MIDDELRURGSCHE C O R A N T. N° 152. Donderdag '1856. 18 December. fiHnnmlimösche tij&ingro. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zaturdaga. Einnen deze gemeente en Vlis- singeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prija van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbikend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdas; avond 8 ure. gekneusd. Spoedig aangebragte geneeskundige hulp deed zijne pijnen eenigzins bedaren en men heeft alle hoop dat de ongeluk kige herstellen zal. Middelburg- lï december. Door den gemeenteraad zijn in zijne zitting van heden, mee- rendeels bij continuatie, benoemd: tot commissaris over de wisselbank de heer G. J. Spretiger, tot lid van het bestuurder geneeskundige school, de heer dr. L. J. de Marree, tot lid der commissie van loezigt over de bank van leeningdeheer J. P.W. 13oddaert, tot leden van het burgerlijk armbestuur, de heer J. A. Sistermans en jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje, tot leden van bestuur over de godshuizen, de heeren J. J.I. Sprenger en J. H llarn, tot gemeente-geneesheer, de heer dr. Y. Keyzer cn tot gemeente-heelmeester, de lieer J. Egberts Risseeuw J. Ez. Ter voldoening aau de wettelijke bepalingen betrekkelijk de nationale militie, zijn alle binnen deze gemeente wettig gedomi cilieerde jongelingen, in het, jaar 183S geboren, opgeroepen om zich op alle werkdagen van 2 tot 20 januarij 1857, van des mid dags 12 tot 3 ure, te doen inschrijven in het daartoe bestemde register ter gemeente secretarie, met overlegging van een ge boorte extract, ten einde deel te nemen aan de loting voor de dienst der nationale militie voor de ligting van 1857. Diegenen welke krachtens artt. 91 en 94 der wet op de na tionale militie in de termen van vrijstelling vallen en hun ont slag uit de dienst verlangen, moeten zich schriftelijk vóór 4 januarij bij burgemeester en wethouders dezer gemeente aan melden, terwijl men zich,tot vrijwillige dienstneming tot 31 ja nuarij e. k. ter secretarie kan aangeven. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is tot hoofdcommies ter secretarie alhier (welke benaming in de plaats treedt van griffier) benoemd de lieer J. W. de Raad, voormalig boekhouder der bank van leening. Tot lid van. den gemeenteraad te Axel is verkozen de heer S. H. van Diggelen. Gisteren avond omstreeks 8 ure, heeft eene vrouw getracht zich van het leveu te berooven door in de Turfkade te springen. Zij werd daaruit echter spoedig door den schipper J. Buiterijs, met behulp eener nabij zijnde boot, gered. Men schrijft ons uit Ylissingeu 16 dezer I De werkzaamheden der nieuwe sluis in de binnenhaven dezer stad, waarmede in het begin van het vorige jaar reeds een aanvang werd gemaakt, zijn thans genoegzaam afgeloopen. lieden namiddag is zij met eenige plegtigheid geopend, na dat vooraf des ochtends bij aanwezigheid der hoofddirectie van den waterstaat eene herhaalde proefspuijing had plaats gehad welke geheel aan de verwachting heeft beantsvoord cn de hoop doet koesteren dat door dit werk, op's rijks kosten gebouwd, de haven spoedig de vereischte diepte zal hebben om den handel van groot nut te zijn. Het eerste schip de sluis passerende, ge naamd De vrouw Leunt je, varende in het veer op Neuzen, was met vlaggen versierd, en werd door een aantal vaartuigen van onderscheidene grootte gevolgd, terwijl ook de directie bij het doorvaren luide toejuichingen van de ingezetenen en toeschou wers out,ving, als bewijs hunner opregte belangstelling in een werk, hetwelk bij verschillende omstandigheden veel voordeel kan opleveren. Men schrijft ons uit Schoondijke 16 dezer het volgende ongeluk De persoon van Philip Bron, oud 28 jaren, en niet in het volle bezit zijner geestvermogens, heden morgen bezig met hetsprok kelen van hout in de weide van den landbouwer J. Risseeuw onder deze gemeente, waar men aan het boomen roeijen is, had het ongeluk eenen nedcrvallenden boom niet tijdig genoeg te kunnen ontwijken, waardoor hij zoodanig getroffen werd, dat hem het achterhoofd belangrijk werd gewond, de linkervoorarm gebroken en de andere ligchaamsdeelen meer of minder werden Zyne exc. de minister van binnenlaudsche zaken, de heer Simons, neemt volgens de jongste herigten in beterschap toe, doch is alsnog zeer zwak, zoodat hij zich met geenerlei bezig heden mag bemoeijen. Bij de discussie over de wet op den vrijen invoer van granen, heeft de minister van financiën verklaard, dat Belgie het tractaat met ons bestaande he'cft opgezegd. Eerstdaags zal aan de kamer daarvan officiecile kennis gegeven worden terwijl in de eerste helft van het volgende jaar een ontwerp zal aangeboden worden, tot regeling van de gevolgen dier opzegging, namelijk eene ver andering van het tarief op de in-, uit- en doorvoerregten. Onlangs is op de bouwhoeve van den heer Dijserinck in den Haarlemmermeer-polder, sectie c, no. 17, de bekende dorsch- machinc van G. Stout, meester smid te Tiel, in werking gesteld. Met dit werktuig worden daar ongeveer 1S00 schoven of bossen haver in 't uur gedorscht cn ruim 30 mudden haver verkregen. Deze tot dusver ongekende uil komst, verre overtreffende het geen met buitenlandsche werktuigen kan gedaan worden, is het gevolg van de groote snelheid, aan de werking der machine aangebragt doorden heer G. van Bijleveld, meester timmerman en molenmaker te Haarlem, welke het werktuig der beweeg kracht heeft vervaardigd. Benoeniciiecn en toesluiten. Bij besluit van den 13 dezer, heeft Z. M- goedgevonden den heer I. J. Granpré Molière, wiens diensttijd als mede-directeur van wege den handel bij 's rijks entrepotdok te Amsterdam den 31 dezer zal eindigen, als zoodanig met den 1 januarij 1857 op nieuw te benoemen. Kerk- en sclioolnientvs. Om de diepte der kwaal van het schoolverzuim op de open bare scholen volkomen Ie peilen, heeft de provinciale commissie van onderwijs in de prov. Friesland alle onderwijzers in dat ge west uitgenoodigd, om een nominatieven staat op te maken van de kinderen, die tusschen de 5 en 12 jaren oud, in het jaar 1855 geen onderwijs hebben genoten. Eerlang zal die staat, overeen komstig den wcnscli van eenige leden dier provinciale commis sie van onderwijs, publiek gemaakt worden. Wij hopen, dat de andere commissien van onderwijs dit voorbeeld zullen volgen niet alleen, maar dat zij nog een stap verder zullen gaan, en sta ten zullen vragen, ook van die kinderen, welke maar een, twee, drie tot zes maanden in het jaar de scholen bezoeken, en ver der hoe vele kinderen alleen een geregeld gebruik van het on derwijs maken. Dan eerst komt er een volledig overzigt, en men zal zich over de uitkomsten verbazen. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prinses Amelia is gisteren uit 's rijks dok ter reede van Vlissingen gekomen. I&antongeregt te Middelburg-. Bij vonnissen van den J6 dezer zijn: 1. A. W.enC. S., wegens het arglistig wegnemen en zich toeeigenen van hout uit een bosch onder Oostkapelle, veroor deeld de 1ste tot vier dagen en de 2de tot twee dagen gevange nisstraf en solidair in de kosten. 2. J C., wegens het. gebruiken eener maat, verschillende van die welke bij de krachthebbende wetten vastgesteld zijn, ver oordeeld in eene geldboete van f5,50 cn de kosten, met ver beurdverklaring van de in beslag genomen maat. 3. A. S., wegens het. laten loopeu van een rund of pink op den met gras begroeiden en aan de directie van Walcheren toebehoorenden grond, ter zijde van den straatweg tusschen Grijpskerke en Oostkapelle, zonder daartoe geregtigd te zijn, veroordeeld in eene geldboete van f 3 en de kosten. 4. M. O., wegens het des nachts om half 12 ure, bevisschen eener aan de gemeente Middelburg toebehoorende watergang, zonder van eene daartoe betrekkelijke acte of schriftelijk bewijs van vergunning vau den eigenaar of regthebbendc voor dat vischwater voorzien te zijn, veroordeeld in twee geldboeten ieder van f 20 en in de kosten, met verbeurdverklaring van het vischtuig en gevangen paling, en bij wanbetaling tot 14 dagen gevangenis. 5. J. N., wegens het des nachts om half 12 ure, met een kruisnet bevisschen eener aan de gemeente Middelburg toebe hoorende watergang, zonder van eene vischacte of kostelooze vergunning, waarop van de, van de gemeente Middelburg ver kregen toestemming, melding gemaakt was, voorzien te zijn of' die te hebben verkregen, veroordeeld in eene geldboete vau f20 en de kosten, met verbeurdverklaring van het vischtuig en ge vangen paling, en bij wanbetaling tot 14 dagen gevangenis. 6. J. M., wegens het visscheu met een kruisnet in eene aan den Oran jepolderschendijk gelegen watergang, zonder van eene daartoe betrekkelijke acte voorzien te zijn of die te hebben be komen, veroordeeld in eene geldboete van f 10 en de kosten, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig en gevangen paling, en bij wanbetaling tot 7 dagen gevangenis. Stateu-gcneraal. Eerste kamer. Zitting van 15 december. In deze zitting heeft de voorzitter kennis gegeven dat tot voorzitters der afdeelineen zijn benoemd de heeren Blankeu- heym, Cost Jordens, van Nispen van Pannerden e.i van Eysinga; en tot onder-voorzitters de heeren Sassen, van Dam van Isselt, van Beeck Vollenhovcn en d'Ablaing vanGiessenburg.eudat van de tweede kamer is toegezonden het Xldc hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1857. De kamer heeft besloten dat de beraadslagingen overliet bij haar nog aanhangige wets-ontwerp, houdende verhooging vau hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1S56 (bijdrage voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van de drentsche hoofd vaart te Assen met de haven te Groningen) op aanstaanden donderdag, des middags ten 2 ure, zal gehouden worden. Tweede kamer.Zitting van 15 december. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over de ontwerpen: 1. tot verklaring van algemeen nut van den aan leg van een kunstweg, leidende van den grooten weg der 1 si e klasse van de Lemmer naar Sneek tot aan liet vaarwater de Ee, tegenover het dorp Woudsend, gemeente Wijmbrilseradeel (provincie Friesland)2. tot verklaring van het algemeen nut vau den aanleg van een kunstweg langs de zuidzijde van do Wittewijk, in de gemeente Smilde (provincie Drenthe), tot aan de grensscheiding van de provincie Friesland3. tot verhoo ging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1855 (fonds kolonisatie van behoeftigen) 4. tot wijziging van hoofdstuk. V der staatsbegrooting voor 1855 en 5. tot bekrachtiging vaa provinciale belastingen in Gelderland, Zuidholland, Noord hol land, Zeeland, Friesland, Overijssel, Groningen, Drenthe en Limburg. Na eene korte beraadslaging over sommige dier ont werpen, worden die alle aangenomen met algemeene stemmen. De beraadslagingen worden heropend over hoofdstuk Xlï (onvoorziene uitgaven), over welk hoofdstuk zaturdag 11. de stemmen staakten. De heer Schimmelpenninck van der Oijc zegt dat de heer Thorbecke 11. zaturdag heeft verklaard het hoofdstuk te zullen aannemen, als de regering cle rekening geeft van het gebruik dat van dit hoofdstuk over 1855 is gemaakt, welke verklaring hem tot eene herinnering leidt van hetgene vroeger met dit hoofdstuk is voorgevallen, en hoe het ten vorigen jare met 50 tegen 3 stemmen werd aangenomen, ofschoon toen ook dezelf de vraag als thans gedaan en het zelfde antwoord gegeven was. Hij merkt op dat de beoogde weg tot stagnatie in de dienst zal leiden, en betoogt dat men zich bij de stemming niet moet. laten leiden door redenen van personelen aard, welke in geen verband staan tot de begrooting. De lieer Thorbecke zegt, dat in de stemming van zaturdag 11. niets gelegen was wat naar eenige taktiek gelijkt.. Daar de minister gceue geldige reden aanvoert voor de niet-niededeeling is diens gedragslijn hem onverklaarbaar en maakt een pijnlij ken indruk op hem. Hij wil de gelden gaarne toestaan, doch alleen na het ontvangen van inlichting omtrent het gebruik dier gelden van het vorig jaar. Na nog eenige discussie heeft de minister van financiën hier op geantwoord dat over de kwestie der verantwoordelijkheid geen twijfel kan bestaan. Het verlangde stuk zal ter gelegener tijd door den minister van financien worden overgelegd. Maar nu outstaateene andere vraagof, namelijk de regering dat stuk magen zal overleggen, nadat sommige leden verklaard hebben dalzoo de minister heden het stuk mededeelt, zij dan voor de begrooting zullen stemmen. Als de regering nu het stuk overlegt, zal zij dan haar standpunt handhaven Er wordt wel veel gesproken van ge meen overleg, maar de minister vraagt het, of het bevordering

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1