MIDDELBURGSCHE COURANT. r 147. Zaturdag 1856. 6 December. Editie van vrijdag avond 8 ure. TlcmliortDigingm m HET RIJKSBESIIJCR. PRO VLVCIALE E3I GEMEEA'TEBESTliREDi. 6imtnüanöscl]e tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu z<.tuid&gG. Linnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodt» kent]- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Aanbesteding. Burgemeester en wethouders der gemeente Kortgene zul len op vrijdag den 12 december 1856 des namiddags om 3 uren, in de gewone vergaderkamer van het gemeentebestuur aldaar, onder nadere goedkeuring, in het openbaar aanbesteden 1. Het begriuden van den dijk, beginnende a it u liet einde vuil den molenweg nabij liet dorp liortgeiie en eindigende aan de grensscheiding der gemeente Wisse- kerke, ter lengte van 3383 ellen. 3. Idem van den weg door den Frederiks- polder, genaamd dien van Cornells Boot, sluitende aan den grindweg van Colijus- plaat, lang §30 ellen. Bestek en voorwaarden dezer aaubesteding liggen ter leziug op de secretarie der gemeente, terwijl op maaudag den 8 decem ber des voormiddags om 10 uren de verlangde aanwijzing dezer werken in loco zal gegeven worden. Kortgene den 1(J november 1856. J. H. BIJ BA U, burgemeester. A. VAN DAM klE Jr., secretaris. middelburg 5 december. Bij de eindstemming over hoofdstuk V der staatsbegrooting hebben in de zitting van heden der tweede kamer van de stateu- geucraal de stemmen gestaakt. Er hebben zich 32 stemmen tegen en 32 stemmen voor verklaard. De uitslag der heden plaats gehad hebbende verkiezing van leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier is geweest als volgt: 1. Overstemming tusschen de hecren mr. G. N. de Stoppe laar en J. J. de Kanier. Ingekomen 30 alle geldige biljetten, houdende 22 stemmen voor den heer mr. G. N. de Sloppelaar en 8 voor den heer J. J. de Kan Ier, zoo dat de eerste verkozen is- 2. Overstemming tusschen de heeren J. O. Lvileyn en J. Luteyn. Ingekomen 30 biljetten, waarvan 2 in blanco. De heer J. O. Luteyn is benoemd met 23 stemmen, zijnde er 5 op den heer J. Luteyn uilgebragt. 3. Vrije stemming voor de vacature ontstaan door het be danken van den heer mr. W. C. Borsius. Ingekomen biljet ten 30, waarvan een iu blanco. Geene volstrekte meerderheid ver- kregen zijnde zal worden overgestemd tusschen deheeren 3. J. de Kanter met 12 en H. P. Abrahams met 4 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld tusschen de heeren mr. G. N. de Stop pelaar, J. van derLeyé, J. J. den Bouwmeester, W. M. Engel- berts, R. G. Engelbcrts, P. de Bruyne, B. A. Fokker en P. Al- de Ligny. De heeren van Royen en G. S. C. Klerk, beide 2de luite nants bij het 1ste regemenl infanterie, teVlissingen iu garnizoen, zijn als zoodanig op hun verzoek, overgeplaatst bij het leger in de Oost-Indien. X Naar men verneemt zal de vacat ure, ontslaan door de verplaatsing van den heer de Laat de Kanter van Kortgene naar Gulpen niet vervuld worden, maar zal hel kantoor van registratie te Kortgene worden gesupprimeerd en waarschijnlijk worden gevoegd hij dat van Goes. Met de laatst aangekomen land-post is bij het departement ran koloniën van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Iudie de voorloopige mededeeliug ontvangen, dat de Oost-lu- dische maatschappij van administratie en lijfrente in het begin van de maand augustus 1856 met den 1st en luitenant der genie D. Maarschalk eene overeenkomst heeft aangegaan, omtrent het opmaken van een project voor den aanleg van eenen spoor weg tusschen Batavia en Buitenzorg. Onder toezigt van den ingenieur der 1ste klasse W. L. Broek, chef van de eerste waterstaat-afdeeliug op Java, is met de ver. eischte opnamen en onderzoekingen in de laatste helft dier maand reeds een daadwerkelijk begin gemaakt, zoo dat het zich laat aanzien dat de genoemde maatschappij over eenige maanden in slaat zal zijn, in nader overleg le treden nopens de voorwaarden, waarop de concessie voor den aanleg van den spoorweg zal kunnen worden verleend. Iu de laatstl. zaturdag gehouden zitting van den gemeente raad van Dordrecht is door den voorzitter berigt, dat de gemeng de commissie, benoemd bij raadsbesluit van 11 februarij 1854, terzake van eene spoorweg-verbinding van die gemeente met. andere reeds gelegde of geprojecteerde spoorweglinieu, steeds met ijver werkzaam is geweest, doch in den beginne vele teleur stellingen en tegenkanting ondervonden heeft; thans kon hij echter namens haar mededeclen, dat nu hare pogingen aanvan kelijk in zoo verre met eene goedeuuitslagbekroondzijn.dat thans het uitzigt bestaat, dat die verbinding tot stand zal wor den gebragt. Daar echter de voorloopige vergunning daartoe niet kan verkregen worden, zonder dat eerst een waarborgka pitaal gesteld zij, en der gemeente zeer veel er aan gelegen is, dat deze zaak eenmaal tot stand kome, stelde de voorzitter na mens de commissie voornoemd voor, de inschrijving in het grootboek der 2i pet. nat.^werkelijke schuld, aan de gemeente in eigendom toebehoorende, als waarborgkapitaal tot zoodanig bedrag le verbinden, als noodig zal zijn tot de voorloopige con cessie. Na eenige discussie is daartoe besloten, behoudens goed keuring van gedeputeerde stateu. Benoemingen en toesluiten. Bij koninklijk besluit van 29 november is de beer W. A. de Laat de Kanter jr., ontvanger der registratie en domeinen te Kortgene, in gelijke betrekking verplaatst naar Gulpen. Z. Al. heeft bij besluit van 30 november 11., goedgevonden den kapitein, administrateur vau kleeding en wapening C. J. L. Strater, van het lsleregeoieut dragonders, op pensioen te stel len ad f900. Z. M. heeft bij besluit van die zelfde dagteekening goed gevonden te benoemen: bij de Koninklijke academie voor de land-en zeemagt, lot kapitein administrateur van kleeding en wapening, den lsten luitenant A. Treffers, administrateur van klecdiug en wapening bij gemelde akademie; bij het 3de rege menl infanterie, tot lsten luitenant administrateur van kleeding en wapening, den 2den luitenant. 11. J. G. Gosenson, administra teur van kleeding en wapening bij het korps; bij het instructie bataillon, tot 2den luiteuant administrateur van kleeding en wapening, den sergeant-majoor H. C. Lucas, van het 6de rege- ment infanterie. marine en legjer. Zr. Ms. korvet Prins Alexander der Nederlanden, onder be vel van den kapitein ter zee W. Steffcus, den 6 november jl. van Vlissingen naar Lissabon en Madeira vertrokken, is na eene buitengewoon voorspoedige reis van zes dagen te Lissabon gearriveerdalles wel aan boord. Staten-g^eneraal. Tweede kamer. Zitting van 1 december. Aan bet slot dezer zitting heeft de minister van binnenland- sche zaken ter beantwoording van onderscheidene sprekers in substantie gezegd, dal lnj in 1853 bezorgdheid heeft gehad voor het prtedomineren van het roomseh element, eu hij heeft nog geen berouw over die vrecze. Wat hij trouwens gedaan heeft, heeft hij openbaar gedaan. Hij antwoordt den lieer van Zuylen, dat de minister van justitie het. tegenwoordig kabinet, heeft te zaam gesteld, en dat. hij dus het hoofd er van is. 's Ministers onderteekemng van het adres van Delft is alleen geweest, om- j dat hij zich met de hoofdgedachte vereeuigde. Hij heeft, echter niemand willen kwetsenen al dacht hij soms anders dan enke len mogen wenschen, men moet niet vergeten, dat men als mi nister zijne meeniiig dikwijls eenigzins moet wijzigen naar die van ambigenooten. Wat de onderwijswet, betreft, hij is daar mede bezig, maar hij kan die zaak nog niet in discussie brengen, al zou men hem daarom ook de stem van vertrouwen weigeren. Dat hij in 't begin van zijn optreden zoo zeer op materieel ter rein zich heeH. bewogen, ligt niet in 't najagen van populariteit, maar iu den aard van zijn vorigen werkkring. De minister geeft vervolgens geruststellende berigten omtrent de spoorwegzaken waarin de regering groot belang stelt. Bij nieuwe concessien zal ook gelet worden op het alleen toelaten van schroef booten voor 't behoud deroevers onzer rivieren. In antwoord op den heer van Deinse, zegt de minister, dat de zeeuwsch-limburgsche spoorweg tot Vlissingen zal worden voortgezet, en mogt daarin verhindering komen, dan kan het gouvernement het werk op zich nemen. De heeren Storm van 's Gravesande en Thorbecke hebben zich met de outvangene ophelderingen geenszins bevredigd verklaard en laatstgenoemde meent in de weinige woorden van den minister het bewijs te mogen vinden, dal liij met de zaak nopens liet ouderwijs verlegen is. Zitting van 2 december. Bij het voortzetten der beraadslagingen over hoofdstuk V (binnenlandsche zaken), is de minister aangevangen met eene nadere beantwoording van de tot, hem gerigte vragen, üe rege ring is, zegt hij, voornemens eerlang de vereischte voordragteu te doen om de verschillende spoorwegondernemingen kracht dadig te ondersteunen. Een eersteen voorname spoorweg is die van Vlissingen uaac Venlo Na vele onderhandelingen, hierover gevoerd, is de uit voering van dien weg niet langer meer twijfelachtig cu zal die weg stellig tot Vlissingen doorgaan. De tweede en zeer gewig- tige weg is die van Amsterdam naar hetNicuwediep. Z. exc. refereert zich dienaangaande geheel aan den heer Rochussen, die gezegd had, dat, die spoorweg tot stand zal komen. 3. Die van Sevenaer naar Rheinen, in verbinding melden Rijn-spoor weg en verder met Hanover, belooft de beste uil komsten. Verder treedt de minister in eenige beschouwingen over de belangrijke aanvragen t ot den aanleg van spoorwegen iu Fries land, Groningen, Drenthe en Overijssel; omtrent de juiste rigting daarvan zal nader onderhandeld worden en zij zullen zich aan den Rijnspoorweg aansluiten. Twee aanvragen vau Pruissen zijn aanhangig, over een spoorweg van Crefeld naar Nijmegen, eu over een van Venlo tot Viersen. Dan zijn er tot aanvulling van het spoorwegnet nog noodig een weg van Rot terdam over Dordrecht naar den Moerdijk, en een van 's Bosch naar Tiel en Amerongen, die, des noodig, de staat zal onderne men. Een spoorweg van Leyden naar Woerden schijnt de voor keur te verdienen boven een van 's Hage naar Goudahierover wordt onderhandeld, even als over een door den Rijnspoorweg aangevraagden verkorten weg van Woerden naar Breukeleu. Ook voor de daarstelling van een kortere gemeenschap vau Rotterdam en Amsterdam met de zee zijn onderhandelingen aanhangig. Artt. 1 62zijn na eenige discussie aangenomen. Er had eene korte beraadslaging plaats over artikel 63 der Vde afdceÜng (verdere uitgaven betrekkelijk het binueulandsch bestuur) luidende: n Onderstand aan gemeenten die builen staat zijn in alle of sommige kosten barer huishouding behoorlijk te voorzien f10,000" tusschen de heeren Thorbecke, van Nispen van Seve naer en de minister van binnenlandsche zaken, waarna liet artikel, iu stemming gebragt, niet 37tegen 23 stemmen werd afgewezen. Zitting van 3 december. In de plaats van art. 63 luidendeOnderstand aan gemeen ten die buiten staat zijn in alle of sommige kosten barer lmis-- houding behoorlijk te voorzien f 10.000," heeft de minister van binnenlandsclie zaken een nieuw artikel ingediend, strekkende om de som van f 10,000 in f 6.500 te veranderen. De vergade ring heeft besloten dat. artikel later in behandeling te nernen. Over de Vide afdeeliug (waterstaat en publieke werken) in liet algemeen hadden geene overwegingen plaats. De artt. 61— 79 worden na eenige discussie aangenomen. Thans wordt in beraadslaging gebragt het. gewijzigde art. 63. De heeren van Bosse eu Hugeuholtz geven alsnog hunne be zwaren iu dit nieuwe artikel te kennen, omdat daarin een sub sidie van f 3500 voor het Haarlemmermeer voorkomt, en stelt laatstgemeld lid als amendement voor dit, artikel met f3000 te verminderen. Dit. amendement, en het aldus gewijzigde artikel, wordt niet. 33 tegen 30 stemmen aangenomen. De beraadslagingen worden geopend over afdeeling VII (onderwijs.) De heer de Kempenaer geefl te kennen dat. hij de aftreding van het vorige ministerie betreurd heeft. Daar de k'ouingechter van zijn prerogatief gebruik gemaakt heeft, zal hij daarin berus ten, en is hij bereid in gemeen overleg met. die raadslieden te treden. Maar nu is ook de aanleiding, waarom zij tot het be wind zijn gekomen.de wet op het onderwijs, het onderwerp ge worden, dat alles ovcrheerscht. En dan moet spreker van teleur stelling gewagen: de leden toch zijn bijeengekomen, hakend naar hetgeen men hun zou aanbieden, en hun is niets gegeven dan anderezaken, ten einde hen bezig tcbonden. Hij vergelijkt dit bij ecu heelmeester die geroepen is eene groote wonde

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1