MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 7. Donderdag 1857. 15 Januarij. örnnmlflutrscljf tijöingra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatuidugs. Binnen deze gemeenteen Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buileugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg- 14 januarij. Heden heeft de opening plaats gehad van de stembus, voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den heerM. Salomonson Hz. Tngeleverd zijn 264 biljetten, (het aantal kiesgcregtigden binnen deze gemeente bedraagt 793), waarvan 1 in blanco, zoo dat de volstrekte meerderheid bedraagt 132. Er is gebleken dat zijn uitgebragt op de heeren mr. M. E. Lantsheer 205, mr. N. J. van Eekelcn 36, A. 11. G. Eokkec 15, mr. II. E. Lantsheer 2. J. J. Iman Sprenger 2 stemmen, en op 3 personen 1 stem. De heer mr. M. E. Lantsheer is alzoo ver kozen. beladen schip, en waardoor eene van de schoonste wijken dier plaats gedeeltelijk instortte en ongeveer 140 menschen het leven verloren. Het èlo't. van het bedoelde artikel luidt aldus: Weinig vermoedde vroeger de redacteur dat hij, toen zelf ernstig verwond, en na veel inspanning des avonds laat, onder het puin der school van het Leydsche departement der maat schappij Tot nut van 't algemeen, op den hoek van het Rapen- burg en de Langebrug gered, na eene halve eeuw, deze herin nering voor zijne courant zou schrijven." Heden is door de heeren boekhouders van liet schip Mercu ries aan den gezagvoerder E. Nepperus Ez. uitgereikt de groote zilveren medaille en loffelijk getuigschrift van de Zuidholland- sche maatschappij tot redding van schipbreukelingen, en onder de equipage van dien bodem verdeeld de f50, door die maat schappij toegekend, voor het redden in de maand september II. inden Atlantischen oceaan van de bemanning van het engel- sche schip Hope. In de vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken te Goes, van 12 dezer, is de aftredende voorzitter, de heer J. Erausen van de Putte, herkozen. In de zitting ran den hoogen raad van jl. woensdag heeft de procureur-generaal geconcludeerd, 1. tot verwerping van het beroep in cassatie van M. van Leijen, huisvrouw van J. Schaap, tegen een arrest van het hof in Gelderland, waarbij zij ter zake van poging tot. vergiftiging harer stiefdochter is ver oordeeld tot de straffe des doods, en 2. lot vernietiging van het arrest van het hof in Zeeland, waarbij A. Notelaar, wed. van 3. de Bock, ter zake vaneen dergelijk feit als bovengenoemd, tot de doodstraf is veroordeeld. Deze conclusie berustte voorname lijk op dezen grond, dat het hof niet heeft onderzocht of de met opzet toegediende middelen, zoo en in die mate als ze zijn toe gediend, den dood konden veroorzaken. De procureur-gene raal concludeerde mitsdien tot verwijziging dier zaak naar een aangrenzend hof. De uitspraak in beide zaken is bepaald op den 21 dezer. De hoogleeraar in de staatswetenschappen aan de doorluch tige school te Amsterdam, jhr. nu\ J. de Bosch Kemper, heeft aan de studenten dier school, ter gelegenheid der tegenwoor dige feestviering, een geschrift als feestgeschenk toegewijd, on der den t if el van: De rigtingen en partijen in het staatkundig leven. Hel is verdeeld in de navolgende stukkende wetenschap en het leven; de partijen en rigtingen op staatkundig gebied; dc regering tegenover dc partijen. Volgens de Groninger courant wordt aldaar eene contra- petitie geteekend tegen de adressen omtrent den heer Simons. De adressanten vragen niets, maar geven hun leedwezen te kennen, dat aan Z. M. adressen zijn ingediend, betreffeude eene aangelegenheid, welke uitsluitend tot de regten der kroon be hoort. Zij deelen hun gevoelen mede, dat die adressen zijn on eerbiedig en ontijdig. Zij meenen, dat zij slechts uitgaan van een klein gedeelte van het volk, dat alleen streeft, om de privi legiën en voorreglcn terug te bekomen, welke zij door de grond wet van ÏS'JS hebben verloren. De Leydsche courant wijdt een lang arlikel aan den ramp, welke op 12 januarij 1807, dus juist 50 jaren geleden, Leyden trof, door de uitbarsting van een met 37,000 pond buskruid Van de britsche post-administratie is het berigt ontvangen dat de verongelukte brievenmaal uit dit rijk van den 5 dezer, in zee, op de hoogte van Folkestone, is opgevischt geworden, als mede dal de iuhoud bij de ontvangst te Londen, op den 9 daar aanvolgende is bevonden in ziju geheel voorhanden en slechts weinig beschadigd te zijn. Benoeming-en en besluiten. Bij besluit van 11 dezer heeft Z. M. goedgevonden de com- miesen bij het departement van binnenlandsclie zaken W. G. de Bas en H. Weijmans te bevorderen tot hoofd commiesen bij dat departement, zonder bezwaar van de schatkist. Z. M. heeft, bij besluit van den 10 dezer goedgevonden te benoemenbij het 3de regement infanterie, tot kapitein van de 3de klasse, den 1ste luitenant R. M. Verniers van der Loef', van het 2de regement. van het wapen; bij het4de regement in fanterie, tot Istcn luitenant den 2den luitenant J. J. Iloelants, van het korps. Z. M. heefl bij besluit van den 9 dezer goedgevonden, den 2deu luitenant W. 11. va.-, de Po.-, van het 5de regement infan terie, in rang en ancienneleit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger iu Oost-Indie. Bij besluit van 4 dezer heeft Z. M. goedgekeurd de beroe ping van een predikant., uitgebragt door den kerkeraad der her vormde gemeente te Poortvliet, onder de classis van Zierikzee, op C. D. Louis Ballier, predikant te Wemeldinge. De heer A. Salinger, koninklijk nederlandsch hofbankier te Berlijn, is door Z. M. tot ridder van de orde der Eikenkroon benoemd. Marine en leger. Bij een dezer dagen door Z. M. genomen besluit is bepaald, dat het ledergoed voor het wapen der infanterie van het leger voorlaan zal beslaan uil eeneom het lijfgeslolen koppel metko- peren slot, waarop het nommer van het regeinent, ceu granaat of hoorn geplaatst; wordende de palroontasch door middel van een passant aan den koppel bevest igd; zijnde tevens iu het mo del der trommen eenige verandering bevolen, zullende die voorwerpen voortaan korter wezen. Afloop van verboopingen. Middelburg 14januarij. Dc overdekte stoomboot, genaamd De stad Vlissingcn no, 1, met complete stoommachine en inventaris. Verkocht voor f 6,600. Serooskerke 13 januarij. Een huis en erve met tuin in de gemeente Serooskerke. Grondlasten f5,10. Verkocht voor f470. {jienieeiiteraarf van jtfiüiieiburg. Zitting van 12 januarij. Voorzitter jonkhr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig de heer Vis. De notulen der vorige vergadering na eenige wijziging goedgekeurd zijnde, wordt mededeclinggcdaau van drie missiven van gedeputeerde staten, houdende kennisge ving a. dat de door den raad vastgestelde verordening op dc pu blieke huizen ter vernietiging aan den koning is voorgedragen b. dat de beslissing omtrent de gemeente-begrooting nog is aangehouden, en c. dat de verordening op do heffing der plaatselijke belastin gen bij koninklijk besluit is goedgekeurd, welke missiven voor kennisgeving worden aangenomen. Eene missive van den ^commissaris des konings, houdende kennisgeving van de herbenoeming van den burgemeester deze gemeente, wordt mede voor kennisgeving aangenomen. Omtrent een circulaire van liet gemeentebestuur van Haar lem, overliet door hem aan den koning gerigte verzoek, dat voortaan de gemeenten mogen worden ontheven van de zegelgel den voor de registers van den burgerlijken stand, wordt beslo ten die ter visie van de leden te leggen. Een verzoek van commissarissen der wisselbank, om wegens het meerder gebruik van brandstoffen en licht, de daarvoor op hunne begrooting uitgetrokken som tc mogen overschrijden, wordt conform het voorstel ingewilligd. De voorzitter berigt vervolgens de ontvangst van een verzoek van den beer D. Börking Gz., tot eervol ontslag uit de betrek king van lid en voorzitter van de plaatselijke schoolcommissie, in welk collcgie hij sedert 1800 benoemd en na de invoering der wet van 1S06 bestendigd is, en waarin hij alsnu gedurende een tijdvak van 56 jaren, bij opvolging, de betrekkingen van gewoon, lid, penningmeester cn voorzitter heeft bekleed. Overeenkomstig het voorstel des voorzitters wordt besloten den adressant, wiens ijverige pligtsvervulling steeds van alge- meene bekendheid was, in vleijcnde bewoordingen eervol ontslag- te verleenen, cn inmiddels de vervulling der betrekking van voor zitter van genoemde commissie aan te houden; onder opmerking- dat onder het thans in werking zijnde reglement deze door den raad uit haar midden moet worden benoemd. Op ecu rekwest van li. den Bouwmeester, om tot makelaar te worden aangesteld, wordt besloten het gevoelen van de kamer van koophandel en fabrieken in te winnen, omtrent de al of niet daartoe voor den handel bestaande behoefte, onder opmerking des voorzitters dat vroeger bij gelegenheid van een verzoek van gelijke strekking door den heer S. L. Jacobson gedaan, de kamer geoordeeld heeft dat die behoefte niet aanwezig was terwijl in middels aan burgemeester en wethouders wordt opgedragen te onderzoeken of de makelaar P. I. Spaan, bij zijne voortdurende afwezigheid nog kan geacht worden die betrekking tebeklceden. Op een rekwest van jhr. W. R. Boddaert, tot het verkrijgen van restitutie voor belasting op de fourage van paarden, waar voor dcwed.P.J. Boddaert was aangeslagen is, in overeen-, stemming met het advies van den controleur der plaatselijke belastingen, afwijzend beschikt. Eenige ingekochte obligation, ten laste der gemeente, worden overgelegd en vernietigd. De voorzitter berigt de ontvangst van een exemplaar der brochure van den heer A. Caland, „Beschouwingen over den gezondheidstoestand van Nederland, en bijzonder van Middel burg," waarvan de inhoud reeds ter algemecnc kennis is geko men en ongetwijfeld met belangstelling door de leden van den raad zal zijn gelezen. Hij acht het alsnu den tijd om te besluiten aangaande liet nog aanhangige verzoek van de Vereeniging van genees- cn heelkundigen iu Zeeland, om terug tc komen op het besluit tot het niet instellen van eene gezondheidscommissie. Dc lieer Ver brugge verklaart genoemde beschouwingen met ware belangstelling te hebben gelezen, doch nog niet voldoende tc hebben overwogen om dit punt, waarvan gcene melding op dc agenda is gemaakt, nu in behandeling te nemen. In de be schouwingen van den lieer Caland, wordt eene andere zienswijze geopperd omtrent de zamenstelling van een gezondheidsraad dan door de vroeger uit den raad benoemde commissie werd voorge steld. Hij was toen tegen liet denkbeeld om de werkzaamheden aan de plaatselijke commissie op te dragen, die zich alleen met het wenscliclijke der verbeteringen zoude bezig houden eene commissie ook uit andere personen zaniengosield, bij voorbeeld twee leden van den gemeenteraad of van liet collegie van dage- lijksch bestuur cn den bouwmeester, en alzoo bij magteom tevens de uitvoerbaarheid van het wenschelijkc te beoordcelen, zou hem, even als den lieer Caland, beter voorkomen. Ilij steil daar om voor, hetgeen op bewuste zaak betrekking heeft, ter visie van de leden te leggen en de verdere behandeling aan tc houden, waartoe wordt besloten, nadat ook de beer Caland nog liet wenschelijke heeft aangetoond om eerst na naauwgezette ken nisneming cn overweging te beslissen. Op een beveids door burgemeester en wethouders in handen der commissie van financiën gesteld adres van D. de Oude. ambtenaar ter gemeente secretarie, waarbij deze zich beklaagt over het vele werk waarmede bij, buiten de betrekking waartoe hij eigenlijk is aangesteld, is belast, en waardoor bij er niet in is kunnen slagen alles behoorlijk bij te houden, wordt bij monde van den heer Bijleveld rapport uitgebragt. Uit dit rapport blijkt dat, na liet gevoelen van den gemeente ontvanger en van den controleur der plaatselijke belastingen te hebben ingewonnen cn na de verzekering van den tcgemvoordi- gen secretaris, vroeger griffier, dat liet niet uitvoerbaar is do meerdere werkzaamheden door dc ambtenaren ter griffie te doen plaats hebben dc meerderheid der leden dier commissie van oordeel is dat er, behalve den commies voor de comptabiliteit op liet raadhuis werkzaam, voor den rigtigen gang der zaken twee commiezen op het kantoor op dcnDatu dringend gevorderd worden.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1