MIDDELRURGSCHE COURANT. r 155. Donderdag 1856. 25 December. ötn ncnlcmï>scl)f tijïringeti. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZntUïJaga. 1:innen deze gemeente en Vlis- lingeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend luakingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cmt voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg 24 december. Gisteren middag heeft bij de dienstdoende schutterij alhier, welke lot dat einde op de markt was onder de wapens gekomen, door den luitenant-kolonel kommandant, de installatie plaats gehad van den heer jhr. mr. P. D. van Citters jr., onlangs be noemd tot 2den luitenant, benevens van de heeren J. P. van Visvliet, lot. kapitein, en mr. N. C. Lambrechtsen, tot lsten luitenant bevorderd. Daarbij heeft tevens de uitreiking plaats gehad van de onlangs aan de daarop regt verkregen hebbenden, door Z. M. den koning toegekende eereteekeuen voor eervolle langdurige dienst bij de schutterijen. Wij vernemen dat op de voordragt der arrondissements-regf. bank teLeyden, ter vervulling eencr opengevallen betrekking van procureur, waren geplaatst de heeren en mrs. H. A. Neeb. C. A. Boonackeren J. Luzac, advocaten aldaar; maar dat. de zer dagen met. die betrekking begunstigd is M. E. Booy, procu reursklerk, inede aldaar woonachtig, bij zijn vader, den procu reur E. Booy werkzaam. (De i/rondwet.) De S50 schevemngsche haringvisschers zijn allen behou den bij hunne gezinnen teruggekomen. De vaugst is boven mate gezegend geweest. In 't jaar J850 hebben 59 schuilen 0,600,000 haringen aangebragtin 1855 hebben 101 schuiten 13,306,000 verkregen, in dit jaar hebben 108 schuiten ruim 25 miilioen aangebragt, en zijn de prijzen tol het, einde vrij hoog gebleven. Ook de visscherij met de beug of hock want, laat zich gunstig aanzien. Ten gevolge van liet verbod van uitvoer van aardappelen in Belgie, werden te Bergen op Zoom eenige dagen geleden vier honderd mudden aardappelen opgekocht en ingescheept voor rekening van antwerpsche kooplieden, om transito door Belgie uil. te voeren; gcdeeltekijk bestemd naar Havana, en ge deeltelijk naar Brazilië. De prijzen, die besteed zijn, liepen van f 1,35 lot f 1,75 per mud. lieiioemiiiffen en toesluiten. Z. M. heeft beslist dat. met de maand mei aanstaande alleen de navolgende garnizoens-veranderingen zullen plaats hebben, namelijk: liet 1ste regement infanterie naar Nijmegen, Arnhem en Grave, en liet 8ste regement infanterie naar Middelburg, Vlissingen en Ter Neuzen; zullende wijders de compagnie rij dende artillerie, thans te 's Gravenhageaanwezig, naar Lcycleu terugkeeren, en door de 3de compagnie van bet regement veld artillerie uit Utrecht, zal worden vervangen. Bij koninklijk besluit van den 19 dezer is aan R. A. van Zuylen, gewezen commies Ier provinciale griffie van Noord bra - banl, verleend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van f1056 's jaars. Bij koninklijk, besluit van den 10 dezer is aan jhv. D. J. L- £tri ;lc van Liuschoten, gewezen griffier bij liet. kant ongeregt te Utrecht, ten laste van den staat, een pensioen verleend ten be drage van f 700 's jaars. Z. M. heeft, bij besluit van den 14 dezer, goedgevonden den kapitein C. B. Siborgh, van liet regement grenadiers en ja gers, op zijne aanvrage een pensioen te verleen en ten bedrage van f 990. Z. M. heeft, bij besluit van den 18 dezer, goedgevonden de 2de luitenants E. P. J. Roehell, 11. M. Tcrstege en A. J. Wil ligen, van het 2de, en J. T. Peuchen, van het 4de regement in fanterie, in rangen ancienncteit over Je plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie- lliecrulogie. In den avond van 20 dezer overleed te Arnhem plotseling, de heer dr. J. YV. Blink Sterk, ridder der orde van den Neder- puidschen Leeuw, lid van vele geleerde genootschappen enz.. I rector van het gymnasium aldaar en van de jaren 1830 1883 preceptor aan het gymnasium alhier. Schier algemeen bemind was de overledene om zijne vele deugden en groote bekwaamheid. Groot, is het verlies te noemen voor de jonge lieden, die zich ouder zijne leiding bevonden. Den 21 dezer overleed te Amsterdam de heer mr. Willem Daniël Cramer, staatsraad in buitengewone dienst., komman- deur der orde van den Nederlaudschen Leeuw, president van liet provinciaal geregtshofin Noord-holland enz. marine en leger. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den koning, bij een dezer dagen genomen besluit, behaagd, eene zekere som voor de corp sen van het leger beschikbaar te stellen, lot verwarming van de kamers der soldaten in de caserne gedurende deze wintereen middel, dat zeer veel zal bijdragen om hun het leven in de ca serne te veraangenamen, en tevens meer dan eenig ander mid del de huisselijkheid van den soldaat bevorderlijk zal zijn. Dezer dagen is door het ministerie van oorlog aan de chefs der corpsen van hel leger hier te lande kenbaar gemaakt, dal de overgang van onderofficieren en korporaals bij het leger in Oost-Indië, welke gedurende eenigen tijd voor bedoelde mi litairen is gesloten geweest, weder is opengesteld, en kunnen belangstellenden daarbij alsuu weder, en tevens als vroeger, worden toegelaten. Rurg-erlijke staml. "Vlissingen, van 13 tot 20 december. BevallenC. de Wolf gcb. Stroo, d. M. Sinot geb. Misdom, d. J. B. Gijzeis geb. Leenhouts, d. J.P. Bos geb. van de Vijver- d. A. M. E. de Jacquier deLomprèt geb. Strengnart, d. Overleden L. Schippers, vrouw van L. Adriaans® 62 j. S. H. van ltijsbergc, jd. 20 j. G. T. Revier, z. 6 w. G. Tichelman, z.lj. A. O. H. van Zuijlichem, jm. 24 j. II. J. Elias, z. 4j. Goes, van 13 tot 20 december. Gehuwd: D. van Faassen, jm. 21 j. niet W. Polderman, jd« 20 jaren. Bevallen: P. W. Kok gcb. Reijersc, z. K. Olivier geb. Rc- mijnse, z. K. Nagelkerke geb. Bliek, d. Overleden M Molhoek, vrouw van J. Baas, 39 jaren. Zierikzec, van 13 tot. 20 december. Bevallen: D. ltinkler geb. van Gastel, z. II. de Paauw geb. van Driel, z. OverledenW. A. van Yellhoven, man van A. M. van Yelt- hoven, 48 jaren. Hulst, van 1 tot 15 december. Bevallen: C. Reijns geb. Schopman, z. J. M. During geb. Bloiniriaert, z. (tweelingen.) J. Serrarens geb. van de YValle, z. S. M. Boogaart. geb. de Lozanne, dochter. Overleden J. Kint, wed. P. J. d'Houdt-, GO j. J. dc Bruijn, man van N. Beaufort, 58j. J. B. Boone, weduwu. van L. Bouw man, 69 j. J- C. de Potter, man van W. A. du Pon, 66 j. A. Boogaert, ongeh. vrouw 7S j. J. Pieters, wed. C. de Bruijn, 55 j. A. C. de Smet, ongeh. vrouw 60 j. J. Gelderland, wed. E. Boogaart, 70 j. J. Slrijdonck, wed. J. B. Vcrheijen, 65 j. Afloop van vcrlioopingeri. Middelburg 23 december. 1. De bierbrouwerij genaamd de Vijfhoek, met woonhuis, pakhuizen, koetshuis en stalling, Koorkerkhof, wijk A no, 108 en de Nieuwe kerkstraat, wijk A no. 104 en 105. Verkocht voor f 8,100. 2. Een pakhuis en erf, in den Dievengang, Zuidzijde van den Dam en uitkomende in de Kuiperspoort, wijk G no. 54. Ver kocht voor f 700. Siaicn-g-eneraal. Eerste kamer. Zitting van 22 december. In deze zitting zijn achtereenvolgens aangenomen de wets ontwerpen tot 1. inwisseling der verjaarde muntbiljetten van 1845 cnlSlO^ met 32 tegen 3 stemmen, na eene beraadslaging tusschen den heer Cost Jordens en den minister van financien. Tegen hebben gestemd de heeren Cost Jordens, van Wessem en Hartevelt; 2. vermindering van het zegelregl op de certificaten nationale werkelijke schuld en op de bewijzen van aandeel in vreemde geldleeningen, met 33 legen 2 stemmen, waarover de heeren lusiuger, van Meeuwen, van Rijckevorsel. van Eysinga, C;e- mers en de minister vau financiën het woord voerden. Tegen hebben gestemd de heeren van Eysinga en van Meeu wen 3. verklaring van algemeen nut van den aanleg van een kunst weg, leidende van den grooten weg der 1ste kl. van de Lemmer naar Sneek tot aan het vaarwater de Ee, tegenover het dorp Woudseiid, gemeente YVijmbritseradeel (Friesland); 4-. verklaring van algemeen nut van den aanleg van een kunst weg lansrs de zuidzijde van de Wittewijk, inde gemeente Smil- de (Drenthe), tot aan de grensscheiding vau de provincie ET'ies- land; 5. bekracliliging van provinciale belastingenalle met alge- meene stemmen en zonder beraadslaging. De com missiën van rapporteurs voor de wets-ontwerpen: 1. tot verlionging van hoofdst uk V der staatsbegrooting voor 1855, (kolonisatie van behoeftigen) 2. tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1855 3. tot aanmoediging van dcu invoer van granen en andere levensmiddelen 4. tot afschaffing van de griffieregten en vermindering van het regt van zegel enz., hebben daaromtrent hare verslagen uit- gebragt. Dc kamer zal deze wetsontwerpen op woensdag, des namiddags ten 2 ure, behandelen. (üeineeuteraad van Vlissingen. Zitting van 22 december. Voorzitter de beer dr. Calleufels. Afwezig de heeren Borgh- stijn en Verdoorn. Bij liet arresteren der notulen van de vorige zitting voeren de heeren Winkelman, J. A. Schmidt, van UijcPieterse en Uvt- tenhooven het woord, ten gevolge waarvau deze na het onder gaan eener wijziging worden goedgekeurd. Aan dc orde zijnde de beslissing op een voorstelom de ge meente werklieden al of niet als eene corporatie te bestendigen, wordt na eenige discussie, op voorstel van tien heer Uyttenhoo ven, niet 8 tegen 3 stemmen besloten dit onderwerp alsnog aan te houden, daar die lieer zich vleit van andere gemeenten zoo danige inlichtingen te bekomen als hij voor zich noodig heeft om in deze uitspraak te doen. Tegen stemden de heeren Win kelman, J. A. Schmidt en van Uije Pieterse, die de noodzake lijkheid eencr spoedige voorziening betoogden en voorts, met liet oog op een te dezer zake uitgebragt rapport door de kamer van koophandel en fabrieken, welke het voortdurend bestaan dier iurigting voor den handel gewenscht acht, zicli verklaarden voor eene dadelijke beslissing, om nader tot eene regeling der bijzondere voorwaarden over te gaan. De beslissing almede in eene vorige zitting aangehouden zijnde op een voorstel, in der tijd gedaan door den heer J. A. Schmidt, tot het maken eener verordening op liet keuren van melk, komt dit onderwerp thans aan de orde, waarbij de voor zitter herinnert dat de commissie voor de verordeningen ad\ seerdc om daartoe niet over te gaan, alzoo men bij voorbeeld in Rotterdam gestouten had op onoverkomelijke zwarigheden, cn met den bekenden vochtweger alleen is te constateren de ver menging met water, doch niet die met welligt oneindig schade lijker bestanddeelen. De heer J. A. Schmidt betuigt daarover zijne verwondering, daar eene dusdanige verordening o. a. te Antwerpen gooèe vruchten schijnt te dragen. Met 9 stemmen tegen 2 (vau de heeren van der Os en J. A. Schmidt) wordt het voorstel hierna verworpen. Bij monde van den lieer J. A. Schmidt rapport uitgebragt zijnde, omtrent het maximum van den onderstand, door hit burgerlijk armbestuur in 1857 te verstrekken, wordt conform liet advies besloten den staat, zoo als die voor het Joopci.dc' dienstjaar van kracht is, ook voor liet volgende te arresteren, met toevoeging van een artikel, zijnde in buitengewone geval len 50 cent daags voor tijdelijk verblijf houdenden.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1