toegezwaaid. Onder zulke omstandigheden acht. zijne heiligheid hef nood is*, te doen wat. zijn ambt medebrengt, en verklaart rr Daarom heffen wij in uwe hoogaanzienlijke vergadering onze pauselijke slem met. apostolische vrijheid, om al de hierboven vermelde verordeningen en verder al datgene wat in liet. ge noemde land door de vv -reldlijke magt mei verguizing van het gezag der kerk endezes aposlolischeu stoels, en lot nadeel van de godsdienst, van de geheiligde bisschoppen en van de kerke lijke mannen bevolen is, te verdoemen, ie verwerpen en voor ten eenenmale nietig en van onwaarde ie verklaren. Voorts vermanen wij ten i»adrukkelijkste allen, door wier medewerking raad, of hevel liet. hiervoreu vermelde ten i voer is gebragi, dat. zij ernstig in overweging nemen welke straffen door de apostolische cousfifutieu en de geheiligde kanomeke voorsehrif tender kerkvergaderingen bedreigd zijn tegen hen. die de ge heiligde personen en zaken, de vrijheid en magt der kerk schenden en ontheiligen, eu zich de regteu van onzen heiligen stoel aanmal igen." Overgaande tot Zuid-Amerika behelst de allocutie klagten over hel gedrag der meeste zuid-amerikaansche stalen ten op- zigte der kerk. Zijne heiligheid verwerpt ten strengste de alda r ingevoerde wetgeving omtrent kerkelijke aangelegenheden [eene wetgeving inlusseheu. zegt een weener blad, die niet veel afwijkt, van hetgeen in alle staten, waarde kerk aan hei opzigt. der regering onderworpen is, reglens bestaat, en van hetgeen meer bijzonder in Oosiennjk vóór de invoering van hel concor daat, bestaan heeft.] VourfiT kerul de aliocuiie af dal 111 die stalen aan de bisschoppen de bevoegdhei I ontzegd wordt om antikaiholiekege-chrifieu ie verbieden, en verklaart teu sloite: n Eerwaardige broeders, gij beseft dat wij dal alles, wat wij hier kort cl ijk en in het voorbijgaan vermeld hebben, ten zeerste moe ten afkeuren en verfoeijen, daar de wereldlijke magt. door deze goddelooze handelingen de goddelijke instelling der kerk. hare allerheiligste leer. haar eerbiedwaardig gezag, alle regteu der kerk zelve, en de hoogste waardigheid eu magt van dezen apos- tolischeu stoel zoekt aan Ie randen, le ondermijnen eu met voe ten te treden." Met opzigi tol Zwitserland herinnert de paus aan zijne rede van 2fijulij, waarin gehandeld is over de ontelbare nadeelen en beleedigiugeu welke aldaar aan de kerk eu hare regteu. hare bisschoppen en dienaren aangedaan worden, IVij kunnen ons intusschen niet. weerhouden. voegt de allocutie er hij de ver dorven handelwijze van eenige weinige geestelijken hoogelijk te betreuren, le berispen en te verdoemen, welke de goddelooze pogingen van hei wereldlijk gezag beguusiigeii en, met name in het kanton Tessin, aan alle goede katholieken de grootste ergernis veroorzaken en zich niet. ontzien den toorn Gods op zich te laden. Wij worden geschraagd door de hoop, dat. tie re geringen in die streken eindelijk tot betere gevoelens terug kee- ren en lol de erkentenis komen zuilen, dat hel ware geluk en de welvaart, der volken niei beslaan kan zonder onze goddelijke godsdienst, zonder hare heilzame leer. eu zonder den verschut- digdeu eerbied voor de eerwaardige regteu der kerk." Zijne heiligheid besluit met de gewone verzekering dat hij God om bescherming voor zijne door zoo vele rampen bezochte kerk. om de verlicht ingder gemoederen, en om de hekeonug der goddeloozen zal smeeken. De onlangs te Home overleden geleerde Canina was tie grootsiearchitect, van Italië en een zijner beroemdste schrijvers over kunst, die zich door zijne geschiedenis der oude bouwkun de in drie folio deeleu een even grooien naam verwierf als door zijne sinds 1813 in het licht gegeven werken over de romcin- ache basiliken. hef Forum van Ho ue, door zijne nasppringeu omtrent de bouwkunst der oude Israëlieten, over den tempel te Jeruzalem eu door zijn laatste werk over (le opgravingen der Via Appla van Rome lot. Bovilleu. welke hij dacht voort, te zei- ten, doch hierin, helaas door clen dood verhinderd werd. lltj -galniet minder dan 21 deeleu in folio niet platen eu 12 doelen "ieksj iu gr. 8vo. uit. Spanje. 'In strijd met de telegrafische berigten uit, Madrid, mel- dèn .particuliere brieven dat aldaar wel degelijk eene minis- fèrietpy'dusis bestaat. De oorzaak daartoe moet niet slechts géz^ïfit worden in dc schaarschte der levensmiddelen eu de spanning der gemoederen in Katalonie, maar ook in den toe stand waarin de scha>ki-t verkeert. Er moet zelfs een zoodanig gebrek hccrscheu, dai het ministerie de leeuitig. die met, het Rits gesloten werd. reeds verslonden ziende, met het tel, zwanger gaat. om de wet op de desamortisatie weder in werifitvg te brengen. Van daar nieuwe pogingen van de cle- ricale partij tot. omverwerping van Narvaez en de zijnen, die dan plaats zouden moet en maken voor nog groot erè react ion- nairen. dan de tegenwoordige bewindsmannen. De gemaal der koningin zelf is hel gewillig werktuig in de li nde i der clerica- lèn. De koningin is niet blind voor het gevaar des oogenhliks; aij b edt nog altijd weerstand aan de uitersten, waartoe derenc- lt&ar wil brengen, maar dat neemt niet weg dat men bezorgd lis. dat zij eindelijk voor den drang der hofpartij zal zwichten. Het. is in het. algemeen zóó ver gekomen dnt men iedere tele grafische depeche, die gunstig luidt voor den stand van zaken in Spanje, wantrouwt en als het, ware overtuigd is, dat die depêches van de spaaii*che regering zelve voortspruiten. Al dadelijk beweert men dan ook. dat de stand van zaken in Kata lonie in geeneu deele verbeterd is. Hetgeen de gemoederen in Barcelona eu andere fabrieksteden van Spanje zoo zeer gespan nen houdt, is dan ook geen verschil van politieke meening; het geldt daar een vraagstuk van leven of dood, vermits thans de nuodige arbeid ontbreekt eu de selluirsche levensmiddelen op veel te hooge prijzen worden gehouden, waardoor vele eerste leveusbehoefien bijna buiten liet bereik der l»"ere standen zijn gevallen. Nu moge dit tafereel mi-sehien wei door de tegen standers van het tegenwoordig bewind wal te hoog gekleurd zijn, maar iets is stellig waar van de zaak, en het schijnt dat de regering niet bij inagte is daarin te voorzien. Iluitfichlaiid. Weenen 4 januarij. liet door den keizer aan veldmaarschalk graaf Radetzky verleend ontslag is liet meest eervolle dat men zich deuken kan; op 'sgraven herhaald en dringend verzoek, gegrond op zijnen stokouden leeftijd, heeft de keizer er in be willigd Radetzky le vergunnen zijne overige jaren in rust te slijten, met ecu pensioen van 60,000 gulden K. M.'sjaars ler- wijl tevens de Villa Reale i t.'s veldmaarschalk» beschikking is gesteld om er verblijf te honden Zoo als bekend is, volgt, aartshertog Ferdinand Maximiliaau Radetzky op als gouver neur-generaal (of oude koning) van liet louibardisch-veneti- aausch koningrijk, doch als bevelhebber van hel tweede leger- j korps zal de maarschalk door graaf Gyulay vervangen worden. Het blijkt, thans, dat de porie aan den heer Nulaudt, te Dessau, verlof heeft verleend tol het daarslellen van eene hank in Moldavië, eu dal men dit voornamelijk aan den invloed van den priiissischeu minister von Manteuffel verschuldigd i«. Men hl-weert hier lerstcde.dat de banknoten, weike door deze in stelling in omloop zullen worden gobragt. ongehinderd in Pruis sen in belaliugzulleu mogen worden gegeven. eu dat deze biljet ten met begrepen zullen zijn in den algemeeneu maatregel welke daar te lande ne'reffeude liet papieren geld is. Daarvan is echter nog niet gebleken. Berlijn 5 jaimarij. Gelijktijdig met den prins van Pruissen alhier, is de hertog Bemhard van buksen VVetmar. sedert generaal hij het nederlaudsch leger, in de dienst zijns lands gel re den. Terwijl «hl jubel bij hel weiuiarsöhe hof ui stiite herdacht, werd, heeft, het, korps officieren des l egerenden groot hertogs met dien vorst zeiven aan het hoofd, voorden waardtgen jubi laris een prachtvol kalligrafisch adres doen vervaardigen, tot overbrenging waarvan de opperstalmeester des groothertogs eergisteren naar 's Graveuhage is afgereisd. Kwitüerland, Bern 5 januari), lieden is alhier door hel eedgenoot schappe lijk bewind eene proclamatie aan het zwitseische volk uitge vaardigd. Daarin wordt verklaard, dat de vraag van vrede of oorlog nog niet. beslist is, dat er nog kans op het behoud van een eervollen vrede bestaat, maar dat Zwitserland in allen ge valle op bijval eu ondersteuning van andere volken mag reke nen. Verder wordt, voor hel geval eeuer vredebreuk, hel volk int dapperheid inden strijd aangevuurd, ouder belofte dat de overheden zullen zorgen voor de achterblijvende betrekkingen cler ingezetenen, die de wapenen opvatten. Fran li rij li. Parijs 7 januarij. De Moniteur deelt merle dat het protocol geteckend is. waarbij de inoetjelijkhedeu. ontstaan ten gevolge van sommige bepaltm en van het vredesverdrag, uit den weg zijn geruimd. i)e conferentie heelt met eenparige stemmen be paald dat de grenzen zullen loopeu langs het dal van Trajanus, tot aan de rivier Jalpuk, terwijl Tolhak en Bolgrad aan Molda vië verblijven. Rusland zal op den regteroever Komrat behou- deii met 380 wersten gronds. De Donau Delta en hel Slaugen- eilaiid komen weder aan Turkse. Dc afbakening der grenzen zal uiterlijk op 30 maart, uitgevoerd moeten zijn. Op het zelfde tijdstip mo t. Oostenrijk en Engeland hel turksch grondgeliied cn de Zwarte zee ontruimd hebben. Terstond daarop zal de commissie voor de vorstendommen bare zending vervullen, terwijl daarna eene nieuwe conferentie zal geopend worden. Heden liep liet gerucht ter beurze dat Zwitserland er in zou bewilligen eene algenieene amnestie te verleenen. ten einde tot, eeue vreedzame oplossing lekotueu, zonder aan de nationale waardigheid te kort. te doen. De volkstelling, die in het jaar 1856 in Frankrijk is ge houden, heeft geene zeer gunstige uitkomst opgeleverd. Daar uit is gebleken, dat de zesentachtig departementen van Frank rijk 36,039,361 inwoners telden. De volkstelling van J852 had een totaal van 35,781,628 zielen opgeleverd. De bevolking van Frankrijk is alzooiade laatste vijf jaren itret slechts 257,736 inwoners vermeerderd. A Is omstandigheden diedeontwikkeling I der bevolking in dal vijfjarig tijdvak belemmerd hebben, wor den de oorlog, de cholera en de duurte der levensmiddelen ge noemd; de landverhuizing schijnt daartoe ook iels, doch weinig te hebben bijgedragen. J Iu eenige departementen is het totaal der bevolking sedert j 1852 afgenomenhet zijn juist die, waarin het land bedrijf het algemeen bestaanmiddel is. Hierin ziet men ecu nieuw voor beeld van dc biiinenlaiidsche landverhuizing, uit het platteland naar de steden, in welke net arbeidsloon doorgaans liooger en de onderstand voor behoeft igen rui ner is. Iu een onlangs openhaar gemaakt, vers'ag van den prefect van liet departement der Seine werd gezegd, dat dit departe ment iu de laatste vijf jaren zijne bevolking met ruim 3UÜ.0Ü0 zielen had zien toenemen dat is. gelijk thans blijkt, meer dan de aanwinst der bevolking iu geheel Frankrijk bedragen heeft. Mgr. Marie Dominique Augiiste Sib-mr, de aartsbis schop van I'arijs. wiens moord gemeld is, werd den lapril 1792 te Saiut-Panl-Trois-Cliateaux. iu de diocese van Valence gebo ren eu zoude dus over drie maanden zijn 65ste jaar bereikt hebben. Den 30 september 1S39 tot bisschop van Digne benoemd, werd hij den 25 February gewijd. Zijne deugden, zijn zeldzaam talent als administrateur, redenaar en schlijver vestigden de keuze der regering op hem voor het. aartsbisdom van Parijs, toen innr.AlFn: op du barricades in ileu faubourgSuint-Autoine, tijdens den opstand vanjumj 18 tS viel; Inj werd den 10 augus tus IS ES tot die het rekking benoemd. Aangaande den moordenaar verneemt men nog da' hij in de gevangenis gehragt zijnde, eten verlangde, zeggende dat. hij sedert den morgen gevast had, omdat hij niet wilde dat zijns hand beefde. In antwoord op de tot hem perigie vragen over zijrie mis daad. hield hij niet. op dreigende woorden te uiten, ouderande ren zeggende: "Dit is hel einde niet !dit is het einde niet Verges is van N'euilly geboortig, waar zijn vader nog woont. Le siècle, een der dagbladen van democrati-che denk wijze, beschouwt den dood des aartsbisschop» als een groot verlies, en zegt dat daardooreenegapiugonistaan is,die moeije- Iijk op zulk pene wijze zal kunnen worden vervuld, dat de be langen der godsdienst daarbij geene schade lij.ion. u Om meer dan écne reden, zegt Le siècle, betreuren wij den. hciligschenueudcu moord. Hij berooft de diocese van een ver heulen bestuurder, die blijken gegeven had van opii opmerkelijk redenaarstalent eu van e-ue onuitpu tel |ke liefdadigheid je gens cle behoeftige volksklassen. Ook uit het polnukeoogpunt hetreuren wij het verlies van den lieer Sihour; voorzeker kan men hem zwakheden verwijlen, die ons bevreemd hebben, maar de gematigde en waai lijk godsdienstige mannen, zoo als er vele iu de. diocese "au Parijs gevonden weden, zullen alt ijd met dankhaartieid herdenken, hoe hij zich tegen den veld winnen- den invloed van het jesuitendom aangekant heeft. Zij zullen gedachtig zijn aan den kampstrijd, dien hij met moed en niet zonder gevaar gevoerd heelt tegen die uliramoiiiaaiische drij- I vers. welke sedert verscheidene jaren de keik ran Frankrijk beroeren eu de verdraagzaamheid o.izer beste nisschoppen be stendig bekampen. u In de tegenwoordige omstandigheden zal het. moeijelijk zijn, de plaats van den heer Sihour behoorlijk te vervullen. Men weet welk een oneindig groot gezag die hooggeplaatste geeste lijke kan uitoefenen, eu hoe veel belemmeringen hij aan het burgerlijke gouvernement berokkenen zou. indien hij meer of min aan de ultramontaaosclre beginselen toegedaan ware. Mgr. Sibour begreep dat. het christendom met den vooruitgang der j denkbeelden kan zamengnau. Kortom, de keuze van zijnen op- i volger is in de tegenw oordige omstandigheden ook eeue poli tieke aangelegenheid vangroot gewipt." liet zeggen is. dat. 11. M. de keizerin een aanzienlijken J geldel ij ken onderstand aan den bejaarden repnblikeiuschen I dichter Bérauger heeft doen toekomen. V«n eene clencale zijda wordt het erkend dat de keizerin op die wijze den lofredenaar van de ontucht, de onzedelijkheid en de bandeloosheid beloont, i doch wordt aangemerkt, dat de zaak hare nuttige zijde heeft, en 1 tot. eene heilzame les kan strekkeu voor den dichter zeiven, dio I vroeger iu zijne liederen gewoon was diegenen te bezingen, dio onder de gunsten van hooggeplaatste personen //gehukt, gin gen.'' Het, jaargeld, door de keizerin uit eigene middelen aan Bérauger toegekend, wordt op 10,000 IV. begroot. ISeljgie. Brussel 7 januarij. Een hij L'indépcndanoe beige ontvangen schrijven uit Parijs van 5 dezer vermeldt ecu aantal geruchten betrekkelijk den gang cler door de conferentie te regelen zaken, eu vervolgt, aldus: Aan deze geruchten hechte men niet. ligt- vaardiggeloof: bijzonderheden laten zich natuurlijk nog niet mededeelen, en met elk uur kunnende zaken een ander voor komen aannemen. Evenwel kan men den tegen woord igen slaat van zaken door de volgende punten aanwijzen1. het is zeker

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2