MSDDELRURGSCIIE COURANT. N°' 5. Zaturdag '1857. 10 Januarij. Ciiiuinilaniisrlir lijöimjni. Uuitcnlanösrljc tijöingcn. Liauen deze gemeente en Vlis- Doze courant verschijnt des dinirsdags, donderdags z..r; eingen ueschiedt de uitgave den avond 'te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van adverteut.ien kan seschieden tot tien ure des mortrensop den dag der uitgave. De prijs vaD gewone advercentien is 22 cent per regelvan huwelijks geboorte of doodbekcud makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. E<lili<! van vrijdag avond 8 ure. middelburg 9 januarij. De raad van best uur der Koninklijke akndeuiie van beelden de kunsten lieefi den leden dier akariemie opium kzaan gemaakt, dat de lensiooustelliug vim kunst werken ie Parijs wier ope ning eersi op 15 iniurt. 1857 zou plaats hebben, iu gevolge be sluit van Z. M den keizer der Franselieu, z .1 gehouden worden van 15 juuij tot 15 augustus 1857. De raad van best uur vleit, zich dat. de uederlaiidsclie scliilderktuisl aldaar op eene waar dige wijze zal worden vertegenwoordigd. Yan officiële zijde verneemt me» thans nopens bel gebeurde onder de gemeente Merkel hei volgende: In den nacht van 30 op 31 december II. is. omstreeks 2 urn, op de deur geklopt van den bouwman Pieler van iSauieu. iu liet. noordeiuile ouder de gemeente Merkel. De bewoner, zich toen jui-i in zijne schuur bevindende, heeft geroepen wie er was en na bevredigend ant woord out. vangen te lebben, de deur geopend, toen zich aan hem vertoonde een manspersoon, dien hij. uil hoofde der lieer- üchende duisternis. niet kon onderkennen, doch dien lnj ver meen? gedeeltelijk vrouwe.ikleederen te hebben aan gehad. Deze vroeg lieui om nacht verblijf, hetwelk geweigerd werd. en daarna dal hem de naaste weg naar Blijswijk zou gewezen worden, waartoe van Santen zich bereid v« rklaarde en tot dat einde met dien persoon de w ei I'opging. Weinige stappen ver der werd van Santen door vier andere personen aangegrepen, aan handen en voeten gebonden en op de mestvaalt geworpen, terwijl hem ouder zware bedreigingen het om hulp roepen werd belet. Schier onmiddelijk daarna zijn al die personen wegge gaan, hun voornemen Ie kennen gevende naar van Aalst, te gaan (een bekende naam iu die gemeente). Vaw Santen bemer kende dat zij wig waren, heeft zijn knecht ter hulp geroepen die hem heeft los gesneden, en dadelijk daarop bemerkt dal de schuurde** houwmanswouing iu brand stond, hetgeen ook door de overige huisgenoot m werd opgemerkt., en wel indie male dat er aan geen lilnssche.ii te denken viel. Dejiistilie houdt zich met een uaauwkcurig onderzoek der zaak bezig. Er bestaan vermoedens, maar het is voorzigtig liet onderzoek en de naspo ring niet vooruit te loopeu. Uit. hel dezer dagen gegeven verslag van den staat, der landhuishoudkundige school te Haren gevestigd, blijkt dat. deze iurigtiitg meer en meer iu bloeien uitgebreidheid toeneemt, zoo als onder anderen op te maken is uil hel getal leerlingen, dat tot. 4-1 geklommen is, alsmede uil de velerlei blijken van belangstelling haar geworden, met name van Z. M. den koning een geschenk van 11200, terwijl er voor 's konings lekening drie leerlingen op de school geplaatst zijn. Vier harer kweekeliugeu zijn dit jaar van landswege tot. opzieners van den bosefrjiouw op Java aangesteld en als zoodanig reeds derwaarts vertrokken. Te Rotterdam heeft men het plan geopperd om aldaar, in navolging van andere groote sleden een zoölogieschen tuin op terigten. Aangezien eeuigc nattmrbeniiiruaren reeds voorlang ettelijke dieren aldaar opvoedden, heeft men dezen thans voor geslagen hen deze collect ie af te koopeu, om daarmede den grond te leggen tot genoemde inrigting. Reeds heeft zich eene commissie van 20 personen gevormd, die aan hel algemeen hun voorloopig plan heeft aangeboden. De commissie wil de tuin in de nabijheid van het station van den hollandscheii spoortrein daarstellen. Een kapitaal van f200,000 is hiervoor bcuoodigd. ISeiiu«nuinzeil en liesliiiten. Bij Zr. Ms. besluit van 31 december !l., is aan den heer A Goldberg, consul genet aal van Nieuw-Gieuada iu de Nederlan den, te Amsterdam, vergunning verleend lot hel aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der koninklijke orde van Karei III, hein door 11. M. de koningin van Spanje geschonken. Mij besluit van 4-dezer,k heeft, Z. M. goedgevonden den heer B. Momme. wiens diensttijd als directeur vanwege den handel lnj het vrije entrepot Ie Middelburg, mei 1 april aan slaande eindigt, op nieuw voor die betrekking te benoemen. Z. M. heeft, lnj besluit van 21 december II., goedgevon den den kapi'em der artillerie J. C. Koek. lijdelijk op non-acti viteit, een pensioen ie veileeuen ten bedrage van f J050. lierli- ea sclioolnieuws, Te Amsterdam zijn ter teekeningnedergelegd onderscheidene (gelijkluideiuk'j adressen, zoo aan den kerkeraad der evangelisch luihèrsclie gemeente, als aan dien der hersteld evangelisch luthersclte gemeente aldaar, waarin wordt aangedrongen op eene vereeniging van die beide gemeenten tot bevordering van den bloei der luthersche kerk. .Ylarine en leger. De vice-admiraal li. Ferguson, directeur en kommandant. der marine-etablissementen te Vlissingen. eu die als zoodanig zou hebben moeten alt reden, zal naar wij vernemen, nog lot 1 november dezes jaars met. die betrekking belast blijven even als reeds in ons vorig nummer ten aanzien van den directeur en koinmaiidaut te ilellevovtsluis is medegedeeld. In het drooee dok te lldlevoetsluis zijn gebragt Zr. Ms. korvet Heldin, welke tul transportschip moet worden ingerigt en waarschijnlijk iu de maand ajiril aanslaande gereed zal zijn, eu het. stoomschip Curajao, hetwelk nagezien moet worden, om later te worden gerejiareerd Bij hel. gedeelte mariniers aldaar in garnizoen is geplaatst rle 1ste luitenant 8. A. Roos, thans dienstdoende bij het. ge deelte te Willemsooid. Naar men verneemt hebben rle officieren van gezondheid van rle 2de klasse der laudmagt Kijudeis en van der Harten het examen voor den rang der 1ste klasse. Ie Utrecht voor de militaire geneeskundige commissie afgelegd, en zijn dien ten gevolge voor laatstpeiuclue bedekking aan Z. M. voorgedragen. Uil 's Uravetihaee schrijft men da! Z. M., willende I eenige wijzigingen daarstellen in rle formatie van het personeel der paardenartsen hij het leger, en levens het bestuur en toe- zigl over de veterinaire dienst nader regelen, bij besluit van den 25 december jl. heelt vastgesteld, dat liet ersoneel voor de veterinaire dienst, bij hel leger voorlaan zal zijn zamengesteld als volgt 1 directeur, 5 paardenartsen der 1ste klasse, 5 paar denartsen der 2de klasse, 5 paardenartsen der 3de klasse. Deze officieren zullen bij de korpsen van het leger worden ingedeeld enz.; de bezoldiging van de drie oudste in rang zijnde paarden artsen der 1ste klasse wordt, na drie jaren dienst als zoodanig met f200 verhoogd, terwijl vervolgens de oudste van hen ui anciënniteit op nieuw eene irakteiiifent.svermecrdenng van f200 bekomt, zond ra hij gedurende driejaren in het genot van eerst- gemelde verhooging is geweestde veterinaire dienst, zal afge scheiden zijn van de geneeskundige dienst, en alzoo een afzon derlijk geheel uitmaken de directeur staat onder de bevelen van den minister van oo:log. De paardenartsen zijn ten aan zien van hun gedrag en dienstverrigtingen ondergeschikt aan de kommandauteu der korpsen waarbij zij belmoren. De t epa- liugen omtrent hel. verbod ten opzigle der uiiotlening van prak tijk bij het vee der ingezetenen blijven voortdurend gehand haafd. De betrekking van directeur der vclciinaire dienst wordt met den rang van majoor gelijk gesteld. Denoodice voorschrif ten tot uitoefening der veterinaire dienst zullen door den mi nister van oorlog worden gegeven enz. Bij dit besluit is een slaat gevoegd, waarop de traktementen van het personeel der veterinaire dienst zijn uitgedrukt. Altuoji van verliooitingeii. Middelburg fi januarij. Een huis en erve iu de Oude Kerkstraat, wijk B. no. 77. Verkocht voor f 30. Een huis eri erve in den Penuinghoek, wijk L no. 50. Ver kocht voor f 50. Inzet, te Schoondijke, 8 januarij. Eene hofstede, bestaande iu wuouhuis, graanschuur en ver dere gebouwen. mitsgaders öObuuders. 70 roeden, S6ellen bouw en weiland, gelegen in bet t weede gedeelte van den Prins-Wil- lems-polder, gemeente Schoondijke. Ingesteld op f 01,100. Aoord.iimeri li». Volgens de jongste heriglen uit de Vereenigde staten onder vond Walker, terwijl de zaken iu Nicaragua slecht voor hem stonden, meereti meer tegenwerking van dezijdeder Vereenigde staten. De eedgenoot schappelijke overheden zochten in ernst te beletten dat hem versterkingen toegevoerd wierden,* ook hebben zij gevolg gegeven aan eene burgerlijke aauklagt. tegen hein ingesteld door eene nuord-auierikaausche maatschappij, die, van liet vervoer van personen en goederen over de landengte van Panama haar werk maakt, en beweert door onregtmatige handelingen van Walker groote schade geleden te hebben. Dien ten gevolge was eene dagvaarduig legen Walker uitgevaardigd, mei uiagtigiiig tol persoonlijke aanhouding. Kiigelaud. Londen 7 januarij. liet koninklijk poststoomschip Violet, dal eergisteren van (Jstei.de naar deze stad was vertrokken, ie bij de ondiepte Uuodw iudsands totaal verongelukt. Van de be manning is niemand gered kunnen worden. Er was sleclus een passagier aan boord. Italië. In een op den 15 december II. gehouden geheim consistorie, heeft de paus eene allocutie gedaan, waarin de iu Mexico, de zuid-auiiTikaansche staten en Zwitserland plaats gehad heb bende gebeui teuisseii. die de roomsche kerk betreffen, behan deld worden. Men deelt uit dat merk waardige stuk het vol gende uittreksel mede: De nieuwe regering, zegt de paus, die len gevolge der ge beurtenissen van 180-fc in Mexicb op hel kussen g komen ia, heeft de kerkelijke jurisdictie geheel afgeschaft, aan de geeste lijkheid bij de volkskeuzen zoo wel liet stemregt als de verkies baarheid ontnomen, eu de kerkelijke goederen en bezittingen aan den staal toegeëigend." Zijne heiligheid klaael vervolgens over de wanorden die m de kloosters van Mexico hebben plaats gehad, over het gedrag ven eenige klooslergeinecnieii, die zich lejreu de kerkelijke overheden verzet en daarentegen de maat regelen der staatsregering ondersteund hebben, doorzekede goed eten van haar eigen klooster te verkotsen, zonder zich om de kauonieke voorschriften en straffen te bekreunen. Zelfs on der de wereldlijke geestelijken waren er, volgens de allocutie, geweest. die hunne waardigheid, hun ambt en de heilige kano- nieke voorschriften vergetende, de zaak der kerk verlieten, zich van de bedoelde hoogst ouregD aardige wet bedienden, en niet aarzelden de regering van hei land te gehoorzamen." Inzonder heid cellier wordt, de nieuwe constitutie des lauds in de pause lijke rede met de scherpste uitdrukkingen afgekeurd. Over de door de constituerende nationale vergadering vastgestelde vrij heid van godsdienstoefening, van spreken en van drukpers zegt de allocutie: //Ten einde de zeden en harten der bevolking te gemakkelijker te bederven, ten einde de verioeijeiijke eu schan delijke pest van liet indifferent ismus en van de omverwerping onzer heilige godsdienst te verspreiden, wordt de vrije uil oefe ning van alle eerediensten vergund en aan allen volledige vrij heid verleend om hunne gevoelens en gedachten ojienlijk te verkondigen." Eindelijk klaagt zijne heiligheid over de door het mexicaausche gouvernement genomen maatregelen tegen de bisschoppen en geestelijken, die zich tegen de regering ver zeilen, eu aan wier gedrag in de allocutie de groolsie lof wordt

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1