MIDDELRURGSCHE COURANT. l\°' 148. Dingstlag '1856. 9 December. Öiniwnlitnösclje tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en Zatutdags. Einnen deze gemeente en Vlis- siHgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbr-kend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 8 december. Li. zaturdag hebben de leden van de 1ste afdeeling van Het metalen kruis, alhier gevestigd, en eenige officieren van het gar nizoen, gcregtigd tot het dragen van dat kruis, op den jaardag van hunnen veldmaarschalk zich vriendschappelijk aan een diné vereenigd, waar het voormalig kameraadschap is herdacht en menige toast is gedronken voor het welzijn van koning en vader land, op de eendragt van het nederlandsche volk, als de ware steun van den staat, en op de goede harmonie tusschen schut terijen en het nederlandsche leger. CU LI. zaturdag avond werd te Vlissingen eene serenade ge- bragt aan den directeuren kommaudantder marine H. Ferguson, door het korps hoornblazers van het regement infanterie aldaar in garnizoen, en vervolgens door de muziekantenderdienst- doende schutterij dier gemeente, welke laatste ook eene sere nade bragten aan den kapitein-luit. J. de Haan, wegens hunne benoeming, respectievelijk tot vice admiraal en kapitein ter zee. Uit Vlissingen wordt ons geschreven Jl. woensdag avond is met de stoomboot Stad Vlissingen alhier aangekomen de schout bij nacht in dienst van Z. M. den keizer aller Russen, Glasenapp, begeleid door den luitenant ter zee der 1ste klasse J. E. Buys. Na de maritieme etablisse menten en de alhier aanwezige rijksschepen in oogcnschouw te hebben genomen, is die hoofdofficier, welke op last zijner rege ring de nederlandsche marine inrigtiugen bezigtigt, met het zelfde geleide vrijdag weder van hier vertrokken. De leden van de eerste kamer der staten-gcneraal zijn ter vergadering aangeschreven tegen zaturdag 13 dezer. Het Residentieblad zegt dat waarschijnlijk gevolg zal wor den gegeven aan het plau, om de Middellandsche met de Oost zee in onmiddelijk verband te brengen door een spoorweg wel ke ons land zou doorsnijden; een spoorweg tusschen Marseille en Hamburg of Lubeck, eeue verlenging alzoo van Breda uit gaande noordoostwaarts door Nederland, waaraan alsdan de voor onze noorderlijke provinciën geprojecteerde spoorwegen zich zouden aansluiten. Luidens een met de jongste mail bij liet departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagteekend 5 novem ber jl., was de gezondheidstoestand voldoende en heersclitc rust en orde allerwege. Benoemingen en besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van 29 nov., is aan den heer mr. W. F. Rochussen,secretaris bij hoogsfdeszelfs gezantschap te Berlijn, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het rid derkruis der orde van den Rooden Adelaar éde kl., hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van 28 nov., is de heer P. van Rees, laatst resident van Batavia, als speciaal commissaris des konings belast met eene buitengewone zending naar Venezuela. Bij Zr. Ms. besluit van 4 dezer, is de officier van admini stratie der 1ste kl. J. J. Tam, op pensioen gesteld ad f 1000 voorts zijn met. gemeld tijdstip, in het korps officieren van admi nistratie bij 's rijks zeemagt, bevorderd: tot officier van administratie der lsteklasse, de otfic. van admin. der 2de kl. J. A. L.den Ouden; tot offic. van admin. der 2de kl., de offic. van admin. der 3de kl. J. IV. van dei- Wulp en J. P. Runckeltot adjunct-admin. de scheepsklerk J. F. J. Mahieu, met bepaling dat hij zal worden gerangschikt tus schen de adj.-administrateurs W. H. F. Vogel en A. J. Looijen; benoemdtot offic. van adm. 3de kl. de adj.-adm. G. II. C. van Nuijs en J. H. Appelius van llobokenen tot scheepsklerken de jongelingen C. Eeg, J. G. Bebelaar, G. D. van Werdt, M. D. L. Hertzveld. Aan den kapt. ter ;'.ee J. P. Woutersz, een pensi oen verleend van f 1800benoemd onder eervolle afvoering uit het korps zee-officieren, tot iuspect. voor 's rijks stoomvaart dienst den kapt-luit. ter zee H. Iiuijgens tot insp. voor de art- der mar. den luit ter zee lste kl. W. de Fremerytot int. der quarantaineplaats de Tien Genieten, den luit. ter zee Isle kl. A. H. Huysman, allen tijdelijk met voorschrcvene betrekkingen belast; bevorderd tot vice-adm., de schouten-bij nacht H. Fer guson en J. F. D. Bouriciustot. kapts. ter zee, de kapt. luits. ter zeeJ.de Haan en J. May; tot kapt. luits. ter zee, de luits. ter zee lste kl. H. P. Arkenbout Schokker, O. A. Uhlenbeck, P. A. Matthijsen en A. F. Siedenburg; tot luits. ter zee lste kl., de luits. ter zee 2de kl. J. A. H. liugeuholtz, H. Schokker, jhr. J. C. li. Clifford Kocq van Breugel, A. A.'s Graeuwen, J. J. A. D. Phaff, J. L. Nierstrasz. J. H. IC. Croes, H. E. Bunnik, B. D. van Trojen, W .Enslie, D. II. Buys, P, F. Bezcmer, J. J. Boelen en A. N. L. Koopstot luits. ter zee 2de kl., de adelborsten lste kl. P. J. van Druijuen, J. M. L. A. P. Wirix, J. A. P. J. de Roy van Zuidewijn, W. M. Visser, 11. Dijserinck, L. F. H. Tucker- mann, C. A. C. van Kervel, A. J. A. ICellner, D. G. E. Wolter- beek Muller, G. C. C. Thierens, J. M. Brevet, II. P. König, jhr. J. A. RÖell, K. W. E. van Leschen, A. G. M. van Emdc, T. C. Gobée, C. A. Bosch, jhr. J. M. Clifford Kocq van Breugel en jhr. C. H. O. van Heemskerk van Beest; hebbende Z. M. zich voor behouden, om den luit. ter zee 2cle kl. D. J. Brouwer, die door zijne uitlandigheid niet in de mogelijkheid is geweest het examen tot luit. ter zee lste kl. af te leggen, op nader door den minister van marine te doene voordragt, met behoud zijner raugopvol- giug, tot laatstgemelden rang te bevorderen, na dat hij het exa men voor dien rang voldoende zal hebben afgelegd. De 2de luits. J. H. van Roijen en G. S. C. Klerk, van liet lste en J. G. Frieke, van het 3de regem. inf., in rang en ancienneteit overge plaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indie. Bij Zr. Ms. besluit van den 27 november jl. is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Oost-Indie als in Neder land, eervol zullen worden vermeld a. de luitenant ter zee der 2de klasse, eerste officier aan boord van 's rijks stoomschip Saraarang, P. lloodzant, wegens zijnen moed en zijn beleid en het gepast manoeuvreren, op den 21 mei en den 11 junij 1856, gedurende een treffen van dien bodem, waarover hij tijdelijk het bevel voerde, met de zeeroo- vers in de baaijen Djiko-Sabaongen Djiko-Sagoe van het eiland Banka (residentie Menaao)en b. de luitenants ter zee der 2de klasse, jhr. F. L. F. Iv. van Pestel en R. Star Busman, mitsgaders de machinist der 2de klasse N. L. Fürber, wegens hun gehouden moedig gedrag, respectievelijk als kommandanten der gewapende sloepen, gedu rende het hierboven bedoelde treffen met de zeeroovers. Z. M. heeft bij besluit van den 5 dezer goedgevonden, te benoemen: bij het lste regement dragonders, tot majoor, den ridmeester der lste klasse J. W. Copes van Hasselt, adjudant bij het korpsbij het 5de regement dragonders, tot ridmeester van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten luitenant A. O. H. baron Gansneb genaamd Tengnagel, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Koninklijke akademie voor de zee- en landmagt; tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant H. Stellingwerf?, van het korps. XierHt-cu sclioolnicuu's. Na verkregene vrijheid tot hel beroepen van eenen elfden predikant, is donderdag avond door den algemeenen kerkeraad der ncderduitsche hervormde gemeente te 's Gravenhage opge maakt een negental van predikanten, bestaande uit de heeren: B. terHaar Romenij.te Gouda; J. F. Blaauw, fe Rotterdam,- P. G. te Winkel, te Bennebroek; Dr. Th. K. M. von Baumhauer, te Zutphen; Dr. L. W. E. Rauweuhoff, te Dordrecht; J. J. van den Broek, te Hoorn; A. J. P. Oort, te Alkmaar; T. Poortman, te Zwolle, en F. T. de Mazure, te Drempt. marine en leger. Aan boord van Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, kommandant de kapitein-luitenant ter zee W. H.A. Wesselink, te Vlissingen liggende, zijn nog geplaatst om in de 'oovenrol naar Oost-indie te worden overgevoerd de officieren van gezondheid der 3de klasse F. J. G. A. Smeets enjhr. M. C. F. J. de Rotte. Het verlrek van dien bodem is bepaald op den 15 dezer. KSurgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 7 december: J. Baijers, jm. 28 j. met C. Breitenmosser, jd. 24 j. D. van Paassen, jm 21 j. met W. Polderman, jd. 20 j. Vlissingen, van 29 november tot 6 december. Gehuwd: B. Hemmekan, jra.24-j. metS.P. Verlaat, jd. 26 j; BevallenB. Dommisse geb. Engelse, z. C. Sturm geb. Baa- rentse, z. M.Bakker geb. Barentsen, z. J. M. van Dierendonck geb. Buitendijk, d. Overleden: P. Proost, weduwn. van H. Belderbos, 82 j. J. B. van Opbergev, weduwn. van M. Meulenaere, 82 j. A. C. M. vau Dalsum, d. 5 w. J. Stuart, wed. van S. Stelders, 69 j. S. van Erpen, vrouw van G. II. Dries, 55 j. Goes, van 29 november tot 6 december. Gehuwd: P. Janssens,weduwn. 64-j. met F. Robijn, wed. 53 j. Bevallen: M. Vertregt geb. Wisse, d. C. Verhage geb.de Ridder, z. A. J. Snoep geb. van Appeldoorn, z. J. van Blitters- wijk geb. de Wijs, z. (levenl.) A. Poulusse geb. Smits, z. (levenl.) Overleden J. Donk, man van M. Kuiffel, 49 j. J. Hagemau, wed. van G. Minders, 79 j. G. Wissel, d. 1 m. G. Stevens, man van J. M. Smits, 52 j. M. J. de Bruijne, z. 4 j. Zierikzec, van 29 november tot 6 december. GehuwdP. de Vries. jm. 27 j. met J. M. Voorloop, jd. 33 j- J.C. van der Linde, jm. 23 j. met N. de Vos, jd. 24 j. A. J. Juin, jm. 25 j. met A.C. Teyzelaar, jd. 36 j. J. M. Nidelstein Walter s jm. 31 j. met C. A. den Boer, jd. 31 j. Bevallen: E. van den lloek geb. Sies,z. M. de Graaf geb. van Sas, d. P. Slegt geb. Taberné, z. M. de Rijke geb. Weda, d. M. B. Pij peling geb. Kashoek, d. M. Douw geb. llogerheyde, z. Overleden: T. van der Mussele, weduwn. van C. E. Verhey- de, 60 j. G. Horrevoets, d. 12 dagen, M. van de Polder, vrouw van D. van der Vliet, 61 j. M. de Meulmeester, ongeh. vr. 47 j Afloop van verkoopiug-esi. Middelburg 26 november. Eene hofstede met 17 bunders, 53 roeden, 90 ellen land. Verkocht voor f 20,421 Onderscheidene perceelen, te zamen groot 11 bund., 60 roeci.» 90 ellen wei- en bouwland enz. Verkocht voor f 14,528,65. Bij de opgave van de inzet te Schoondijke, op 27 novem ber jl. van onderscheidene vaste goederen (in ons no. van 29 november jl.) staat abussivelijk opgegeven dat de hofstede, per- oeel no. 10, en het bouwland, no. 11, vereenigd zijn gebragt op f12,800, terwijl het 13de perceel, groot 9 bunders, 71 roeden» 40 ell. bouw- en weil. en tuin f 12,600 zou hebben opgebragf Gemelde drie perceelen zijn echter gezamenlijk gebragt op f 12.S00. Meteorologische waarnemingen 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. November december 1856. Wind. p* W. t. N. W.t.N. Zuid. ZWest. Z. Zw. Z. Zw. ZWest. |o 1° Laagste temperat. |o [enverschil met de hoogste. Aanmerkingen. 3 754.5 3 >759.7 762.9 75S.7 707-5 757.3 755.2 5.33 0.1; 0.5.+ 5.0 betrokken. 1 4-73 0.51 0.0i« 2.5 bewolkt. 2 4.51 .0.0:+l.Sj« 3.S 9.0 dik betrokken. 3 dik belr.sneeuw. dik betrokken. betr. dooijend. betr. bcw.'s n. r. 1 's nachts vorst daarna sneeuw en dooijend. 2 's nachts vorst en vp. sneeuw. 3 's avonds sneeuw, 's nachts vorst. 4 eerst dooijend daarna vo>"

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1