öuitenlanösd]c tijïiingen. öctalmcj van coupons. ijanöclsbcrigtm. m landbouw en veeteelt in Zeeland, zich veroorlooven u, mijne heeren, eerbiedig maar ernstig te verzoeken, dat het u moge behagen, bij cenc wet, de spoedige afschaffing der tienden, be houdens de renten der tiendheffers, te bevorderen opdat Neder land niet langer achtersta bij alle andere beschaafde staten van Europa, in eene aangelegenheid, waarmede het welzijn des volk-s ten uaauwstc verbonden is, en welker regeling op eenen anderen voet, als eene levensvraag voor den nederlandschen landbouw moet worden aangemerkt. 't Welk doende enz. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, (get.) G. A. FOKKER, loco-president, (get.) W. Ph. YIS, secretaris. Met genoegen vernemen wij, dat weldra de gelegenheid zal gegeven worden, om mede te werken tot het oprigten van een nationaal gedenkteeken voor onzen geliefden volksdichter Tol lens, en wel overeenkomstig het reeds geopperde denkbeeld, om het bedrag der inschrijving zoo gering te stellen, dat de deelneming algemeen kan zijn. De leden der commissie, wier namen wij onlangs medegedeeld hebben, zullen, zoo algemeen mogelijk, bij de ingezetenen lijsten van deelneming doen rond gaan, op welke voor één gulden, tot oprigling van een nationaal gedenkteeken te Rotterdam, ter eere van Tollens, kauworden ingeschreven. "Hoezeer het in den aard der zaak liggen moge,"zoo laat zich de bedoelde commissie uil,*/dat dit gedenkteeken te Rotterdam, dc geboorteplaats van Tollens, de stad, waar hij bijna zijn ge- heele leven heeft doorgebragt, zal worden opgerigt., moet het desniettemin een nationaal gedenkteeken zijn want voor de gansche natie heeft hij geleefd en gezongen, en de gansche na tie wil hem daarvoor erkentelijk zijn. Daarom moet dan ook in het gcheele vaderland en overal waar neêrlandsch bloed door d'adren vloeit, waar Neorlands volkslied gezongen en verstaan wordt, aan alle Nederlanders en allen die op nederlandsche poezij prijs stellen, de gelegenheid tot medewerking worden verschaft; daarom moet liet bedrag der inschrijving zoo gering gesteld worden, dat niet alleen de bevoorregte -standen der maatschappij, maar ook onze nijvere burgerklassen, welligt zelfs onze ambachtsman, wien de poezij van Tollens, in zijne uren van rust zoo dikwijls heeft verkwikt en bemoedigd, in staat zijn liet hunne daartoe bij te dragen." Le cercle agricole et horticole du grand-duché de Luxem bourg heeft den heer dr. L. Muller, hoogleeraar aan het athe naeum te Deventer, tot honorair lid benoemd. Benoemingen en besluiten. Z. M. heeft bij besluit van den 23 november, goedgevonden don majoor en magazijnmeester der artillerie van de 1ste klasse aan den Helder, J. J. A. van der Linden de Hartogh, op pensi oen te stellen ten bedrage van f1300. Z. M. heeft, bij besluiten van 18 en 23 november 11. goed gevonden: 1. te benoemen bij het wapen der infauterie. bij het 5de regement, tot lsten luitenant den 2den luit. W. H. baron Öweers de Landas, van het instructie-bataillonbij liet 6de regem., tot lsten luit. den 2den luit. J. C. P. A. Lanzing, van het algemeen depot van discipline; bij het Sste regem., tot kapi tein van de 3de kl. de 1ste luits.G. Wieland, van het6de regem. en B. baron van Voorst tot Voorst, van het 7de regem. inf.; bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot majoor en magazijnmeester der artillerie van de 1ste kl. aan den Helder, den kapitein der 1ste klasse G. Frantzen, van het 2de regem. vesting artillerie; bij het lste regem. vesting artillerie, tot luit.-kolonel, den majoor E. A. Frantzen, van liet 2de regem. vesting artillerie; tot kapitein van de 3de kl., den lsten luit. P. Sodenkamp, van het regem. veld artillerie, en 2. den kapitein G. J. van Hoogenhuijze, van het 4de regem. infanterie, op grond van tijdelijke ongesteldheid, voor den tijd van een jaar te stellen op non-activiteit. Bij Zr. Ms. besluit van 22 november, zijn alle vroeger be staande verordeningen betrekkelijk hetvangouvernementswege .afnemen vao-exameu der stuurlieden ter koopvaardij, met den 1 dezer- ingetrokken en dien ten gevolge de bij het koninklijk beslpit van 28 ju-hij 1852 no. 54, ingestelde commissie tot het examineren der zee-pfficjeren enz., ontlast van het afnemen van deèxainens dergenéefcicle stuurlieden,onder dankbetuigingaan de fyeden^dier commissi^ voor hunne ten deze bewezene goede •diensten. ZbHende', naar "aanleiding van voorschreven besluit, de daarbij belanghébbêïvd^i'^ich voortaan tot het afleggen van examen voor stuurTierren ter koopvaardij kunnen aanmelden bij de daar toe in de onderscheidene voorname koopsteden des rijks inge- commissien. Ttlarine en leger. De élat-major van Zr. Ms. korvet Prins Maurifs der Neder- Jandyu, te Vlissingen in dienst gesteld, bestemd voor de West- lIucfie, is volgenderwijs zaniengesteldkommand, de kapt. ter zee (3. Vpgelpoot; 1. offic. luit. ter zee 1. kl. R. L. de Haes; luit. zeg;#, kl. A. N. L. Koops, J. H. A. W. baron v. Heerdt tot •sbe'rg, H. Hovij, S. de Laat de Kanteroffic. aan gezond heid 3. kl. L. P. Vlaanderen; offic. van admin. 2. kl. C. Verbrug, scheepsklerken E, Canneman en C. J. C. Furnée; 2. luit. der mariniers K. H. Koenlze. Dezeildag van den bodem is nog niet bepaald. Oost-indisclie koloniën. De berigten in de Javasche couranten, tot en met den 11 October, vermelden onder andereu bijzonderheden nopens de expeditie in de Lampongs. Daaruit blijkt, dat eene kolonne, onder den luitenant Sleek, den beruchlen bantamschen voort- vlugtigen muiter en aanstoker der onlusten Hadji-Wachia ge vangen heeft genomen. Deze is door een krijgsraad ter dood veroordeeld, en in 't bijzijn der kampongshoofden opgehangen. Een tweede bantammer vlugteling Wa Maai is, gewond, te naauwernood ontkomen, en de pangerang Singa Branta is van nabij vervolgd. Op onderscheidene plaatsen vielen verdachte voortvlugtigen onzen troepen in handen. Kautong-ereg-t 4e middelburg;. Bij vonnissen van den 2 dezer zijn 1. H. H., J. M. J. C. en A. d. G., wegens het maken van nachtelijke beweging op de publieke straat te Middelburg, door baldadig schreeuwen en zingen, geschikt ter verstoring van de rust der inwoners, ofdaaraan medepligtigzijn, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 1,50 en solidair in de kosten. 2. B. S., wegens het anders dan stapvoets rijden op de groote markt te Middelburg, met een niet op veren of riemen hangend rijtuig, veroordeeld in eene geldboete van f 3 en de kosten. 3. M. V., wegens het open hebben der tappery na 11 ure des avonds, zonder eene schriftelijke toestemming van den bur gemeester te bezitten om die langer dan tot elf ure open te houden, veroordeeld in eene geldboete van f 6 en de kosten, en bij wanbetaling tot twee dagen gevangenis. 4. P. K., wegens liet uiten van scheldwoorden tegen iemand, zonder daartoe uit.getergd te zijn, veroordeeld in eene geldboete van f2,50 en de kosten. 5. A. G., wegens het wateren op de openbare straat dezer gemeente, anders dan in de daartoe bestemde bakken, veroor deeld in eene geldboete van f 1 en de kosten, en bij wanbeta ling tot één dag gevangenis. Blurg-erlijlte stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 30 novemberJ. Moolen- broek,jm. 20 j. met M. Schoolmeester, jd. 24 j. J. de Lange, jm. 21 j. met S. H. van Buuren, jd, 26 j. Vlissingen, van 22 tot 29 november. Gehuwd J. C. Coppens, jm. 26 j. met H. Reine, jd. 19 j- J. A. Scheepers,jui. 46 j. met J.E. I.Priem, wed. van F. N. A- Smit, 41 j. A. J. Pieterse,jm.30jmet C. P. Rozenberg,jd.26 j. Bevallen A. S. Harder geb. van de Sande, d. A. Laeruoes geb. de Bruijn, z. N. de Pagter geb. Daane, z. Overleden: C. de Jong, ongeil, vrouw 81 j. P. H. C. van Izenberg, z. 3 m. A. de Kelder, man van A. C. Beenken, 63 j C. M. Bruggeman, vrouw van P. Schijf, 37 j. J. H. Claassen, vrouw vanJ. W. L. Becker, 36 j. Goes, van 22 tot 29 november. Bevallen J. M. Fait geb. van der Does, d. M. de Jonge geb. Laurusse, d. E.L. Briels geb. Calsteren, d. P. L. Schrijver geb. Slover, d. A. van Kalmthout geb. Vermue, z. M. G. Boer geb. van Schaik, d. Overleden: C. Harinck, ongeil, man 37 j. J. Walker, wed. G. Breeker, 86 j. J. Lookmau, jm. 25 j. J. Servaas, weduwn. van J. de Jonge, 73 j. Zierikzee, van 22 tot 29 november. Bevallen W. E. Phaff geb. Slager, d. J. de Kok geb. van den Bos, z. W. Koole geb. van Westen, d. J. Wiener geb. Frenk, d. M. P. den Boer geb.Tuijuders, d. Overleden A. Reijnhoudt, d. 5 m. A. Verhelst, man van J. Spiekeling, 62 jM. van der Sluis, wed. 30 j. W. Bakker, z. 12 w. J. Óole, man van A.Meliefste37j. W. Westdorp, vrouw van A. de Jouge, 42 j. Hulst, van 15 tot 30 november. Gehuwd: J.deCock, jm. met O. Vermast, jd. A. J.Nachter- gaal, jm. met M. A. de Potter, jd. J. F. Rotteveel, jm. met P. C. van Turnhout, jd. Bevallen: M. A. Claessens geb. vanKroonenburg, cl. O. S. van de Voorde geb. Stoop, z. P. Rombout geb-Loos, z. A.M. de Bruijn geb. van Dorssclaer, d, J. Allaart.geb. Omon, z. Overleden.: E. Vink, weduwn. van J. M. C. Coppen, 36 j. A. C. Aclriaanssens, wed. van F. J. Verstralen, 36 j. A. C. de Vos, wed. van P. Thoen, 44 j. S. C. van de Walle, d. 2 m. P. A. Geene, man van J. Schuppens, 67 j- R. J- de Kok, weduwn. van J. Verlinde, 63 j. M. A. Vermeersen, d. 7 j. J. C. Dane- kaert., man van A. Kap, 76 j. P. M. Vermeulen, d. 14 j. G. de Bruijn, vrouw van C. van Kerkhoven, 38 j. A. Gelderland, on gehuwde vrouw 72 j. J. Kint, wed. van P. J. d'llondt, 60 j. Duitscltland. Berlijn 27 november. De onderhandelingen ten aanzien van den afkoop derSondtol schijnen op een goeden weg te zijn. Engeland en Pruissen hebben zich met elkander verstaan, ook ten aanzien van het dusgenaamde Lubecker-iransito. Het ontwerp is thans bij de fransche regering in beraadslaging, en men meent op hare goedkeuring le mogen rekenen. JFrankrijk. Parijs 1 december. De Moniteur bevat een rapport, aan den keizer ingediend, door den heer Rouher, minister van openbare werken. Daarin komt voor, dat met den aanvang des jaars 1857 het spoorwegnet eene uil gest rektheid zal hebben van 11,250 kilometers, waarvan 6500 in exploitatie. De spoorweg compag- nien zullen gemagtigd worden allengskens, en naar mate van de voltooijing der lijnen, obiigatieu uit te geven. Deze aldus be perkte uitgifte zal noch belemmering, noch stremming in het crediet veroorzaken. Luxeinburg. Luxemburg 1 december. De kamer is ontbonden en eene ge wijzigde constitutie bij besluit van Z. M. Willem III geoctroi- jeerd, gelijk zij in ontwerp bij de nu ontbonden kamers was in gediend. Dit laatste besluit van den kou iug-groot-hertog draagt de dagteekening van den 27sten november. De rust is onverstoord gebleven. Belgie. Het dagblad Le nord heeft per telegraaf het volgende be- rigt uit Londen, van 29 november jl., ontvangen: "Het engelsche gouvernement heeft zijne toestemming ge geven tot het houden eencr nieuwe conferentie; het is nu uit gemaakt-, dat daartoe zal worden overgegaan, dat de conferen tie te Parijs zal bijeen komen, en dat zij het geschil over het be zit van Bolgrad zal beslissen." Volgens berigten uit Parijs en Weenen, door andere dagbla den medegedeeld, is het nagenoeg zeker, dat de mogendheden, die zich tot nog toe aankantten tegen den wensch van Frank rijk en Rusland om de opgerezen geschilpunten betrekkelijk de uitvoering van het parijsche verdrag door de conferentie te doen beslechten, zich daarmede thans zullen vereenigen. Aangekomen teSourabaija, 14 september 11., Suzanna en Eli sabethgezagvoerder C. Ouwehand, van Shields. Vertrokken van Mauritius, 19 october 11., Luclor et Eiiiergo, gezagvoerder S. Ouwehand, naar Vlissingen. Bij beide schepen- was alles wel aan boord. De coupons der certificaten van ingeschreven kapitalen ten laste van den Pausselijken staat, administratie-kantoor van Heukelom en Vollenlioven, en verschenen 1 ju lij 1856, worden betaald, de coupons groot scudi 4,60 met f 10,87. 9.60 f22,69. 5,— f 11,82. io,_ f23,64. Graanmarkten. Amsterdam 1 december. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken /55}. Lijnolie op zes wekcn/43}. Koolzaad (dadelijk) 86 p. vl. (Reeds aan de geabonneerden op ons bulletin medegedeeld.) Prijzen vaii effecten. Amsterdam 1 december. NB. Het beursberigt van heden was lieden avond ten 7 ure nog niet ontvangen. dito dito dito dito Handel maatsc Oblig. bij Hopi dito dito Certific. dito dito bij Slieglitz dito dito 1854 Obl. bij Slieglitz (nieuwe) 1828/1829. 1840. Spanje. Oblig. nieuwe stukken Oostenryk. Oblig. dito dito nieuwe betaalbaar Amst. Belgie. Portugal. Oostenr. Spanje. Mexico. Grenada. Obligation Oblig. 1853 2pet. 63 ÏV 3 75 4 941 4* 5 102} 5 4 4 82# 5 93.} 94} 6 62* H 23} 3 37 5 n 74} 2* 38} 5 83 21 3 44} 5 pet. 75} 60 3 pet. 21# 3 pet. 20} 4 pet. 33} Beurs van Londen, 1 dec. ten 12 ure. Consols 94J. Beurs van Weenen1 dec. (Slotprijzen.) Metalliek. 5 pet. 83. Beurs van Parijs, 1 dec. (Slotprijzen.) 4J pet. compf. 3 pet. 68,95.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2