MIDDELBURGSCHE COURANT. i\0, 151. Dingsdag 1856. 16 December. töhmcnlanïrsche tijdingen. Pinnen deze gemeente en Vlis- Dcze couiant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatnxibi eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte ol doodb'kenJ makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg; 15 december. Öp woensdag aanstaande des namiddags ten één ure, zal de gemeenteraad alhier eene openbare zitting houden ter behande ling der volgende onderwerpen Twee missives van gedeputeerde staten a. jaarwedde ge meente ontvanger, b. wijziging jaarmarkt; benoeming stembu reau vacature raadslididem periodieke aftredingen gemeente instellingen missive bestuur godshuizen, voordragtaf-en over schrijving begrooting; bij resumtie voordragt maximum van onderstand. Zoo als wij zaturdag per bulletin aan de daarop geabonneer- den hebben berigt, is door de tweede kamer van de staten-gene- raai hoofdstuk XI (departement van koloniën) der staatsbe- grooting voor 1857 dien dag aangenomen, met 50 legen 12 stemmen. Over hoofdstuk XII (onvoorziene uitgaven) hebben de stemmen gestaakt. Heden is dat hoofdstuk na levendige discussie op nieuw in stemming gebragt en aangenomen met 35 tegen 33 stemmen. Bij de herstemming vooreen lid van de kamer van koophau- dei en fabrieken alhier, die lieden ten raadhuize heeft plaats gehad tusschen de heeren J. J. de Kanter en H. P. Abrahams} zijn 32, allen geldige, stembriefjes ingeleverd. Verkozen is de heer J. J. de Kanter met 25 stemmen, terwijl er zich 7 op den heer H. P. Abrahams hadden vereenigd. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, liggen ter lezing de volgende stukkeu: Een exemplaar van het statistiek jaarboek van het koningrijk der Nederlanden; een gedrukte op gaaf van den in- en uitvoer en het verbruik van vreemde koloniale waren, van den uitvoer van britsche en iersche produc ten, van de schepen in den vreemden handel en de kustvaart gebruikt, alles in Groot-Brittanje, gedurende de maand en de tien maanden geëindigd 31 oclober 1856. Eene 58jarige vrouw, Johanna Kloosterman, vrouw van Andries Vogel, had zaturdag avond het ongeluk, toen zij om streeks 0 ure koffij ging brengen bij haren zoon, die wacht had aan boord van het barkschip Westkapelle, liggende voor de smederij welke aan de werf der Commercie-compagnie grenst, in liet water te storten, zonder dat iemand daarvan iets gewaar werd. Eerst na eenigen tijd, toen de zoon, over het lang uitblijven zijner moeder verwonderd, ging uitzien, ontdekte nmn de ongelukkige in het water, waaruit zij levenloos werd opgehaald. Op zaturdag heeft te Cortgene plaats gehad de openbare aanbesteding der begrinding van a. den nieuwen weg, lappende door den polderLeendert Abra ham, ter lengte van 1170 ellen; aangenomen door Jacobus Wagenaar, te Colijnsplaat, voor f 2000 b. den dijk, beginnende aan liet einde van den Molenweg na bij het dorp, tot aan de grensscheiding van Wissekerke, lang 2282 ellen, en c. door de Erederiks-polder, genaamd die van Cornelis Boot, sluitende aan den grindweg van Colijnsplaat, lang 820 ellen de twee laatste perceelen gezamenlijk aangenomen door Gillis de Rijk, te Colijnsplaat, voor f 5400. De gemeenteraad van Colijnsplaat heeft besloten, om de af geschafte broodzettiug binnen die gemeente, met ljauuarij 1857 weder in te voeren. eigen beweging of op aanzoek van Z. K. H. prins Frederik of op last des konings heeft gedaan, heb ik niet te weten kunnen ko men, even min als mij de gevolgen bekend zijn welke een en an der voor die maatschappij zal teweeg brengen. In de gestichten te Veenhuizen worden bestendig brandbrieven door de kolonis. ten geschreven, ten einde zij door dit middel in de gevangenis sen eene betere voeding mogen bekomen." Bij het roeijen der boomen op het Molenwater had de werk man Willem Vogel heden voormiddag het ongeluk uiteen der boomen ter aarde te vallen. Bewusteloos opgenomen is hij aanstonds naar het gasthuis gevoerd, alwaar bij onderzoek spoe dig bleek dat evenwel geene zware beledigingen hadden plaats gegrepen, zoo dat de man waarschijnlijk gelukkig herstellen zal. Wij maken belangstellenden opmerkzaam op de 4-de vijfja rige tentoonstelling, welke door dc Société royale d'agriculture et de botanie te Gend tegen den 1 maart 1857 is uitgeschre ven, en tot welke dc mededinging ook uit deu vreemde is open gesteld. De in te zenden voorwerpen moeten uiterlijk vóór des avonds 5 ure van den 27 februarij zijn ingekomen, met uitzondering van de phlox pauiculata, die den 28 des morgens vóór 9 ure nog worden aangenomen. Den 4- maart is alles weder ter be schikking van de inzenders, terwijl eene naauwkeurige opgaaf van het in te zendene vóór of op 23 februarij moet ziju ingekomen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat de lichten op den noordkant der duinen van Schouwen, in de nabijheid van het dorp Renesse, thans ver hoogd en verbeterd zijnde, weder ontstoken zullen worden op morgen avond, om van dien avond af geregeld alle nachten te branden van zons- ondergang tot zons-opgang. Het zijn twee stilstaande lenticulairc lamplichten van de 3de grootte, alzoo van gelijke capaciteit; het oostelijkste geplaatst op den vroegeren steenen toren, welke tot 4-5 ned. ellen boven gewoon hoog water is verhoogd gewordenhet westelijkste op een nieuw gebouwden ijzeren toren, die zich 35 ned. ellen bo ven gewoon hoog water verheft, in de zelfde onderlinge rigting als te voren het geval was namelijkvan o. z. o. en w. n. w. op een afstand van 845 r.ed. ellen uit elkander. Bij goed vurengezigt" zielen deze beide lichten met het oog des waarnemers ter hoogte van 4 ned. ellen boven den water spiegel op 4 a 4& mijl zigtbaar zijn, zich van dc zeezijde vertoo- nende van het w. n. tot n. w. n. Het licht van clcn oostelijken of steenen toren verlicht daar enboven, ofschoon minder sterk, binnenwaarts van n.o. t. o. tot z. o. t. o. De lichten ineen houdende met den koers van o. z. o., dienen even als te voren tot geleimerk om het Brouwershavensche zee gat binnen te varen, tot dat de lichten van den Verklikker en het draailicht van West-Schouwen ineen gepeild worden, als wanneer men de ankerplaats aldaar heeft bereikt, of den koers oostelijker moet stellen naar de reede van Brouwershaven. De oostelijke lichttoren bevindt zich op 51 gr. 44min. 31 sec. n. breedte en 3 gr. 48 min. 12 sec. lengte oost van Greenwich de westelijke op 51 gr. 44 min. 32 sec. n. breedte en 3 gr. 47 min. 20 sec. lengte oost van Greenwich. De kompasstreken zijn miswijzend. De slechte geest, die zich sedert eenigen tijd in de koloniën der Maatschappij vau weldadigheid onder de bevolking geopen baard en al menige schrik en vrees veroorzaakt heeft, verwekt hoe langer zoo meer bezorgdheid. Immers is er thans een ge rucht in omloop, dat genoemde koloniën wankel staan, zoodat velen vroeg of laat vreezen voor een algemeenen opstand onder die bevolking, waardoor alsdan de teugels van het bestuur dier koloniën wel eens konden verbroken worden of te kort schieten: en als dan die duizenden, die zich aldaar bevinden, waarvan ve- .len tot alles in staat zijn, zoo als de ondervinding maar al te dikwijls geleerd heeft, outvlugten, dan zou liet er welligt voor dezen en genen niet best kunnen uitzien. Het is daarom zeer te hopen, dat daartegen strenge maatre gelen in tijds mogen genomen worden. In verband met het bovenstaande schrijft men uit Steenwijk aan de Amslerdamsche courant: //Heden (11 december) wordt uit Frederiksoord alhier van gocderhand het berigt medegedeeld, dat de permanente com missie der Maatschappij van weldadigheid hare betrekking heeft nedergelcgd, en dat de heer baron Mackay, kamerheer des konings, met de werkzaamheden is belast. Of die lieer dit uil In de bijeenkomst van den gemeenteraad van Haarlem van jl. vrijdag is met eenparigheid van stemmen der 18 tegen woordige leden, besloten om lot eeue nieuwe verkiezing over te gaan van een lid dier vergadering, in plaats van de ver kiezing, welke op den 5 augustus 11. heeft plaats gehad en bij welke jhr. M. Salvador de volstrekte meerderheid der geldende stemmen heeft erlangd. In de gewone driemaandelijksche vergadering van de onder scheidene kamers van koophandel en fabrieken in Twente, op 10 dezer gehouden, is onder anderen ook ter tafel gebragt, het voor eenigen lijd in de Haarlemmer courant opgenomen berigt, waarbij in hatelijke bewoordingen werd medegedeeld, dat in Twente eene nieuwe industrie was ingevoerd in valsche certifi caten van oorsprong van katoenen goederen. De aanwezige leden, verontwaardigd over dut berigt, en den blaam daardoor in het algemeen op de twculsche fabrieken ge worpen, willende wegnemen, hebben met eenparigheid van sten.men besloten, de redactie der Haarlemmer courant te som meren tot liet opgeven der bron, waaruit de wetenschap van den door haar openbaar gemaakten frauduleuseu en schandelij ken handel is geput, of zoo men daarin niet mogt kunnen tre den, deze alsdan aan den minister van koloniën mede te deelen. Men leest in het Algemeen handelsblad: Wij vernemen dut het comité der houders van Spaansclie 3 pets. uitgestelde schuld van 1831 zich tot het Algemeen bcurs-comité heeft gewend met het verzoek: Niet te willen gedoogen, dat de effecten der eerstdaags te Madrid te veilen, of die van eeuige andere nieuwe spaansclie leening alhier ter beurze worden verhandeld of in dc prijs couranten opgenomen, alvorens door schikking of op andere wijze zal zijn voldaan aan de regtmalige en billijke eischen der houders vau Spaansclie 3 pets. uitgestelde schuld ran 1831, welke door dit comité worden voorgestaan eu door de nederlandsclie regering worden verdedigd." Wij hopen, dat aan dit billijke en gepaste verlangen zal wor den voldaan. Naar men verneemt zal, te begiuuen niet. het jaar 1S57, eene verandering komen in de redactie van twee van onze letterkun dige tijdschriften: De tijdspiegel, tot nu toe geredigeerd door de heeren predikanten K. N. Meppen te 'sGravenhage, en B. T. Lublink Weddik te Amsterdam, zai voortaan worden uitgege ven onder het toezigt van dezen laatste en van dr. J. 1'. de Key- ser, predikant te Arnhem; de Yaderlandsche letteroefeningen, tot nu toe geredigeerd door den heer C. G. Wit buys tc 'sGra- venhage, gaan over in de hauden van den lieer A. Loosjes, pre- dikaut te Amsterdam. Reiiocuiiitg-eii cnbeslüiten. Het heeft den koning behaagd Dij besluit vau den 11 dezer 1. voor alsnog niet te beschikken op liet verzoek van den heer dr. Simons, om eervol onlslagals minister van biuneulnndsche zaken; 2. gedurende diens ongesteldheid met de waarneming van het departement van binnenjandsche zaken, ad interim, te belasten don heer jhr. mr. A. G. A. ridder van Rappard, minis ter voor de zaken der hervormde eeredienst. enz. Bij koninklijk besluit, van den 6 dezer is nan mr. G. C. J. van Reeneii, afgetreden minister van biiiiienlandsche zaken, verleend een pensioen ten laste van den sluut, ten bedrage van f 3,20U 's jaars. Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer is aan den kapitein- luitenanl ter zee J. May, adjudant van X. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, vergunning verleend lot. het aannemen en dragen der orde van het Zwaard, hem door Z. M. den koning vau Zweden en Noorwegen geschonken. Bij besluit vau den 12 dezer, heeft Z, M goedgevonden

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1