MIDDELBURGSCHE COURANT. r 149. Donderdag 11 December. ömnmlattïr$cl]e tijömgm. 1890. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zaturdögs. Linnen deze gemeenteen Vlis- •ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is- 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks-, geboorte of dood bi kend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg lO december. Wij hebben gisteren reeds aan de geabonneerden op onze bulletins medegedeeld dat na de aanneming van hoofdstuk IX B (departement van financien) der staatsbegrooting voor 1857, bij de eindstemming over hoofdstuk X (departement van oor log) de stemmen hebben gestaakt., daar zich 31 leden voor en een gelijk getal legen hebben verklaard. Thans ontvangen wij een telegrafisch berigt dat in de zitting van heden morgen die begrooting, andermaal in stemming ge- bragt, is aangenomen met 31 tegen 33 stemmen. Ten gevolge van de niet aanneming dér begrooting voor het departement van binnenlandsche zaken door de tweede kamer der staren-generaal, zijn te 's Gravenhage onderscheidene ge ruchten in omloop, betreffende eene wijziging welke het minis terie zal ondergaan. Als vrij zeker schijnt men te kunnen aannemen dat de heer Simons uit het kabinet zal treden, daar van eene gewoonlijk goed ouderrigte zijde beweerd wordt dat de portefeuille van binnenlandsche zaken bereids zou zijn aangeboden aan den heer mr. JE. baron Mackay, lid der tweede kamer voor het hoofd kiesdistrict Arnhem, welke heer echter gemeend heeft die niet te kunnen aanvaarden. De aanneniingsprijzen der levensbehoeften enz., ten dienste der godshuizen alhier voor het jaar 1857, leveren ook, in verge lijking met die voor het nog loopende dienstjaar een meeren- deels zeer gunstig verschil op. Zoo waren o. a. de prijzen van: aardappelen 1856f2,91, 1857 fl',48; boekweitmeel 1856 f14,1S57 fll,44; blaauwe erwten 1856 f 11,90, 1857 f8,15; witteboonen 1856 f 13,65, 1857 f9,49, gemecne gort 1S56 f 16,10,185-7 f12,50, alles per mud; Arracan rijst, 1856 f27,85,1857 f 18,per 100 pond; vleesch 1856 f,53£, 1857 f,43; zuurkool 1S56 f,12, 1857 f 04|per pond; azijn 1856 f101857 f6,90; patent olie 1856 f65,25, 1857 f56,30 per vat; zeep 1856 f50,75, 1857 f42,25; stijfsel 1856 f52,,1857 f45,50 per 100 pond. Jl. zaturdag is aan de hoogeschool te Utrecht bevorderd tot doctor in de beide reglen de beer A. P. Snouck llurgronje, van Middelburg, met theses. Men schrijft uit Goes: Naar wij vernemen bedragen de inschrijvingen voor de nieuwjaarsgiften alhier p. m. f460. Deze heilzame maatregel blijft alzoo aller deelneming en belangstelling ondervinden, de wijl in de beide vorige jaren tot nagenoeg een gelijk bedrag werd ingeschreven. Bij eene dezer dagen genomen koniukl. beschikking is de heer P. van llees, oost-indisch hoofdambtenaar (laatstelijk resident van Batavia) met verlof hier te lande, benoemd tot Zijner Ma- jesteits commissaris speciaal in buitengewone zending bij de republiek van Venezuela (Zuid Amerika). Wij vernemen dat de heer van Rees eerlang van Southampton met de west-iudische mailboot naar St. Thomas en van daar naar Curagao op reis zal gaan, ten einde den gouverneur aldaar (den heer van Lansber- ge), vroeger consul generaal te Caracas, te ontmoeten, om ver volgens met een oorlogsbodem naar La Guayra te stevenen en over land Caracas te bereiken. Naar men verneemt is thans, na naa-uwkeurige berekening door professor Kaiser uitgemaakt dat dc komeet, welke inde ]3de eeuw in China is waargenomen, niet de zelfde is als die welke in de 16de eeuw in Europa zigtbaar was, zoo dat het vermoeden, als zou die komeet in een der eerstvolgende jaren weder verschijnen, geheel ongegrond is. Z. M. de koning der Belgen heeft, bij besluiten van den 17 en 18 novemb., tot ridders der Leopolds-orde benoemd, de heeren: Badon-Ghyben, ingenieur en chef van den waterstaat in Hol- landsch-Limburg; Kool, isieïi luitenant der genie inneder- landsche dienst, hoofdingenieur bij den ijzeren spoorweg van Maastricht naar Hasseltmr. H. P. baron van Zuylen van Nije- velt, ambtenaar bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Bij besluit van den 6 dezer, is-tot commandeur der zelfde orde benoemd de heer van Lansberge, gouverneur van Curajao. Wij. vernemen met genoegen dat, tengevolge van een gun stig rapport van den britschen konsul te Rotterdam aan lord Clarendon, de engelsche regering eene som van 100 p. st. heeft verleend aan de eigenaren en bemanning van het smakschip Zee- en Landbouw, tc Pernis te huis behoorende, ter vergoe ding van een geleden verlies bij en belooning voor de mensch- licvende pogingen in het redden van het engelsohe schip Sheraton, hetwelk zij op 23 september 11. op de hoogte van Doggersbank in zinkenden slaat vonden. KSenoeniiiigen en toesluiten. Bij koninklijk besluit van 5 dezer is aan den heer J. C. de Potter, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Hulst c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft, bij besluit van den 8 dezer, goedgevonden den luitenant-kolonel G. Schuurman, van den geueralen staf, directeur der militaire verkenningen, naar aanleiding van het daartoe door Item gedaan verzoek, op pensioen te stellen ad f1500. Z. M. heeft, bij besluit van de zelfde dagteekening, goed gevonden le benoemen: bij den provincialen staf, tot majoor en adjudant in het provinciaal kommandement van Zuidholland, den ridmeester der lsle klasse li. N.C. baron van Tuyll van Serooskerken, adjudant bij het4de regemeutdragonders; bij het wapen der kavallerie: bij het 3de regement dragonders, tot lsten luitenant, den 2deu luitenant E. Visser, van het corps bij het 4de regement dragonders, tot ridmeester van de 3de klasse, den lsten luitenant H. L. Le Clcrcq, van het 2de rege ment dragonders, en bij het personeel van dc geneeskundige dienst der landmagt, tot paardenarts van de 2de klasse, den paardenarts van dc 3de klasse A. 1°. van Chert, van gemeld personeel. Bij koninklijk besluit van den 27 november is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den met verlof hier le lande aanwezigen luitenant-kolonel W. Broekhuys, laatstelijk sous-chef van den geueralen staf van het leger in Ncderlandsch Iudie, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst onder toekenning van pensioen. Btuiistcii en wetenscliappeu. De letterkundige afdeeling der Koninklijke akademie van wetenschappen hield den S dezer te Amsterdam eene gewone vergadering. De secretaris deelde mede dat de commissie van rcdaclie we gens de schriftelijke mededeeling van den heer Leemans, daar over' rapport heeft ingebragt cn adviseert tot opneming dier bijdrage in de verslagen cn mededeelingen. De heer Moll deelde eenige merkwaardige bijzonderheden mede over het in de koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage berustende handschrift over de boekerij van hel St. Barbara klooster te Delft, in de tweede helft der XVde eeuw. Dit zeld zame handschrift, ter grootte van een palm, duidelijk geschreven, bevat een katalogus van de boekerij van voornoemd klooster en behelst eenige bijvoegselen aan het slot, kennelijk door eene andere hand geschreven. Spreker treedt in.eene breedvoerige ontwikkeling en beschrijving van de wordingen bestemming van dit klooster, dc inrigting zijner boekerij,, liet toezigt daar over en over de strekking en dén inhoud der ascetische geschrif ten, in voornoemd klooster. Spreker rangschikt deze geschriften in de volgende rubrieken: bijbelboeken, levens van Jezus en passieboeken (van de laatste lelt men er weinige in den katalo gus), sermoenen, apocalyptische en patrislische schriften en treedt in eene ontwikkeling van vele dier werken, die eene merk waardige bijdrage leveren tot de kennis van het godsdienstig leven der Nederlanders in de veertiende en vijftiende eeuw. Ook de bellettrie dier kloosterlingen, de geestelijke romans, werden door spreker breedvoerig behandeld. Op voorstel van den voorzitter is besloten de mededeeling te stellen in handen een-er commissie, bestaande uit de heeren de Vries, Bak-huyzen van den Brink, Kist en Delprat, ten einde te rapporteren omtrent dc opneming van hel stuk in cle verslagen cn mededeelingen of omtrent de uitgave daarvan voor rekening der akademie. De heer Leemans las vervolgens-eenc bijdrage voor over eene te Bommel onlangs ontdekte muurschilderij in eene middel - eeuwsche kerk (in 1304), waarvan hij de bijzonderheden, met betrekking tot cle kunst en liet godsdienstig leven dier tijden, nader uileen zette. De spreker gaf bij deze gelegenheid te kennen, dal hij liet betreurde dat men bij de oprigting dezer afdeeling der akademie ook niet. eene afdeeling fraaije kunsten had tot stand gebragt, waardoor men de voorlichting zou kunnen bekomen van hen die zich op het praktisch terrein der kunst bewegen. Nadat de heeren Jansen en Moll nog korlelijk over de mededeeling van den heer Leemans van gedachten gewisseld hebben, wordt be sloten voornoemde mededeeling in de verslagen en mededeelin gen op te nemen. Wegens het vergevorderde uur, wordt besloten de aan de orde gestelde vragen en opmerkingen van den heer van Louuep, betreffende eenige punten van stijl, taal en spelling, tot eene volgende vergadering uit te stellen. Daarop is de vergadering gesloten. liet bestuur van hetXilde Nederlandsch landhuishoud- kundig congres, dat den 29 en 30 junij en den 1. 2 en 3 julij des volgenden jaars te Deventer zal gehouden worden, heeft de aandacht van alle belangstellenden in het vaderland gevestigd op deze voor den nederlandschen landbouw hoogst nuttige Li- stelling. De onderwerpen, die op de congressen behandeld worden, betreffen 1. akkerbouw in den ruimsten zin, veeteelt en zuivelbereiding; 2. houtteelt en tuinbouw; 3. natuurkennis, land-en volkshuishoudkunde en statistiek. Het best uur noo- digt alle landbouwers, landeigenaars, volkshuishoudkundigen en geleerden, wier kennis cn ervaring anderen tot voorlichting kunnen strekken, met gepast en aandrang uit tot medewerking, en wel in de eerste plaats tot het inzenden van voorstellen en vraagpunten, die op een congres met vrucht kunnen behandeld worden, en die franco te mogen ontvangen voorden 15 januatij aanstaande. Iierli-eu sclioolnienws. In dc najaarsvergadering van de verschillende provinciale commissien van ouderwijs-, zijn geëxamineerd en toegelaten 47 onderwijzers van den tweeden rang60 onderwijzers van den derden rang; 76 onderwijzers van den vierden rang; 3 huison derwijzers; 57schoolhouderessen; 4 huisonderwijzeressen. Ver geleken met cle uitkomsten van de najaarsvergadering in 1855, j zijn er dit najaar 1 onderwijzer van den tweeden rang meer, 19 I onderwijzers van den derden rang minder, 7 onderwijzers van den vierden rang minder, 2 huisonderwijzers meer, 12 school houderessen meer en 1 huisonderwijzeres meer geëxamineerd en toegelaten. De getallen, wat de onderwijzers van den derden cn vierden rang betreft, tot welke de aankomende onderwijzers behooren, zijn dus minder bevredigend en welligt een gevolg van den onzekcren toestand van zaken betrekkelijk het onder wijs. .Wat het meer bemoedigende getal schoolhouderessen betreft, moet men wel in aanmerking nemen, dat het meer en meer in gebruik komt, om jonge jufvrouwen uit den middel stand, bij de vollooijing van hare opvoeding aan instituten, vooraf tc doen examineren voor schoolhouderessen, zonder dat zij evenwel bij het vak van onderwijs blijven. Marine en leg;er. De état-major van Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinsr

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1