COURANT. MIDDELBURGSCHE 1857. 27 Januarij. ömjtfïftïmöscl)f tijöingm. N0, 12. Dingsdag Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatuxdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van maandaa: avond 8 ure. middelburg 3(i januarij. De gemeenteraad alhier zal op woensdag namiddag ten één ure, eene openbare zitting houden ter behandeling der navol gende onderwerpen Installatie van den heer mr. Lantsheeroverlegging proces verbaal, kasopneming; voorstel burgemeester en wethouders, personele belastingenbij resumtie rekening wisselbankbij resumtie cijns meestoof; bij resumtie gezondheids-commissie; bij resumtie stichting gasthuisbenoeming adsistent markt meester: bij resumtie adres Haarlem. In de zitting van den lioogen raad der Nederlanden van 20 dezer (kamer van strafzaken) is J.SIierendrecht, commissionair te Zierikzee, appellant van cassatie tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van 20 october 1856, waarbij hij veroordeeld is tot eene correctionele gevangenisstraf voor den lijd van een jaar, geldboete van f 100 enz., niet ontvanke lijk verklaard. Door de Centrale directie van Walcheren heeft op den 22 de zer plaats gehad de openbare aanbesteding der levering van houtwaren, binnen scheepsboord. De beide pcrceeleu zijn aan genomen als volgt: 1ste perceel (eikenhout) door J. Dolk Hz. 1c Leur, voof f11,960, en hel.2de perceel (masthout) door C. Kuyk te Breda, voor f 2,200. Het heeft H. lv. H. prinses Erederik der Nederlanden behaagd een fraai bewerkt canapé-kussen in te zenden voor de aanstaan de verloting van vrouwelijke handwerken ten behoeve der ar men alhier. Tot de plaatsing der volgende regelen aangezocht, meenen wij de opname daarvan niet te inogen weigeven "Men verneemt, dat iu de afgeloopene week eene vergadering gehouden werd van de alhier gevestigde afdeeliug der Neder- laudsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, ten huize van een der leden. De opkomst was talrijker dan bij eene vorige gelegenheid. Door den wcleervv. heer P. van der Scheer werd een ernstig en krachtig woord van opwekking gesproken, die het hooge gewigl van deze vereeniging in het licht stellende, het betreur de dat zij in het algemeen minder bijval vindt dan zij verdient! en daarom hare leden hier ter stede, ofschoon nog niet velen in aantal, aanspoorde om niettegenstaande allen tegenstand en miskenning harer bedoelingen met ijveren getrouwheid voort te gaan op den ingeslagen weg, en ieder in zijnen kring aan hare uitbreiding te arbeiden. Ook werd door den heer W. itombouts een dichtstuk voorgedragen, getiteld: De bekeering eens dronk aards, dat met belangstelling en genoegen door de aanwezigen werd aangehoord. Het plan bestaat deze vergadering, de eerste in dezen winter, spoedig door eene tweede te doen opvolgen die iu een ander locaal zal worden gehouden, en waar belang stellenden zullen worden uitgenoodigd, ook die tot deze ver eeniging nog niet zijn toegetreden." Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter in zage de navolgende haudelsberigtenEen exemplaar van het bclgische handelsverslag over het jaar 1855 opgaaf omtrent den handel in Bremen over 1856, waarbij onder anderen eeuc vergelijking gevoegd is der invoeren gedurende 1850 en vol gende jaren; staat van naar Oost.-Indie verzouden katoenen goederen gedurende de maand december jl. Omtrent, het ontwerp van wet op het lager onderwijs ont vangt. men het volgende belangrijke berigt Men wil weten dat het wetsontwerp op het lager onder wijs, zoo als het nu is gewijzigd, thans bij den raad van minis ters in overweging is. liet denkbeeld van den laatstelijk afge treden minister van binneulandsche zaken, volgens hetwelk de staat de meeste kosten van het onderwijs zou dragen (en welke kosten, naar men verzekert, op 3 millioen gulden werden ge raamd) moet thans opgegeven zijn. Men voegt er bij dat, naar het thans opgemaakte ontwerp, aan het lager onderwijs de strekking zon worden gegeven tot bevordering van zedelijk- christelijke deugden. De regeling der zaak van het nederlandsche kroondomein heeft thans haar volle beslag bekomen, op eene wijze waarover men zich verblijden moet, wanneer men bedenkt, tot hoeveel onaangenaamheden en voor den zedelijken luister der kroon nadeelige wrijvingen de behandeling van zoodanige zaken aan leiding geven, kan eu iu andere landen, door de iuhalige baat zucht van gekroonde hoofden, werkelijk aanleiding gegeven heeft. De goederen, die het nederlandsche kroondomein uitmaken, werden bij de wet van 26 august us 1822 aan koning Willem I afgestaandoch op dien met den aard van kroondomeinen kwalijk strookenden voet konden zij, vooral nadat, zij door de belgische revolutie waren gesmaldeeld, niet blijven en in 1848 werden zij door koning Willem 11 aan den staat teruggegeven. De overdragt aan het rijk, liet noodwendige gevolg dier terug gave, door onderscheidene omstandigheden vertraagd zijnde, heeft bij notariële akte van 16 april 185G plaats gehad. Een op het grootboek der 2$- pet. staatsschuld ingeschreven kapitaal, nominaal van f 1,173,400, verkregen door den afstand van tot hel kroondomein behoorende grondstukken en tienden, is tevens ingeschreven en op naam van het kroondomein ge steld. Vervolgens is bij een koninklijk besluit van I mei 1856 het beheer van het kroondomein geregelddaarbij is ook be paald, dat de gelegenheid tot afkoop der lot hel kroondomein behoorende tienden, overeenkomstig de voorschriften van het burgerlijk wetboek, opengesteld blijft, dat de opbrengst der al- zoo afgekochte tienden in inschrijvingen op liet grootboek der staatsschuld ten name van het kroondomein belegd, en van deze operatien telken halfjare door den administrateur van het kroondomein verslag aan den koning en aan den minister van financiën gedaan zal worden terwijl afstand van tot het kroon- domeiu behoorende grondstukken niet anders dan krachtens eene bijzondere wet kan plaats hebben. Thans heeft de koning, in de regeling dezer zaak ten einde toe loijaal en roijaal willende te werk gaan, bij besluit van den 4 dezer bepaald, dat het. bovengemelde besluit van 1 mei 1856 tor kennis des publieks zal gebragt worden, alsmede de notari ële akte van 16 april, zoo als dit bereids in de Staatscourant is geschied, en dat vervolgens ook de halfjaarlijksche opgave van afgekochte kroon tienden telkens openbaar gemaakt zal worden. (Prov. Drentsche en Asser courant) Men meldt uit Erederiksoord van 22 januarij: Naar men van goederhand verneemt is de vrees, dat de Maat schappij van weldadigheid in staat van kennelijk onvermogen zou verklaard worden, grootendeels geweken, ten gevolge van de hoop die men meent te mogen koestereu, dat die vaderland- sche instelling zal kunnen behouden blijven, ten gevolge van met een nieuw tc benoemen bestuur te maken schikkingen. Men leest in dc Nederlandsche staats-courant Op den 19 dezer, des ochtends ongeveer ten 7 ure, werd door de bemanning der Texelsche lootsboot no. 7, gevoerd doorschip- per C. Buis, ecu barkschip ontwaard; zittende in de buiten gronden bezuiden Calantsoog, waar het des nachts ten half vier ure was gestrand, liet was de engelsche bark Haltwhistle, ge zagvoerder James Patterson, geladen met rijst en suiker, ko mende van Batavia eu bestemd naar Bremen. Onmiddelijk beijverde men zich op het loodsvaartuig om dc boot uit te zetten, behoorlijk te bemannen, en daarmede het in nood verkeereude schip te bereiken, hetgeen na veel moeite en inspanning gelukte. Den ketting ontsloten eu een tros van het schip uitgebragt hebbende, welke aan den mast van de loodsboot, die voor anker lag, werd bevestigd, wisten zij, met zeemansbeleid, omstreeks tien ure in den morgen, het schip van den grond af te draaijen en in vlot water te brengen. Alie dienstdoende zeilen werden toen bijgezet om verder op te zeilen en alzoo schip en lading te behoudendoch te vergeefs, doordien de wind te schraal werd om boven land te komen, waardoor zij genoodzaakt werden te ankereu, terwijl het schip in vlot water lag. Doch door het bre ken van den ketting geraakte het schip andermaal op strand, even voor dat de stoomboot, welke ter assistentie was geseind, aldaar aankwam. Het schip toen met geene mogelijkheid meer af te brengen zijnde, werden af-en aanvarende, veertien man der equipage gpred en zoo veel mogelijk hunne goederen gebor gen. De gezagvoerder Patterson en de stuurman nog aan boord gebleven zijnde, hield men zich met de genoemde loodsboot no. 7 en dc later door den inspecteur over het loodswezen te Wil lemsoord te hulp gezondene loodsschokkers no. 1, en 5 in de nabijheid van het schip, tot dat ook de gezagvoerder eu stuur man, des ochtends van den 20 dezer noodseinen doende, werden gered- Daartoe waagden de binnenloods J. C.Smit en de loodsk wee- keling Jacob W. de Wijn zich zonder aarzelen iu eene vlet of kleine boot; even zoo deden de loodskweekelingen R. P. Visser en Jan W. de Wijn, benevens Audries Bommel, zeesjouwer aan den Helder, niettegenstaande zij gezien hadden dat de cerstvermelde vlet vol water was geraakt, en zij dus bijna een wissen dood te gemoet gingen. Zij hadden vrijwillig zich mede aan boord van-den sohokker no. 1 begeven. Aan de drie laaisten gelukte het met levensgevaar den gezag voerder en den stuurman van het schip te halen en op den schokker no. 5 over te brengen. De vlet waarin dc binnenloods J. C. Smit en de kweekeling Jacob W. de Wijn zich bevonden, is door de hooge zee vol water geslagen, waarbij genoemde loods het slagtoffer is ge worden zijner opofferende menschenliefde. De kweekeling Jacob W. de Wijn heeft, na drie uren met de golven tc hebben geworsteld, gelukkig nog het strand mogen bereiken, na zijnen togtgenoot J. C. Smit naast zich te hebben zien wegziuken in de diepte. De geheele equipage van het gestrande schip is vervolgens behouden in het Nieuwediep binnen gebragt. De Sheboygan nieuwsbode van 19 december 11. zegt ten aan- zieu van onzen vroegeren gezant in Noord-Amerika, den heer Dubois, over wiens gedrag de regering derVercenigdc staten op heldering aan onze regering gevraagd heeft, het volgende //Blijkens een telegrafisch berigt uit Washington, van den 10 dezer, heeft de nederlandsche regering haren minister te Was hington, den heer Dubois, teruggeroepen en hem naar Dene marken in eene lagere betrekking gezonden. Men wil weten, dat dit geschied is, omdat de nederlandsche regering ontevreden was over zijn gedrag bij het verhoor van Herbert. Binnen wei nige weken zoude er een nieuwe minister te Washington arri veren als opvolger van den heer Dubois. Onze lezers zullen zich herinneren dat, toen de heer Dubois bij het verhoor van Herbert voor het vermoorden van den ierscheu bediende Kea ting in een hotel te Washington als getuige geroepen werd, hij weigerde als zoodanig op te treden, omdat hij een afgezant en zulks beneden zijne waardigheid was. Dit zoo zijnde, dan verdient de nederlandsche regering in dezen allen lof; zulke //waardige heeren" mag men niet door de vingers zien." BenociEiing;cii en besluiten. Aan het nederlandsch-indisch leger een hernieuwd blijk van belangstelling wenschende te geven, heeft hetZ. M. den koning behaagd, bij besluit van 22 dezer, Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Erederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, te be noemen tot luitenant-kolonel bij het wapen der infanterie van dat leger, en hoogstdenzelve le plaatsen a la suite van hetzelve. Bij besluit van 20 dezer, heeftZ.M.goedgevonden: 1. by dc dienstdoende schutterij in Zeeland op zijn verzoek eeryol

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1