ikftijïnmjrii. $janMsberigtm. De morning chronicle bevat, naar aanleiding van het vergaan der mailboot Violet, een ingezonden stuk, waarin de meerdere spoed en uit vele oogpunten ook de doelmatigheid eener postdienst betoogd wordt tusschen Harwich en Rotter dam, ter vervanging van die tusschen Dover en Ostende. In dat stuk wordt uitvoerig uiteengezet, dat de overtogt naar Rot terdam veel minder gevaar biedt, dat die beter is, om dat die minder onder den inyloed staat eener naburige groote mogend heid en omdat dit geschiedt naar een land, waarmede Engeland zoo staatkundig als godsdienstig sympathie heeft. Verder wordt er op gewezen, dat de weg naar het hart van Duitschland thans daardoor zou worden bekort, na de aansluiting der nederland- sche en duitsche spoorwegen. Nog wordt betoogd dat in plaats van de overlandmail over Marseille, die over Rotterdam moest gelegd wordenwaardoor men dadelijkzoodra de weg van Laybach naar Triest geheel gereed is, zes dagen zou winnen; de overtogt over Rotterdam en verder per spoor naar Laybach Triest en Alexandria zou het traject van Londen naar Bombay in 18$ dag doen plaats hebben. Bij den aanleg van spoorwegen tot aan Konstant inopel zou men op nieuw eenige dagen winnen. Eindelijk voegt het blacl er bij, dat buitendien de doelmat igheid blijkt uit een staatkundig oogpunt, die een transito verkeer met Nederland en Pruissen voor Engeland aanbiedt, en spreekt de schrijver ook nog van de staatkundige voordeelen, die het ver keer met Oostenrijk zou ten gevolge hebben, daar het veel meer dan diplomatieke protocollen den weg zou banen lot cene be vrediging van deitaliaansche.hongaarsche en montenegrijrische kwestien. Volgens een bij The morning post. ontvangen schrijven uit Parijs schijnt het, dat Engeland en Frankrijk, op aanhouden van Rusland, thans ernstig bedacht zijn op het verwijderen hunner krijgsmagt van het grieksche grondgebied. The times vestigt cle aandacht op cle dezer dagen alhier gehouden vergadering van duizenden werkcloozc arbeidslieden en zegt dat er thans in Engeland in de daad veel armoede gele den wordt, ten gevolge der improductieve oorlogsuilgaven, wel ke vermindering van het nationale kapitaal en verhooging der belastingen veroorzaakt hebben. Hierbij maakt The times de opmerking, dat het stelsel der in Engeland bestaande ar/nwetten niet, zoo als door de makers daarvan beloofd werd, strekt om de kosten van het onderhoud der armen veel te verminderen en den staat daarvan geheel te ontheffendat integeudeel vele armen zich thans door eenig misdrijf toegang tot, cle strafgevangenissen verschaffen en al daar door deu staat met groote kosten onderhouden worden. Volgens een brief uit Weenen, door The times medege deeld, heeft het napelsche gouvernement dezer dagen bcrigt ontvangen,dat een paar honderd lieden van Malta in Sicilië ge komen zijn; het zag daarin eenen van Engelands zijde begun stigden toeleg om oproer inzijn gebied te stichten. Uit Napels wordt aan het genoemde blad, ouder dagfeeke- ning van den 8sLeu dezer, geschreven dat de oorzaak van het springen van het, napelsche fregat Carlo III nog zeer twijfelach tig was. Dat de ramp door opzet veroorzaakt is, acht de engel- sche borigtgever niet onwaarschijnlijk, bij de spanning en mis noegdheid, die naar zijne verzekering onder het publiek in Napels heerschcn. Verder bcrigt hij, dat aan het napelsche hof alle feesten ver schoven zijn wegens de reeks van openbare rampen, welke in korten tijd daar te lande zijn voorgevallen, en dal het engelsche oorlogschip, hetwelk voor Napels lag en op het punt was om eeneu kruislogt le ondernemen, vooreerst die reede niet zou verlaten. Sjpainje. De toestand blijft in Spanje steeds aanleiding geven tot bekommering, en verbetert geenszins in die mate als zulks door zijne vrienden wordt gewenscht. De werking der con stitutionele instellingen is en blijft belemmerd en zal niet eer worden hersteld, dan nadat de gemoederen tot rust zullen zijn gekomen en orde en regelmaat in de admiuislrat ie zullen zijn hersteld. Uit, cle gevangenneming van den generaal Prim blijkt, thans dat cle vrijheid der drukpers evenmin is gewaarborgd als de vrijheid van persoon. De voorstanders der constitutionele vormen vreczen dat, in geval de regering op den thans inge slagen weg mogt willen blijven voortgaan, de algerneenc volksbeschaving, aan welke Spanje eene zoo groote behoefte heeft, daaronder zal lijden, en dat het land eerlang weder aan ernstige en onvruchtbare4beroeringen zal worden blootgesteld. E5tiaK<se]!aï,ait«3. Weenen 1G januarij. De conferenlie betrefTende de invoering ran een algemeen stelsel van munten in Duitscliland, is met liet beste gevolg bekroond, en de daar tot, stand gebragte overeen komst binnen weinige dagen door al degcvolmagtigden onder teekend geworden. Daar cle ratificatie daarvan geenc zwarig heid kan opleveren, wordt de spoedige invoering van dit, stelsel van munten tegemoet gezien. Naar men thans uit Galatz verneemt, heeft de aldaar zitting houdende Don au-com missie zich bij voorkeur voor de bevaar- baarmaking van den mond der Kilia rerklaard, die niet alleen de meest gunstige ligging heeft ten opzigte van de aan deze kusten heersohende winden, maar tevens de minste arbeid en kosten vereischt, om voor eene onbelemmerde scheepvaart in- gerigt te wordeu. Men heeft tot dusver nog niet metjuistheid den omvang en het gewigt der laatstelijk verleende gratiën doen zien. De opheffing van het sequester is zooveel omvattend, dat niet al- een de betreffende kapitalen en grondstukken geheel terugge geven zijn, maar dat ook de teruggave betrekking heeft op al cle daarmede verbonden belangen gedurende de sequestratie. Wat de staatkundige veroordeelde in het Lombardisch-venetiaansche koningrijk betreft, wier aantal men hier en daar zeer hoog schijnt aangeslagen te hebben, dit bedroeg in het begin der afgeloopeue maand december 115. Daarna zijn 70 geheel geamnestieerd en cle amnestie voor het verre weg het grootste gedeelte der nog in hechtenis zich bevindende personen is wegens misdaden inge trokken, die eerst na cle jaren 1818 en 1849 bedreven werden. Het casino te Marburg had den gewezen hessischen minister ter von Hassenpfiug gedeballoteerd en was deswege door den directeur van policie aldaar gesloten. Yan wege het ministe rie van juslitie is echter bevel gegeven, dat het onmiddelijk we. der geopend moest worden. 5& w i t s eirlsn bi «1 Door middel van den telegraaf heeft men het voorloopige be- rigt ontvangen, dat cle nationale raad in zijne zitting van den 15 dezer, op den eenstemmigen voorslag zijner commissie, de voorstellen van den bondsraad met 91 tegen 4 stemmen aange nomen heeft. De raad der kantons zou eerst den 16 eene zitting houden om in deze aangelegenheid een besluit te nemen, waar van men niet twijfelde of het zou met dat van den nationalen raad overeenkomen. Het door den bondsraad aan de bondsvergadering gedane voorstel luidt, volgens thans ontvangen mededeeling, woorde lijk aldus De zwitsersche bondsvergadering, Gehoord het verslag van den bondsraad, Uitoefenende de souvereiniteit van het eedgenootschap, Besluit: 1. Het proces ter zake van den neuchatelsche opstand van 3 september 1856 wordt te niet, gedaan. 2. De door de kamer van beschuldiging in staat van beschul diging gestelde aangeklaagden moeten Zwitserland verlaten, tot dat eene definitive overeenkomst, omtrent het neuchatelsche vraagstuk tot, stand gekomen zal zijn. 3. De definitive overeenkomst zal ter goedkeuring aan de bondsvergadering worden voorgelegd. 4. De bondsraad is met de uitvoering van dit besluit belast. In dë zitting van den staatsraad van vrijdag zijn de beraad slagingen over do voorstellen van den nationalen raad voort gezet, welke de meerderheid der commissie had aangeraden. De heer Fazy stelde voor, dat het proces der royalisten zou geschorst worden maar dat, de onderhandelingen zouden voortduren. Na langdurige en levendige debatten zijn de voor stellen van den nationalen raad aangenomen, met, 32 tegen 3 stemmen, die van de heeren Fazy, Vogten Pignot. Parijs 16 januarij. De heer Salinis, bisschop van Amiens, is door keizer Napoleon gekozen om wijlen den heer Sibour op den aartsbisschoppclijken zetel van Parijs te vervangen. Hij behoort tot de prelaten, die in den strijd tusschen de kerke lijke dagbladen openlijk voor L'univers partij getrokken heb ben. De Moniteur van gisteren heeft een artikel uit de Revue contemporaine overgenomen, waarin gezegd wordt: //De verbindteuis, die Frankrijk heeft op zich genomen ten aanzien van Zwitserland, is van gewigtige beleekenis. Mogtcn onvoorziene moeijelijkheden zich voordoen, dan zou Faukrijk officieel van zijne op zich genomen verpligting ontheven zijn, doch zedelijk zou het verbonden blijven. Mogt Pruissen weige ren tot onderhandelingen over le gaan op de aangegeven grond slagen, dan zou het op Frankrijks welwillendheid niet meer kunnen rekenen. Frankrijk zou dan kunnen verklaren, dat het door het londensche protokol niet meer gebonden is. Het is echter aan te nemen, dat, Pruissen niet den misslag zal begaan nieuwe bezwaren te scheppen." Naar men verneemt, is de lieer Codrika, consul-generaal van Frankrijk te Manilla, benoemd t.ot consul-generaal dier zelfde mogendheid le Batavia, alshoofdplaatsvan Necrlanclsch- Iudië; wijders zou de heer Troplong, neef van den president van den senaat, benoemd zijn tot consul te Padang (eiland Su matra), terwijl de heer Mechain, beambte aan het ministerie van buitenlandsche zaken den heer Codrika zou vervangen. Het gerucht liep heden dat de bank gematigd zoude zijn haar kapitaal te verdubbelen. De schout bij nacht Rigault de Genouilly, de nieuwe be velhebber der fransche zeemagt in de chiuesclie zee, zal eerst den 25 dezer maand Frankrijk verlaten om zieh naar zijnen post te begeven, en hij zal dien omstreeks den zelfden tijd kunnen bereiken als de aan liet eskader in die wateren toegezondene versterkingen. Men vreest dat hij eerst in China zal aankomen, na dat door de Engelschen beslissende voordeelen in den strijd tegen de mandavynen behaald zullen zijn. De diplomatieke vertegenwoordiger van Frankrijk in China, de heer Bourboulon, bevindt zich thans met verlof in Europa. Hij heeft bevel ontvangen orn onverwijld naar zijnen post terug te keeren. Uit deze en andere omstandigheden wordt opgemaakt, dat de door Frankrijken Engeland gezamenlijk voorgenomen stap pen jegens China naar het aanvankelijk gevormde plan nog niet dadelijk zouden plaats gehad hebben, maar dat het te Canton door het gedrag der Engelschen en der chinesche overheden eerder tot eene uitbarsting is gekomen, dan verwacht was. Het berigt dat het gouvernement besloten zou hebben, het bezit van Otaheite, in de Stille zuidzee, te laten varen, wordt door den half officielen Moniteur de la flotte gelogenstraft. JL es x e in b es r g-. De drukkers der oppositiebladen van Luxemburg zijn door den slaatsprocureur, die hen bij zich deed komen, aangezegd geworden dat zij voortaan hunne kolommen niet meer moeten openstellen voor zulke artikelen als tot dus verre daarin werden opgenomen, daar anders de hun verleende vergunning tot, de uitgave zal worden ingetrokken. Voorts is het den drukkers verboden geworden, van deze hun gedane waarschn wing aan hunne lezers mededeeling te doen. Naar men verneemt heeft.de regering tot dien maatregel aanleiding gevonden in de strek king der bladen, welke geene andere is dan de openbare meening tegen het bewind op te zetten. Le courrieren Der Wachter hebben de hoop op betere tijden uitgedrukt,, en dit schijnt dien bladen als misdrijf te worden aangerekend. Jl. vrijdag is de drukker van L'écho d'Arlon, bij verstek, tot twee jaren gevan genisstraf veroordeeld. Volgens berigt van gezagv. J. A. vari Boven, voerende het barkschip Minerva, was hij den 9 december jl. te Colombo (Eiland Ceylon) gearriveerd en schip en equipage waren in goe den staat. Den 20 november jl. is van Rio-Janeiro naar Java ver trokken het barkschip Noordster t gezagv. I. Luteyn, schip en equipage in goeden slaat, SSeeSirapprijzen. Rotterdam 19 januarij. Er werd heden redelijk wat^geveild best goed was gezocht en ietsliooger betaald f 29 a 29,75. (■raaiiinaE-Siten. Amsterdam 19 januarij. Tarwe en gerst llaauw. Raapolie op zes weken /52$ Lijnolie op zes weken/41$. Koolzaad (april) 88 p. vl.. B'rsjzen vuu eSfecten. Amsterdam 19 januarij. Nederland. Werkelijke schuld2£ pel. 63$ dito dito 3 75$ dito dito 4 Handel maatschappij4$ Rusland. Oblig. bij Hope co. 5 10 li- dito dito 1828/1829. 5 Ccrtific. dito 18404 84$ dito bij Stieglitz4 u dito dito 1854 5 94,t Obl. bij Stieglitz (nieuwe) 96 Certific. van inschrijving 6 u Spanje. Oblig. nieuwe stukken11 23$ Biunenlandsch3 37 Oostenrijk. Oblig. melalick5 74$ dito21 38.1 dito nieuwe betaalbaar Ainst. 5 811 Belgie. Certific. bij Rothschild21 Portugal. Obligatien3 44$ Oostenr. Obiig. nationale5 pet. 75-1 Spanje. Crediet63 n Bewijzen coupor.s5$ Grenada. Oblig. 6 pet. nu3 pet,. 20$ Mexico Oblig. 1853 3 pet. 21$ Venezuela. Oblig.4J pet. 33$ Nederland. Maat schappij van weldadigheid .4 pet. 571 Beurs van Londen, 17 jan. ten 12 ure. Consols 93$ Beurs van Weenen, 17 jan. (Slotprijzen.) Metalliek. 5 pet,. 82$. Beurs van Parijs, 16 jan. (Slotprijzen.) 41 pet. compt. 3 pet. 67,90.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3