MIDDELRÜRGSCHE COURANT. N°- 2. Zaturdag 1857. 3 Januarij. öinnmttmösclje ttjöingm. Öuitmlanöscbe tijöingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, do vlerdags en z«tutJags. Einnen deze gemeente en Vlis singen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbfkend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 2 janmurij. De poging door de Vereenjging tot het bezoeken der armen dit jaar voor het eerst beproefd, om het bedelen op nieuwjaars dag tegen te gaan, is, ook door de medewerking van de gemeen tebesturen van Middelburg en Arnemuiden, met een gunstigen uitslag bekroond geworden. Zag men nog in het verleden jaar scharen van bedelaars langs de straten loopen, nu ontwaarde men er slechts zeer enkele, terwijl door de plaats gehad hebbende collecte de wijkbezoekers werden in staal gesteld ecne buiten gewone ondersteuning van levensmiddelen en brandstoffen uit te reiken. Door den burgemeester der gemeente Vlissingen is tot inspecteur van policié"aldaar benoemd de heer van der Werf, vroeger in betrekking aan het garnizoenshospitaal. Z. M. de koning, vergezeld van HD. zoon, den prins van Oranje, heeft jl. woensdag bij mevrouw de douairière Fagel, schoonzuster van den jongst overleden baron, een bezoek van rouwbeklag gebragt, en aldus een blijk gegeven van HD. deel neming in het door de familie Eagel geleden verlies. De minister van marine brengt ter kennis van belangheb benden dat, wegens de mindere bruikbaarheid voor diepgaande schepen van het vaarwater over de vlakte van Ooltgensplaat, en de verbetering van het vaarwater langs het Hillegal, uit het eerst genoemd vaarwater zijn opgenomen vijf zwarte tonnen, en wel de drie noordelijkste zwarte bij het uilgaan naar het Hol- landsch diep, en de twee zuidelijkste der drie zwarte tonnen benoorden de haven van Ooltgensplaat. Thaus is bij het comité van defensie te 's Gravenhage het hoogst belangrijk onderwerp der kustverüchling in behaudeling waarvoor ook officieren der zeemagt er zitting in hebben geno men. Die taak is nog niet afgedaan. Naar men verzekert, wordt met 1 januarij e. k. de alge- meene directie van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maat schappij opgedragen aan den heer J. W. Bake, administrateur, terwijl als ingenieur van den weg is aangesteld de heer J. P# Mouthaan, en tot ingenieur-werktuigkundige de heer P. K. Bakker Korff. Door de heeren H. Verdonk en comp. is concessie aange vraagd aan Z. M. den koning, tot de droogmaking van hetTJ eu het Wijkermeer, ten doel hebbende om deze plassen aan het water te ontwoekeren en tot bouwland in te rigten, ten einde den handel, de scheepvaart en uitwatering der polders aanmerkelijk te verbeteren en om den bloei van ons vaderland te vermeerderen, met ter zijde stelling der vrees van doorbraak bij noordwesten winden hooge vloeden en het uitschieten van den wind van het noorden naar het oosten. Daar er nu toch altijd vrees bestaat voor doorbraak,welke belangrijke schade aanrigten kan, wordt door de uitvoering van dit plan,om van den Paarden- hoek te Amsterdam tot Schellingwoud een dijk te leggen met de ingebouwde sluizen en duikers tot lozing van het polder water, en waardoor de Zuiderzee van het IJ afgesloten wordt, deze vrees geheel weggenomen. Uit Luxemburg wordt van den 27 december berigt De Courier van het groothertogdom Luxemburg behelst het volgende: //Krachtens een bevel, worden sedert maandag al de van elders ontvangene dagbladen, na aankomst van de post, naar de regtbank gebragt, en eerst aan de abonnenten afge geven, nadat ze door een daartoe benoemden ambtenaar zijn gelezen en aan den post terug bezorgd. De dagbladen die direkt aan de hoofdplaatsen der ear- aankomen, worden door de vrederegters nagezien alvorens ze afgegeven worden. Deze daadzaken in aanmerking nemende, vraagt meu: wat het arti kel van onze nieuwe staatsregeling beteekenl, dat zegt, dat de drukpers vrij is en dat de censuur nimmer zal ingevoerd wor den?" IfeiioemiiijjeFi en besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van 28 december 11.,. is benoemd tot raads heer in het provinciaal geregtshof in Zeeland, jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje, thans officier van justitie bij de arrondisse- ments regtbank te Middelburg. Bij Zr. Ms. besluit van 25 december 11., is de commies- titulair bij de directie der marine te Vlissingen, J. Jansen, we gens hoog gevorderden leeftijd en langdurige dienst, met den laatsten dier maand, eervol uit gedachte betrekking ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij later zal bevonden worden aanspraak te hebben. Voorts zijn bij gemeld besluit, met ingang van den 1 dezer benoemd: lot adjunct-commiesen bij de directie der marine te Vlissingen, de klerken bij die directie C. V. Riemens, G. B. Ein- wachter Bilheimer en J. C. Ockers, en tot klerk bij voorschre- vene directie de heer J. van de Ven. Z. M. heeft bij besluit van 21) december 11., goedgevonden den kapitein J. Boogaerd, van het 3de regemenl infanterie, in gevolge' zijne aanvrage, op pensioen testellen, en het bedrag te bepalen ad f 990. Z. M. heeft bij besluit van den 29 december 11., goedge vonden te benoemen 1bij het 2de regem. infanterie, tot lsten luitenant, den 2den luit. K. K.denExter van den Brink, van het korps; tij het 3de regem. inf., tot kapitein van de 3de kl., den lsten luit. J. L. Wagner, van het 1ste regem. inf.; bij het 4de regem.iuf„ tot lsten luit., den 2den luit. J. H Folkers, van het instructie bat ail Ionbij het 7de regem. inf., tot kapitein van de 3de kl., den lsten luit. jhr. H. G. F. Leyssius, vari het. regem. grenadiers en jagers, en 2. over te plaatsen bij het regem. gre nadiers en jagers, den lsten luit. W. C. Margadant, van hel 1ste regemenl infanterie. Bij besluit van den 2S dcc. heeft Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, den heer mr. W. II. baron van der Duijn, zaakgelastigde der nederlandschc rege ring bij die van Sardinië. Bij besluit van den 31 dec. heeft Z. M. goedgevonden, ter vervanging van den emeritus hoogleeraar Holtius, tot, ge woon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hooge- school te Utrecht, te benoemen den heer mr. B. J. Lintelo de Geer, thans buitengewoon hoogleeraar in die faculteit. Bij koninklijk besluit van den 28 dec. is de heer H.C.van Setten, leeraar in de essaaikunde en essayeur bij hel hoofdbe stuur van het muntwezen, op nieuw aangewezen,om gedurende het jaar 1857, in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollegie en bij de behandeling der onderwerpen, ver meld in art. 3, 7 en 10 der wet van 1 junij 1850 (Staatsblad no. 25), de plaats van den afwezige te vervullen. ÜVIarine en leger. Volgens een particulier berigt, per landmail uit Oost-Indie ontvangen,' is Zr. Ms. stoomschip Borneo, kommaudant de luitenant ter zee der 1ste klasse C. L. J. d'Hamecourt, met volle vaart op cene klip gevaren, zoo dat het stoomschip was gezonken; ongelukken zijn daarbij echter niet te betreuren geweest. Van de Lampong-expeditie worden voordurend vele zieken naar Batavia getransporteerd, het noodwendig gevolg der ongeloofelijke vermoeijenissen en ontberingen aan dezen togt verbonden. Staten-generaal. Eerste kamer. Zitting van 30 december. Iu deze bijeenkomst is het IXde hoofdstuk der staatsbegro ting voor 1857, lett. A en B(renten en departement van finan ciën) eenstemmig aangenomen. lletXde hoofdstuk (oorlog) is bestreden, als te hoog in de tegenwoordige, omstandigheden, en buiten verhoudiug tot de financiële krachten des lands. Het is aangenomen met 24 tegen 8 stemmen (die der heeren van Rijckevorsel, van Nispen, Beerenbroek, van Swinderen, van Beek Vollenhovcn, Harteveld, van Sasse eu van der Lek). Het Xlde hoofdstuk (koloniën) is aangenomen met 24 tegen 3 stemmen (die der heeren van Rijckevorsel, van Nispen eu van Swinderen). Ten aanzien van het Xllde hoofdstuk (onvoor ziene uitgaven) heeft de heer van Nispen gevraagd, of er voor de toekomst bezwaar zou bestaan iu de mededeelingvande uit gaven voor het vorig jaar. De minister van financiën heeft daarop verklaard, dat die aangelegenheid een onderwerp van overweging heeft uitgemaaktdat, nu dergelijke wcnsch in deze kamer wordt geopenbaard, dit van gewigt op den uilslag der overweging kan zijn, en dat hij, zonder zich bepaald te verbin den, kan verklaren dat, als zijne ambtgenooten dit goedvinden, hij zich daarnaar zal voegen. Het hoofdstuk is eenstemmig aan genomen. De wet op de middelen is eenstemmig aangenomen. De mi nister heeft verklaard, dat de tijd gekomen is om het stelsel te herzien, ook in het belang der gemeentendat hij hoopt tijd en krachten te zullen hebben om dit belangrijk werk tot stand te breugen, eri dat men alsdan daarover van denkbeelden zal kun nen wisselendat al de wetten wel aan geene herziening zullen worden onderworpen, maar dat men algemeene beginselen zal kunnen aannemen, die ten grondslag eeuer geleidelijke herzie ning kunnen strekken. De credietwet voor de binnenlandsche zaken is eenstemmig aangenomen. De heer van Andringa de Kempenaer heeft het zeer betreurd dat de minister, met dat departement belast, door ziekte wordt verhinderd in de belangen er van te voorzien. Hij heeft gewezen op de behoefte van een nieuwe wet op de militie en van de verbetering van de gemeentewet, nopens de verkiezing der raadsleden, naar aanleiding van 't geen laat stelijk deswegens in cene gemeentcc is voorgevallen. De wet ter verhooging van de kosten van het hoofdstuk der justitie (hulp marechaussee) is eenstemmig aangenomen en de kamer daarop gescheiden. Koord-lmerika. De berigten uit Washington van 17 december jl. melden dat liet huis van volksafgevaardigden der Unie zich verklaard heeft legen de opheffing van het verbod van den overzeeschen slaven handel, welke, gelijk men weet, in sommige zuidelijke staten der unie door driftige voorstanders der slavernij openlijk ver langd wordt. Het huis heeft verklaard //dat ieder voorstel om den aanvoer van slaven uit Afrika te hervallen, de Vereenigde staten bij alle beschaafde en christelijke volken verfoeijelijk zou maken; en dat het-onverstandig en met de gevestigde staat kunde der Unie strijdig zou zijn, de tot bescherming der Afrika nen gemaakte bepalingen af te schaffen." Engeland. Londen 30 december. Men verneemt de volgende nadere bijzonderheden wegens het voorgevallene te Canton, waarvan wij voor eenige dagen melding maakten. Tussciien de engelsche autoriteiten aidaar eu den chineschen gouverneur-generaal Teli is een ernstig geschil ontstaan. Een voor Canton geankerd schip, onder engelsche vlag, werd den 8 oclober doorchinesehe militairen aangeklampt, die zich van twaalf personen der be manning meester maakten. De consul Parkes, die zich aan boord begeven had, werd aldaar 'oeleedigd en mishandeld, ter wijl de vertoogen, deswege aan Teli gerigt, niet slechts zonder gevolg bleven, maar met miuachting ontvangen werdeu. Den 21 october werd de zaak den admiraal Seymour ter beslissing

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1