MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 8. Zaturdag 1857. 17 Januarij. Öinncnlnnöscljr tijdingen. Binnen deze gemeente en Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en gingen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. ïlliddelbgirg' IC» januarij. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is, bij voortduring tot president verkozen de heef G. J. Sprenger, ter wijl tot. vice-president, in de plaats van den heer J.F. Fak Brouwer, die bedankt heeft als lid, benoemd is de heer A. H. G. Fokker. Door de. kamer van koophandel en fabrieken le Vlissingen, zijn, in hare vergadering van den 12 dezer, herkozen tot voor zitter de heer A. Iluysch en tot diens plaatsvervanger de heer W. van der Os. De weduwe Wolfers, verpleegd in het armengest.icht te Vlissingen, zijnde de oudste persoon binnen die gemeente, alzoo zijden ouderdom bereikt, had van 95 jaren en ruim 11 maan den, is gisteren overleden. Bij de jl. dingsdag te Hulst plaats gehad hebbende verkie zing van twee leden voor den gemeenteraad, Ier vervanging van de hecren P. Beumer Harden berg en J. C. de Pot ter, beide over leden, is gebleken dat. van de 113 stemgeregtigden, 100 briefjes zijn ingeleverd; van de 190 geldige stemmen bekwamen de heeren mr. F. van Deinse 50. N. F. Verdunnen 4G, L. J. F. van Waes- berghe 2G en F. H. Stubbd 24; terwijl de overige op verschil lende personen.waren verdeeld, zcodat tusschen de 4 genoemde heeren eene herstemming zal plaats hebben op den 27 dezer. Er bestaat thans veel vooruitzigt. op de voorgenomen ver binding van JBelsia met. Neuzen door een spoorweg. De weg zoude loopen van Lokeren in Belgie langs Moerbeke en langs Axel, op een afstand van ongeveer 300 ellen, over het gehucht, liet Spui naar Neuzen. Met het doen der vereischte opnemingen is men bereids ge vorderd tot in de nabijheid van laatstgemelde plaats. Naar men zegt, moet het belgische gouvernement zeer genegen zijn voor deze onderneming de benoodigde concessie te verleenen. Door dezen spoorweg zouden Neuzen en Axel op een betrekkelijk korten afstand worden gebragt van Antwerpen, Brussel en Gent. Bij beschikking van 10 dezer is aan den heer Louis de Vos, te Antwerpen, voorloopigen tot wederopzegging vergun ning verleend lot het. aanleggen eerier sleepdienst,, door mid del van eeue stoomboot, op de Ooster- en Wester-Schelde. Deze <lieust kau oumiddelijk worden aangevangen. Aan heeren gedeputeerde staten in de onderscheiden pro vinciën is door den minister van binnenlandsche zaken, onder dagleekening van 10 dezer, het navolgende schrijven gerigt //Hel heeft mijne aandacht getrokken, dat in den laatsten tijd meer en meer gevallen van zeifont branding van steenkolen zijn waargenomen. Bekwame deskundigen, zoowel omtrent de oorzaken van dit gevaar als ten aanzien der tot. stuiting aan te wenden middelen geraadpleegd, doelen bijzonderheden mede, wier bekendheid mij voorkomt niet zonder nut te zullen blijven. Plet. gevaar voor zelfontbranding schijnt niet alleen, gelijk sommigen vermoeden, bij steenkolen uit mijnen aan de lloer afkomstig, te vreezen. Ook in andere soorten bevindt, zich eene stof. (enkelvoudig zwavelijzer of pyriet), die de zuurstof uit de lucht zeer sterk aantrekt. Heeft dit plaats dan wordt daardoor warmte ontwikkeld, die soms tot zoo lioogen graad kan stijgen, dat de steenkolen worden aangestoken. Om die werking te veroorzaken is echter eene kleine hoeveelheid water of vochtige lucht een vereischte. Hieruit kan in de eerste plaats verklaard worden, waarom de gevallen van zelfontbranding toenemen. Het vermeerderd verbruik van steenkolen maakt, dat zij zeer spoedig na de uildelving, zonder vooraf ecnigen tijd aan de lucht te zijn blootgesield, in de pakhuizen worden opgeslagen, hetgeen vroeger niet of alt hans zeer zelden geschiedde. De ver- sche steenkolen, niet genoegzaam uitgedampt, verspreiden in de bergplaats eene vocht ige lucht. Van meer belang zijn echter de maatregelen van voorzorg .naartoe de kennis der medege deelde bijzonderheden moet leiden. Afsluiting van lucht, voor al van vochtige lucht, en zorgvuldige verwijdering van water blijken hoofdvereischteu te zijn ter voorkoming van zelfont branding. Ofschoon de volkomen afsluiting van lucht in de praclijk onmogelijk is, mag n en niet voorbijzien, dat het zwa velijzer slechts zoolang zuurslof kan opnemen als de lucht, in de besloten ruimte vervat, nog zuurstof heeft, zoo dat, indien de bergplaats gemetseld, van eene steenen zoldering en vloer voorzien en met ijzeren deuren afgesloten is, die werking en de daardoor ontstane verhitting spoedig moet ophouden. Een an der middel ter voorkoming van zelfont branding, in welgeslotene bergplaatsen in acht te nemen, zon dan ook daarin bestaan, dat die bergplaatsen zoo veel mogelijk geheel worden opgevuld, opdat er weinig lucht bevattende ruimte overblijve. Bij ont brandingen, iu dergelijke bergplaatsen, ware het digtstoppen van alle openingen het eenvoudigste en doelmatigste blusch- middel. Berging van steenkolen in de open lucht, op genoeg- zamen afstand van gebouwen, schijnt ook zonder gevaar te kunnen geschieden. De voortdurende afkoeling der steenkolen, wanneer het zwavelijzer begint te werken, zal dan doorgaans de ontbranding beletten. Minder veilig schijnt het aanbrengen van luchtkokers in de bergplaatsen, om daardoor evenzeer ter afkoeling, den luchtstroom te bevorderen. Wel zal door dit middel de warmte zoo hoog niet stijgen, doch ineu betwijfelt, of het mogelijk is, op die wijze, genoegzame lucht voor het af koelen te doen binnenkomen, zoo dat wclligt, luchtkokers het gevaar eer vermeerderen dan verminderen zouden. Ik verzoek u, mijne heeren, de aandacht der gemeentebesturen op het vorenstaande te vestigen, met ritnoodiging, daarop te willen letten wanneer zij, kraclilens koninklijk besluit van 31 januarij 1824 (staatsblad no. 19), toestemming geven tot het opriglen van magazijnen van brandstoffen, of wanneer zij algemeene ver ordeningen uitvaardigen ter voorkoming van brand." Men schrijft uit'sHage/vanll dezer aan de Amsterdamsche courant Men leest in de dagbladen, dat. het wets-ontwerp op de reg- terlijke organisatie tot een langdurig onderzoek bij den raad van state aanleiding heeft gegeven; ik meen hier te kunnen bij voegen dat, het ontwerp bij dat hooge staalscollegie weinig bij val heeft gevonden." Men verneemt, dat het ontwerp van wet nopens het lager onderwijs op hef topografisch bureau is gedrukt., ten eiude bij de behandeling er van in den ministeraad en bij den raad van state, exemplaren te hebben. Zoo lang het nog niet bij den raad van stale is overwogen, kan het nog niet aan de kamers toegezonden, veel min voor haar gedrukt worden. Naar aanleiding vau dcu daaromtrent gerezen twijfel, is door den commissaris des konings in Zuidholland aan den minister van financien de vraag gedaan, of attestatie» de vita, strekkende tot het ontvangen van pensioenen ten laste der gemeente-, pol der-en andere dergelijke administratieve fondsen, behooren le worden geregistreerd. Daarop is door den minister van financiën te kennen gegeven, dat aan de act en van den bedoelden aard, al mogten die ook door den burgemeester alleen worden afge geven, geen vrijdom van de registratie is verleend, zoodat ze aan het. regt deswege zijn onderworpen. Iu deafgeloopen week is door de heeren J. P. Schlosser en J. H. van Diestaande koninklijke akademie te Delft, voldoend examen afgelegd om als ambtenaren der mijnen iu Nederlandsch Indie te worden aangesteld. Men schrijft uit 's Herlogenbosch: Sedert zaturdag jl. is binnen deze gemeente aangekomen de heer mr. de Macar, advocaat te Luikzijne komst slaat in ver band met de daarslelling van den spoorweg van Luik over Ton geren, Munster, Bilsen, Peer en Eindhoven naar's Hertogen bosch, waarvoor thans de concessie bij de beide regeringen, Nederland en Belgie, is aangevraagd- De sociëteit, welke dien weg wil ondernemen, heeft eene regtstreeksche verbinding op het oog, van Marseille over Belgie en Nederland naar Hamburg; dat grootsche plan zou verwezenlijkt worden tot het geven van eene uitbreiding, om den nu ontworpen weg van 's Herto genbosch op Utrecht cn van's Hertogenbosch over Nijmegen en Arnhem, door Groningen en Hanover naar Hamburg. Zoo zal ook, of is reeds concessie door den heer Bredius, le Dor drecht, aangevraagd tot daarstelliug van een spoorweg van Dordrecht over Tilburg naar Eindhoven. Benoemingen en besluiten. Bij besluit, van II dezer heeft Z. M. goedgevonden aan K. Enthoven Lz, fabriekant te 's Gravenhage, vergunning te ver leenen tot het dragen der gouden medailje van verdiensten, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken, met be stemming om gedragen te worden aan het lint der St. Anna orde. Bij besluit van de zelfde dagleekening heeft Z. M. goed gevonden, ter vervulling der vacature, tot burgemeester voor de gemeente Biervliet te benoemen D. Bekaar, burgemeester van Hoofdplaat, Waterlandkerkje en IJzendijke. Bij Zr. Ms. besluit van de zelfde dagleekening is aan mr. U. W. E. Cazius, procureur-generaal bij het provinciaal ge- regtshof en fungerend directeur van policie in Limburg, ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Leopold, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Naar men verneemt heeft het Z. M. behaagd de heer H. C. van Setten, essaijeur bij het hoofdbestuur van's rijks munt, le benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroon. marine en legeer. Het laat zich aanzien dat er in dit jaar vele rijkssehepen in dienst zullen gesield worden. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno zal tegen mei iu dienst kunnen gesteld worden; hetgladdeks-korvet de Heldin in april. Ook spreekt men er van dat de brik de Sperwer, de stoomschepen Bali en Cycloop spoedig in dienst zullen komen, en ook dat de brik deKoerrier en het stoomschip Cura§ao voor de dienst zullen worden gereed gemaakt; terwijl men wil weten dat in den loop van dit jaar een der schroeffrc- gatten zal worden in dienst gesteld. Stateii-g-eneraal. Bij het ontwerp op de organisatie van de regterlijke mngf, 'twelk dezer dagen bij d^ iweede kamer is ingediend, wordt, naar gemeld is. het beginsel aangenomen, dat, met afschaffing van de provinciale geregtshoven, het. appel in burgerlijke zaken zal wor den opgedragen aan den hoogen raad; dat de bevoegdheid om het regt van cassatie uit te oefenen aan den hoogen raad zal ver blijven, doch alleen in het belang van den staat, en derhalve al leen op de vordering van den procureur-generaal. Naar luid der memorie van den minister van justitie, kan de hooge raad met de bij de onderwerpelijke voordragt aan hem toegekende bevoegdheid, het bij de grondwet opgedragen toezigt op de rcgtspleging blijven uitoefenen; behoort men alzoo af te zien van de derde instantie bij den hoogen raad, en zoude het, indien men het middel vau cassatie in stand wil houden, zoo als het thans beslaat, beter zijn de zaken te laten, zoo als die zijn. Omtrent de kantongeregleu wordt eene doortastende veran dering voorgesteld. Zij strekt om de betrekking van kantonreg- ter, te doen bekleeden door leden van de arrondissements-regl- banken,daartoe bij beurten,voor een tweetal jaren, door de regl- banken, iu raadkamer aan te wijzen; en tevens het openbaar mi nisterie bij de kantongeregten door een substituutoflicier, daar toe door het hoofd van het parket gelast. De alzoo aangewezen kantonregter en substituutofficier wonen ter plaatse, waar de regtbank gevestigd is. Hunne werkzaamheden strekken zich uit, voor zoover de dienst dit toelaat, over twee, drie of meer

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1