-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2