MSDDELBURGSCHE COURANT. i\° 156. Zaturdag 1856. 27 December. öinnn nlcmb stfif tij in gen. fiJuitmlrtNÏ>$c!)e tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zaturdagc. I:innen deze gemeente ca Vlis- •ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per dr ie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend raakingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 26 december. O Als bijlegger is gisteren ter reede van Vlissingen gearri veerd de hollandsche brik /'Gouverneur Schomerus," gezagvoer der Steinhuysen, komende van de kust van Guinea en naar Rotterdam bestemd met palmolie. Aan boord bevonden zichz.es passagiers, zijnde de zoon van den overledenen gouverneurde heer C. Meeuwsen, resident aan de kust, twee onderofficieren en twee korporaals van het oost-indiscli leger, die ter wer ving van manschappen voor de Oost-indien derwaarts zijn uit gezonden geweest. Bij denhoogen raad wordt eerlang eene zaak in cassatie be handeld, die veler belangstelling trekt. Zij betreft namelijk de veroordeeling van een molenaar wegens overtreding van cle wet op het gemaal, na dat die wet buiten werking gesteld was. De Arnhemsche courant, dit feit vermeldende, voegt daarbij dat het hier nu de vraag geldt, of de regter, die geroepen is dc wet toete passen, eene straf krachtens eene wet kan opleggen, wanneer die wet niet meer beslaat op het oogeriblik dat dc straf wordt uitgesproken. Den 23 dezer, des morgens ten 9 ure, had Ie Arnhem op eene eenvoudige doch aandoenlijke wijze de begrafenisplegtigheid plaats van den op den 19 te voren zoo plotseling overleden lieer dr. Jacob Willem Elink Sterk, rectorder latijnsche scholen aldaar. Het lijk werd behalve door een paar betrekkingen, hoofd zakelijk gevolgd door een aantal oud-leerlingen van den afge storvene, die door hunne verknochtheid aan clen zoo waardi- gen man het bewijzen der laatste eer hadden aangeboden, het geen door de familie met welwillenheid was aangenomen; waarbij zich verder nog hadden gevoegd zijne laatste leerlingen, de curatoren der latijnsche school, de luthersche predikant, een aantal schilders,benevens vele notabele ingezetenen dier gemeen te. Nadat de stoet aan de begraafplaats was gekomen, werd het stoffelijk overschot van den ontslapene door twintig zijner oud- Icerlingcn naar de grafkuil gedragen. Vervolgens hield cle heer mr. J. W. Staats Evers bij het graf eene toespraak, waarin door hem in hartelijke en gepaste bewoordingen hulde werd gedaan aan de vele verdiensten van den waardigen afgestorvene, wiens groote bekwaamheden, rondborstig karakter en vriendschappe lijke omgang met al zijne leerlingen, hem dergelijk eerbewijs in de ruimste mate hadden waardig gemaaktwaarop door den lutherschen predikant, den lieer Schroder, ecnige woorden van godsdienstige vertroosting werden gesproken. Op alle aanwe zigen maakten die toespraken blijkbaar een diepen indruk. 10,000 kolonisten te voeden, ongeacht de tonnen schats die de fabriekarbeid er oplevert; maar dan moet de hoofdadmi nistratie niet te 's Hage resideren, maar in of nabij de koloniën daar moet de praktijk benalen hoe de akker zal behandeld wor den, en niet "de theorie vuft 's Hage." Uit Portsmouth wordt gemeld, dat reeds uitspraak gedaan is in de zaak van het binnen smokkelen van tabak aldaar, door eene nederlandsche loodsboot, waarvan wij bereids gesproken hebben. De gewezen havenbeambte, de schipper en de loods zijn elk tot eene boete van 100 p. st. veroordeeld. Volgens de Triester Zeitung is onze landgenoot, dr. Pincoffs, er in geslaagd te Konstantinopel eene vereeniging van beoefe naren der geneeskunst te slichten, waardoor de aldaar geves tigde en uil alle landen afkomstige artsen een vereenigingspunt viuden. Kort voor liet vertrek van den heer Pincoffs uit Kon stantinopel, was de vereeniging geconstitueerd en had hare eer ste zitting gehouden. Zij draagt clen titel vanKeizerlijke turk- sclie vereeniging van artsen. Uit hoofde van de verdienste des heeren Pincoffs in dit. opzigt, alsmede met het oog op de genees kundige hulp, welke hij gedurende een jaar, kosteloos aan de armen van Scutari en omstreken verleende, is hij door den sultan met dc Medscliidie orde begiftigd. De heer mr. U. W. E. Cazius, procureur generaal bij het provinciaal geregtshofin Limburg, is door den koning der Bel gen tot officier der Leopoldsorde benoemd. In den antwerpsehen Précurseur vindt men het volgende berigt: Wij vernemen, dat de koning der Nederlanden aan kolonel Le Bron de Vexela een prachtigen eeresabei heeft vereerd met het opschrift: Koninklijk ecreblijk voor betoonde dapperheid. Dit bewijs van achting is aan den kolonel geschonken wegens zijn dapper gedrag in den veldtogt tegen Balie, waarbij het 7de bat ail Ion, door hem geko.rrimandeerd, zich zoodanig heeft onderscheiden, dat de koning het vaandel heeft versierd met het commandeurskruis van de Militaire Willemsorde. Uit Meppel word taan de Amsterdamsche courant geschreven: De staat, waarin de Maatschappij van weldadigheid ver keert (kennelijk onvermogen) geeft in deze omstreken groote sensatie. Behalre den staat zeiven, zullen hier, te Steenwijk, Kninre en Groningen wel de voornaamste crediteuren wonen, waaronder velen tot aanzienlijke bedragen. Intusschen geloo- ven wij dat de bezorgdheid bij sommigen ook te ver kan gaau met zekerheid kan men toch niet. welen, welk bedrag bij reali satie der onroerende en roerende goederen het deel van den schuldeischer zal wordendaarom achten wij het voor het minst, voorbarig, onverantwoordelijk, om zijne pretentien voor 20 of 25 pet. over te dragen. De staat, dat is het algemeen belang, vordert voorziening; de duizenden vagebonden zullen zoo maar niet ontslagen en over het vaderland, even als de sprinkhanen van Egypte, verspreid worden. Neen, eer geloovcn wij dat., indien de kwalen die in de weldadighcidskolonie bestaan, op geheven, het bestuur en de administratie hervormd worden, dat dan de 2000 bunders gecultiveerde gronden instaat zijn Men verneemt dat dezer dagen bij het gemeentebestuur te Eraneker een in het latijn geschreven brief van een der protes- tantsche (hervormde) superintendenten in Hongarije ontvan gen is, onderzoek doende of aldaar nog de zelfde gelegenheid bestaat voor de kostelooze theologische studiën, waarvan in vroegere jaren, tijdens den bloei der franeker akademie, zoo velen gebruik maakten. Het is te hopen, zegt de liarlinger courant, dit mededeelende, dat de arme Hongaren in Leiden, Utrecht of Groningen mogen vinden, wat thans voor hen te vergeefs in Eraneker gezocht wordt. ■Benoemingen en toesluiten. Bij koninklijk besluit van den 21 dezer is aan L. van Tig- gelen, wed. van R. van der Kaa, in leven commies der 1ste kl. bij 's rijks belastingen te Sluis, verleend een pensioen van f135. Z. M. heeft bij besluit van den 21 dezer het ridderkruis der orde van de Eikenkroon toegekend aan den heer J. M. L. van Bronkhorst, adjunct-commies bij het ministerie vanbuiten- landschczaken. Marine en leger. Den 29 dezer zullen van Harderwijk vertrekken, om op den 31 daaraanvolgende over te gaan aanboord der schepen, een detachement sterk 150 onderofficieren en manschappen, aan boord van het. schip Prins Maurits, gezagvoerder J. J. Bart, on der bevel van den lslen luitenant van het regemeut grenadiers en jagers II. M. E. Landelot, medcgeleiders de 2de luits. der infanterie J. II. van Roijen en G. S. C. Klerk, benevens den officier van gezondheid 3de lcl. P. J. A. van Dura, bestemd naar Oost-Iudie; en een detachement sterk 50 onder-officieren en manschappen aan boord van het schip Johanna Christina, ge zagvoerder J. A. de Lang, onder bevel van den 2den luit. van het koloniaal werfdepot E. B. A. Grooss, bestemd naar West- Indie, beiden naar het Nieuwediep; gemelde detachements- kommandanten zullen na volbragte commissie, naar Nederland terug keeren. Staten-g'eneraal. Eerste kamer. Zitting van 24 december. In deze zitting zijn achtereenvolgens aangenomen de navol gende wetsontwerpen, als 1. tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1S55 (fonds kolonisatie van be- hoeftigen)2. tot wijziging van hoofdstuk IY der staatsbe grooting voor 1855; 3. tot aanmoediging van den invoervau granen en andere levensmiddelen; en 4. tot afschaffing der griffieregten en vermindering van het regt van zegel, voorzoo veel de acten van procureurs en exploiten van deurwaarders betreft; alle met algemeene stemmen; alleen over het laatste had eene korte woordenwisseling plaats tusschen den heer Pas poort van Grijpskerke en den minister van justitie. De commissien van rapporteurs voor de wetsontwerpen: tot splitsiug vau de gemeente Mijl; tot splitsing van de gemeente Opsterland; tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1S56; tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld; en tot voorloopige vast stelling van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1857heb ben daaromtrent hare verslagen uitgebragt. De beraadslagin gen zullen gehouden worden op zat urdag aanstaande, des na middags ten 1 ure, met uitzondering van die over het laatst e ontwerp, die gevoerd zullen worden na de behandeling van de begrootingswetteu voor het volgende jaar. Engeland. Londen 24 december. The morning-post zegt dat de koning van Pruissen besloten heeft zijne aanspraken op Neuchatel tot het uiterste te doen gelden. Volgens The united service gazette, is het nagenoeg zeker dat het britsche gouvernement besloten heeft, wederom, maar nu voor de laatste maal, eene expeditie naar de Noord- poolzee te zenden om verdere sporen en overblijfselen van sir John Eranklin en zijne ongelukkige reisgezellen te zoeken. De expeditie zou waarschijnlijk uit drie deelen bestaan: een zou over land, het tweede langs de Behringsstraat en het derde langs Davidsstraat reizen. Rusland. Benevens het bekende plan van het groote spoorwegnet in Rusland, waarvoor aan eene maatschappij van kapitalisten uit alle landen van Europa concessie is verleend, bestaat ook een plan van eencu spoorweg van Odessa over Balta en Uman naar Kiew. Volgens berigt uit St. Petersburg van den 14den dezer is daarvoor concessie verleend aan eene maatschappij, die eeuen Eranschman, deu prius deValmy, aan haar hoofd heeft. Zij heeft het regt bedongen om den weg 85 jaren lang ten haren voor- deele te exploiteren, onder waarborgiugeencr zuivere opbrengst van minstens vijf percent door het russische gouvernement. De weg moet binnen driejaren tijds voltooid zijn. Spanje. Madrid 17 december. In het. officiële dagblad van heden is bekend gemaakt, dat de generaal Eigueras tot minister van oorlog benoemd is. Hij is reeds in het jaar 1848 lid geweest van een ministerie, hetwelk den maarschalk Narvaez aan het hoofd had. De afgetreden minister van oorlog, generaal Urbi- stondo, die vroeger steeds een warm voorstander van het abso lute koningschap was, is aan het hoofd der hofhouding van den

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1