öuitrnlanïrscljc tijïmiflen. genezen, en zich eerst met allerlei neven-omstandigheden bezig houdt en da hoofdzaak uit het oog verliest. Dit mag de ver tegenwoordiger niet onverschillig aanzien, llij maakt ten slotte zijne uit te brengen stein over hel hoofdstuk afhankelijk van de beantwoording van twee vragen1. of de minister bereid is zich vóór alles met de wet op het onderwijs bezig te houden, en 2. of hij bereid is dat ontwerp in te dienen in de eerste maanden van het volgende jaar. Ciemeenteraad van Middelburg-. Zitting van 3 december 1856. Voorzitter jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig bij de opening de lieeren Rekker, van de Graft, mr. Yerbrugge, Salomonson, mr. van Diggelen en dr. Damme. De notulen der vorige zitting goedgekeurd zijnde, gaat de zitting over in eeue met geslotene deuren. Na eenigen tijd de openbare zitting heropend zijnde, zijn ook de heeren Rekker en dr. Damme ter vergadering gekomen, en deelt de voorzitter mede dat behalve de heer Salomousou, die als raadslid heeft, bedankt, verhinderd zijn de heeren van de Graft wegens afwezigheid, en mr. van Diggelen wegens ambts bezigheden. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van ge deputeerde staten dezer provincie van 21 nov. jl., waarbij be slist is in het geschil, beslaande tusschen de gemeenteraden van Middelburg en Vlissingen omtrent, de tolheffing op den rijweg tusschen beide gemeenten voor 1857, en waarbij gedeputeerde staten zich hebben verklaard voor de zienswijze van dezen raad en eene groote minderheid van dien van Vlissingen, dat name lijk eene gaardering bij het gewijzigd tarief voorliet jaar 1857 de voorkeur verdient. De beslissing wordt aangehouden op eene missive van liet burgerlijk armbestuur, geleidende eenen staat, aanwijzende het maximum van in 1857 te verleenen onderstand, en welke eens luidend is met die voor het loopende dienstjaar aangenomen, uitgezonderd voor de verpleging van ouderlooze of verlatene kinderen, waarvan de wekelijksche onderstand van 75 cent is gebragt op een gulden, alzoo de ondervinding heeft geleerd dat de uitbesteding dier kinderen meer kost. Voor kennisgeving wordt nog aaugenomen, om daarop te zijner tijd achtTte slaan eene missive van het bestuur over de godshuizen alhier, houdende medcdeeling dat de rooster van aftreding voor zijne leden is opgemaakt als volgt.: 1857 H. J. van Deinse en J. C. Ham 1858 dr. L. J. de Marree en W. J. Zip; 1859 jhr. mr. L. "YV. A. Schuurbeque Boeije en J. van der Leyé. De voorzitter deelt mede dat tengevolge der periodieke af tredingen, eerlang zal moeten worden voorzien in de te ontstane vacaturen van 1. gemeente geneesheer, 2. gemeente heelmees ter, 3. leden van het burgerlijk armbestuur voorde heeren J. A. •Sistermans en mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, 4. een lid voor de commissie van beheer over de geneeskundige school, voor den heer dr. L. J. de Marree, 5. een commissaris over de wissel bank voor den heer G. J. Sprenger, en 6. twee leden voor het bestuur der godshuizen, voor de heeren H. J. van Deinse en J. C. Ham. Teil aanzien van laatstgenoemde vacature wordt gelezen eene missive van dat bestuur, houdende kennisgeving dat de heer 11. J. van Deinse verzocht heeft niet meer in aan merking Ie komen, waarover het zijn leedwezen betuigt met een terugblik op de getrouwe dertienjarige door hem aan de gestich ten betvezen diensten, en inhoudende voordragt van de navol gende dubbeltallen voor de vervulling, bestaande uit de heeren J. J. I man Sprenger en mr. T. A. Lambrechtsen, beuevens de heeren J. C. Ham en W. R. Ceulen. Al deze benoemingen worden aangehouden tot de volgende zitting. De heer mr. Vei brugge is inmiddels ter vergadering gekomen. In de mededeeling des voorzitters, dat de bepaling van de jaarmarkt, zoo als die laatstelijk is geschied, geen overwegend bezwaar zal opleveren en burgemeester en wethouders alzoo aan dat besluit uitvoering hebben gegeven, wordt berust. Aan de orde zijnde de deliberatie bij resumtie op eenige aan gehoudene onderwerpen, wordt 1. eenparig aangenomen de conclusie van het rapport der commissie van financiën, in zake dc bedenkingen, bij het ministerie van binnenlandschezakeu gemaakt, op dc besluiten tot heffing en verordeningen op de in vordering van haven-, dok-, kaai en marktgelden enz. 2. evenzeer eenstemmig aangenomen de conclusie van het rapport der commissie voor dc verordeningen tegen wier over treding straf is bedreigd, op de ingekomen verzoekschriften met bezwaren tegen de onlangs gearresteerde verordening van alge- meene plaatselijke polieienadat de heer van Deinse opzigtens de bepaling dat de opening der veerhuizen en herbergen, bij vertrek van middelen van vervoer des morgens vóór zes ure, niet dan een halfuur vóór zoodanig vertrek mag geschieden, nog hadvoorgesteld daarvoor een geheel uur te stellen, doch welkcjtjfikllecld geene ondersteuning vond 3. tot nadeer onderzoek en rapport, in handen der commissie van fabricage/gesteld, het voorstel, uitgegaan van den gemeente boüwrnnestl'r, om in de verpachting der vissclierij en watergan- i jefi met-fl'c grasetting van de singels eene wijziging te brengen. lie heer van Teylingen had zich namelijk tegen de voorge stelde indeeling verklaard. De vermeerderde opbrengst bedraagt slechts f22,en daartegen wegen z. i. de bezwaren niet, op. Hij vreest namelijk dat dc surveillance tegen ontduiking der plaatselijke indirecte belastingen er zeer door zal beinoeijelijkt worden; daar men thans reeds met een pachter het nernen van voorzorgsmaatregelen hij het pachlcontract heeft noodiggeoor- tlecld. voorziet hij groote moeijelijkheden wanneer men met 6 of 7 pèrsonen te doen zal hebben, die gevolgelijk ook allen hunne bpoten en vlot ten zullen hebben. Hij acht liet alzoo weiischelijk tin verpachting weder op de thans gebruikelijke wijze te doen gooilieden, en des noodig het vroeger schoon ma ken der singels \i> bevelen, doch merkt daarbij tevens op dat hel, te rotten liggen Tan ili.t wier en vuil op de buitenkanten zeer nadeelig is voor gezondheid. 4. in behandeling genomen het voorstel van de commissie van toezigt over de geneeskundige school, betreffende de uit breiding van het onderwijs in de artsenijmengkunde en het aan stellen van twee lectoren, als 1 voor pharmacie en 1 voor phy- sica. De heer dr. Damme doet hulde aan de pogingen, tot verbete ring van het onderwijs aan de geneeskundige school voorgesteld, doch hij moet bezwaar maken in de splitsing van het onderrigt in de scheikunde tusschen 2 lectoren, waardoor de een als het ware de theorie en een ander de prakt ijk zal onderwijzen. Daar enboven wordt, naar het voorstel, de bezoldiging zoodanig ver snipperd dat hij. bij latere mogelijke vacaturen, moeijeiijkheid voorziet om die op deze voorwaarden vervuld te zien. Hij zou dus verreweg de voorkeur geven aan de benoeming van een lector in de natuur- en kruidkunde ad f200, en een voor phar macie en chemie ad f400; zoodanige regeling gelooft hij dat ook der commissie van toezigt over de school niet ongevallig zou zijn, doch zij zal tegen de verhoogde uitgave hebben opgezieu. De lieer mr. Verbrugge verklaart zich voor de inwilliging van liet voorstel der commissie, doch tegen de wijziging van de statuten. Hij deelt het bezwaar van den lieer dr. Damme dat, wanneer eenmaal de verordening bepaald gewijzigd is, de ver vulling der opengevallene plaatsen tegen deze bezoldiging bezwaar zal opleveren. Daar men thans echter geschikte per sonen heeft kunnen vinden die tot de aanvaarding van het lec toraat bereid zijn, wou hij deze schikking, als een gevolg dei- tegenwoordige omstandigheden toestaan, bij wijze van tijdelijke afwijking van de verordening. De heer dr. Damme verklaart zich daarmede geheel te kunnen vereenigen. Na nog eenige discussie, waaraan ook de voorzitter met de heeren mr. Sifiló en Caland deelnamen, wordt overeenkomstig het voorstel van den voorzitter eenparig beslotenom de be raadslagingen op de voorgedragene wijziging der verordening voor de geneeskundige school voorloopig onbepaald aan te houden, en inmiddels te bepalen dat de regeling van het onder wijs plaats hebbe op de voorgedragene wijze. Alsnu overgaande lot de benoeming, waarbij de heeren dr. Damme en jhr. de Jonge met den voorzitter en secretaris het stembureau uitmaken, worden benoemd tot lector in de phar macie, de heer P. M. de Ligny met 12, en tot lector in de phy- sica de heer dr. G. van Hennekeler met 13 stemmen van de 14 tegenwoordig zijnde leden. De zitting wordt hierop voor een half uur geschorst. Na de heropening berigt de voorzitter dat door de commissie voor de financiën in eene der vorige zittingen rapport is uit,ge bragt op den ingeleverden staat van begrooting en voorgedra gene bezuinigingen voor de administratie der bank van leening voor het dienstjaar 1857. Overeenkomstig de conclusie daarvan wordt met algemeene stemmen beslotena. die begrooting vast te stellen op f 4600 in uitgaaf (de vorige bedroeg f 6700); b. den boekhouder-kassier J. W. de Raad met, 1 januarij 1857 als zoo danig eervol te ontslaan, onder dankbetuiging voor aan de ge meente bewezene diensten, zullende die betrekking voorloopig onvervuld blijven en de bezoldiging voor memorie op debegroo- ting worden uitgetrokkenc. art. 25 der verordening op de leen bank, houdende bepaling der uren waarop dc bank zal geopend zijn tot het beleenen en lossen van panden, in verband met dit verminderd personeel te wijzigen, en daarop door tusschea- komst van gedeputeerde staten de koninklijke goedkeuring aan te vragen; d. naar aanleiding van een voorstel des heeren van Uije deze begrooting voortaan op te nemen in de gemeente-be- grootiug, terwijl de commissie van toezigt zal worden nitge- noodigd na verloop van het eerste halfjaar een nader verslag omtrent denfinancielen toestand bij den gemeenteraad in te zen den, en door burgemeester en wethouders zal worden aange schreven om voorlaan de begroot ing voor het volgend dienstjaar in te zenden voor den 1 j ulij van het loopende jaar. Aan de orde is de behandeling van de voor de leden ter in zage gelegen hebbende ontwerp-verordeuing op het brandwe- zen binnen deze gemeente. De voorzitter berigt dat hem is ter hand gesteld eene nota van bedenkingen van het raadslid van Deinse, die zich o. a. ver klaart voorde aanneming van een der beide beginselen, hetzij afkoop, dan wel plaatsvervanging, zoo mogelijk gepaard met nomrnerverwisseling, en gestemd is tegen het behoud van beide naar keuze. De heer dr. Damme verklaart zich bepaald tegen het beginsel van afkoop voor de dienst, der brandweer, daar zulks altijd ge schiedt ten laste van derden. De heer van Teylingen gelooft dat men reeds in discussien treedt, die minder bij de algemeene beschouwingen dan bij de artikelsgewijze behandeling te iiuis behooren. llij wenscht in- tusschen als zijne beschouwing te laten voorafgaan dat in de gcheele verordening zeer vele goede bepalingen gemist worden. Zoo ontbreken er voorschriftenomtrent de wijze van bekend making bij brandomtrent de afzetting van het terrein en voor zorgen tot het bewaren en bergen van geredde goederen, om diefstal te voorkomen; een eenvoudig verbod van dronkenschap acht hij mede niet voldoende, maar behoort daartoe de gelegen heid te worden benomen. Die leemten door amendementen ge heel aan te vullen, acht hij bezwaarlijk en daarbij zou het ver band van het geheel te veel lijden. Daarom stelt hij voor, het ontwerp op nieuw te stellen in handen der commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, met, be leefde uitnoodiging hare aandacht wel op deze punten te willen bepalen. De voorzitter verklaart zich daartoe bereid en verzoekt dat de vorige spreker aan die commissie totdat einde afsta zijne nota met aanmerkingen, welke uitnoodiging ook casu quo lot de overige leden gerigt wordt. De heeren van Teylingen en Caland willigen reeds dadclyk dat verzoek in, en wordt, dien overeenkomstig eenparig besloten. De ontworpene verordening op de publieke huizen, die mede voor de leden ter inzage lag, wordt zonder beraadslaging goed gekeurd. De door burgemeester en wethouders ontworpene instructie voorden gemeente-ontvanger, met het rapport daaromtrent uit- gebragt dcor de commissie van financiën, wordt na het onder gaan van eenige wijzigingen gearresteerd, om met 1 januarij 1857 in werking te treden en door de zorg van burgemeester en wethouders aan gedeputeerde slaten te worden medegedeeld. Op voorstel van den heer van Teylingen zullen burgemeester en wethouders onderzoeken in hoe verroer termen aanwezig zijn om thans eenigerlei verandering te brengen in de door den ont vanger gestelde borgtogt, en des noodig daarvan nader rapport doen. Wordt overgelegd het door de heeren van de Graft en mr. Sifflé, als daartoe gecommitteerd, herziene kohier van op erf pacht, of chijns uil.gegevene gronden en erven die aan de gemeen te toebehooren, alphabetisch ingerigt naar de wijkverdeeling en voorzien van de nos. op de kadastrale plans, met weglating van alle vcrvallenc posten, die tot hiertoe eene jaarlijksche voor dragt om in onwaarde te verantwoorden, ten gevolge hadden. Onder dankbetuiging aan de commissie wordt het aldus gewij zigd kohier vastgesteld; zullende het aan den gemeente-ontvan ger worden verstrekt, om hem voor het vervolg tot rigtsnoer te dienen. Eindelijk is aan de orde het aangehoudene verzoek van de Vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland, strekken de dat de raad terug kome op zijn besluit tot het niet instellen van eene gezondheids-commissie in deze gemeente. De heer Caland verzoekt echter dat omtrent dit onderwerp alsnog geene beslissing worde genomen. Hij zag dezer dagen in eenige nos. der Middelburgsche courant, artikelen over den gezondheidstoestand dezer gemeente; bedriegt hij zich niet, dan zullen deze beschouwingen nog worden voortgezet en op gevolgd door conclusieu, die welligt over deze zaak meerder licht zullen verspreiden. Na eenige discussie wordt dienovereenkomstig tot het aan houden besloten. Door den heer mr. Verbrugge wordt rapport uitgebragt, mede namens de heeren Rekker, mr. Vis, mr. Snouck Hurgronje en dr. Damme, als bij raadsbesluit van 5 maart dezes jaars in com missie benoemd, waaraan is opgedragen het onderzoekof, en op welke wijze, zou kunnen worden overgegaan tot het brengen van verbeteringen in het armwezen en het subsidiestelsel, om dit laatste zoo veel doenlijk te beperken. Omtrent de hoofdzaak van hare omvangrijke taak kan de commissie nog geen bepaald gevoelen voordragen en verzoekt zij alzoo diligent te worden verklaard. Inmiddels behoorde ook tot haren arbeid liet onderzoek van drieërlei voorstellen, ont worpen met betrekking tot de verbeterde inrigting van het be staande of daarstelling van een nieuw gasthuis. Het eerste plan bestond in eeue verbouwing van het ziekenhuis, waarvan de kosten op f59,500 zijn begroot; het tweede in het bijbouwen en verbeteren van het bestaande gesticht no. II, geraamd op f 51,200, en het derde in de aanwending lot dit einde van het tegenwoordige gesticht no. IV (werkhuis) op f45.000 beraamd. Het laatstgenoemde plan meent de commissie de voorkeur te moeten geven, als leverende dit gebouw de beste gelegenheid op, ook voor afzonderlijke plaatsing van lijders aan besmette lijke ziekten, en voor lokalen lendicusle der geneeskundige school, terwijl zulks minder kostbaar dan de andere plans is en men geene vrees behoeft te koesteren voor de vermenging van fondsen, die het eigendom óf van de gemeente óf van de gods huizen zijn. Ten slotte refereert de commissie zich aan eene bijlage, gevoegd bij haar rapport, zijnde eene met zorg bewerkte memorie door den kundigen secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur, terwijl zij onaangeroerd laat de in ieder geval benoodigde inrigting van een armweeshuis op de Heerengracht. De commissie wordt voor de moeite welke zij zich gegeven heeft bedankt en besloten deze stukken aan te houdenwaarna de openbare zitting is gesloten. fingeland. Londen 3 december. The globe, een half officieel ministerieel orgaan, zegt dat de vereeniging eener nieuwe conferentie waar schijnlijk te Parijs zal plaats hebbennaardien de engelsche le gering de eischen van Rusland voor ongegrond hield, had zij die hereeniging niet noodzakelijk geacht, maar zij heeft aan de hiermede strijdige wenschen van hare geallieerden toegegeven, met het doel om in de conferentie die eischen te verwerpen. Spanje. Madrid 2 december. De Gacet.a deelt een contract van eene leening mede van 300millioen met den heer Mires. De deelne ming is gedurende 20 dagen voor het publiek open gesteld, bij gelijke voorwaarden wordt de voorkeur aan den heer Mires ge geven. Duitscliland. Berlijn 1 december. Men weet dat het zwitsersche gouver nement van wege keizer Napoleon den vriendschappelijken raad ontvangen heeft om naar den eisch vanPruissen de neuchatelsche gevangenen dadelijk in vrijheid te doen stellen, als eersten stap om door onderhandelingen tot eene minnelijke vereffening van het geschil lo geraken. Volgens een schrijven uit Bern zou de zwitsersche bondsraad in eene den 28slen november jl- gehou den zitting dien raad in overweging genomen, maar besloten hebben daaraan geen gehoor te geven. Volgens de Kölnische Zeitung zou jl-zondag avond te Parijs uit eene goede bron berigt ontvangen zijn, dat in Sicilië, nabij Palermo, een opstand uitgebroken is.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2