kantons, in welker hoofdplaats de kantonregter wekelijks of maandelijks zoo veel zitdagen houdt, als de behoefte mede brengt. De vrijwillige jurisdictie wordt, in den regel, aan de kantonregters onttrokken, en aan hulpkantonregters opgedra gen, die in ieder kanton gevestigd zullen zijn en ook als hulp officieren van justitie kunnen dienen. De griffier zal emolumen ten kunnen rekenen; de kantonregter heeft zijn tractement zon der meer. Op dergelijke wijze zal, naar het oordeel van den minister, aan den wensch van eene betere regtsvordering bij de kantongeragten worden voldaan. Voor de regters en officieren van justitie zullen reis en verblijfkosten worden geleden. Aan de arrondissements-regtbanken wordt de beregting van criminele zaken in 't algemeen en van sommige strafzaken in hooger beroep .opgedragen. De minister meent, dat daartegen geen bezwaar kan bestaan. De beëedigde instructie wordt, her steld. Het hooger beroep iu criminele zaken wordt als billijk eu stelselmatig geacht, maar op de stukken, ten zij de regter het hooren van getuigen bevele. De arrondissements-regtbanken spreken in den regel regt in alle burgerlijke twistgedingen, die niet aan den hoogen raad of aan de kantongeregten zij nop gedragen. Het beroep in criminele zaken geschiedt op de eerste arrondissemenis-regtbank der proviucie; dat van deze eerste regt bank op de eerste eener nabu rige provincie. In geen geval oordeelen de regtbanken over en weder in hooger beroep over elkanders vonnissen. De regtbanken worden verdeeld in die van de eerste klasse en die van de tweede klasse. Tot de eerste klasse behooren die van Amsterdam en Rotterdam, en de regtbanken in de hoofd plaatsen der provincie. Tot de tweede klasse behooren die van Haarlem en de verdere regtbanken. Het personeel der regtban ken, zal naar luid der voordragt, worden versterkt. Des niet te genstaande rekent de minister de bezuiniging op f 159,100 op de begrooting voor 1856, en op f 231,600 op het bedrag, bij de organieke wet gesteld. Z. E. erkent, dat de reis-en verblijfkosten aan de kantonregters en de substituut officieren nog eenige on kosten zullen vorderen, maar meent, dat deze tegen andere bezuinigingen zullen kunnen opwegen. De minister meent dat de militaire jurisdictie eene afzonder lijke regeling vordert, en verklaart dat het een punt van ern stige overweging bij de regering is, in hoeverre liet hoog militair geregtshof voor eene minder kostbare iurigting vatbaar zoude wezen. Ten aanzien van de zamenstelling bepaalt het aangebo den ontwerp van wet, dat do hooge raad regt spreken zal met acht raadsheeren over ambtsmisdrijven, begaan door de leden der staten-generaal en bij het ontwerp genoemde hooge staatsbeambten, de regterlijke beambten enz., alsmede in zaken van zeerooverij, met tien raadsheeren over de ambtsmisdrijven, door de hoofden der ministeriele departementen, als verant woordelijke ministers begaan; met elf in revisie, en met vijf in alle andere zaken. De arrondissements-regtbanken, regt doende in hooger beroep van de strafvonnissen der kantonregters en der naburige arrondissements-regtbanken, spreken regt met vijf regters; in eersten aanleg ten criminele met vier; in alle andere zaken met drie. Bij staking van stemmen wordt het vonnis uit gesproken, ten voordeele van den beschuldigde. Onder de overgangsbepalingen van het ontwerp behooren de volgende mArt. 93. De provinciale geregtshoven zijn opgeheven. De reg terlijke indeeling der arrondissementen.en kantons, het getal, de zetels en klassen der arrondissements regtbanken en kanton geregten de regterlijke indeeling der arrondissementen en kan tons worden, binnen twee jaren na het in werking treden dezer wet, herzien, en inmiddels voor zoo verre deze wet niet het. te gendeel medebrengt, op den tegenwoordigen voet gehandhaafd. Art. 91. Het. personeel der provinciale geregtshoven, arron dissements-regtbanken en kantonregters is ontbonden. Art. 95. De leden, ambtenaren van het openbaar ministerie, griffiers.cn substit uut-griffiers van en bij de provinciale geregts- jiovenen ar'rondisseineuts-regtbankeu, alsmede de kantonreg ters,' genieten, voor zoo verre zij in de uieuwe zamenstelling der ajfrondissemeyti regtbanken niet worden begrepen, een wacht geld^ bedragende .2/3 van hunne tegenwoordige bezoldiging, behoudens Aanspraak op pensioen. 'betrekking geroepen, waaraan eene mindere be- zoldi&inkxïan aan hunne tegenwoordige verbonden is, genieten zij, behalve hun wachtgeld, 1/1- der aan de nieuwe betrekking toegekende bezoldiging, of zoo veel meer als noodig is om hen in het volledig genot der laatstbedoelde bezoldiging te stellen. //Het wachtgeld vervalt, zoodra zij tot een regteriijk ambt worden benoemd, waaraan eene niet mindere bezoldiging is verbonden dan zij vroeger genoten, hetzij die betrekking worde aangenomen of geweigerd. a Weigering doet het wachtgeld niet vervallen voor de leden, procureurs-generaal en griffiers van en bij de provinciale ge regtshoven, noch ook voor alle zoodanige regterlijke ambtena ren, die den ouderdom van zestig jaren hebben vervuld, zich tot de aanvaarding der aangebodene betrekking zouden moeten verplaatsen buiten het arrondissement, waarin zij thans hunne bediening uitoefenen." In een bij het ontwerp behoorer.de staat A. wordt de bezol diging der griffiers bij de kantongeregten bepaald op f 600 voor die der lste klasse; f 500 2de klasse; f450 3de klassef400 4deklasse; f400 5deklasse. Aan de bijgevoegde staat B. ontleenen wij, voor zoo veel deze provincie betreft de volgende rangschikking der arrondisse ments-regtbanken, beuevens het getal en de bezoldiging dei- leden en ambtenareneerste klasse, Middelburg: 1 president f 2300, 1 vice-president f1700, 6—8 leden a f1600, 1 procu reur des konings f 2300, 1 of 2 substituut officieren k f 1600, 1 griffier f1200, 1 substituut griffier f800. Tweede klasse. Goes en Zierikzee, 1 president f 2000, 1 vice-president f1600, 2—4 leden af 1500,1 officier van justitie f 2000,1 of 2 substi tuut officieren hf 1500, 1 griffier f1200, 1 substituut griffier f 800. Bij elke regtbank 25 onbezoldigde regters-plaats- vervangers. Staat C. behelzende het getal en de bezoldiging der leden en ambtenaren van en bij den hoogen raad, bevat het volgende 1 president f 8000, 2 vice-presidenten elk f 5000, 14 raadshee ren elk f 4500, 1 procureur-generaal f8000, la 2 advocaten- generaal elk f 4500, 1 griffier f 3500, 2 substituut griffiers elk f2000. Aangaande het ontwerp van wet op het openbaar onderwijs, verneemt men bereids de volgende bijzonderheden De kweekschool voor schoolonderwijzers zal behouden, op betere grondslagen gevestigd en aanmerkelijk uitgebreid wor den. Het christelijk beginsel bij het onderwijs zal gehandhaafd worden, en naarmate van plaatselijke omstandigheden in meer dere en mindere mate, met het godsdienstig onderwijs vereen zelvigd worden. De openbare onderwijzers en de hulponderwijzers zullen ge heel van rijkswege bezoldigd worden. De gemeentebesturen zullen voor ae schoolgebouwen, wo ningen en schoolbehoeften moeten zorgen. De scholen zullen in klassen verdeeld worden, en het onder wijs naar plaatselijke omstandigheden op landbouw, industrie en zeevaartkunde toegepast worden. Het toezigt. over de scholen zal den schoolopzieners, die geheel voor hunne betrekkingen moeten leven, en geeue andere ambten mogen bekleeden, opgedragen worden. Voorts is er in geheel het ontwerp weder veel gebruik ge maakt van het vorige ontwerp, en het voarlaopig verslag van de tweede kamer der staten-generaal. Het wetsontwerp op het onderwijs met de memorie van toe lichting is, zoo verneemt men, als manuscript, vervat in onge veer vier en ecu half boek folio schrijfpapier, te zameu ruim 400 bladzijden uitmakende. Het is dus aanmerkelijk uitgebreider dau de vorige ontwerpen met de memorien van toelichLiug. öuitmlrtnösclje tijöingcit. Eiiifclaud. Londen I$!januarij. Het Court journal bevestigt heden hel door The morning chronicle voor eenigen tijd medegedeelde berigt, dat de koningin zich wederom in gezegende omstandig heden bevindt, Hr, Ms. bevalling wordt tegen het midden van de maand maart te gemoet zien. The times van heden zegt in haar beursberigt: //Op het vasteland schijnt eene menigte verwarde berigten in omloop te zijn betrekkelijk de thans verleende concessie tot oprigting eener keizerlijke nationale handelsbank te Konstantinopel. Het sluiten eener geldleening en een aantal andere nadeeligö bepa lingen worden gezegd onder de voorwaarden dier concessie te behooren; eu volgens een over Marseille ontvangen berigtzou de dien ten gevolge aan de turksche schatkist te verstrekken som twaalf millioen pond sterling, rentende 6 pet., bedragen. //Deze geruchten zijn, naar men meent, geheel zonder grond. Er is nog weinig aangaande deze zaak bekend, behalve het feit dat de concessie aan den lieer Wilkius, als vertegenwoordiger van zekere londensche kapitalisteu, verleend is dat deze eene som van 200,000 1. st. als onderpand moeien stortendat de concessie 30 jaren duurtdat de bank uitsluitend regt zal heb ben tot het uitgeven van wisselbaar bankpapier, hetwelk als wettig betaalmiddel zal gelden, en dat het turksche gouverne ment 6 pet. zal betalen voor de voorschotten die het mogt be hoeven om de in omloop zijnde ruilmiddelen in te wisselen. //Het kapitaal der bank zal, naar gemeld wordt, tien of twaalf millioen p. st. bedragen. Het bedrag der gedeprecieerde ruilmiddelen, die thans in Turkye in omloop zijn, wordt, naar het schijnt, op omstreeks acht millioen p. st. begroot." Sedert vele jaren is zoo veel schade niet gelijktijdig Qp de engelsche kusten geleden als gedurende de vorige week. Blijkens de bij Lloyds gehoudeuc aauteekemngen hebben meer dan -100 schepen zware averij bekomen, 130 van welke op de kust geworpen en 80 geheel vergaan zijn. Het aantal der daar bij omgekomenen, hoewel nog niet mei juistheid bekend, moet zeer groot zijn. Rusland* Men weet dat eenige maanden geleden een klein detache ment russische militairen, bestaande uit eenen luitenant en zeven mariniers, op het Slangen-eiland post gevat heeft, en dat hieruit een van de geschilpunten, die nu door de parijsche con ferentie beslecht zijn, opgerezen is. Men berigt dat die post thans door het russische gouvernement teruggeroepen is. Spanje. De berigten, die de dagbladen uit Spanje mededeelen, luiden sedert eenigen tijd meer en meer ongunstig voor het ministerie Narvaez, maar zij worden niet altijd door andere berigten bevestigd. In hunne laatste.nommers deelen zij bijzonder heden mede betrekel ijk de verbauning van den generaal Prim, een van de hoofden der bewegingspartij in Spanje. Deze had in ecu madridsch oppositie-blad gezegd, dat een aantal van zijne vrienden iu Catalonie door de militaire overheid gevat en wille keurig, zonder opgave van reden, een etmaal in hechtenis ge houden waren; hij had aan het slot van dat. dagblad-artikel aan het gouvernement dreigeud toegeroepen, dat de dag des oor deels nabij was. Om reden daarvan werd hij op last, van den maarschalk Narvaez plotseling uit Madrid verwijderd en naar Toledo gevoerd, van waar hij, volgens het gerucht, naar de Kanarische eilanden gebragt zou worden. Men vreest, dat de gebeurtenissen te Valencia en de dage- lijksche blijken van te Madrid heerschende willekeur de voor bode ziju van nieuwe en verschrikkelijke volksbewegingen in Spanje. Duitscliland. Berlijn 12 januarij. De in de troonrede aangekondigde finan ciële wetten zijn in de zitting der tweede kamer van heden ter tafel gelegd. Zjj ziju: invoering van eene belasting op de ge bouwen wijziging van sommige bepalingen van de grondbelas ting iu de zes oostelijke provinciën des rijks; wijziging ran de wet van 1820 op de patenten, de maatschappijen op aandcelen en de commanditaire vennootschappen. Deze maatschappijen behalve de spoorweg-maatschappijen, zullen 2 pet, van de inte ressen ran dividenden betalen: en eindelijk .eene verhooging van den prijs van het zout van II op 15 th. per ton van 500 pd ^witserlam!. Bern 14 januarij. Onder den titelEen eerlijke vrede is thans verzekerd, levert het officieel blad Der Bund een artikel, waarin de voorwaarden worden besproken der schikking door Frank rijk en Engeland aangeboden en door den federalen raad met eenparigheid goedgekeurd. Pruissen vorderde eene onvoor waardelijke in vrijheidstelling der gevangenen; Zwitserland zal ze in vrijheid stellen onder voorwaarde, dat de nadere schikking niets zal bevatten dat strijdig is met, de onafhankelijkheid van Neucbatel, terwijl Engeland en Frankrijk de zekerheid geven, dat de koning van Pruissen na de in vrijheidstelling zijne ver meende regten op Neuchatel zal prijsgeven, en de onafhanke lijkheid van dat kanton volkomen zal worden. Alle gevangenen zullen na hunne in vrijheid stelling dadelijk Zwitserland moeten verlaten en verbannen blijven, tot zoolang Pruissen van Neu chatel geheel zal hebben afstand gedaan. De keizer van Frank rijk wilde vroeger reeds Zwitserland de zekerheid geven van de afstand door Pruissen van Neuchatel; thans doet hij dat in ver- eeniging met Engeland, en het is te voorzien, dat ook Oosten rijk en Rusland die poging zullen ondersteunen Frankrijk en Engeland waarborgen de republiek verder, dat Pruissen alle bedreiging dadelijk zal staken. Dat zijn eervolle voorwaarden. Na met kracht te zijn opgetreden tegen onbillijke eischen, heeft Zwitserland zich de achting van Europa verworven, en met die achting een eervollen vrede, en de onafhankelijkheid van Neuchatel. In de boodschap, die de president heden ingezonden heeft bij de bondsvergadering, ter hervatting harer werkzaam heden bijeengekomen, wordt voorgesteld het proces der royalis tische gevangenen te onderdrukken, op die voorwaarde dat de gevangenen het zwitsersch grondgebied verlaten, tot de kwestie over Neuchatel definitief geschikt zal zijn. Overigens zal de schikking zelve aan de goedkeuring der vergadering on derworpen worden. De ouder de wapenen geroepen manschap pen zullen naar hunne haardsteden terug keeren. De russische en oostenrijksche gezanten hebben aan de rege-? ring eene nota overhandigd, die gelijkluidend is met die \vaarii* de fraiiseh-engelsche voorstellen vervat zijn. Frankrijk. Parijs 12januarij. Lepays berigt. op grond van een schrijven uit Canton 15 november 11., dat de vertegenwoordigers der en gelsche en andereeuropeesche handelaren te Canton zich be klagen over het gedrag vau dey, britse lie vlootvoogd Seymour-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2