MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 3. Dingsdag 1857. 6 Januarij. Öiimrnlanöscljf tijöingm. Dete courant verschijnt des dingsda^sdonderdags en z..tUiiög!i. linnen deze gemeente en Vlis- ■ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodürkeud makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. middelburg- 5 januarij. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, ter voorziening in de vacalure, ontslaan door het bedanken van den heer M. Salomonson Iiz., is bepaald op dingsdag 13 dezer. Jl. vrijdag morgen had de scheepstimmerman van het ter reede van Vlissingen zeilklaar liggende barkschip Maria, gezag voerder E. N. I1. van Wulven, toen hij zich omstreeks half elf uur iu ecne sloep naar boord begaf, het ongeluk bij het over- klimmen mis te stappen, waardoor hij in het water stortte en bijna onmiddelijk zonk. De nog aangewende pogingen om hem te redden, bleken geheel vruchteloos te zijn. De overledene was een oppassend, ongehuwd man, op slechts 2f)jarigen leeftijd. Uit Sluis van 1 januarij verzoekt men ons het volgende te plaatsen Waren wij reeds meermalen in de gelegenheid melding te maken van de vorstelijke gunst, waarmede H. M onze geeer- biedigde koningin zich verwaardigde dc alhier gevestigde kantwerkschool le vereeren, het is ons hoogst aangenaam op nieuw de bewijzen van Hr. Ms. goedgunstigheid te kunnen ver melden. Het heeft hoogstdezelve toch behaagd genoemde kantwerkschool, waarover zij het beschermvrouwschap bekleedt, ten blijke van hare //belangstelling" met haar portret te ver eeren, terwijl zij, ten bewijze van hare //byzondere tevreden heid over den zoo belangeloozen ijver" waarmede de school door de directrice, mevrouw Renier-van Willes, bestuurd wordt, deze, als een souvenir, beschonken heeft met een prach- tigeu gouden armband. Ecre zij der vorstin, die op zulke schoone wijze hare sympathie betoont voor alles wat. strekkeu kan om industrie en volkswel vaart in Nederland, lot aan zijn uiterste grenzen, te bevor deren. Heeft, liet H. M. behaagd aan de kant werkschool de vervaardiging ecner kanten voile op te dragen, het behoeft bijna gecne vermelding, dat zij met hare gewone milddadigheid dc school daarvoor vorstelijk heeft beloond. De onderscheiding der volijverige directrice ten deel geval len, zij haar eene aanmoediging om voort te schrijden op den ingeslagen weg van opofferende moeite en belangeloozen ijver wèl te doen en niet om te zien. Sinls drie jaren wordt le Heinkenszand door cene commis sie uil de verschillendearmhesturen en leden van den gemeente raad het bedelen op nieuwjaarsdag, dat vroeger op eene schaam teloze wijs pluals greep, met guusligen uitslag tegengegaan. De collecte bestemd om de armen opdien dag ecne buitengewone ondersteuning te verschaffen, bragt dit jaar de som op van f312, waarvoor de commissie in staat was gesteld in veler behoeften te voorzien. In den loop van 1S55 zijn de volgende aantallen personen, mannen, vrouwen en kinderen, uit ons land naar andere wereld- declcn verhuisd, namelijk: uit Noordbrabant 100, Gelderland 573, Zuidholland 285, Noordholland 169, Zeeland 574, Utrecht 48, Friesland 58, Overijssel 42, Groningen 160, Drenthe 10 en uit Limburg geenc, te zamen 2,079 personen. Aan den gemeenteraad le Haarlem is kennis gegeven van ecne beschikking van gedeputeerde staten van Noordholland, bij welke het raadsbesluit van 10 december jl., houdende dat de verkiezing van jhr. M. Salvador tot raadslid geen effect kan sorteren en hij alzoo niet als zoodanig kan worden toegelaten, is vernietigd. De voorzitter heeft te kennen gegeven dat burgemeester en wethouders zich niet met het gevoelen van gedeputeerde stalen kunnen vercenigen, en alzoo voorstellen om zich, overeenkom stig art. 36 van de geineentewe', ie hooger beroep bij Z. M. den koning tegen deze beschikking te voorzien. De heer Imaus heeft doen opmerken dat in het raadsbesluit van den 10 december geheel geen gewag is gemaakt van art. 31 der gemeentewet, en de raad daarbij heeft doen uitkomen, dat het niet op dit artikel is gegrond geworden. Hem is voorgeko men dat. gedeputeerde staten derhalve het besluit geenszins in verband met dit artikel hadden behooren te beschouwen. Hij heeft ingestemd met het voorstel van burgemeester en wethou ders om zich tot Z. M. te wenden, ten einde de vernietiging van de beschikking der gedeputeerde staten te erlangen, maar be grepen dat men zich daartoe niet, immers niet uilsluitend op ari. 36 van de gemeentewet behoorde te beroepen, en hij beeft bij wijze van amendement een in dien zin geformuleerd adres aan den koning voorgesteld. Een voorstel van den lieer van der Breggcn, om bij hel adres aan Z. M. subsidiair maatregelen te vragen, waarbij tol het in dienen van dc geloofsbrieven der verkozene raadsleden een ter mijn wordt bepaald, is niet oudersteuud. Het voorstel van den heer Imans is met 13 tegen eene stem aangenomen. De heer van der Breggen heeft er zich tegen verklaard, omdat hij meende dat hel. beroep op Z. M. ten aanzien der bedoelde vernietiging, alleen op art. 36 der gemeentewet behoorde gegrond te zijn. De raad heeft alzoo besloten om zich, ten aanzien der beschikking van gedeputeerde staten, iu hooger beroep tot den koning te wenden. Naar men met zekerheid verneemt, hebben reeds onderschei dene gemeenteraden iu Noordbrabant besloten, om aan Z. M den koning een adres te zenden, ter adhesie aan hel door den raad der gemeente Haarlem gedaan verzoek, om bevrijd te wor den van de betaling der zegelgelden voorden burgerlijken stand. Men leest iu het Algemeen Handelsblad: Wij vernemen, zoo wij meenen van eene welonaerrigte zijde, dat het brieveuport van de brieven, welke over Marseille naar Oost-lndie verzouden worden, in de volgende rnaand aanmer kelijk verlaagd zal worden onder belangrijke verzwaring van het gewigt voor enkele port. Volgens opgave van de riederlandsche bank bedroegen dc bankbiljetten den 31sten il. f79,602,145,00, saldo's van reke ningen-courant f 27,911,640,36 en munt eu munt-niateriaal f68,249,588.76. HetNederlandsch zendeling-genootschap heeft inlS56 aan giftenen legaten ontvangen de aanzienlijke soin van f 34,402,6S£ KSenoemiuceii en besluiten. Bij besluit van 31 december 11., heeft Z. M. goedgevonden 1. met den 1 dezer eervol ontslag te verleencn aan P. Pijkc, als burgemeester der gemeente 's Gravenpolder en 's Heer- Abtskerke c. a.en 2, ter vervulling der vacaturen, welke door de aftreding van den burgemeester der gemeenten 's Graven polder en 's lieer-Abtskerke op den 1 dezer zullen ontslaan, te benoemen tot burgemeester der gemeente 's Gravepolder P. van Liere, eu lot burgemeester der gemeente 's lleer-Abts- kerke c-a., J. P. J. Buteux, burgemeester van Heinkenszand, 's Heer Areudskerke eu 's Heer Hcndrikskiiideren c. a. Bij besluit van 1 dezer heeft Z. M. goedgevonden tot bur gerlijke leden en plaatsvervangers voorde ligtingder nationale militie 1S57 te benoemen de navolgende personenprovincie Zeelandin den militieraad zitting houdende teMiddelburg, G.J. Sprenger, lid der staten, en mr.VV. Ph. Vis, lid van den gemeen teraad van Middelburg; tot hunne plaatsvervangers, Z. Snijder, lid der staten, en mr. M. Verbrugge, lid van den gemeenteraad van Middelburg. Bij koninklijk besluit van 31 december jl. is aan den heer J. A. P. H. Eekhout, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijue betrekking vau commies der posterijen van de 2de klasse; voorts zijn benoemd bij het vak der posterijen: tot commies van de 2de klasse de lieer C.Smitt, thans commies van de 3de klasse tot coinmiesen van de 3de klasse: de heereti J. A. Z. grave van Rechtereu Limpurg en D. Hordijk, thans surnumerairs; tot surnumerairs: de heeren H. J. G. Dijk, wonende te Zwolle; C. J. Bennema Pont hier, wonende te Gro ningen, en VV. P. van Wageningen, wonende te Dordrecht. Z. M. heeft, bij besluit vau den 28 december jl. goedge vonden, den gepensioneerden paardenarts met rang van kapi tein F. H. S. Dehne, met den 1 dezer, als paardenarts der lste klasse in activiteit te stellen, en hem te belasten met de waarneming der functien van directeur der veterinaire dienst. Z. M. heeft, bij besluit van den 1 dezer goedgevonden Je benoemen, bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, lot officier van gezondheid der lste klasse: de officie reu van gezondheid der 2de klasse J. J. P. Rijuders en W. C'. H. van der Harten, beiden van gemeld personeel. Aecrologie. Bijzondere bcrigten uit Batavia, met den jongsten mail on In vangen, houden eene tijding in, die velen ook in het vaderland diep heeft getroffen, die van den dood van baron P. Mei vil 1 van Carubée, kapitein-luitenant ter zee en laatstelijk directeur vau het maritiem etablissement te Onrust. Het is algemeen be kend, en door wel bevoegden gewaardeerd, wat. die zeer ver dienstelijke zeeofficier sedert jaren heeft gedaan voor verschil lende vakken van wetenschap, met name echter voor de kennis der vaarwateren van den Iudischen archipel, voor de statistiek, de bergmeting en de geschiedenis van Nederlaudsch Indië. ïierk- en sclioolnieuws. Door het ministerie van binnenlandsche zaken is bekend ge maakt, dat voor de dienst in Oost-indie ter uitzending in het jaar 1S57, worden gevraagd zes jongelieden van den vierden onder wijzersrang en tusschen de 16 en IS jaren oud, om onderwijs tc geven in de laagste klassen der gouvernementsscholen. Sollici tanten naar die betrekking worden uitgenoodigd, zich ten spoe digste, bij rekwest op zegel, tot het departement van binncn- landsche zaken te wenden, met opgave der school, in welke zij werkzaam zijn en met overlegging hunner geboorte- en rang- acten, alsmede van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats. De kennis met de strek king en inrigting van bewaarscholen en met. het onderwijs, daarin te geven, zal eene aanbeveling zijn. De voordeeleu zijn eene bezoldiging van f75 's maands, zonder meer, ingaande met den dag van ontscheping te Batavia, vr\j transport der waarts en eene gratificatie van f 400 voor uitrusting. Jfarine en 1 ejcr. Zr. Ms. fregat de Ruyter, onder bevel vau den kapitein ter zee II. J. van Maldeghem, is den 20 december 11. vau Malta te Smyrna gearriveerd; alles wel aan boord. Uit Curajao zijn er berigten tot den 15 november. Daar uit verneemt inen, dat dit eiland van alle zijden bedreigd wordt met de eholera, en dat men vreest dat die verschrikkelijke ziek te zich ook eerlang aldaar zal openbaren. Sedert de maand augustus 1855, heersehte die ziekte aan de overkust., digt in ue buurt van Curajaole Caracas, La Guayra, Valencia, Puerto Cabello, Cumarebo, Coro en Paraguana; sedert bet begin van 1856 verspreidt zij hare verwoesting op Porlo-Rico, en vau 18 julij tot4 october zijn vau 242 ziektegevallen 193 doodelijk geweest bij hare wederschijning op het deensche eiland St. Tho mas. Het anders zoo gezoude eilandje Bonaire, met eene bevol king van ongeveer 3500 zielen, lelt van den 22 augustus tot. den 6 dezer 9S sterfgevallen aan deze ziekte. In 5 a 6 uren tijds kan men zich van Bonaire verplaatsen op Curajao. Men is der halve niet zonder reden bevreesd eerstdaags een bezoek van deze ziekte te ontvangen, in weerwil van al de quarantaine maatregelen, Den 15 mei 11. lag in de haven van Curajao Zr. Ms. korvet Pallas, kommandant kapitein ter zee E. A. Jöhr, eu Zr. Ms. brik Lyux, komoiandaut kapitein-luitenant ter zee (A

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1